Skocz do zawartości

Monitory o ciepłym brzmieniu


Bronisław

Recommended Posts

Witam Panie i Panowie!

Kompletuje swój pierwszy zestaw stereo. Chciałbym, aby miało to sens,
ale utknąłem na kolumnach. Proszę pomóżcie:)

pomieszczenie: 16 m

budżet: 500,-

rodzaj muzyki:
głównie soul, hip-hop, funk, jazz, 80s pop

pozostałe elementy zestawu: Technics SU-Z2 (2x35 przy 8ohm),
gramofon Technics SL-3210. Dodatkowo pod aux wyląduje na pewno jakiś BT.

Myślę o czymś podstawkowym. Nie słucham muzyki głośno, ważne jednak,
aby kolumny poradziły sobie w pomieszczeniu tej wielkości i nie były
ubogie w bas. Ze względu na charakter pozostałej części zestawu i sam budżet
w grę wchodzi chyba tylko coś używanego, chętnie vintage.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na niezbyt mocny wzmacniacz kolumny podstawkowe nie mogą być zbyt wymagające pod względem zasilania - więc nie licz też na jakieś szczególnie wyeksponowane niskie tony.

Nie zastanawiałeś się nad tym by sprzedać wzmacniacz? Za 300-400zł można już kupić zdecydowanie lepszy i mocniejszy wzmacniacz (oczywiście używany), a drugie tyle przeznaczyć na kolumny,

Byłoby dobrze gdybyś podał trochę więcej szczegółów - zgodnie z "Pierwszymi postami" (link do tego tematu masz poniżej).

Pozdrawiam
PS. Masz podstawki do kolumn?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zapoznałem się już "pierwszymi postami", więc doprecyzowując temat:

1, Wzmacniacz, choć pewien związek emocjonalny mamy (piękne wychyły:),
jestem gotów zamienić na coś mocniejszego, ale również chętnie na coś z przełomu 70/80.
Wiem, że to spraw drugorzędna, ale wizualnie i materiałowo sprzęt z tamtych lat najbardziej mi odpowiada.

2. Pomieszczenie to domowa pracownia fotograficzna. Nie jest w żaden sposób przygotowane do odsłuchu.
Ma regularny kształt, jest przestronne, nieprzeładowane meblami. Za dnia muzyka przygrywa raczej w tle ze źródła cyfrowego (spotify etc.),
a wieczorami zestaw ma napędzić gramofon. To ostatnie to świeży zakup, wiec taka symbioza będzie nowym doświadczeniem.

3. Nie posiadam podstawek - kolumny będą stały na solidnym drewnianym regale, czyli odległość od ściany będzie niewielka.


Jestem otwarty na wszelkie sugestie, nawet jeśli będę musiał zmienić swoje założenia:)

Czy jeszcze jakieś informacje mogą być pomocne?


Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście poczytaj i podaj więcej szczegółów, rysunek pomieszczenia z zaznaczonymi meblami i sprzętem, odległościami kolumn od ścian.
Jaki dźwięk lubisz, jaką barwę, jaśniejszy, ostrzejszy, chłodniejszy, bardziej szczegółowy i twardy, czy ciemniejszy, łagodniejszy, cieplejszy, soczysty, miękki itp?

Jeśli nie kupiłeś wzmacniacza, to warto zastanowić się nad inny, bo ten Technics to słaby model. Zarówno mocowo jak i jakościowo.

Tak, na pewno powinno się takie kolumny postawić na standach, by lepiej zagrały. Podstawy powinny być stabilne, ciężkie.
Najlepiej stalowe lub żeliwne z możliwością wsypania do "nogi" suchego (wyprażonego w piekarniku) piasku, dla dociążenia.
Głośniki wysokotonowe kolumn powinny się wówczas znaleźć na wysokości uszu siedzącego słuchacza.
Znasz temat prawidłowego ustawienia kolumn i akustyki pomieszczenia odsłuchowego?
To ABC dobrego dźwięku. Połowa sukcesu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli Ci się podoba wzmacniacz i nie będziesz przesadnie głośno grać - to na początek może zostać.
Zresztą podana przez Ciebie moc jest chyba w rzeczywistości trochę wyższa (bo zasilacz jest w miarę solidny i pobór mocy też niczego sobie).

Zauważ, że przed Tobą jeszcze trochę eksperymentów z akustyką (jakiś dywan, inne "przeszkadzajki" by nie było gołych ścian). Więc spokojnie można zacząć od kolumn, a potem myśleć o lepszym dźwięku (i wzmacniaczu).

Poszukaj artykułów o akustyce i poczytaj trochę - naprawdę warto!

rozmieszczenie kolumn w pomieszczeniu (z dźwiękiem, interaktywna strona)
http://audiosystem.com.pl/pozycjonowanie/

kalkulator ustawienia kolumn
http://noaudiophile.com/speakercalc/
oraz
http://www.hunecke.de/en/calculators/loudspeakers.html


Może nie będzie od razu bardzo dobrze, ale nie znamy jednak zbyt dokładnie Twoich warunków odsłuchowych - a można już od czegoś zacząć. Oczywiście inni koledzy mogą się ze mną nie zgodzić (bo jak ma być zakup - to od razu dobry), ale decyzja należy do Ciebie.
W końcu nic nie stoi na przeszkodzie by stopniowo dojść do dobrego dźwięku!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...