Skocz do zawartości

Cyrus – dobry dźwięk z Wysp Brytyjskich


Recommended Posts

Cyrus to dobry przykład na kompletny system i możliwość wieloletniej współpracy z producentem poprzez stopniowy upgrade sprzętu.

Osoby nieznające tej firmy mogą być zdziwione stylistyką (i wymiarami) tych urządzeń, a posłuchając trochę stwierdzić, że "to" naprawdę gra, mimo niepozornych wymiarów.
A w dodatku daje bardzo duże możliwości rozbudowy – począwszy o fabryczny upgrade (wiąże się to z wysyłką sprzętu do Anglii, a wraca zmodernizowany).

Firma z kilkudziesięcioletnią tradycją, pierwotnie jako Mission (klasyczne „pełnogabarytowe” obudowy). Do tego firmowe komponenty bardzo ładnie zgrywają się ze sobą nie tylko stylistycznie icon_smile.gif
To dobry przykład na to, że niepozorny (wymiarami) sprzęt może pięknie zagrać.
Cyrus nazywany jest czasami (głównie przez recenzentów) jako „pudełko do butów” (ja nie mam takich skojarzeń).

Możliwości rozbudowy są bardzo duże: wyższe modele (odtwarzaczy, wzmacniaczy, końcówek mocy, przedwzmacniaczy) można uzupełniać o zewnętrzny zasilacz (w najstarszych modelach PSX, w nowszych PSX-R, a w najnowszych PSX-R2).
Każdy zasilacz można podłączyć tylko do jednego urządzenia na raz, w przypadku wzmacniaczy i końcówek mocy podnosi ich moc (choć nie tylko), w przypadku pozostałych elementów pozytywnie wpływa na charakter dźwięku.

Grający zestaw Cyrus można mocno rozbudować: począwszy od dwóch elementów (np. wzmacniacz + CD) aż po kilkanaście (np. monobloki, preamp, zasilacze PSX-R, tuner – a do tego choćby kolejne „pudełka” jak DAC i preamp gramofonowy).

Są również dostępne charakterystyczne stoliki firmy Cyrus (Shark).

Strona firmy http://www.cyrusaudio.com/ (ciekawa i na bieżąco aktualizowana, a przy tym bardzo czytelna).
Strona polskiego dystrybutora (firma Trimex) http://cyrusaudio.pl
Poprzednio dystrybutorem była firma Intrada, a sprzęt aktualnie jest dostępny w kilkunastu salonach w Polsce.

Pozdrawiam
PS. Wskazane byłoby, aby Koledzy biorący udział w dyskusji w "klubie" wklejali zdjęcia swoich wzmacniaczy, odtwarzaczy i innych sprzętów firmy Cyrus.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek trochę teorii i informacji ogólnych - to dla osób, które nie znają jeszcze Cyrusa icon_wink.gif

Kolorów Cyrusa jest kilka...
Na początek czarny mat (Cyrus I oraz Cyrus II) i charakterystyczna obudowa z pionowymi złączami (kable wpinamy od góry). Dla mnie to ten kolor jest jakby grafitowo-czarny, ale malarzem nie jestem i nie upieram się jak to nazwać prawidłowo.
Do tych modeli była dostosowana pierwsza generacja zasilaczy, zwana PSX (nie pasują do późniejszych modeli Cyrusa)
Widać na zdjęciu dodatkowy PSX-R z charakterystyczną wtyczką i niestety dość krótkim kablem.


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg





Później doszedł czarny błyszczący (tu już nie ma wątpliwości, że to czarny)
Ciekawostką jest dość oryginalny pomysł na obsługę pierwszej generacji tunerów (przeznaczonych do wzmacniaczy serii I oraz II), gdyż wszystko odbywało się z pilota. Mamy tylko przełącznik POWER ... i problem, gdy brakuje nam pilota icon_cry.gif
Wyświetlacz z dużymi cyframi i zieloną poświatą - w sam raz np. do NAIMa (oczywiście pamiętając o różnicach w wielkości obudów).

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg





Pozdrawiam
PS. W dodatku w tym tunerze z pilota można również wyłączyć podświetlenie wyświetlacza - mamy tylko świecącą diodkę .. i domyśl się człowieku, czy sprzęt jest w trybie StandBy czy też nie może się dostroić do odpowiedniej stacji radiowej.
W każdym razie pomysł na dowcip niezły icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się przyłączę ze swoim skromnym zestawem. Trochę to w czasie ewoluowało. W miejsce pre Cyrusa, który niestety padł został zakupiony wzmacniacz w wersji 6, który pełni funkcję pre i steruje końcówką XpA. Do CD7 podłączony jest PSX-R. Zestaw uzupełnia tuner 7.5 i DVD w wersji 6.
Całość stoi na specjalnie zamówionym w firmie Rogoz stoliku.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny ten stolik...
tylko dla mnie trochę mały icon_lol.gif

Przedmówca pokazał nam m.in. kolejny kolor obudowy.

Na początek ciut wyższy (ale i starszy) niż Twój model odtwarzacza: DVD 7 (jak widać ma możliwość podpięcia PSX-Ra, czego brakuje w "6"). To oczywiście ten element na dole icon_mrgreen.gif
Nowsze modele odtwarzaczy mają już oczywiście wyjścia component i HDMI, tutaj mamy starsze typy złącz wizyjnych.


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Widać złącze magistrali "MC-BUS" na tylnej ściance urządzeń Cyrus - podłączamy pojedyńczym kablem RCA ("OUT" z jednego wchodzi na "IN" następnego) kolejne urządzenia i wystarczy wyłączyć pilotem wzmacniacz/preamp, by reszta systemy również poszła spać icon_cool.gif
Oczywiście "budzenie" wygląda analogicznie icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zauważyć, że w przypadku Cyrusa odtwarzacze DVD spokojnie mogą konkurować z odtwarzaczami CD.
Porównują obie "siódemki" właściciel DVD7 może spać spokojnie (czyli ja icon_razz.gif )

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg




Zresztą moduł Q-DAC jest identyczny dla obu modeli (CD i DVD).

Pozdrawiam
PS. Widać przedwzmacniacz wielokanałowy - jakby ktoś chciał podłączać pod każdy kanał zmostkowaną końcówkę mocy (albo monoblok), to już ma 5 elementów (albo 10 - wliczając PSX-Ry). Ja tyle nie mam icon_rolleyes.gif , a poza tym do kina domowego mam coś innego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem przed chwilą o końcówkach mocy...
proszę bardzo icon_razz.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg






Magiczny przełącznik z tyłu i możemy już się bawić w monobloki.
O takim trybie pracy informuje świecąca się dioda na froncie urządzenia.
Oczywiście w zależności od modelu - bo nie wszystkie stereofoniczne końcówki mocy mogą pracować jako monobloki icon_cry.gif
Na szczęście nie wszyscy tego potrzebują...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Cytat

Słyszałem wiele dobrego o tym sprzęcie. Sam zastanawiem sięczy go nie kupić.


Taaa - akurat icon_sad.gif Pisał ślepy o kolorach...

Kolejny spamer wciskający się na nasze Forum z bezczelną reklamą... po raz kolejny. No i teraz będzie miał parę miesięcy na odpoczynek i szukanie innych miejsc do zarobku.
Oczywiście post spamiarza usunięty.

Pozdrawiam
PS. Jakby się ktoś zastanawiał, co robią moderatorzy i czemu tak mało piszą nowych postów: tracą czas na sprzątanie po takich ... (autocenzura, bo chętnie bym napisał wprost) i kolejnych użytkownikach (spamerach i "reklamowpiszcach") icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romanie przynajmniej próbował rozruszać nam wątek.
A poważnie to ręce już opadają ....

A tak przy okazji, to zastanawiam się, czy wśród tylu użytkowników tego forum nie ma, poza nami dwoma, nie ma nikogo kto interesowałby się marką Cyrus lub miał z nią kiedykolwiek kontakt.
Wiemy obaj, że to świetny brytyjski sprzęt - zresztą nadal produkowany (składany) na Wyspach. Może dlatego też nie jest tani. Przykładowo odtwarzacze Cyrusa biją na głowę CD w cenach niejednokrotnie je przewyższające.
Przy całym szacunku dla firm typu Denon, Marantz, Sony, Yamaha, itp., itd. które nadal lansowane są przez różnej maści markety, Cyrus to klasa sama w sobie. Te niepozorne "pudełka na buty" potrafią zadziwić dźwiękiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat


I kolejny spamer, bo jak można nazwać wklejanie emotionków przez nowego użytkownika forum.
Kolego po co się na tym forum rejestrujesz, jak masz coś do powiedzenia na temat marki Cyrus, to napisz to. Nie zaśmiecaj forum.

Nie kasuję wpisu, aby unaocznić jak można zaistnieć na każdym forum na globie ziemskim, bez względu na jego tematykę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ja dopiero zaczynam swoją przygodę z tym sprzętem, w Polsce jest tylko jeden sklep i jakoś nie za bardzo dogadałem się z właścicielem, dlatego zastanawiam się czy znacie może sklep Audio T w Portsmouth? Chciałbym zamówić u nich na początek Stream X Signature. Albo jeśli możecie polecić mi jakiś inny ? Gdzie Wy się zaopatrujecie ? Zależy mi żeby jak najszybciej nadali przesyłkę. Paczki z Londynu idą około 3 dni, a ja na 25-go potrzebuje już sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę Ci w tym zakresie pomóc. Sprzęt kupowałem używany w Anglii za pośrednictwem znajomego Anglika. Zresztą RoRo w większości podobnie.
Nie wiem jak jest aktualnie ze sprzedażą sprzętu Cyrusa w Polsce. Jeszcze do niedawna sprzedawcą był salon Audio Forte, ale obawiam się, że sobie ten temat odpuścili.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepów to pewnie jest pare... wystarczy chcieć je znaleźć!
Ale jak nawet nie napisałeś gdzie mieszkasz to jak mamy Ci pomóc?
Poza tym co chcesz Cyrusa: sam streamer czy coś więcej?

To ma być nowy sprzęt czy obojętnie?

PozdrawiamPS. A przede wszystkim jeśli rzeczywiście chcesz coś Cyrusa-to nie reklamuj dalej przesyłek kurierskich, bo nie masz tu czego szukać !Oczywiście link usunąłem... i to samo może się stać z Twoim kontem.Warunkowo zostawiłem nazwę sklepu (ale już bez adresu), ale czy post zostanie na dłużej to nie obiecuje-bo pewnie "mikooo" już się tu więcej nie pojawi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Wiem czego można spodziewać się po odtwarzaczach Cyrusa, nie wiedziałem jednak czego mogę oczekiwać po tym jak Cyrus DVD 6 spisze się w roli transportu. Aby to sprawdzić podłączyłem go do DAC-9 Xindak.
Napisałem o tym już w wątku Sansui, wynik „eksperymentu” przerósł moje oczekiwania. Na pewno znaczny wpływ na dźwięk miała klasa pozostałych komponentów, czyli wzmacniacz Sansui Alpha 707 i samego DAC-a, jednak mało jest odtwarzaczy CD, które w miarę poprawnie pełnia role transportu. W mojej ocenie Cyrus nadaje się, aby w takiej roli występować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W trakcie ostatnich poszukiwań przedwzmacniacza przez jednego z Kolegów na naszym Forum stwierdzam, że warto przypomnieć o fakcie całkiem niezłego grania wzmacniaczy Cyrusa w funkcji pre icon_smile.gif

Wychodzi stosunkowo niedrogo, a jest już np. zdalne sterowanie i można sobie zrobić nagłośnienie drugiej strefy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jeśli ktoś szuka tunera do pierwszej lub drugiej wersji Cyrusa-to w tej chwili jest na Allegro egzemplarz w (podobno) bdb stanie, a co ważne-kompletny z pilotem i fabrycznym opakowaniem.
http://allegro.pl/tuner-cyrus-oryginal-pil...6475328904.html
Wysyłka w cenie-co prawda z Anglii i sprzedawca ma jeszcze mało komentarzy, ale ten TUNER rzadko się pojawia.

Brzmienie jest podobne jak nowszych modeli Cyrusa (dawno temu porównywaliśmy z Belfrem brzmienie takiego właśnie modelu z "siódemką" i było ok). A bez pilota nic się z tym tunerem nie zrobi-na aukcji jest prawidłowy, dedykowany do tego modelu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Na tegorocznym AudioShow będzie Polska premiera nowego wzmacniacza Cyrus One.
Nazwa i wygląd nawiązują do sławnego pierwowzoru, ale to już będzie klasa D i całkiem przyzwoite 2x100W/6om. Zdalne sterowanie, łączność bezprzewodowa Bluetooth aptX, duży jack na froncie, pre dla wkładek MM, 4 wejścia liniowe, PreOut, funkcja automatycznego dopasowania do obciążenia kolumn (SID-detekcja impedancji), wyjście bi-wite na kolumny ... no i dość rozsądna cena jak na Cyrusa (1000 euro, ale w Polsce będzie koło 4 tysięcy).

Ale czy to będzie grało lepiej od klasycznych "szóstek" i "ósemek"?

Pozdrawiam
PS. Zdaje się, że wreszcie będą porządne wyjścia kolumnowe i można zastosować banany-a nie tylko BFA (tak to wygląda na zdjęciach).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biję się w piersi. Mam subskrypcję firmy Cyrus, która przesyła mi sukcesywnie informacje o nowościach. Oczywiście przesłali mi też informację o nowym wzmacniaczu Cyrus One. Jednak w natłoku i ferworze spraw codziennych odpuściłem sobie czytanie przesłanego biuletynu i informacji.

Faktycznie wzmacniacz wyglądem nawiązuje do pierwszego wzmacniacza firmy. Mnie się osobiście podoba. Ciekawe jak gra.
http://www.cyrusaudio.com/products/one-series/cyrus-one

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa też wartość 750W na tabliczce znamionowej tego wzmacniacza.
Jak dla klasy D i moc 2x100W (w dodatku przy 6omach) to trochę dziwne (jest to widoczne na filmie m.in. w czasie od 1'57" do 2'00" oraz 2'33'-2'36")
http://www.whathifi.com/news/new-cyrus-one...ial-yours-ps699
i co do wyglądu - to nowa "jedynka" mi się podoba icon_smile.gif (bardziej od starej I oraz II).

Jest polska strona firmy Cyrus
http://www.cyrusaudio.pl/
aktywny jest m.in. aktualny cennik.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Nie słuchałem nigdy wzmacniaczy tej firmy. Wpadłem tylko napisać, że są strasznie brzydkie! W tej kategorii przebijają chyba nawet stare NADy. icon_mrgreen.gif


Cytat

Przy całym szacunku dla firm typu Denon, Marantz, Sony, Yamaha, itp., itd. które nadal lansowane są przez różnej maści markety,


Szczerze powiedziawszy, to ja na takie marki już nawet nie patrzę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie słuchałem nigdy wzmacniaczy tej firmy. Wpadłem tylko napisać, że są strasznie brzydkie! W tej kategorii przebijają chyba nawet stare NADy. icon_mrgreen.gif


Kostku,
więc może to okazja, by ich wreszcie posłuchać zamiast oceniać tylko po wyglądzie!

A co do "strasznie brzydkiego wyglądu" - to wg mnie zdecydowanie przesadzasz. Mają swój styl i tyle, a nawiązanie w najnowszym modelu "One" do pierwszego jest udane.

Cytat

Cytat

Przy całym szacunku dla firm typu Denon, Marantz, Sony, Yamaha, itp., itd. które nadal lansowane są przez różnej maści markety,


Szczerze powiedziawszy, to ja na takie marki już nawet nie patrzę.

Jeżeli mowa o najtańszych modelach tych firm (i nie tylko tych firm) to masz rację.
Ale nie można uogólniać, bo niektóre górne modele tych firm są (lub były - patrz SONY) na prawdę niezłe.

Tym niemniej żadna z tych firm nie robi obecnie "małogabarytowych" (o porównywalnej szerokości) udanych modeli które mogłyby w jakimś stopniu zbliżyć się do Cyrusa!

Pozdrawiam
PS. Może nie piszmy na temat wyglądu... Jak ktoś ma coś konkretnego do napisania o Cyrusie to zapraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

więc może to okazja, by ich wreszcie posłuchać zamiast oceniać tylko po wyglądzie!


Być może wkrótce będzie okazja któregoś z nich posłuchać, bo zaczynam się rozglądać (znowu) za nowym wzmacniaczem. Czy w przypadku Cyrusa można liczyć na przyjemne ciepełko brzmieniowe?

Cytat

Jeżeli mowa o najtańszych modelach tych firm (i nie tylko tych firm) to masz rację.
Ale nie można uogólniać, bo niektóre górne modele tych firm są (lub były - patrz SONY) na prawdę niezłe.


Miałem na myśli głównie taką tanią masówkę, która rozlazła się jak dżuma po sklepowych półkach.

Cytat

Tym niemniej żadna z tych firm nie robi obecnie "małogabarytowych" (o porównywalnej szerokości) udanych modeli które mogłyby w jakimś stopniu zbliżyć się do Cyrusa!


Z tych wymienionych wyżej firm, to pewnie nie, ale mi się obudowy Cyrusa kojarzą z Regą Brio-R (pod względem proporcji).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...