Skocz do zawartości

Kabel optyczny do Dac'a


Note

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Mam pytanie odnośnie kabla optycznego do Dac'a. Póki co korzystałem z coaxial'a więc problemu nie miałem, ale teraz potrzebuję również optyka.
Czy będzie jakaś różnica w przesyłaniu danych, dźwięku tak jak to się ma przy interkonektach? Pomijamy samą jakość wykonania.

Przykładowo:
http://allegro.pl/prolink-ftc-111-kabel-op...6425104903.html
vs
http://allegro.pl/kabel-przewod-optyczny-t...6039731987.html

Przy Prolinku jest pięknie napisane w opisie - "...zgodny z częstotliwością próbkowania do 192khz..."
No , ale ten drugi tani kabelek raczej też ma taki przesył. Przecież to światłowód. Czy się mylę?

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza różnica to zwykle cieńszy, albo grubszy przewód-izolacja, grubsza zapewne by unikać negatywnego mocnego załamania kabla. Drugi to kwestia wtyczki, jej solidności osadzenia w gnieździe.
Kolejne różnice to to co jest wewnątrz o czym piszą kwieciście producenci.
Co do wewnętrznej budowy to zauważyłem, że nawet wśród dużo droższych przewodów optycznych jest trend przewodów wewnątrz szklanych i plastikowych, oraz oczywiście magicznych izolacji, (aby światło nie promieniowało na zewnątrz? )
Pozwolę sobie wkleić opisy techniczne dwu marek :

Opis produktu nr1 :
światłowód ze szkła boro-krzemianowego (GOF)
stopniowany współczynnik załamania dla zmniejszenia tłumienności przesyłania
bardzo niskie straty sygnału (<0,03dB/m)- kiedyś o tym wspomniałem o takim fakcie ( 0,03 dB niby nic) ale inna osoba dość mocno zanegowała występowanie takiego faktu, widać jednak jest skoro producent pisze.
bardzo niskie drgania (Jitter)
fluorowany płaszcz polimerowy
wypełnienie z włókna kevlarowego dla zwiększenia wytrzymałości na rozciąganie
precyzyjnie wykonany wtyk Toslink pokryty 24-karatowym złotem
zapewnia niezawodne połączenie odtwarzacza CD lub DVD ze wzmacniaczem lub amplitunerem AV
Produkt nr2:
zaprojektowany przy użyciu technologii ZAC ("Zero Attenuation Concept" - Koncepcja zerowych strat osłabienia) posiada innowacyjne zaokrąglenie końcówki rdzenia światłowodu skutkujące zerowymi stratami spowodowanymi dywergencją.
Przy zastosowaniu plastikowego rdzenia światłowodu osiągnięto taką samą jakość transmisji jak przy światłowodach ze szklanym rdzeniem, przy znacznie lepszej wytrzymałości i giętkości plastikowego rdzenia. Rozwiązanie to zapewnia znacznie lepszą stabilność transmisji sygnału w przewodzie dając w efekcie sygnał niemal całkowicie wolny od zniekształceń
Także do wyboru...
Myślę że w przypadku wyrobów które dałeś w linkach są to wyroby porównywalne, może i tego samego zakładu produkcyjnego i nie ma co przepłacać( czyżby prolink kazał sobie płacić za markę icon_wink.gif)


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...