Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Q Acoustics 1050


adammada

Recommended Posts

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum.
(korzystałem z przykładowych linków więc proszę wybaczyć jeśli naruszyłem prawa autorskie)

Mam na imię Adam i niespodziewanie wszedłem w posiadanie (prezent) kolumn głośnikowych Q Acoustics 1050.

Do tej pory korzystałem z mikrowieży i jakoś z tym żyłem. Ale skoro trafiły się chyba porządne głośniki to warto spróbować czegoś innego.

W tej chwili wykorzystuję amplituner od kina domowego Panasonic SA-PT150, podłączone tylko rzeczone kolumny i subwoofer Panasonic SB-HW150 bo kolumny w tym podłączeniu nie dają wcale basu.

Głównym źródłem dźwięku będzie laptop (radio internetowe i pliki) po kablu 2RCA-jack (ewentualnie tani DAC) oraz odtwarzacz CD z ampilutnera jeśli da się go podłączyć do wzmacniacza.

Przeglądałem używane na allegro i olx ale jest tego tak dużo że sam nie wiem na co patrzeć.
Czytałem na forum jakie są polecane, ale..... każdy chwali coś innego, do różnych kolumn różne wzmacniacze...
Więc jeśli to nie jest nadużycie, to proszę o pomoc. Wskazanie marki i modelu lub odnośnik do aukcji/oferty.


A teraz do rzeczy:

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
400-600zł (Domyślam się, że w tej kwocie szału nie będzie)

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.
Wzmacniacz - powinien dobrze grać i (co również ważne - żona) w miarę wyglądać.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Q Acoustics 1050

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
5x7,5m2 = 37,5m2 (podłoga z paneli ale dużo przeszkadzajek: dywan, zasłony, dwie kanapy, komoda, duży stół.)
Na jednej z długich ścian otwarta kuchnia i hol bez drzwi. Duży narożny kominek. Kolumny stoją obok wiszącego telewizora 60" na jednej z krótszych ścian. Kolumny mogę odsunąć na około 20cm od tylnej ściany. Duża kanapa (główne miejsce odsłuchowe) na przeciwko TV w odleglości 2,5m (trójkąt prawie równoboczny).

6) Jakiej muzyki słuchamy
Muzyka różna - z wyłączeniem metalu, rapu i jazzu.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Zakup jednorazowy na dłużej.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Miło by było, gdyby była możliwość obsługi wzmacniacza pilotem.

9) Dźwięk jaki lubię:
No i tu właśnie mam problem jak to określić bo kompletnie nie znam pojęć jakimi się posługujecie.
To będzie całkowicie mój pierwszy zestaw stereo i chciałbym żeby było poprawnie, najbardziej uniwersalnie.

Chciałbym po prostu żeby słuchanie muzyki sprawiało przyjemność. By dźwięk był dość przestrzenny, bardzo głośno raczej nie gram - remizy nagłaśniać nie będę. Tak aby pełne spektrum (basy, środek i wysokie) było słyszalne przy w miarę normalnym natężeniu dźwięku.

nie lubię dźwięku: suchego, zimnego, analitycznego do bólu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawę, że wzmacniacz w tej cenie nie będzie posiadał DACa na pokładzie, by podłączyć komputer i tym poprawić jakość dźwięku z niego?
Musisz z czasem pomyśleć o jakimś DACu. Tymczasem możesz skorzystać z jakiejś przejściówki. Pewnie mini jack - 2xRCA.
Z pilotem też nie będzie łatwo w tym przedziale cenowym, ale może coś się znajdzie.

Q Acoustics 1050, to całkiem nie najgorsze kolumny. Ale stawianie ich 20 cm od ściany jest trochę ryzykowne. Tym bardziej, że mają trochę podbite niskie tony. Może Ci zacząć grać za bardzo dołem, czyli niskich będzie za dużo, zdominują przekaz.
Choć to oczywiście zależy od pomieszczenia, rozkładu modów itp.
Poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, jeśli nie znasz tematu:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Możesz wkleić rysunek pokoju wraz z podanymi wymiarami, odległościami kolumn od ścian i twojego miejsca odsłuchowego od kolumn i ściany tylnej.

Jeśli amplituner ma wyjścia RCA lub jakieś cyfrowe albo choć wyjście słuchawkowe (gorzej), to da się go podłączyć do wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wejścia usb asynchronicznego dla kompa to z tanich wzmacniaczy jest cambridge audio azur 351 C używane od 900zł i Advance acoustic xi60 od1200zł. Brzmienie ich jest totalnie różne, co kto lubi i potrzebuje, niemniej i tak poza budżetem.

Cytat

Przeglądałem używane na allegro i olx ale jest tego tak dużo że sam nie wiem na co patrzeć.
Czytałem na forum jakie są polecane, ale..... każdy chwali coś innego, do różnych kolumn różne wzmacniacze...


I bardzo dobrze, bo to znaczy że ktoś bierze pod uwagę jak gra wzmacniacz i kolumny jako duet, a nie każdy z osobna .
W tym budżecie rozsądnym będzie wyszukanie jakiegoś daca dla kompa, bo jak wspomniane było na odpowiedni dac we wzmacniaczu nie ma co liczyć.
Co do wzmacniacza to coś dynamicznie grającego , ale bez popadania w skrajności. Na aukcjach są już modele które są nadal w sklepach- nowe konstrukcje np. Pioneer A30, Denon 720, 520, możesz szukać też wśród starszych konstrukcji mieszczących się w widełkach ceny typu Yamaha ax550, Denona pma, Sony es itp.

Co do ustawienie to dobrze, że o tym wspomniałeś to bardzo ważny element, czasami kluczowy dla uzyskania dobrego dźwięku stereo .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wiem że potrzebny będzie zewnętrzny DAC. Na razie mam kabel mini Jack-2RCA Prolink Exclusive.

Poczytałem o akustyce i ustawieniu i jestem nieco mądrzejszy.

Amplituner ma wyjścia RCA, podłączony jest teraz kabel Jack-2RCA, więc do podłączenia będę potrzebował kabla 2RCA/2RCA
może być też Prolink?

Z dodatków doszły jeszcze kable głośnikowe Wireworld Luna 16/4 (LU4), na początek wystarczy?

Znalazłem w dziale testy recenzję takich kolumn
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...acoustics-1050i
czy ktoś może wie na jakim wzmacniaczu i źródle były testowane? Ewentualnie jak zdobyć taką informację?

Załączam rysunek pokoju z wymiarami, na czerwono zaznaczone kolumny.

znalazłem takie wzmacniacze:

ONKYO A-8450 - 420,00
DENON PMA-560 - 400,00
DENON PMA-720AE - 700,00 (trochę ponad budżet, ale właściwie nowy)
DENON PMA-1060 - 600,00
PIONEER A-676 - 600,00

wybrałem tak na "czuja", coś się nadaje?

Nowy_Dokument_4_1.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kupiłem Denon PMA 1055R w idealnym stanie.

Gra bardzo dynamicznie z obfitym, nieźle kontrolowanym szybkim basem i dość jasno. Dużo powietrza na średnicy, nie drażniące wysokie acz bardzo wyraziste. To opinia kolegi który zna się trochę.

Dla mniej jest po prostu bardzo dobrze. Ale ja się nie znam i dopiero się uczę. Zestaw w zupełności daje radę nagłośnić ten metraż, potencjometr odkręcony do połowy i szyby drżą w oknach a żona się trzęsie z wściekłości:-)

Tak czy inaczej bardzo dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...