Skocz do zawartości

Głośniki i amplituner do 5-6 tys.


p.miszczak

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów,

Przeglądałem wiele postów na tym forum zanim zdecydowałem się napisać, ale doszedłem do wniosku, że studiowanie przypadków/potrzeb innych ludzi, to nie to samo, co bezpośrednie zapytanie icon_smile.gif
Na sprzęcie audio znam się raczej słabo, a stanąłem przed, jak się okazało, sporym wyzwaniem zakupu. Potrzebuję, tak mi się przynajmniej na razie wydaje, głośników i jakiejś elektroniki do tego. Sprzęt miałby na co dzień współpracować z TV i służyć do odsłuchu muzyki 70% i oglądania filmów 30%. Zarówno ja jak i moja żona nie mamy ściśle określonego gustu muzycznego co do gatunku, ale ostatnio często słychać u nas remiksy Kygo (w tą stronę podąża moja żona). Ja też lubię takie brzmienia, ale lubię również posłuchać Adele, Ed Sheeran, polskiego rocka.
Co do samego dźwięku nie wiem, czy posłużę się poprawnym opisem, ale:
- nie lubię nadmiaru basu, który powoduje wstrząsy wszystkiego wokół, ale lubię go usłyszeć i zdecydowanie wolę jak jest sprężysty a nie rozlany,
- nie lubię metalicznych brzmień, więc bardzo wyostrzona góra również nie jest preferowana,
- lubię dźwięk dość dynamiczny, klarowny wypełniający pomieszczenie.
- nie wiem jak to określić, ale bardzo lubię dźwięk, który raczej wychodzi mi naprzeciw niż taki, którego muszę szukać (jak słucham radia w samochodzie i wjeżdżam do garażu podziemnego to mam wrażenie że dźwięk się „wycofuje” – takiego brzmienia nie lubię).
Niżej zamieszczam poglądowy rysunek pomieszczenia do nagłośnienia – pokój z aneksem kuchennym razem około 30 mkw. Gdzieś czytałem, że warto podać podstawowe materiały mebli i wykończenia pomieszczenia, bo może mieć to znaczenie, więc: na podłodze w części pokoju jest parkiet, a w kuchni kamień. Sofa jest skórzana, a szafki w kuchni to lakierowany mdf i blaty z kamienia.

DSC01446.jpg


Dotychczas udało mi się posłuchać kilku kolumn (na nieznanej niestety elektronice, bo był to odsłuch marketowy), ale:
- bardzo podobało mi się brzmienie wharfedale Jade 7, ale to całkiem inna półka cenowa;
- nieźle brzmiało JBL studio 290, ale coś mi w nich lekko „dokuczało”, może to wina tego, że obok ktoś słuchał innego zestawu i miał silną preferencję basu, co przestawia meble icon_mrgreen.gif
- słuchałem też Dali, chyba Zensor 7 - ale odsłuch był zaraz po Jade 7 i Dali wypadło moim zdaniem słabo.

Wiem, że to całkiem inna para kaloszy, ale słuchałem też soundbar Focal Dimension z subem w formie podstawki i podobał mi się dźwięk - źródło mp3 z HTC ONE

Na podstawie lektur różnych testów i forów zastanawiam się obecnie nad opcją następującą:
1. Wharfedale Jade 3 (nie słuchałem ich ale czytałem, że brzmią naprawdę nieźle, może wiecie, gdzie można ich posłuchać) + Yamaha RX-V777;
2. poprzestaniem na Focal Dimension z podstawką;
3. JBL Studio 290 + wspomniana Yamaha.
Jeśli kolumny + amplituner, to zależy mi na tym, żeby obsługiwał 4k przy 60Hz i próbkowaniu 4:4:4. Zamiast Yamahy w grę wchodzi również Denon avr-x3100w.

Co myślicie o takich zestawach? Może jakieś inne propozycje macie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Yamaha to dobry pomysł i powinna dobrze współgrać z Wharfedale Jade 3. Ale warto wziąć pod uwagę to że może okazać się że w tym pomieszczeniu nie będzie dało się uzyskać satysfakcjonującego dźwięku , jeśli jedyne miękkie przedmioty to sofa i pufa. Trzeba by posłuchać jak to zagra na miejscu ( w którym ma stać )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gibson,
raczej preferuję sprzęt nowy. Nie wiem jak jest z awaryjnością sprzętu audio, ale generalnie dla elektroniki lubię mieć długą gwarancję (jak się da to ją przedłużam w sklepie). Może po prostu mam pecha, ale nie raz uratowało mnie to przed niespodziewanymi wydatkami. Mój budżet to 5-6 tys., jak uda się coś zaoszczędzić bez utraty jakości to super, jeśli dopłata paru stówek znacznie poprawi jakość, to też to przeżyję.

MobyDick,
co masz na myśli mówiąc o małej ilości miękkich przedmiotów - w sensie jaki to może mieć wpływ na wrażenia odsłuchowe? Z tymi Wharfedale Jade 3 to jeszcze się zastanawiam, czy takie, w sumie malutkie, kolumny dadzą dobrze radę w moim przypadku i czy nie powinienem kierować się w stronę czegoś większego... Co do zasady, to u mnie się nie słucha głośno muzyki, ale nie raz też czytałem, że w przypadku kolumn wielkość ma określone znaczenie. Odsłuch u mnie byłby super opcją, ale czy są sprzedawcy co się na to zgodzą i nie policzą sobie "połowy" mojego budżetu za dojazd, rozstawienie i ewentualne zabranie...?


Czy wiecie może gdzie w okolicach Pruszkowa lub Warszawy mógłbym posłuchać ten zestaw Yamaha + Jade 3?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

MobyDick,
co masz na myśli mówiąc o małej ilości miękkich przedmiotów - w sensie jaki to może mieć wpływ na wrażenia odsłuchowe?


Z tego co przeczytałem i widzę z rysunku , pomieszczenie jest dość puste i dużo jest w nim twardych powierzchni odbijających.
Jeśli na podłodze niema dywanu, na ścianach nie wiszą obrazy i brak jest np. regałów z książkami, to pomieszczenie ma bardzo żywą akustykę.
Czas wygasania echa jest długi. To zaburza stereofonię i daje niezbyt przyjemny dźwięk. W tej sytuacji tańszy sprzęt zagra lepiej w pomieszczeniu lepiej zaadaptowanym do słuchania muzyki.
Cytat

Z tymi Wharfedale Jade 3 to jeszcze się zastanawiam, czy takie, w sumie malutkie, kolumny dadzą dobrze radę w moim przypadku i czy nie powinienem kierować się w stronę czegoś większego... Co do zasady, to u mnie się nie słucha głośno muzyki, ale nie raz też czytałem, że w przypadku kolumn wielkość ma określone znaczenie.


Małe kolumny w dużym pomieszczeniu nie zapewnią dużego natężenia głośności. Jeśli chodzi o pozostałe parametry to dla przykładu jeden głośnik 16cm w kolumnie o objętości 15 l ma takie same właściwości co 2 takie same w 30l. Rozszerzenie zestawu o subwoofer , daje możliwość łatwej regulacji dolnego skraju pasma. Ta Yamaha po kalibracji z pomieszczeniem powinna zadbać o redukcję niepożądanych rezonansów pomieszczenia.
Cytat

Odsłuch u mnie byłby super opcją, ale czy są sprzedawcy co się na to zgodzą i nie policzą sobie "połowy" mojego budżetu za dojazd, rozstawienie i ewentualne zabranie...?


Przy zakupie poprzez internet można łatwo zwrócić zakupiony towar. Jeśli wchodzi w grę zestaw o jakim mowa , sadzę że przyzwoity salon bez problemu dostarczy i podłączy sprzęt z możliwością jego zwrotu ( bez dodatkowych opłat, jeśli salon jest w pobliżu). Zwykle dobiera się wzmacniacz do kolumn. Ja bym jednak zdecydował się na Yamahę RX-V777 i dobierał kolumny do niej. Wtedy chodzić może o ewentualny zwrot kolumn. Po odsłuchu i podzieleniu się wrażeniami łatwiej było by doradzić inne ( gdyby te okazały się niewystarczające). Mimo że pomieszczenie jest duże to odległość do miejsca gdzie słuchać się będzie muzyki jest niewielka. Yamaha to popularna marka i sprzedaje się ją chyba we wszystkich salonach. Wharfedale to również marka dość popularna i tak gdzie były by dostępne Jade tam zapewne mogą mieć dowolny model Yamahy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick,

tak mówiąc bardzo prostym językiem czy Twoim zdaniem Jade 3 powinny dać u mnie radę z nagłośnieniem, czy może być problem...?

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem ten zapis o kolumnach i pojemności, ale wyszło mi na to, że w Jade 3 z racji tego, że kolumna ma małą objętość głośnik niskotonowy powinien lepiej performować, niż ten sam głośnik w większej kolumnie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie oczekujesz bardzo dużych poziomów głośności to Jade 3 powinny byc dla Ciebie idealne. W Jade 5 będzie tylko trochę więcej basu i będą w stanie grać 2 razy głośniej. To w zasadzie bardzo podobne kolumny. Wharfedale Jade to kolumny o bardzo dobrym zakresie niskotonowym. Szczególnie jego kontroli. Ich skuteczność nie jest zbyt wysoka, szczególnie Jade 3. Recenzję Jade 5 masz w dziale testów. Jade 3 wydaja się być tym czego szukasz i powinno dać się je ustawić dość blisko ściany za nimi. Amplituner który przewidziałeś powinien być dla nich dobrym partnerem. Jednak , aby mieć co do tego pewność musisz to sprawdzić. Pamiętaj że nowe kolumny powinny pograć kilka dni aby można było je rzetelnie ocenić.

Chodziło o to że 2 takie same głośniki w większej kolumnie zapewnią tylko większa głośność. ( szczególnie w zakresie basu )

Jade 7 to kolumny o nieco ciemniejszym brzmieniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wracam do sprawy, gdyż jak na razie sprzedawcy, z którymi rozmawiałem chcąc załatwić sobie odsłuch starają się mnie przekonać, że moje rozumowanie pierwotne nie ma zbytnio sensu i można zrobić o wiele lepiej niż sobie wymyśliłem, ale do rzeczy...

Główne tezy jakie płyną z dotychczasowych rozmów ze sprzedawcami różnych sklepów audio:
- Jade 3 i ewentualnie Jade 5 (jeśli budżet się naciągnie) to słaby lub bardzo słaby pomysł, bo niby kolumny relatywnie słabe
- Amplitunery Yamaha RX-V777 i Yamaha RX-V677 nie nadają się do odtwarzania muzyki - filmy tak muzyka nie
- na moje potrzeby powinienem odpuścić sobie amplituner wielokanałowy i iść w stronę wzmacniacza stereo lub ostatecznie amplitunera stereo.

Teraz to już całkowicie zgłupiałem. Powiem tylko, że dla kogoś, kto się średnio zna na temacie zakup głośników i elektroniki to droga przez mękę...
Pomysł na amplituner wziął mi sią sam już nie wiem skąd i nie jestem do niego przywiązany. Chciałbym stworzyć sobie "zestaw" elektroniki użytkowej, który będzie zdolny do wykonania określonych zadań, a czy to się da zrobić z zastosowaniem aplitunera, czy może da się też tylko ze wzmacniaczem, to już nie do końca wiem. Jeszcze mniej wiem na temat tego gdzie efekt będzie lepszy...

Chciałbym z góry przeprosić Wszystkich, którzy po przeczytaniu całego tego postu pomyślą sobie, że zawracał komuś niepotrzebnie czas i poprosić o wypowiedzenie się, z czego powinien składać się mój docelowy zestaw do odtwarzania dźwięku zakładając, że:
- moje preferencje brzmieniowe i warunki lokalowe są takie jak opisałem,
- będę korzystał tylko z 2 kolumn,
- cały zestaw ma się składać z TV, odtwarzacza Blu-ray, PC, 2 kolumn i "elektroniki do kolumn" (myślałem, ze amplituner będzie najlepszy, ale teraz sam nie wiem...)
- Chcę koniecznie mieć możliwość odtwarzania z PC na TV materiału 4k 60 Hz YCbCr 4:4:4, mój TV to Samsung UE48HU7500, skaler do 4k działa w nim naprawdę nieźle, więc jeśli chodzi o odtwarzanie Blu-ray, czy DVD, to nie jest absolutnie konieczne, żeby był amplituner z upscalingiem do 4k, bo wystarczy puścić materiał prosto do TV (może nawet skalowanie w tym samsungu jest lepsze niż amplitunerze...?)
- Źródłem dźwięku będzie (w zależności od chwili): PC; radio z TV, internetowe przez TV lub przez smartfon; TV (normalne programy); odtwarzacz Blu-ray; smartfon z kolekcją plików muzycznych - transmisja bezprzewodowo, ale raczej okazjonalnie.

Początkowo kombinowałem, że wszystko będzie łączyło się z amplitunerem, a ten jednym kablem do TV, ale może lepiej wszystko łączyć kablami z TV i z TV jeden kabel do wzmacniacza stereo puścić. Wydawało mi się, że w takim układzie dla dźwięku jest dodatkowa droga przez urządzenie, które tylko przepuszcza sygnał przez siebie i że to miałoby negatywny wpływ na jakość dźwięku.

Czy z tymi dodatkowymi informacjami nadal myślicie, że Jade 3 + Yamaha to dobry pomysł, czy w budżecie założonym mogę wycisnąć więcej z jakości muzyki poprzez przejście na wzmacniacz stereo i ewentualnie inne kolumny...?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że wybierasz sobie kino domowe na dwie kolumny to Twoja sprawa, bo jak pisałeś potrzebujesz ( choć niekoniecznie) sieciowych dodatków, wejść itp.
Natomiast dziwni mnie nieco zdanie " Jade 3 i ewentualnie Jade 5 (jeśli budżet się naciągnie) " , bo dla mnie wynika z niego że chcesz za wszelką cenę model Jade, nawet jakby miałbyć mniejszy( oby nie zamały) to Jade jako taki i koniec. I mimo że w mojej ocenie przydałby się wieksze kolumny ( bo metraż, filmy ) i z drugiej strony też to jednak czujesz bo wymieniasz wcześniej jbl studio 290 ( a to kawal klocka) wybrałeś kolumny z nawą Jade, a 3 czy 5 to już jak sakiewka pozwoli. Innych marek nie ma? No jade ładne są, ale tu wielkość też ma tutaj czasem znaczenie.
Jak lubisz sprężyście i klarownie posłuchaj nawet Monitor audio bx5, a jak lubisz naturalne drewno to może RX6 ( są wyprzedaże), a może kolumny Audio Academy, czy coś jeszcze innego, sporo jest dobrych rzeczy w salonach.
Bo wracając do pierwotnego wyboru i dylematu między Jade (3,5) vs. Jbl studio 290 to oczami jednak chyba nie kupujesz, bo wybór między nimi jest jak między "piękną a bestią".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek75

Faktycznie jak jeszcze raz przeczytałem własne wpisy może wyglądać, że jestem nastawiony na Jade, ale będąc szczerym sam ze sobą to nie jestem, a "nastawienie" na Jade jest dość pozorne. Jeśli zwrócisz uwagę na koniec pierwszego postu poprosiłem o wskazanie alternatyw dla tego co do tej pory sobie poskładałem po lekturze różnych recenzji. Jak widzisz alternatywnej propozycji nie było - Ty jesteś pierwszy, który zaproponował mi na forum coś innego. Za co bardzo dziękuję icon_biggrin.gif i jak najbardziej poczytam o tych kolumnach, a jeśli się da to i odsłucham.

Dotychczasowe posty raczej utwierdzały mnie w przekonaniu o słuszności zestawienia Jade 3 z Yamahą, więc jeśli od sprzedawców (zakładam fachowców) słyszę coś innego, postanowiłem zweryfikować to na forum, gdzie według mojego założenia też wypowiadają się fachowcy. Widzisz, skąd człowiek, który nie zna się na temacie może mieć przekonanie o słuszności wyboru...? W mojej ocenie tylko poprzez konfrontacje wielu stanowisk i wciągnięcia z tego własnych wniosków. Całą zabawę z poszukiwaniem kolumn i elektroniki wyobrażałem sobie tak, że ludzie, którzy się znają, jeśli oczywiście zechcą, zaproponują mi kilka różnych wariantów/konfiguracji na podstawie opisanych preferencji i możliwość, a ja sobie odsłucham je i sam wybiorę. Tyle teoria, a praktyka jest taka, że:
- propozycji zbytnio nie otrzymałem na forum,
- z odsłuchem tego co do tej pory wymyśliłem jest raczej problem,
- sprzedawcy, ze względów absolutnie dla mnie zrozumiałych (sam robiłbym tak samo), proponują odsłuch tego co mają, choćby może nie do końca było to w moim przypadku właściwe.

Taki mój mały wniosek, że gdyby powstało coś na kształt hipermarketu (z dużym działem "delikatesów"), ale w wydaniu sprzętu audio, gdzie można słuchać sprzętu tak różnorodnego i bogatego jak tylko się da, to byłoby znacznie prościej. Wtedy może nawet taki klient jak ja po odsłuchu czegoś z wyższej półki postanowiłby zwiększyć swój budżet, bo oceniłby, że warto, albo postąpił wręcz odwrotnie. To jak z samochodami trochę. Jestem pewien, że wiele osób, gdyby miało okazję solidnie potestować wiele różnych aut z całą pewnością kupiłoby coś innego niż kupili...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaproponowałbym zestaw Onkyo tx-nr636 lub 838 i kolumny Dali Zensor 7. Brzmienie bardzo detaliczne z ciepłym soczystym basem i dobrze wyeksponowaną średnicą. Słuchałem tego, ale to było o 2k. za drogie jak dla mnie. Wysokie tony ładnie brzmią w tych kolumnach i nie męczą przy dłuższym słuchaniu. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.miszczak może doprecyzuj ile na te kolumny, od 3 do 4,5 ?...
bo rozrzut cen jade 5 jest bardzo duży, przeciętna popularność marki Wharfedale sprawia że ceny są zróznicowane, a pewnie można uzyskać i tak jeszcze atrakcyjne promocje i to duży plus. Sam widziałem kiedyś piękny i nieźle grający model pacyfic za połowę ceny. Niestety Jade nie słyszałem.
Wydaje mi się ze za 3,5-4,5 tys można kupić dobre kolumny, a jeśli ktoś uważa inaczej to napiszę, odpowiadające brzmieniem i spełniające nasze oczekiwania.

Kwota (jak dla mnie) jest na tyle duża że warta po stokroć zaklepania wolnego dnia na jakieś odłuchy.
Do domu raczej nie przywiozą np. 3 amplitunerów i 5 par kolumn, a w salonie możesz posłuchać i dziesieciu par jak masz ochotę..
Sam napisałeś że "Jade 3 nie słuchałeś, ale dobrze o nich piszą"... jak o sporej części testowanych kolumn, trzeba jednak mieć własny punkt odniesienia i czytać między wierszami. Dobrze piszą i o Jamo s608 i Taga, o jbl es i dynaudio, cantonach chrono i B&W Nautilius i nawet jakby przyjąć i uwierzyć że każde są fantastyczne to jednak brzmią bardzo inaczej.

Kolumn używanych bym się nie bał, używanych w sensie nawet jeszcze na gwarancji, może z jakiegoś forum, ekspozycji, wtedy można urwać 20-40% i mieć "papier".
Zresztą w tym pułapie cenowym ( mniej popularnym niż chiński zestaw 5.1 za 1199zł) , jak zagadasz nawet w sklepie to bez problemu dostaniesz upust na parę kolumn10-25%.
Dlatego warto posłuchać, bo może wspomnine Monitor audio , a może Focal, KEF, Canton, Audio Academy, Dali ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek75
Nie mam sprecyzowanej kwoty na same kolumny, bo też nie bardzo wiem jak powinien się w moim przypadku procentowo rozłożyć budżet kolumny/elektronika. Tu pewnie wiele zależy tez od tego, czy finalnie będzie to amplituner, czy tylko wzmacniacz stereo. Generalnie mam 5-6 tys. zł łącznie na 2 kolumny i rzeczoną elektronikę. Rozrzut Jade 5 faktycznie jest bardzo duży tutaj sugerowałem się najniższą ceną 4,5 tys. za parę i w takim układzie pewnie do elektroniki musiałbym dorzucić trochę względem planowanego budżetu. Taki zabieg też jest dla mnie do wykonania, ale tylko pod warunkiem, że potencjalny zestaw przy stosunkowo niedużym przekroczeniu budżetu da istotnie lepszy efekt (czy dla Jade 5 tak by było nie mam pojęcia, tutaj konieczny byłby odsłuch) i tak jak wspomniałem nie ma żadnego z mojej strony parcia akurat na te kolumny.

Chciałbym bardzo zamknąć się w kwocie 6 tys. Jeśli moje potrzeby brzmieniowe zostaną lepiej zaspokojone przez wzmacniacz stereo zamiast amplitunera, a wszystko zostanie okupione tym, że PC, czy Blu-ray zamiast do amplitunera będę podłączał bezpośrednio do TV, a sygnał z TV będzie dalej do wzmacniacza przesyłany, to dla mnie nie ma z tym problemu. W sumie z tego co wymieniłem to pewien kłopot pojawiłby się chyba tylko przy wykorzystaniu jako źródła smartfona, bo reszta jest do ogarnięcia. Brak możliwości puszczania muzyki bezprzewodowo ze smartfona jestem w stanie bez dużych problemów sobie odpuścić. Tylko tak jak wspomniałem nie wiem, czy puszczanie muzyki np. z PC do TV i z dopiero z TV do wzmacniacza nie wpłynie gorzej na dźwięk niż puszenie go z PC bezpośrednio do amplitunera (chodzi o pojawienie się na drodze sygnału dodatkowych "urządzeń przesyłowych" tutaj TV) - nie znam się na tym kompletnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dobór głośników , to pomieszczenie jest spore , ale odległość od głośników do miejsca odsłuchu jest relatywnie niewielka. Większość kolumn będących na rynku raczej epatuje nadmiarem basu. W szczególności te duże zwykle mają skłonności do przebasowani tego co prze3kazują. JBL-e które wymieniłeś i proponowane Dali Zensor 7 na pewno do takich należą. A tu basu miało być niezbyt dużo. Dlatego Jade 3 sądzę że były by dobre. O tym czy tak jest możesz się przekonać tylko Ty sam. To wszystko zależy od tego co się komu podoba. Sądzę ze sprzedawcy nie chciało się sprowadzać tych kolumn bo są stosunkowo mało popularne i większość potencjalnych klientów woli coś co mocno za dudni na starcie. Może dlatego powiedział że są za słabe.
Za 2,5 tyś można kupić lepszy wzmacniacz stereo lecz jeśli w tym budżecie ma się zmieścić reszta funkcji 777 to taki zestaw wypadnie znacznie gorzej również pod względem jakości dźwięku. Nawet jako wzmacniacz stereo do muzyki jest zupełnie dobry. Pozostawia jeszcze furtkę. Można do niego w przyszłości podłączyć wzmacniacz lepszy od niego lub końcówki mocy zewnętrzne. Również można go rozbudować o subwoofer ( jeśli była by taka potrzeba ). Do tego ma bardzo dobrze działający aktywny system poprawy akustyki pomieszczenia. Z tym może tu być poważny problem przy takim ustawieniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się zgodzić z Dandan1978. Mój znajomy też ma zestaw ONKYO 838 połączony z DALI ZENSOR 7 o podobnym metrażu - polecam.
Bardzo fajnie gra cały kpl.
Myślę że się zmieścisz cenowo jak dobrze poszukasz.
Amplituner ONKYO jest świetnym połączeniem do oglądania filmów czy słuchania muzyki w stereo o bardzo dobrej jakości.
Ja sam używam ONKYO 838 i jestem z niego bardzo zadowolony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...