Skocz do zawartości

HTPC podpiecie do amplitunera 5.1


bo3ek

Recommended Posts

Witam.
Posiadam bardzo stary zestaw audio 5.1 ktory w zasadzie nie obsluguje nic co obecnie jest na czasie. Przymierzam sie do kupna ONKYO TX-NR555 i podpięcia do niego obecnych kolumn ze starego zestawu 5.1. Calosc bedzie zasilal sygnal prawdopodobnie po HDMI z komputera HTPC. Sprzetu jeszcze nie kupilem gdyz jedyne co mnie zastanawia jak ten nowy ampli bedzie sobie radzil z sygnalem stereo by go rozdzielic na wszystkie glosniki. W obecnym przedpotowowym sprzecie mam mozliwosc wcisniecia przycisku Pro Logic i powoduje to "rozrzucenie" audio na wszystkie 6 glosnikow. Efekt jest taki ze nawet ogladajac film ze sciezka stereo, centralka audio rozdziela go tak ze slyszane jest pseudo surround ( mowa i glowne audio z frontu a tlo jak ulica czy pulblicznosc itp z tylnych glosnikow). Teraz do sedna - czy nowy ONKYO bedzie w stanie zrobic podobny efekt gdy video bedzie mialo jedynie sygnal stereo? Domyslam sie ze to nie bedzie normalne surround bo sa tylko dwa kanaly przesylane ale chcialbymm osiagnac przy sygnale stereo chociaz taki efekt.

Moj obecny sprzet to Jazz Sound J-9940
link http://www.technoyard.com/index.php/review...ll=&start=2

Bardzo prosze o pomoc.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny od starego zestawu będą za słabe i za małe (moc 20W, głośniki 3calowe) i są chyba dość dziwnie podłączane (poprzez gniazda cinch). Niewiadomo też jaką mają impedancję.
Być może udałoby się je podłączyć stosując jakieś przejściówka albo odcinając końcówki-ale raczej sensu to nie będzie miało.
Zrób zdjęcia tylu kolumn (gniazd połączeniowych) oraz podaj ich parametry.

A według mnie jak masz sygnał stereo-to graj stereo, a nie kombinuj z pseudowielokanałością. Choć oczywiście zrobisz jak zechcesz...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

Tak wiem ze kolumny ktore mam nie sa wysokich lotow bo sa poprostu stare. Jesli chodzi o podpiecie to w samych kolumnach sa gniazda na kabel cinch ktory. Samo podpiecie tych kolumn nie bedzie dla mnie problemem bo poprostu przelutuje koncowki kabli na odpowiednie wtyczki. Impedancja kolumn to 8 om a sub ma 6 om. To wszystko wiem ze bedzie dzialalo z owym ONKYO bo on ma ustawienia od 4 do 8 om dla podpietych kolumn.

Jesli chodzi o sugerowanie grania stereo gdy sygnal jest stereo to zgadza sie ze to dobra opcja ale wtedy gdy kolumny L + P przednie maja glosniki basowe. W moim przypadku caly bas robi sub ktory jest trzecim glosnikiem na ktory nie bedzie szedl sygnal przy wyborze ustawienia stereo na ampku. Dlatego probuje sie dowiedziec czy nowe ampki do 5.1 maja mozliwosc "rozrzucenia" sygnalu na wszystkie kolumny. Podejrzewam ze to nie bedzie problemem w przypadku nowego sprzetu ale chce sie upewnic o tym zanim wydam 2k na sprzet.


Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie ale problem w tym ze nie chce na dzien dobry jednorazowo wydac 5 tys zl na sprzet grajacy. Wymiana kolumn mnie czeka ale nie w tym miesiacu niestety... swoja droga jak kupowalem obecny zestaw w 2003 roku to nie byl on najtanszy icon_confused.gif ale taka kolej rzeczy...
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec moje pierwsze "czy" się wyjaśniło ale zastrzeliłeś mnie że muszę mieć aktywny sub. Teraz patrzę na specyfikacje i faktycznie dwa razy jest wyjście pre out. Moj sub jest aktywny z tym ze sygnał podawany jest na niego taka dziwną wtyczką w stylu "DIN" i nie wiem który zestaw pinów odpowiada za wejście sygnału na sub. ://
A co jeśli użyję zwykłego wyjścia głośnikowego (amp jest 7.2 a ja używać mam zamiar 1 strefy i tylko 5.1) do podpięcia suba pasywnego, do momentu zakupu nowych kolumn? Wiem że to kombinacja ale nie będę w stanie wymienić wszystkiego na raz.

Jestem wdzięczny za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Teoretycznie jest taka mozliwosc ale praktycznie:
Pelny sygnal jest podawany tylko na kokumny frontowe wiec tam musial bys szeregowo wpiac i pasywnego suba i kolumne frontowa.
Trzebabby sprawdzic impedancje. Takie rozwiazanie jest możliwe ale kombinowane i nieco ryzykowne.

Niestety podlaczenie do 2 nie uzywanych gniazd nic nie da. Po tam w dts dzwiek jest tylko czasem i to bez niskich tonów.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...