Skocz do zawartości

Pomoc w doborze kina domowego


Bloodas

Recommended Posts

Hej,

po pierwsze - bardzo fajne forum.

Po drugie - powoli przymierzam się do kupna kina domowego. Byłby to mój pierwszy sprzęt audio (nie licząc mini wieży z lat gimnazjalnych icon_wink.gif ) i zmęczony słuchawkami, stwierdziłem, że czas kupić coś większego.

Choć nie ukrywam, że wciąż mam mini dylemat co wybrać - kino domowe czy stereo, choć szala przechyla się w stronę KD. Oglądam sporo filmów/seriali i bardzo dużo czasu spędzam przy konsoli. Niemniej nie ukrywam, że lubię puszczać sobie dużo muzyki z płyt. Może i na KD dobrze by mi się słuchało? Wciąż mnie to gryzie. A może da się jakoś połączyć oba światy?


Mój budżet na cały zestaw (nie licząc subwoofa - go chcę kupić potem) to 3 tysiące. Jeśli dałoby się jeszcze taniej, byłbym bardzo zadowolony.

Jednakże zaznaczam, nie jestem żadnym audiofilem i nie sądzę bym miał ogromne wymagania.

Metraż pokoju to około 13 m. kw., pokój w kształcie prostokąta. Mogę narysować jeśli to się przyda.

Szukam dźwięku czystego, acz zadziornego i z powerem (słucham głównie rockowych rzeczy). Szukam sprzętu nowego.


Z góry dziękuję za pomoc. Odwdzięczę się idąc jutro po najnowszy numer Audio icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
zacznę od wyboru kategorii sprzętu. Musisz liczyć się z kompromisem jakościowym, wybierając system w podobnym budżecie w wersji wielokanałowej. Po prostu klasyczne, dwukanałowe hi-fi za te same pieniądze zagra zdecydowanie lepiej. Przykładowo możesz złożyć zestaw ze wzmacniacza NAD C326 BEE (http://q21.pl/nad-c326-bee.html) oraz kolumn Monitor Audio Bronze 2 (http://q21.pl/monitor-audio-bronze-2.html) lub Dali Zensor 3 (http://q21.pl/dali-zensor-3.html). To bardzo dobre zestawy.

Jeśli jednak dużo oglądasz filmów, grasz na konsoli, proponuję pewien kompromis. Na początek zakup dobry amplituner oraz dwie kolumny przednie, a w przyszłości dokupisz sobie głośnik centralny i efektowne.
Spójrz proszę na amplituner Yamaha HTR-4068 (http://q21.pl/yamaha-rx-v479.html) lub trochę droższy, ale lepszy Denon AVR-X1200W (http://q21.pl/denon-avr-x1200w.html). Do powyższej elektroniki zastosowałbym bardzo dobry zestaw kolumn polskiej marki Pylon Audio, jeśli konstrukcja podłogowa, to Pylon Audio Pearl 25 (http://q21.pl/pylon-audio-pearl-25.html), jeśli wersja podstawkowe, to Pearl Monitor (http://q21.pl/pylon-audio-pearl-monitor.html).

Przejrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza audio oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Co do Twego kompromisu. Jestem laikiem, więc nie łapię prostej rzeczy. Propoujesz kupno wzmacniacza plus głośników stereo? Czy to są głośniki pod KD, gdy dokupię resztę zestawu? Coś tu nie załapałem icon_smile.gif

Ten amplituner Denona już nieraz ktoś mi polecił. Macie sklep w wielkopolsce, abym mógł wypróbować? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W tym budżecie uda nam się zbudować kino. Jednak pomieszczenie nie jest duże co może nieco sprawiać problemy przy rozstawieniu.

W tej cenie proponuję Ci wybór amplitunera Yamah 4068 (479) + kolumny Magnat Interior
http://elcoexim.com.pl/home-audio/magnat-h...or-5001a-detail

Jadnak dodatkowo jeśli lubisz słuchać muzyki na fronty zastosował bym Magnat Quantum 673
http://www.elcoexim.com.pl/home-audio/magn...ntum-673-detail

Takie zestawienie zapewni Ci bardzo dobrą jakość w kinie. Nisko schodzące basy i niezłą jakość w stereo. Do tego wszystko spasuje do pomieszczenia.

W razie wycen oraz większej ilości pytań zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdecydujesz się na zestaw stereo polecam Indiana Line Tesi 560 jednakże musi brać pod uwagę to że przy zakupie amplitunera wielokanałowego z tym stereo bywa różnie a takowy amplituner będzie Ci potrzebny do rozbudowania kina domowego W stereo polecam
yamaha R-S 300 A może projekt na indywidualne zamówienie wykonany od podstaw ?
Jeżeli tak zapraszam do odwiedzenia naszej sali odsłuchowej , służę fachową poradą oraz pomocą

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Okej, trochę zgłupiałem i najwyżej siê ośmieszê.

Jaka jest różnica miedzy amplitunerem, a wzmacniaczem? Bo bylem przekonany, ze to samo...



Amplituner kina domowego ma:
Radio, procesor kina, końcówki mocy przy najmniej 5. Cyfrowe wejscia, dekodery itp. Chodzi o to aby dźwięk na 5 kanałach był dobty

Wzmacniacz to z kolei urządzenie nagłaśniania stereo. Oznacza to że podpinasz do niego 2 kolumny i to gra. W większości przypadków nie ma wejść cyfrowych, nie ma dekoderów przetwarzania obrazu itp. Ale jesli puścisz na nim muzykę to zagra lepiej niż ten model od kina.

Więc kwestia czego szukasz.
Jeśli dużo oglądasz filmów to kino domowe jesli jednak preferujesz muzykę: nie radio i nie mp3 i nie w tle to stereo.

W razie pytań pozostaje do Twojej dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Okej, trochę zgłupiałem i najwyżej si? ośmiesz?.

Jaka jest różnica miedzy amplitunerem, a wzmacniaczem? Bo bylem przekonany, ze to samo...



Amplituner kina domowego ma:
Radio, procesor kina, końcówki mocy przy najmniej 5. Cyfrowe wejscia, dekodery itp. Chodzi o to aby dźwięk na 5 kanałach był dobty

Wzmacniacz to z kolei urządzenie nagłaśniania stereo. Oznacza to że podpinasz do niego 2 kolumny i to gra. W większości przypadków nie ma wejść cyfrowych, nie ma dekoderów przetwarzania obrazu itp. Ale jesli puścisz na nim muzykę to zagra lepiej niż ten model od kina.

Więc kwestia czego szukasz.
Jeśli dużo oglądasz filmów to kino domowe jesli jednak preferujesz muzykę: nie radio i nie mp3 i nie w tle to stereo.

W razie pytań pozostaje do Twojej dyspozycji.



Dzięki za pomoc. Więc do wzmacniacza nie podłączę więcej głośników niż 2.

Ale słyszałem, że są jakieś triki/myki/kable/sposoby na to, żeby i Kino Domowe nie było kiepskie w odtwarzaniu muzyki - mógłbyś to potwierdzić? I czy są kolumny pod wzmacniacz i inne pod KD? Czy to bez znaczenia?

Dzięki.

sounddesign, a macie salę odsłuchową w WLKP? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jesli chcesz podłączyć tylko 2 kanały to koniecznie amplituner stereo. Ma wejscia cyfrowe radio itp a daje dobrym dzwięk stereofoniczny. I na to bym poszedł na Twoim miejscu. W przyadku typowego amplitunera kinowego te triki/myki polegająna wyborze drozszego modelu z lepszymi koncówkami mocy lub zastosowanie i tak zewnetrznego wzmacniacza.

W razie kolejnych pytań zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale słyszałem, że są jakieś triki/myki/kable/sposoby na to, żeby i Kino Domowe nie było kiepskie w odtwarzaniu muzyki - mógłbyś to potwierdzić? I czy są kolumny pod wzmacniacz i inne pod KD? Czy to bez znaczenia?



Amplituner kinowy musi mieć wyjście pre-out i wtedy można podpiąć do nie go jakiś klasyczny wzmacniacz stereo, ale taki który może również pracować jako końcówka mocy dla kolumn przednich.
Wynika to z faktu, że pozornie mocny w watach amplituner kinowy przy dużych kolumnach i kiedy dajesz głośniej nie ma dostatecznego zabezpieczenia w prąd ze strony zasilacza. Wtedy wzmacniacz napędza kolumny frontowe, bo one ciągną najwięcej prądu, potrzebują go by dobrze grać. Potwierdzeniem tego faktu jest to, że producenci często oferują już dopasowane własne końcówki mocy do drogich konkretnych amplitunerów kina domowego, jak ktoś chce kino rozbudować, bo ma salon i oczekuje mocnego uderzenia i jakości.
Dochodzi czasem do paradoksalnej sytuacji że duże kolumny grając z amplitunerem kinowym mają bardzo mało basu, lub jest płytki i kartonowy, bo amplitunerowi brakuje prądu.
Nie dość że mocy mało w słabym ampli to jeszcze w sytuacji kiedy ma zagrać bas spada impedancja i moc powinna się w nim podwoić a tu nie ma.. ..zasilacz na jego 5 kanałów w tanich ampli jest między 160 -350W daje to realnie 5x 30 - 50W ( a nie jak w reklamie z gazetki np. 5x100W) na kanał przy 8ohm, ale jak kolumna schodzi do 4 ohm to nie ma z czego brać i basu nie ma icon_wink.gif
O ile amplituner kinowy za powyżej powiedzmy 2 tys jakoś da radę z podłogowymi kolumnami 5.0 i będzie powiedzmy ok. to amplituner kinowy za 1000zł z tymi samymi kolumnami będzie grał cieniutko.
Wzmacniacz stereo o niby nawet podobnej mocy co słaby amplituner kinowy zagra od niego głośniej, ładniej w pełnym paśmie, normalnie wysteruje kolumny, więc zagra to tak jak powinno i jak mogą kolumny.
Sorry znawców za moje pewne uproszczenia i skróty myślowe, ale jest to pewien trend w tanich kinówkach.
Cytat

I czy są kolumny pod wzmacniacz i inne pod KD? Czy to bez znaczenia?



Co do kolumn to obecnie z 90% modeli które występują w opcji stereo, ma też opcję analogicznego zestawu 5,1 ( 7.1), dotyczy to nieraz nawet kolumn po 10-30 tys. za zestaw. Czasami zdarzają się typowe zestawy 5.0, tanie które zrobiono pod tanie kino domowe. Założenie raczej niska cena niż jakość ( zwłaszcza w muzyce), fajnie jakby miały impedancje na poziomie 6-8 ohmów byłaby to łatwiejsza sytuacja dla słabych amplitunerów.
Wyłączone są z trendu kinowych setów w zasadzie marki ręcznie robione, lub super drogie.

Cytat

Jaka jest różnica miedzy amplitunerem, a wzmacniaczem? Bo bylem przekonany, ze to samo...



Jeżeli weźmiesz amplituner kinowy za 2500zł to jest masa dodatków, wejść, wyjść, radyjek, procesorów, kodeków, obwodów sygnału audio, ale też torów dla obróbki obrazu filmowego. Sam już tor audio jest zwykle kiepski, po kosztach z poziomu poniżej przeciętnego wzmacniacza za kilka stówek. Tylko nawet wzmacniacz za kilka stówek ma często nieproporcjonalnie dużo lepszy zasilacz na swoje dwa kanały, względem tego co ma amplituner kinowy na swoje 5 .


EDIT: A wracając na ziemię ... icon_wink.gif icon_lol.gif to sugerowałbym Ci amplituner marki jakiej dźwięk, czy wyposażenie Ci pasuje, ale z pewnością nie najtańszy i nie podstawowy model ! W ten metraż i w tym budżecie wzmacniacz dodatkowy nie jest potrzebny. Do tego w ten metraż widziałbym kolumny podstawkowe plus mały sub, lub przynajmniej średnie podłogówki na przód, choć w tym budżecie zestaw kolumn jest bardzo ograniczony, niestety. icon_confused.gif Więc jak masz kupować tani zestaw popularnych kolumn za cirka 1100-1500 to za resztę najlepszy amplituner 5.1 jaki się tylko da.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, dziękuję Jacku za długi i przede wszystkim jasny post. Teraz już rozumiem dużo więcej icon_smile.gif

No chciałem amplituner Denona 1200, który kosztuje około 2 tysiące złotych (posiada pre out). Ponoć jest chwalony. Już się pogodziłem, że nie złożę całego zestawu za 3 tysiące icon_smile.gif Ale lepiej kupić raz i drogo, a dobrze.

Koniec końców, uważasz, że nie potrzebuję dodatkowego wzmacniacza stereo. W porządku. Może masz rację. Choć nie ukrywam, chciałbym sprawdzić różnicę z podłączonym dodatkowych wzmacniaczem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 1.02.2016 o 16:36, jacek75 napisał:

Amplituner kinowy musi mieć wyjście pre-out i wtedy można podpiąć do nie go jakiś klasyczny wzmacniacz stereo, ale taki który może również pracować jako końcówka mocy dla kolumn przednich.

Nie chcę zakładać kolejnego tematu.

Mam pytanie techniczne - jak podłączyć ampli AV do Audiolab 8000a. Pytanie może głupie, dla starych wyjadaczy (proszę się nie dziwić jak co niektórzy są wiecznie zdziwieni :P )

Ampli (koda - nie znam modelu) ma działać jako pre. Nie przerabiałem jeszcze zestawów dzielonych pre+końcówka. W teorii AV - Koda jako pre, Audiolab jako końcówka. Wychodzę z ampli z pre-out do wzmacniacza i podłączam do pre? A sekcja przedwzmacniacza i końcówki zostaje rozłączona? Mają grać tylko fronty od Kina.

Znajomy chce porównać jak gra takie połączenie oraz sam wzmacniacz + CD na jego kolumnach frontowych. Do końca nie jest zadowolony z dźwięku.

Edycja: Znalazłem coś takiego - nie chodzi mi o połączenia typu bi-amping itd. Prosze spojrzeć na połączenie końcówki z pre. Wychodzi na to, że podłączamy pre (amplituner koda) do wejścia liniowego...


 

bi_12.gif

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli ampli kina ma wyjście pre out na fronty!! Nie na inne kanały czy strefy.

To wychodzisz z tego gniazda i wchodzisz do gniazda main in we wzmacniaczu. Często te gniazda są spięte z pre out, wtedy trzeba wypiąć zworka. 

 

2. Jeśli ampli nie ma wyjścia pre out.

Trzeba zastosować dzielnik napięcia. 

Reszta bez zmian.

 

Jeśli wzmacniacz nie ma wejście main in można wpiąć do dowolnego gniazda analogowe. Wtedy jednak sygnał drugi raz przechodzi przez przedwzmacniacz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...