Skocz do zawartości

Genius SW-HF 2.1 1205 - dziwny dźwięk drżenia subwoofera


Recommended Posts

Ten dziwny dźwięk drżenia, praktycznie taki sam jak np. drżenia szyby w aucie od pracy silnika tylko nieco słabszy - wydobywa się albo przykładowo przy głośności ponad 20% i maksymalnym bassie, albo np. przy bassie ustawionym na połowę i głośności ponad 40%, ale też nie za dużej bo wtedy głośniki zagłuszają "problem".

No i teraz tak: załóżmy, że bass jest ustawiony na maksa w PC, ale głośność nie przekracza około 20%. Wtedy subwoofer daje bodajże należyty bass bez dźwięku drżenia. Natomiast przy większej głośności już drżenie słychać, ale "zatapia" się ono przy około 40 - 50% i więcej głośności, bo zwyczajnie głośniki je zagłuszają. Czyli wychodzi na to, że słychać je wyraźniej tylko przy głośności 20 - 40%, bo przy mniejszej nie słychać wcale, a przy większej jest on zagłuszany głośnikami. i tylko wstawienie łba w miejsce gdzie subwoofer się znajduję (tu biurko pod spodem) pozwoli usłyszeć to wyraźne drżenie/buczenie.

Głośniki są nowe. Czy to jest jakiś problem i zgłaszać na gwarancje, czy uznać to za normę? lub może przyczyna jest trywialna? Ogółem zauważyłem to dopiero po jednym dniu użytkowania, bo najpierw sprawdzałem głośniki na większej głośności i prawdopodobnie drżenia nie było za bardzo słychać no to się podniecałem dźwiękiem bo zacny. Dopiero na drugi dzień to wychwyciłem icon_wink.gif

a i nie: nie drga coś koło subwoofera. Dźwięk drgania wydaje subwoofer mimo że mogłoby się wydawać, że coś koło niego tak drga lub np. na biurku. Bass jest mocny, czysty i głęboki, ale jak przybliżę sobie nieco do twarzy (ucha) otwór subwoofera, to mam wrażenie, jakby daleko było mu do czystego jednak to akurat może być powietrze. Niestety nie wiem, bo się nie znam icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis "problemu" opisałeś staranniej niż niejedna osoba szukająca upragnionego systemu audio. Niestety wydaje mi się że większość takowych 2.1 gra akceptowalnie, lub nie w zależności od różnych ustawień, komputera czy samych głośników. Trzeba wyszukać jakiś złoty środek, by jakoś grało. Słowem jest sporo ograniczeń i sporo ale, bo takie zestawy mają ich jednak sporo.

Cytat

Bass jest mocny, czysty i głęboki, ale jak przybliżę sobie nieco do twarzy (ucha) otwór subwoofera, to mam wrażenie, jakby daleko było mu do czystego jednak to akurat może być powietrze.


Jeśli np. pasywne duże kolumny grają dobrze i przyjmijmy, że są to kolumny np. 3 głośnikowe i 3 drożne, to odłączając sekcję średnio i wysoko tonową, też robi się nieciekawie. Kiedy gra samo pasmo niskich tonów, przyjmijmy średnio od 40-400Hz, jest to dźwięk dość specyficzny, nieco brudny, bardzo inny kiedy gra cała kolumna i pasmo. Dodatkowo Ty słuchasz go przez otwór BasRefleksu, który też nieco zniekształca dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Właśnie sprawdziłem przy innym komputerze i w innym miejscu, ale niestety nie jest lepiej. Irytujący dźwięk drgań pojawia się nawet, gdy trzymam subwoofer w powietrzu, czyli poniekąd wykluczam że drga mi coś gdzieś niedaleko subwoofera. Byłem u kolegi który ma starszy model Creative T3100 o podobnych parametrach i jemu też coś tam drga ten subwoofer, ale on ma głośniki kilkunastoletnie i te drgania jednak są dużo mniejsze. A ja odpalę głośność na 20% i mam zafundowane mocne drgania subwoofera gratis i to nawet, jak ten bass reguluję na około 75%.

(po momencie sprawdzania) W zasadzie sytuacja nie jest się w stanie unormować. Subwoofer praktycznie zawsze tak drga, chyba że przy bardzo niskiej głośności lub przy niskim bassie. Teraz sprawdzałem i nawet jak ustawię bass na około 30% i głośność tak samo, to też drga i wyraźnie to słychać, bo głośniki już tego nie zagłuszają przy takiej głośności. Dodam, że drgania występują przy konkretnych partiach bassu, a nie cały czas. Wydaję mi się, że wtedy, kiedy bass jest ciągły i niższy przede wszystkim, ale przy łupnięciu czasem także. No i nasilają się przy zwiększaniu głośności. Tak jakby coś tam nie do końca sztywne było, a być powinno.

Przy poprzednich Creative A200 nie miałem takiego dziwnego efektu, choć one jednocześnie miały sporo mniejszą moc. Owszem, jak się zwiększyło głośność do ponad 70% to było pierdzenie, ale... no właśnie, takie klasyczne pierdzenie, a nie to co tu jest.

No i chyba wyślę na gwarancje, hmm? Czy nie jednak? Mogę niby odesłać do sklepu na zwrot, ale to sklep internetowy (morele) i będzie trochę zachodu... a tu jest gwarancja podobna jak u innych niektórych producentów - przyjeżdża kurier i opłaca go producent icon_razz.gif

EDIT: Nie no, zaczynam się utwierdzać w tym, że nie jest to normalne. Pierwszego dnia chyba tak nie było.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Reklamacja została zakończona protokołem niemożliwości naprawy tzn. z uznaniem występowania usterki. Oznacza to, że głośniki zostają w serwisie, a ja dostaję zwrot pieniędzy. No i teraz się zastanawiam czy kupić te same głośniki licząc na to, że wady nie będzie lub nie będzie tak nasilona, bo poza tym to grają po prostu świetnie w tej cenie (120 - 130 zł)... czy może dozbierać do około 200 zł i kupić coś lepszego, nowego. Tyle że nic lepszego na dobrą sprawę nie jest mi potrzebne. Mocy aż nadto, bas dobry, dźwięk czysty, regulacja basu...

EDIT: Tak w ogóle bardzo szybko hula Wam to forum icon_smile.gif klikasz i masz bez czekania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...