Skocz do zawartości

dobór elementów KD


Wickerman_gda

Recommended Posts

Witam,

Przymierzam się właśnie do wyposażenia mojego niedużego salonu i mam kilka konkretnych pytań. Przestudiowałem już oczywiście kilka for, ale to niestety za mało. Dla ułatwienia pytania ponumerowałem, a za wszelkie ogólne sugestie będę bardzo wdzięczny.

Pokój 3,2x5,4m, sprzęt na środku dłużej ściany. Głośniki ok. 2,6m od siebie i tyle samo od miejsca odsłuchu. Podłoga drewniana, na razie pomieszczenie dość puste (jest lekkie echo). Docelowo pojawią się zasłony/rolety, jakiś obraz, kilka mebli, więc sytuacja powinna się poprawić.

Budżet ok. 4,5 tys. PLN. Zakładam kupno sprzętu nowego.
Przeznaczenie: 70% muzyka (głównie rock, trochę dance i muzyki klasycznej) / 30% TV, filmy, koncerty.
Niestety nie potrafię opisać jakiego brzmienia oczekuję :/ Przez 10 lat słuchałem muzyki tylko z mini wieży (Philips MZ-7, grała całkiem fajnie), a ostatnio z kompa na słabych Creativach, więc zapewne czego bym nie kupił to będzie ogromna różnica. Jeszcze nie miałem okazji odsłuchać żadnych zestawów, ale zrobię to w ciągu 2-3 najbliższych tygodni.

Przeczytałem sporo o tym, że aplitunery nie zagwarantują mi dobrego brzmienia stereo (a na tym bardzo mi zależy), więc wstępnie przyjąłem wersję zakupu teraz amplitunera + odtwarzacz Blu-ray + kolumny (5.0, a jeśli to nie wystarczy to późniejsze dołożenie subwoofera). A w przyszłości docelowo chciałbym dołożyć wzmacniacz stereo i do niego podłączyć fronty – chociaż dzisiaj zwątpiłem trochę w to rozwiązanie po lekturze tego wątku:
http://www.audiostereo.pl/roznice-dzwieku-...zmak_90345.html
(no chyba że dotyczy to tylko lepszego sprzętu, a na takim z niższej półki i tak nie będzie różnicy – niestety nie bardzo zrozumiałem o czym panowie pisali).


I tu zaczynają się moje pytania.

1. Czy można podłączyć amplituner i wzmacniacz stereo inaczej niż przez wyjście PRE-OUT w aplitunerze?
Wstępnie zdecydowałem się na zakup któregoś z modeli Yamahy i niestety najtańszy amplituner z pre-out dla kanałów innych niż subwoofer to koszt ok. 2,8-3,0 tys. PLN (RX-V777 albo RX-A820). To niestety wyczerpałoby ponad połowę budżetu. Tańszą opcją jest np. Onkyo TX-NR717 za 2,4 tys. PLN z pre-out dla wszystkich kanałów albo Pioneer VSX-924-K za 2 tys. PLN z pre-out tylko dla frontów.

2. Czy wyjście Zone2, które jest w niektórych modelach ampli (Denon AVR-X2100W, Onkyo TX-NR535 i TX-NR636) także może być źródłem sygnału dla wzmacniacza stereo?

3. Z tego co widziałem odtwarzacze Blu-ray Yamahy są droższe w porównaniu z innymi producentami (Sony, LG, Samsung) – czy amplituner i odtwarzać powinny być tego samego producenta, czy można je dowolnie zestawiać? Czy marka odtwarzacza ma duże znaczenie – tu chyba jest tylko kwestia funkcjonalności, a nie samej „jakości pracy”?

4. Wybór kolumn. To będzie chyba jedna z najtrudniejszych decyzji. Oczywiście wiem, że powinienem się kierować swoimi wrażeniami z odsłuchu, ale może jakieś sugestie od czego zacząć – które marki „dobrze zagrają” z Yamahą? Nie bez znaczenia będzie także wygląd. Z uwagi na małą przestrzeń kolumny chciałbym postawić blisko ściany, więc najlepiej aby bass-reflex był z przodu. Budżet na kolumny będzie mocno uzależniony od tego ile pójdzie na amplituner, ale pewnie zostałoby na nie ok. 1,5-2,0 tys. PLN (zakładam przekroczenie budżetu).

Co do głośników to wstępnie wypatrzyłem (w necie) następujące zestawy, które z wyglądu i ceny by mi mogły pasować:
QUADRAL QUINTAS 5000
WHARFEDALE OBSIDIAN 600 HCP
WHARFEDALE VARDUS 300 (VR-300+VR-C1+VR-S1)
MAGNAT SUPREME 2000 SET (tu chyba niestety bass-reflex jest z tyłu)
TAGA HARMONY TAV-606 v3
TAGA HARMONY TAV-806
Czy jakieś opinie o kolumnach STX? Na jednych forach widziałem, że je polecano, na innych „niszczono”.
Niestety nie znam się zupełnie na parametrach głośników, na które mógłbym zwrócić uwagę w przypadku powyższych zestawów (impedancja, skuteczność, itp.).

Reasumując. Proszę o pomoc w doborze zestawu amplituner AV + kolumny 5.0 + odtwarzacz Blu-ray do ok. 5 tys. PLN, przy założeniu, że w przyszłości chciałbym dołożyć do tego wzmacniacz stereo.

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...