Skocz do zawartości

Amplituner-DVD-TV-Tuner SAt a okablowanie


Kasiula

Recommended Posts

Witam wszystkich
Mam wielką prośbę od kilku dni staram sie włąsnymi siłami ogarnąć temat okablowania dosc skomplikowanego dla mnie (blondynki dodam icon_wink.gif zestawu:
Amplituner (Onkyo 505E) - DVD (Onkyo 405E) - Głośniki (Quadral Quintas 500) - TV plasma (Panasonic 42PV7P) + dodatkowo tuner sat polsat cyfrowy.
Zależy mi na odbieraniu z tunera kiedys programów hdmi (tv jest co prawda hd ready ale mi wystarczy)
Bardzo proszę o jakąś radę dla bezradnej w gąszczu tylu informacji blondynki icon_wink.gif w temacie okablowania co z czym i jaki kabel najlepiej - wiem ze jest kilka mozliwosci ale niestety nie wiem jakie sa najlepsze i nie pogrązające budżetu, dodam ze TV ma niestety tylko jedno wejscie HDMI!!!! czy to jakis problem?, zależy mi na w miarę dobrej jakości kablach (widziałam kable Prolink w dosc dobrych cenach, warto???) w bardzo rozsądnych cenach, tak by nie popsuc zestawu kablami ale z 2 strony chciałabym max wydac na to 200zł, dam rade?? icon_smile.gif
Aha czy do wszystkich głośników (5 szt) mogę zastosowac kabel o przekroju 2mm2?? czy to wystarczyna duze głośniki??
Dziękuję za podpowiedzi, to moje poczatki wiec wybaczcie głupie czasem pytania icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiula
Do opisu będzie rysunek z opisem złącz, będzie Ci łatwiej się połapać icon_rolleyes.gif
Połączenie audio DVD z amplitunerem - najlepiej cyfrowym, pojedyńczym kablem RCA/RCA (czyli cinch/cinch) opisanego zazwyczaj jako "Digital Coaxial", ewentualnie cyfrowym optycznym "Digital Optical".

Jaki masz aktualnie kabel od cyfrowego tunera Polsatu do telewizora i jakie wyjścia w tym tunerze?
Połączenie wideo - łączysz DVD z plazmą najlepiej kablem HDMI, ale jeżeli masz tylko jedno gniazdo HDMI w TV i chciałabyś je wykorzystać w innym celu (np. do podłaczenia dekodera Polsatu - o ile ma takie złącze) to zostaje kabel 3x RCA/RCA które wkładasz do gniazd "Component video" (tylko obraz) i 2x RCA/RCA (dwa kanały fonii: L oraz R) dla dźwięku.
Trochę gorszą jakość obrazu zapewni kabl SCART/SCART (zwany też EURO lub złącze 21-pin, są takie dwa w Twoim Panasonicu, oznaczone jako AV1 i AV2), ale masz od razu i wizję i fonię.

Do podłączenia kolumn na razie wystarczy Ci kabel 2mm^2 (zazwyczaj są sprzedawane kable o ciut większym przekroju 2.5mm^2, ale może trafiłaś właśnie na coś o rzadziej stosowanym przekroju).

Co do okablowania - faktycznie temat jak rzeka, jakich długości potrzebujesz: głośnikowych i połączeniowych DVD/amplituner/TV?
Na w miarę niezły kabel SCART/SCART o długości 1.5metra trzeba wydać minimum 40-50zł, na 3 kable RCA/RCA podobnej długości tyle samo. Kabel 2x RCA/RCA do audio to min. 30zł.

A po podłączeniu kabli (pamiętaj o prawidłowym podłączeniu kabli głośnikowych: plus w kolumnie z plusem w amplitunera, minus z minusem) czeka Cię jeszcze lekka zabawa z menu - trzeba uruchomic autokalibrację z wykorzystaniem dołączonego mikrofonu, odpowiednio wybrać źródła dźwięku (np. dla DVD przy kablu koaksjalnym będzie to digital - coaxial) itd, ale nie załamuj się, pomożemy na Forum - najwyżej trochę to potrwa icon_cool.gif

Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo kolego za pomoc, jutro jade kupic kabelki i zaczynamy zabawe bo trochę bardziej juz mi świta w głowie icon_smile.gif ale postanowiłam ze zrobie to sama wiec tak będzie, co do tunera polsatu to jeszcze go nie posiadam hmmm ale chciałam hdtv wiec złącze hdmi bedzie i niestety pojawia sie problem z jednym hdmi w telewizorze, sama nie wiem gdzie lepiej urzyc tego połaczenia z tunerem sat. czy dvd a nie da rady znaleźc jakiegos kompromisu hmmm?? icon_smile.gif
zapytam jeszcze jak duza różnica bedzie miedzy połaczeniem TV-DVD typu scard a komponentem z RCA?
Jesli zas chodzi o długosc kabli to beda one max 1m, poza głosnikowymi oczywiscie icon_smile.gif, a słuchał ktos moze głosników podłaczonych tym kabelkiem profigold z drucikiem w srodku?? warto wydac czy nie bedzie odczuwalnej róznicy miedzy zwykłymi kabelkami z miedzi beztlenowej??, no i jaka bedzie ewentualnie róznica gdy do głownych kolumn podłacze grubsze kable np 4mm2...??
dzieki i prosze o wyrozumiałosc za zbyt trywialne pytania czasami icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasiula
Proponuję na razie podłączyć DVD kablem HDMI, potem jakimś ciut lepszym SCARTem i zobaczysz różnicę.
Jeżeli będzie niewielka na Twojej plaźmie, to zostaw połaczenie SCART-SCART. Dzięki temu unikniesz (przynajmniej chwilowo) wydatków na kable RCA (cinch). A kabel SCART zawsze Ci się przyda.
Jak już będziesz miała dekoder podłącz go SCARTem, potem znowu HDMI i znów szukaj różnic w obrazie. icon_rolleyes.gif
Jeśli w obu przypadkach będą duże różnice na korzyść HDMI zawsze masz możliwość przekładania tego kabla między DVD a dekoder (zakładam, że częściej będziesz oglądała telewizję) a z czasem może znajdziesz ciekawsze rozwiązanie...

A teraz optymalne rozwiązanie icon_lol.gif
W Twoim amplitunerze ONKYO masz 2 wejścia HDMI (akurat na odwarzacz DVD i na dekoder) i jedno wyjście sygnału (na plazmę). Prawdopodobnie jest możliwość wyboru źródła w amplitunerze (wybierasz sygnał przechodzący - albo będzie to DVD, albo dekoder). W wolnej chwili postaram się to sprawdzić i dam Ci znać.
W takim przypadku potrzebujesz tylko 3 kable HDMI i masz sprawę rozwiązaną icon_cool.gif
Poza tym Twój ONKYO ma możliwość skalowania obrazu (konwersję z trybu o niższej jakości - np. z wejść "komponent (3x RCA)" i przesłanie go kablem HDMI na Twoją plazmę aż do trybu 1080p).

Jeżeli to jednak nie zadziała - chociaż powinno...
to może uda się znaleźć jakiś rozsądny przełącznik HDMI z dwóch urządzen (DVD i dekoder) na jedno (tzn. na telewizor).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...