Skocz do zawartości

Stereo do 10 tys zł (Bowers & Wilkins 684 S2, Yamaha R-N602?)


felixo

Recommended Posts

Witajcie,

Po dłuższej lekturze forum czas na pierwszy list, witajcie. icon_smile.gif

Staram się zbudować swoje pierwsze stereo, które "nie będzie do końca przypadkowe". Jestem umówiony w sobotę na pierwsze odsłuchy. Mam kilka pytań do Was.

Informacje startowe:
- Powierzchnia 24m2 (salon połączony z otwartą kuchnią). Blok, strop standard 2,6metra. Stereo z kolumnami będzie blisko ściany.
- Przeznaczenie: 50% słuchanie radia fm (muzyka popularna, chillout, rock), 30% muzyka ze źródeł online (mp3 z lokalnej sieci lub USB, radia internetowe), 20% muzyka z tv i filmy. I od czasu do czasu jakieś imprezki domowe - podłączenie miksera/kontrolera.
- Muzyki słuchamy głównie nieco wyciszonej, podkręcianie głośności rzadkie. Nawet jak jest imprezka, to rozsądnie się bawimy - dbamy o siąsiadów.
- Poszukuję nowego sprzętu. Po pierwsze nie mam teraz nic do odtwarzania muzyki. Brakuje nam jej i chcemy sprawnie postawić stereo. Z drugiej strony nie mam chwilowo czasu, aby poświęcić więcej czasu na poszukiwania.
- Budżet maksymalnie do 10 tys (aczkolwiek realnie wolałbym wydać +-8 tys za komplet).
- Priorytety:

a) Jakość dźwięku przy średniej i niższej głośności.
Lubię czuć szeroką scenę/pasmo, bogactwo dźwięku. Nie lubię zbyt mocnych basów. Szeroka harmonia i naturalność.

b) Niewielkie rozmiary kolumn.
Salon jest po remoncie, który służył głównie "odgraceniu". Lubimy przestrzeń.

c) (Opcja jeżeli nie pogorszy jakości dźwięku) Głębokość sprzętu rtv do 34,5cm.
Stolarz zrobił na moje zamówienie specjalną wiszącą na ścianie zamykaną półkę na rtv. Głębokość w środku maks 34,5cm. Tak - wiem, że to durne kryterium. Ale może coś się da.

Byłem w zeszłym tygodniu w jednym z salonów w Poznaniu. Pan zaproponował mi:

Zestaw numer jeden
Kolumny Bowers & Wilkins 684 S2
Amplituner Yamaha R-N602 (ten amplituner ma ponad 34,5 cm głębokości)

Zestaw numer dwa (amp poniżej 34 cm)
Rotel RA-10 lub A10 lub Nad C326 lub Nad C356
Odtwarzacz sieciowy Yamaha CD-NT670
Kolumny prawdopodobnie także B&W 684 S2.

Mam kilka pytań:
1. Jak oceniacie te wskazania? Który lepszy? Czy warto wydać na to 8-10 tys? Czy jakość dźwięku będzie odczuwalnie lepsza niż z jakiegoś dobrego zestawu mini (np. Pianocraft)?
2. Macie pomysły na inne alternatywy dla nowego sprzętu, który jest popularny i z dużym prawdopodobieństwem sprawdzę go w Poznaniu?
3. Czy te analogowe wzmacniacze nagrzewają się na tyle mocno, że odpada ich przechowanie wewnątrz zamkniętej szafki?
4. Monitory kontra kolumny podłogowe. Sprzedawca stanowczo w tym przypadku odradza monitory. Jego zdaniem jakość dźwięku będzie zawsze gorsza. Ma rację?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, również jestem po remoncie i podobna powierzchnia 30m2 z aneksem. Co do zaproponowanych zestawów to nie pomogę gdyż nie słuchałem.
Niemniej jednak:
Ad.1 Który lepszy - nie wiem, nie słuchałem. Jeśli masz tyle kasy co masz na ten cel to warto. Jakość będzie zdecydowanie lepsza! Sam niedawno "wyleczyłem" się z pomysłu na zakup Pianocrafta, raz posłuchasz w zestawieniu z pełnowymiarowymi konstrukcjami a będziesz wiedział o co chodzi,
Ad.2 Tu muszą się wypowiedzieć bardziej "oblatani" w temacie forumowicze,
Ad.3 Jeśli nie będzie wciśnięty na styk to nie powinno być problemu. Aktualnie posiadam wzmacniacz Yamaha RX-797 umieszczony właśnie w szafce i nie zauważyłem aby jakoś mocno się grzał, a sprawdzałem kilka razy bo również miałem obawy,
Ad.4 Skoro sprzedawca stanowczo odradza monitory to ja stanowczo odradzam sprzedawcę. Zupełnie niedawno, a właśnie przez remont i zmianę ustawienia mebli zmieniłem podłogówki Canton Chrono 507 DC na kolumny podstawkowe Dynaudio Excite x14. Te "maleństwa" nokautują pod względem jakości brzmienia poprzednie kolumny - za każdym razem jak włączam zestaw nie mogę się nadziwić jak to możliwe - a jednak! Fakt, może scena nieco mniejsza, może dół nie tak głęboki aczkolwiek "zadziwiająco" nisko schodzą, ale te detale, ta muzykalność, ŚREDNICA! o tak! icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przykładowy system numer 2 będzie lepszy. Nie ma to jak dobry, klasyczny wzmacniacz stereo.
Oczywiście można kupić nie tylko NADa albo kolumny B&W. Ale co Ci doradzić nie wiem, bo nie znam Twoich preferencji brzmieniowych.
To znaczy jaki ma być charakter dźwięku (jasny, ostry, twardy, konturowy, czy ciemny, łagodny, miękki, wypełniony w średnicy, soczysty itp)?

Jeśli chodzi Ci o to, czy wzmacniacz może stać w zamkniętej (za drzwiczkami?), to zdecydowanie nie.
Chyba, że będzie to wzmacniacz/amplituner pracujący w klasie D.
Poza tym miej na uwadze, że wymiar głębokości wzmacniacza, to na ogół obudowa. Trzeba dodać regulatory z przodu obudowy i gniazda, np. głośnikowe, które wystają jeszcze ze 2 - 3 cm. o ile nie podłączymy do nich kabli głośnikowych z wtykami bananowymi kolejne 6 - 8 cm (licząc z miejscem na zgięcie grubszego kabla.
Gdybyś nawet podłączył widełki albo gołe kable, to i tak do gniazd RCA trzeba podłączyć interkonekty a to pewnie także 6 - 8 cm ze zgięciem kabla.
A gdybyś chciał zmienić kabel zasilający na jakiś lepszy (warto), to kilka, kilkanaście dodatkowych centymetrów.

Mam nadzieję, że znasz problemy akustyki i ustawiania kolumn. Jeśli nie, napisz do mnie na PW podając adres mailowy, to Ci prześlę przystępnie napisane artykuły na ten temat.
Przydałby się rysunek pokoju i propozycja ustawienia kolumn oraz miejsca odsłuchowego i mebli, wraz z wymiarami, odległościami od ścian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Zacznę od elektroniki - na pewno znacznie lepszą opcją brzmieniowo będzie zakup oddzielnego wzmacniacza i sieciówki niż amplitunera. Tak więc np. NAD C356 BEE MT1 byłby moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem, zapewniającym świetny dźwięk i pełną funkcjonalność (jest to co prawda urządzenie w jednym segmencie, natomiast jest to bardzo dobry, klasyczny wzmacniacz i wbudowana karta rozszerzeń). Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zestaw Marantz PM6006 z odtwarzaczem NA6005.
Do powyższych zestawów elektroniki proponowałbym kolumny Focal Chorus 716, które bardzo dobrze będą współpracowały z podanymi powyżej zestawami elektroniki. Jeśli koniecznie chciałbym kolumny podstawkowe, spójrz na wyższą serię Focal Aria 906. To zestaw, który bez żadnego problemu jest w stanie nagłośnić Twój salon.
Trochę łagodniejsze, spokojniejsze ocieplone brzmienie uzyskasz z zestawu Tannoy Mercury 7.4. Spójrz proszę jeszcze na bardzo ciekawe kolumny Dynavoice DF-6.

Na koniec propozycja przekraczająca założony budżet, jednak oferująca wyraźnie lepszą jakość dźwięku oraz bardzo ciekawy projekt wizualny - najnowsze duńskie kolumny Audiovector QR3.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zestaw numer dwa (amp poniżej 34 cm)
Rotel RA-10 lub A10 lub Nad C326 lub Nad C356
Odtwarzacz sieciowy Yamaha CD-NT670
Kolumny prawdopodobnie także B&W 684 S2.


Jeśli Rotel to model RA12 v2 ( teraz w top hi fi jest w promocji, bo pewnie tam byłeś icon_wink.gif). Z drugiej strony brzmienie Rotela, według mnie i nie tylko bliższe jest Yamasze, niż Nad'owi, więc tu sprawa jest dość klarowna względem upodobań, zwłaszcza dobierając konkretne już kolumny.

Co do odtwarzacza sieciowego w opakowaniu z odtwarzaczem CD typu wspomniany czy np. CDN301 to mam mieszane uczucia, nawet nie chodzi o jakość ale średnią ergonomię, np. mały wyświetlacz.

Ad3. Są różne konstrukcje, ale raczej nie, oczywiście parę cm wolnego po bokach się przyda, tak jak więcej na górze. Biorę też pod uwagą że z tyłu szafki pewnie będzie otwór na kable ( więc wymiana powietrza) . Trzeba też brać pod uwagę kable z tyłu które nie zginają się pod kątem prostym....więc za wzmacniaczem przyda się min. 7cm wolnej przestrzeni.

Ad4. Na monitorach zawsze gorsza jakość ? ,dobre, no cóż temat na długą dyskusję... Generalnie dobre monitory kosztują sporo i jak ktoś chce mieć super brzmienie w niedużym pokoju to dobre monitory będą lepsze niż podłogówki i już nawet obojętne, czy podłogówki będą tańsze, czy za podobną kasę do monitorów. Wracając do sprawy w ten 24 metraż zdecydowanie podłogowe, ale w mniejszym metrażu można się już wahać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo merytoryczne i konkretne odpowiedzi, dziękuję. Przeanalizuję Wasze propozycje.

Drugi salon w Poznaniu (Audioplaza) proponuje mi takie zestawy:
Cambridge Audio CXA60 + Tannoy XT6F
lub Marantz PM8005 + Dali Zensor 7
plus odtwarzacz sieciowy.

Umówię się w obu na odsłuch, a także rozważę wycieczkę poza Poznań w celu odsłuchu innych propozycji, które tu padają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge Audio CXA60 + Tannoy XT6F to duet marek dość często polecany , dla miłośników dokładnego, analitycznego brzmienia.
Cambridge, a wcześniejszy Nad to spora różnica.
Zaś Marantz 8005 i dali zensor 7 według mnie jest bardziej uniwersalny, choć jak z tą uniwerslanością bywa nie znaczy że dla każdego, bo miłośnik osuszonego i bardzo analitycznego dźwięku powie że za miękko, czy coś nie tak.
Według mnie model 8005 jest bardzo dobrym wzmacniaczem, także też sporo lepszy od CA cxa60, który bryluje dackiem, z drugiej strony możesz wybrać model niższy Marantza czyli pm 7005 i tez masz świetny DAC( jeśli potrzebujesz ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jeszcze wziąć pod uwagę zestawienie NAD C356 plus Bluesound Node 2 (razem jakieś 5000 zł). Powinno zagrać lepiej niż Yamaha RN602.
Ewentualnie jakiś wzmacniacz z USB-B (np. Rotel A12) plus ładny, mały laptop jako źródło. Cena też koło 5000 zł i jakość dźwięku też lepsza niż z niedrogiego amplitunera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W tym budżecie odpuścił bym kolumny Bowersa, ze względu że to podstawowa linia a już dosyć droga. Jest spora różnica z seria CM.
Co do wzmacniacza Marantz PM 6005 to bardzo dobry wzmacniacz jednak nie do kolumn Dali Zensor 7. Zestawił bym go z kolumnami Tannoy XT6F. Z kolei Zensory 7 z wzmacniaczem Yamaha AS 1100.
Biorąc pod uwagę preferencje oraz budżet polecam także zainteresować się świetnie wykonanymi kolumnami Magnat Quantum 755 lub 757. To bardzo detaliczne, czysto grające kolumny bez obszernego wysuwającego się basu na pierwszy plan.
Do niego także wzmacniacz Marantz PM 8005 lub Denon PMA1520.

Zapraszam Cie do nas na odsłuch, zaprezentujemy poszczególne różnice w sprzęcie oraz optymalnie dobierzemy elektronikę.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie moi mili panowie. Felixo najlepiej zrobi jak posłucha kilku zestawów i przede wszystkim określi jaki dźwięk lubi, jakie brzmienie.
A czego nie lubi. Bo inaczej to można podpowiadać różne nawet dobre zestawy, ale jeśli się nie wstrzelą w gust założyciela wątku, to te nasze podpowiedzi nie będą nic warte.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda. Warto odwiedzić któryś z niezależnych salonów (tu zaznaczam - przykłady z jednego) aby przesłuchać kilku modeli i określić swoje brzmienie.
Jest kilka salonów które mają dobre podejście do klienta z pewnością będą chętne na podłączenie Ci kilku klocków i doradzenie mimo że później np wrócisz na forum.

Jeśli masz niedaleko oczywiście zapraszamy do nas icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po testach wybrałem Cambridge Audio CXA60 + Dali Zensor 7 + Google Chromecast Audio jako odtwarzacz połączony po optyku z DAC wzmacniacza. icon_smile.gif

Jak to gra? Szeroko, dość analitycznie, jednak kolumny delikatnie ocieplają. Całość jest bardzo zrównoważona, dźwięk może lecieć długo, nic nie męczy. Ten zestaw nadaje się do każdego rodzaju muzyki, bardzo uniwersalny. Jedyna wada jest taka, że bas w tych kolumnach przy mocniejszych utworach nie bardzo precyzyjny, troszkę szarpie.

Testowałem takźe:

Cambridge Audio CXA60 + Dali Opticon 6
Doskonałe kolumny do wokalu. Adele Hello - wymiata. Jakby stała obok nas. Jednak przy słuchaniu rocka, pop ten zestaw jest zbyt analityczny, brak mu trochę ciepła, basu.

Cambridge Audio CXA60 + Tannoy XT6F

Dźwięk bardziej spłaszczony od Dali Zensor 7. Taki jakiś zimniejszy, bardziej płaski. Szkoda, bo kolumny wyglądają obłędnie.

Marantz PM8005 z wymienionymi wyżej kolumnami.
Bez względu na dobór kolumny dźwięk z tego wzmacniacza był dla mnie nieco poszarpany, mniej analityczny, nie podobał mi się.

NAD 326 Bee + PSB Imagine X1T
Całkiem nieźle. Aczkolwiek dźwięk jakiś taki lekko zamulony, spłaszczony. To mogła być wina także odtwarzacza podłączonego po analogu bez DAC. A odczyt był z USB.

NAD 356 Bee + PSB Imagine X1T
O tak - czuć sporą różnicę na korzyść. Ten wzmacniacz "nie męczy się tak" jak 326 Bee. Gra żywo, ochoczo, energetycznie. Aczkolwiek jest nieco mniej precyzyjny od Cambridge Audio CXA60.

Testowałem także wzmacniacz lampowy, droższy (zapomniałem nazwy). Ciekawe doświadczenie. Dźwięk cieplutki, harmonijny. Aczkolwiek nieco za wolny, preferuję kierunek analityka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem trafne pomocne uwagi, oczywiście nie każdy może się z tym zgodzić, wszak każdy słyszy nie co inaczej. jak widać nawet przy odsłuchu i wyborze kilku "klocków" robi się sporo różnych konfiguracji. Niemniej zgadzam się z Tobą co do wyboru do nieco analitycznego, twardego CA cxa60 takich ciut cieplejszych w dole kolumn jak Dali 7 .
Pisząc, że bas szarpie masz na myśli jakieś dudnienie wewnątrz, czy utratę kontroli nad basem przy głośnym słuchaniu jakiś mocno rockowych i coś z lekka się zlewa?
Co do lampy szkoda że nie zapamiętałeś modelu, ale faktem jest, że lampa aby zagrać także z dokładną otwartą górą niestety musi swoje kosztować, w każdym razie więcej niż wzmacniacze jakie np. wymieniłeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pisząc, że bas szarpie masz na myśli jakieś dudnienie wewnątrz, czy utratę kontroli nad basem przy głośnym słuchaniu jakiś mocno rockowych i coś z lekka się zlewa?



Przy niektórych utworach bas nie jest na końcówce swojego brzmienia precyzyjny, nieco dudni, szarpie. Ale to tylko w niektórych utworach. W większości przypadków jest precyzyjny, nienachalny, szybki. A tam gdzie nieco poszarpany, to na wzmacniaczu go trochę zmniejszam i jest git. Żona i córka zachwycone. Dziś cały dzień sprzęt grał. Radio, Spotify, Tidal, SoundClound... i "Ruda tańczy jak szalona" (kto ma dziecko, ten wie). icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...