Skocz do zawartości

Nieustawny salon - pomoc w doborze głosników i zasilania.


pfg

Recommended Posts

Witam

Jako że kupiłem dom potrzebuje pomocy i fachowej rady co da się zrobić w nieustawnym salonie.
Po początkowych planach zostało niewiele więc na teraz potrzebuję porady co do 2 kolumn - monitorów które muszą zostać umieszczone na szafce tv - kompromisy z drugą połówką itp itd.

Po obu stronach tv pozostaje po 25cm a szafka jest głeboka na 50cm i kilka cm luzu z tyłu.




DSC01446.jpg





Klamoty dotychczasowe:
tv: Panasonic TX-P50VT30 - zostanie jeszcze na czas dopóki tv nie przejdzie większościowo na 4k, po prostu jestem zadowolony z obrazu
amplituner: Denon AVR-1610 - musi zostać na kilka miesiecy

tuner sat: vu duo2 - zostaje

Jako że ma być to pokój dzienny więc sugestie małżonki są nad wyraz jasne.
Na mapce zaznaczyłem co gdzie stoi.
Na czerwono narożnik
zielony stolik tv - niestety jest duży i zabiera cała ścianke od okna do drzwi
niebieski - tv

Po drugiej stronie kominek więc blokuje inne pomysły.


Wymagania: Audio lepsze niż głosniki w tv i od ewentualnego soundbara, 50procent czasu oglądanie tv głownie filmy z C+ czy HBO, 30procent muzyka.
Ze względu na układ salonu i preferencje będzie stereo może z dodatkowym subwooferem pozniej do filmów. Preferuje miekkie brzmienie ale z niuansami i niezbyt ostrą górą pasma.
Słucham: polski rock, odrobinę pop, u2, trance
Z czasem dojdzie napęd cd i używany wzmacniacz stereo.

Z dostępnych monitorów proponowano:
Dali Zensor 3
KEF Q300
Monitor Audio Bronze 2
Klipsch RP-160m



Poproszę o propozycje.

Budżet 2-2,5k pln
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że kupując amplituner stereo ( sieciowy bo masz taka potrzebę typu yamaha rn 602, onkyo 8150 ) masz lepsza jakość niż z amplituner kinowego. Dodatkowo czego się czasem nie docenia, przyjazną obsługę, intuicyjną. Masz więc wejścia optyczne dla TV, usb dla plików na pendriv-hdd, możesz utworzyć domową sieć z serwerem nass itd. Do tego dwie dobre kolumny i ( przy tym budżecie, jak i oglądaniu filmów ) dobry subwoofer dla efektów w filmie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Oglądnąłem zdjęcie zanim doczytałem że wszystko będzie zmieniane. Bo szczerze na obecnym widoku nie widzę w ogole możliwości nic postawienia.
TV zostaw i użytkuj go długo bo nic lepszego nie kupisz przez najbliższe 5 lat. A jak będziesz chciał sprzedać pisz do mnie icon_smile.gif

Owszem stereo da Ci lepszą jakość. Jednak uważam że w pełni nie wykorzystasz potencjału stereo. 70% filmów oraz 30 % radia internetowego, które także jakościowo nie robi szału.

Nie wiem jaki masz budżet na sprzęt więc nieco strzelam. Co do stereo to jak wspomniał Jacek Onkyo 8150 lub Yamaha RN 602 będą optymalnym wyborem. Co do kolumn p[oszedl bym w podstawkowe. Monitor audio Silver 2 lub Heco Celan GT 302, Ładnie mogą się też sprawdzić tańsze Dali Zensor 3.

Jeśli natomiast skłonił byś się w kierunku kina to polecał bym system oparty o elektronikę Onkyo 555 lub 656 albo Yamahe 481 lub 681, to w zależności od ceny oraz zestaw kolumn Dali Zensor 3 + Zensor pico lub Magnat Quantum 723 + Center 72. Oczywiście oba zestawy wsparte subwooferem.

Zapraszam Cie do nas na odsłuch obydwu zestawów. Abyś mógł określić czy jednak zestaw stereo czy kina domowego jest Ci bliższy.
Przygotujemy także dobrą ofertę cenową.

Zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek dzięki za zwrócenie uwagi na system stereo i tego Onkyo - wygląda to baardzo obiecująco.

Zdaję sobie sprawę z tego że jest to karkołomne pomieszczenie do postawienia czegoś.
Ostatnie zdjęcie (plan) pokazuje jak będą stać meble.
Co mnie martwi najbardziej to to że nie mam miejsca z lewej strony na kolumnę podłogową - w każdym razie dopóki nie wymyśle tam czegoś.
Odległości do kolumn frontowych byłyby około 3m.

Zaraz za narożnikiem przy KD musiałyby wisieć satelitki - troche kiepsko widzę kwestię akustyki przy tym.
Boję się czy KD w tym pomieszczeniu wypali...

Jak z Waszego doświadczenia wynika czy lepiej kupić podstawkowe czy jednak stojące i kombinować z miejscem...
Za 3tygodnie dostaję klucze i chciałbym mniej więcej mieć zarys jaki system tam się pojawi by przygotować miejsce na przewody itd.
Mieszkam w Belgii i niestety takie jest popularne budownictwo w beneluxie.

Na odsłuchy wybiorę się z całą pewnością (zapewne luty, marzec) jak będę w trasie do pl Oświecim jest prawie po drodze do Rzeszowa icon_wink.gif
Wiec pozostałe aspekty najlepiej będzie wtedy omówić.

Teraz potrzebuję porady jak zaaranżować miejsce z przykładami sprzętu by pokazać żonie co także będzie w salonie - kwestia akceptacji, przyzwyczajenia icon_biggrin.gif

ps. Co do tv to wiem by go nie ruszać chyba że na wersję 65cali.
Źródłem w przeważającej czesci będzie tuner sat Vu duo2 zapewne po wyjściu optycznym.
Może czasem jakiś film czy muzyka z pc (tu moze pojawić sie coś typu flac czy innego typu) aczkolwiek rzadko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To często pomijany "problem" gdyż kolumny podstawkowe także wymagają standów. I de facto ich rozkład w pomieszczeniu wymagaj mniej więcej tyle samo miejsca.
Jeśli ta szafka RTV była by krótsza w TV by wisiał to wówczas zmieścisz i jedno i drugie.
Budzet pozwala na zbudowanie obu zestawów z klasą.
Przy tym budżecie mimo że Onkyo 8150 trudno jest pobić poszedł bym jednak w coś innego. Mianowice w zewnętrzy odtwarzacz sieciowy oraz "czysty wzmacniacz". To w przypadku wyboru stereo. Takie rozwiązanie zapewni lepsza dynamikę i stereofonie. Kolumny Silver 2, Celan GT 302 nadal brał bym pod uwagę.

Co do kina to można by iśc w te "lepsze" amplitunery czyli 656 lub 681 a na tyły gdzie nie ma miejsca zastosować naścienne Heco 200 F lub Monitor Audio Bronze FX. Nie będą ingerować mocno w pomieszczenie bo będą "płasko" wisieć.

To czy chcesz kino czy stereo to tylko i wyłącznie Twoje indywidualne preferencje. 30% radia internetowego sugeruje jednak dobrze wybrany system kina. Jednak chętnie przedstawię Ci obie różnice tj. Film w 5.1 oraz stereo oraz muzyke na amplitunerze oraz stereo. Wówczas sam będziesz mógł stwierdzić który system jest dla Ciebie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Z dali 3 będziesz mieć najprzyjemniejsze brzmienie, z najpełniejszym basem, gładką naturalną średnicą, a całkiem szybkie i dokładne.
Z MA bronze 2 będzie szczuplejsze i analityczne. Z klipschem bardziej konturowe, koncertowe i ostre.
Kef q300 nieznam, słuchałem modelu 100, ale nie przypadł mi do gustu, taki nieco styl bronze2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 2 tys to celuj już w RX2 bo są większe, tak jak nieco większe są Dali zensor 3. Za 2 tys RX2 spokojnie kupisz, jednak posłuchaj czy to Ci pasuje, bo dobre nie znaczy że uniwerslane dla każdego. Zaś RX 1 są w uproszczeniu jak bronze2, owszem lepsze, ale dźwięk według mnie analityczny, z tych precyzyjnych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staraj się nie edytować postów z października tylko pisać co się zmieniło. Tak jest łatwiej.
Zgadzam się że jeśli szukasz nowych to zensor 3 i silver 2 będą odpowiednim wyborem.
Niestety model rx1 jest za mały.

Jeśli jesteś zainteresowany nowymi kolumnami w dobrej cenie napisz.

Pozostaje do twojej dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam ponownie.

Dzięki Waszym sugestiom posłuchałem i kupiłem Dali Zensor 3 rok temu a teraz czas na kolejny kroczek ;) 

Jako że zostaję na Stereo ewentualnie 2.1 to czas na wzmacniacz bądź amplituner stereo taki który wydobędzie co najlepsze z kolumn.

Budżet: 4tys pln.

Sprzęt zarówno nowy jak i używany (akurat w NL rynek używek jest całkiem niezły)

Co radzicie?? Modele i dlaczego :)

W przyszłosci możliwy upgrade do kolumn podłogowych (jest sens w takim pomieszczeniu?) po powieszeniu TV i postwieniu małej szafki na resztę sprzętu.

Fotki pomieszczenia:

s1.thumb.jpg.a028c2a6c9e10168f855936d256cbd63.jpg

s2.thumb.jpg.98eab9a80e9b1fbf02558c7b53da0538.jpg

Lada dzień dojdą firany i obraz materiałowy na ścianę za kanapą.

Tak wiem że to baardzo nieakustyczne pomieszczenie ale tak już jest.

 

 

Edytowano przez pfg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Dali bardzo dobrze zgrywa się sprzęt Yamahy.

Jeśli ma być nowy i tzw. "all in one" to zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę na  Yamaha R-N803D https://www.tophifi.pl/stereo/amplitunery/amplitunery-stereo/yamaha-r-n803d.html z 

Dlaczego własnie ten model? To urządzenie praktycznie nie ma konkurenta na rynku (jedyna firma, która również robi amplitunery stereo z f. sieciowymi- Onkyo nie ma odpowiednika który grałby tak dobrze). W jednym urządzeniu masz wzmacniacz, Tidala, Spotify, Radio, Dlna itd.

Jeśli jednak myślisz o rozwiązaniu w kilku elementach np wzmacniacz + odtwarzacz sieciowy to wybór robi się zdecydowanie większy 

np. https://www.tophifi.pl/stereo/odtwarzacze-sieciowe/yamaha-musiccast-np-s303.html + https://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-zintegrowane/yamaha-a-s701.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to Nad'y z starszej serii (szczególnie 356) mają zbyt obfity bas do Dali.  Oczywiście nie wykluczone, że to Ci się spodoba :) 

30 minut temu, mkk napisał:

Zdecydowanie inna liga i to znacząco! Tylko czy to nie będzie przerost formy nad treścią do Zensorków?

Edytowano przez Top Hi-Fi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym przerostem formy nad treścią się nie zgodzę. Te piecyki wycisną wszystkie soki z Dali :)

A tak swoją drogą , kupując np takiego MF 3.5 , i sprzedając Dali , mamy budżet np na :

https://link.marktplaats.nl/m1287856169

https://link.marktplaats.nl/m1283506725

https://link.marktplaats.nl/m1285297173

I wtedy rozpoczyna się zabawa :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizowałbym. Z budżetowych Zensorów nie osiągniemy nie wiadomo jakiego dźwięku, te kolumny mają swoje ograniczenia. Oczywiście jest mnóstwo kolumn, gdzie podłączenie dużo lepszej elektroniki zawsze daje wymierne korzyści np. wszystkie ProAc'i. Ale to nie ta półka.

Jeśli w przyszłości jest w planach wymiana kolumn to można się szarpnąć, ale jeśli te mają zostać to nie ma sensu kupować nie wiadomo jak wyszukanej elektroniki. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...