Skocz do zawartości

Pierwsze Stereo


MariuszG

Recommended Posts

Dzień dobry Wszystkim

Zaznaczę na wstępie, że to mój pierwszy post zatem, jako , że jestem laikiem (temat audio znam głównie z lektury tego oraz innych forów) z góry przepraszam za wszelkie przejawy braku wiedzy, używania niefachowej terminologii bądź zadawania pytań banalnych dla kogokolwiek bardziej doświadczonego ode mnie.
Jak do tej pory słuchanie muzyki ograniczało się w moim przypadku do TIDALA z telefonu LG G4 i załączonych do niego całkiem fajnych słuchawek dousznych Quadbeat.3

Chciałbym jednak poprawić wrażenia odsłuchowe i sprawić sobie do sypialni pierwszy w życiu zestaw stereo. Pomyślałem na początku o zestawie składającym się ze wzmacniacza, kolumn oraz odtwarzacza CD. Z czasem, jeśli na dobre wsiąknę w temat chciałbym rozbudować zestaw o tuner oraz gramofon.

Korzystając z tematu użytkownika @mroku pozwoliłem sobie skonstruować swojego posta w ten sam sposób aby stanowił czytelny i jasny przekaz moich potrzeb.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

1200 zł za kolumny, odtwarzacz i wzmacniacz (mógłbym ewentualnie powiększyć kwotę bazową do 1500zł)

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

brak

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

17m2 powierzchni użytkowej. Jest to poddasze zatem część stanowią skosy, a realna powierzchnia podłogi wynosi 21,1 Rysunek z wymiarami i ustawieniem mebli zamieszczam poniżej.

6) Jakiej muzyki słuchamy

Rozbieżność stylów muzycznych jest duża: Hip-hop, Rock, Jazz, Muzyka klasyczna również

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Kiedyś w przyszłości chciałbym podłączyć do zestawu gramofon oraz tuner.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Jak pisałem wcześniej chciałby aby głównym źródłem został odtwarzacz Cd. Później chciałbym podłączyć gramofon

9) Dźwięk jaki lubię:
Lubię, gdy dźwięk mnie otacza, gdy łatwo jest usłyszeć każdy instrument. Fajnie, gdy w niektórych utworach słychać przesuwanie się palców po strunach bądź charakterystyczny dźwięk "klapek" w instrumentach dętych drewnianych. Lubię gdy dźwięk jest przyjemny i ciepły. Bas nie musi mieć super wykopu ale miło gdy czuć jego uderzenie jeśli taki był zamysł artysty

Rozstaw mebli widoczny jest na rysunku. Ściany są gładkie., na podłodze panele, na bocznej ścianie szafa do zabudowy pod sam sufit. W oknach wiszą firanki. Przy łóżku dywaniki po obu stronach. Na przeciw łóżka telewizor na ścianie. Pod nim docelowo miałby stanąć zestaw tak aby przyjemnie było go słuchać w łóżku.

Kolumny mogę postawić na podłodze. Jeśli miały to być monitory mogę zbudować standy bądź zamocować monitory na ścianie
Po lekturze rozmyślałem nad produktami Rotela, Luxmana bądź Harmana/Kardona (to chyba mój faworyt). Fajnie gdyby elementy układu stereo były tego samego producenta/ tej samej serii tak aby wizualnie nie stanowiły rozdźwięku (nie jest to wymóg konieczny). Mam możliwość zakupienia kolumn Eltax Liberty 3+ za ok 500zł - wersja z czarnymi membramami w bardzo dobrym stanie- ale jako dyletant nie mam wiedzy czy to dobra cena/ dobre rozwiązanie do mojego przypadku.

Z góry dziękuję za poświęcony czas i wszelkie pożyteczne uwagi.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

W drzwiach na balkon przydałaby się gruba kotara, zasłona. Używałbyś jej podczas odsłuchu bo firanki to za mało żeby zredukować niekorzystny wpływ szyb na dzwięk.

Poza tym ustawienie ok. Można by łóżko przesunąć z 0.5m w lewo. Jeszcze na ścianie za łóżkiem przydałby się obraz wypełniony wełną. Oczywiście nieoszklony. Nisko schodzą Ci te skosy nad łóżkiem?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy nogami łóżka (nie ma tam typowego węzgłowia - zdjęcie modelu łóżka w załączniku) mam ok 1,3m.
Teoretycznie jest opcja aby zwiększyć budżet do proponowanych przez Ciebie kwot. Prosiłby jednak, jeśli mogę, o przedstawienie dwóch opcji cenowych: - do wspomnianej wcześniej przeze mnie oraz do kwoty zaproponowanej przez Ciebie.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz znalazłem fajny za 450 zł. To dobra cena i dobry wzmacniacz. Keenwood 880d. Mocny, wydajny i neutralny w brzmieniu.

Wiesz, to jest tak, że nie polecę Ci czegoś co jest byle jakie albo czegoś nie znam. Po prostu w cenie do 900-1000zł nie znalazłem ciekawych kolumn. Na cd też trzeba przeznaczyć minimum 300zł. Kable ic i głośnikowe też trochę kosztują.
Wygoogluj tego kenwooda i daj znać co o nim myślisz.

Koledzy pomóżcie z kolumnami. W tym przedziale cenowym niewiele ich znam.

Jacek75 Ty znasz np Indiana, są też jakieś Castle, ktorych też nie znam Angel pewnie je słyszał. Whardefale z podstawkami...

Dzięki za zdjęcie łóżka. Jeśli masz 1.2 m i takie wezgłowie to nie powiesisz obrazka icon_smile.gif

Bardziej chodziło mi o to, że kolumny będziesz musiał odstawić o jakieś 40-50 cm od ściany. Czy bedziesz mjał przejscie np do drzwi balkonowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę na spokojnie wygooglać ten wzmacniacz w domu - w tej chwili, w pracy mogę tylko przeczytać coś "na szybko". Do tej pory czytając fora kierowałem uwagę raczej na stare wzmacniacze Harman Kardon, konstrukcji japońskich nie biorąc pod uwagę.
Schemat pokoju wkleiłem z projektu - ja dokonałem w tym miejscu zmiany - wyjście na balkon mam tylko jedno - to pojedyncze. Przy łóżku zamiast balkonu mam zwykłe okno - nie będzie zatem problemu z przejściem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chwilę i z tego co udało mi się znaleźć Kenwood jest bardzo fajną opcją. Jeśli dobrze dedukuję brzmieniowo (rozumiem że to materia dosyć subiektywna) i jakościowo to klasa wyższa od Harmanów HK650, PM665 lub HK1200? Jaki Cd pasowałby do tego Kenwooda tak aby brzmienie było świetne i wygląd nie odbiegałby stylistycznie?
Rozumiem, że na kable przyjdzie pora, gdy do zestawu dobierzemy kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kenwood 880d nie jest klasę lepszy od Pm 665 czy HK650. Zarówno jakościowo jak i brzmieniowo.
Harman Kardon Pm 665 to najwyższy model zintegrowany tego producenta w katalogu na rok 86'.
W prasie zachodniej miał bardzo dobre opinie.

HK650 to drugi od góry model w katalogu 99'-00'.

Tak się składa , że mam takiego w oryginalnym stanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faszi oczywiście bez urazy - jak zaznaczyłem na wstępie jestem kompletnym laikiem zaś cała wiedza, jaką dysponuje to ta nabyta dzięki wybiórczej lekturze for o tematyce audio. Prawdę mówiąc do tej pory w wyszukiwarkach aukcyjnych wpisywałem głównie Harmana, Luxmana i Rotela, dopiero wypowiedzi audiowita skierowały moje oczy na inne konstrukcje. Byłem przekonany, że polecicie mi zestaw Harman/Kardon + kolumny Tannoy Mercury M2 lub M3 ewentualnie jakąś alternatywę. Myśląc w ten sposób sądziłem, że wydam ok. 300-500zł na wzmacniacz + 500-700zł kolumny i ok. 200zł na CD. Oczywiście bardzo sobie cenię przedstawianie innych rozwiązań, jeśli tylko poparte jest to odpowiednią argumentacją bądź praktyką w temacie.
Reasumując - czekam na dalsze propozycje i wszystkie uwagi są przydatne
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.
Po przeanalizowaniu Waszych propozycji mam dwie opcje wyboru (nie wykluczam jednak dodania kolejnych).
Pierwszą opcją jest Kenwood zaproponowany przez audiowita. Druga to Harman HK650. Pytania i prośba do Was. Jakie elementy (Cd i kolumny) będą pasować do poszczególnych wzmacniaczy? Jakie będą różnice na plus i na minus pomiędzy Harmanem a Kenwoodem?
Czekam z niecierpliwością na podpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harman / Kardon HK 650 to mniejszy brat HK 690. Drugi model w katalogu na lata 99-00. Dobrze zbudowany, elementy to Elna i Rubycon. Pobór mocy 410W. Dosyć mało popularny, produkowany przez nieco ponad rok (mam katalogi Harmana) w roku 2001 do sprzedaży wszedł model HK 670.
Gra można by rzec liniowo, podobnie do HK 690. Nie przyciemni ani nie rozjaśni brzmienia. Jedynie wzmocni sygnał bez upiększania.
Wzmacniacz mocny jak na te 2x60W 8ohm wydaje się mieć więcej. Potrafi zagrać z wymagającymi kolumnami na wysokim poziomie głośności bez kompresji. Dobra dynamika i kontrola.
Co więcej? Moim zdaniem warty poznania i przystępny cenowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harman to trochę inne granie. To firma amerykańska, przynajmniej taki ma rodowód. Kenwood Japonia. Hk jest bardziej żywiołowy, dynamiczny. Gra bardziej skrajami pasma. Tzn. ma nieprzeciętnie dynamiczny bas. To dobry wzmacniacz w cenie 800zł.

Keenwod jest bardziej zrównoważony. Gra nie faworyzując żadnego pasma. W pierwszej chwili może wydać się wydawać mniej atrakcyjny. Ale to pozory. Gra bardziej finezyjnie. Niewątpliwą jego zaletą ss 2 końcówki mocy. Jedna działa do 20W druga powyžej tej wartości. Obydwie są na różnych tranzystorach. Oznacza to, że grając cicho będzie grał dobrze co nie jest takie oczywiste bo to słaba strona wzmacniaczy zintegrowanych. Wcale nie jest też słabszy od hk680. Może się tak wydawać bo oba wzmacniacze mają inny charakter. Bas w kenwoodzie nie należy do najsłabszych icon_wink.gif. Słyszałem go z 40cm membraną i nie miał śladu zadyszki.

Dla Ciebie do 18-21m2 i tak proponowałbym duże monitory podstawkowe. Tym bardziej, że masz taki, a nie inny budżet. Jako, że jest to sypialnia proponowałbym kenwooda, ktory jest tańszy. Skupiłbym się na najlepszych możliwych monitorach grających nieco ocieplonym dzwiękiem. Cd jest najmniej wpływającym komponentem na system więc najpierw monitory.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelach 690/650 odeszli od dawnej sygnatury brzmienia. Dźwięk jest liniowy bez podbić skrajów pasma. W starszej serii np 680 rzeczywiście bas był podbity a brzmienie masywne.
W brzmieniu systemu najwięcej do powiedzenia mają kolumny , następnie wzmacniacz i cd. O kablach nie pisze, to temat na długą dyskusję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faszi. Nie znam Harmana grającego liniowo, a słuchałem kilka wzmacniaczy hk. To bardzo dobre wzmacniacze( mówię o tych starych) ale średnica zawsze była lekko wycofana. Prawdą jest, że grają aksamitnie i niskie tony nie są twarde i nie są poluzowane ale nie jest to neutralne granie.

Zresztą nieważne. Ktoś inny będzie dokonywał wyboru. Wszystko jest kwestią preferencji.

Mariusz, będziesz miał trudny orzech do zgryzienia bo obydwa wzmaki są niezłe. Żebyś miał tylko takie problemy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek zgadza się to co mówisz, jednak seria 690/650/630 to zupełnie inne brzmienie. Sam się zdziwiłem, że nie jest podobna do np 680.
Stara seria była produkowana w Japonii (680/660 itd)
Nowa w fabryce na Tajwanie z użyciem Elna Cerafine i czarnych Rubycon.
To są dwie zupełnie inne serie urządzeń Harmana.

Ps

Mam obecnie 690 i 665 , miałem 650, 670, 680.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fashi poczekaj. Może znajdę coś w sieci.

Nie trzeba daleko szukać
http://www.audiostereo.pl/harman-kardon_hk...o-59-211-2.html

Ale potwierdzam, że był produkowany w Japonii i jest najlepszy z serii 6xx. 690 teoretycznie wyższy w serii był mniej udanym urządzeniem.
Od poczatku piszę, że jest to udany wzmak. Jednak brzmi inaczej niż kenwood. Kto co woli zależy od preferencji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...