Reply to this topicStart new topic
> Micromega Stage 6 - od nowa walka z laserem.
RS75
post 5.10.2016, 17:09
Post #1

AUDIOFIL

Grupa: Użytkownicy
Miejscowość: Pszczyna
Nr użytkownika: 14 268

Witajcie.

Po dwóch pięknych latach obcowania z nowym laserem (zamiennikiem za 70zł, innych nie ma), znowu zaczynają się problemy. Są dni, że wszystko działa bez problemu, ale są i takie, że po włożeniu płyty do napędu, ukazuje się "no disc". I nie ma co walczyć, trzeba kilka razy otworzyć i zamknąć szufladę aby "zaskoczył". Problemów z poprawnym odczytem nie stwierdziłem (nie skacze itp.)

Doszedłem do wniosku, że może poszukać jakiegoś starego w pełni sprawnego odtwarzacza z taką samą optyką, i po prostu ją wymienić ? Aktualnie mam zamiennik o oznaczeniu "VAM1202/12", czyli popularny dosyć "CDM-12.1". Co ciekawe, w/g specyfikacji na tej stronie -

http://www.dutchaudioclassics.nl/the_compl...converter_list/

- powinienem mieć oznaczenie "CDM-12.4", bądź tu panie mądry. W każdym razie zamiennik działa.

Optyka CDM-12.1 była szeroko stosowana w odtwarzaczach Philips, Technics, Marantz i Grundig, więc było by w czym wybierać. Marzy mi się "szklane oko" icon_smile.gif

Co sądzicie o tego typu sprawie ? Przyznam szczerze, że poszukiwanie w pełni sprawnej "chińszczyzny" która ma tylko pół roku gwarancji, trochę mnie irytuje. Dwa lata temu bodaj trzy razy wymieniano mi optykę, w końcu trafiono na ten "działający". Zdaje sobie sprawę, że zakup używanego starocia może wiązać się z podobnym problemem, kwestia szczęścia. Zwłaszcza, że zakup takiego "klamora" to nie duży koszt.

Przykład - podobno w pełni sprawny, nie naprawiany, bez problemu czytający wszystkie CD-R , z optyką CDM-12.1 - http://allegro.pl/philips-cd723-i6539325001.html
Go to the top of the page

+Quote Post
f1angel
post 6.10.2016, 19:06
Post #2

AUDIOFILSKI KRÓL :)

Miejscowość: Kielce
Nr użytkownika: 2 264

Cześć. No szkoda, że tak się dzieje. Bo ten odtwarzacz, to jedno z najlepszych urządzeń tego typu w takiej cenie.
Mój Stage 5, później upgradeowany do 6 grał u mnie sporo lat. Po pewnym czasie zaczął szwankować laser. Ale to właśnie przeskakiwało, nie chciało wczytywać płyt. Wymieniłem w serwisie na oryginalny. Można było jeszcze wówczas takie dostać.
I grał jeszcze sporo, w tym kilka lat u kogoś innego. Już bezawaryjnie.
Ale czy tak siedział CDM 12.1 czy 12.4 naprawdę nie pamiętam.
Ten CDk możesz zalicytować. Odtwarzacz słaby, ale chodzi Ci tylko o laser. Jeśli niedrogo kupisz, warto.
Może poszukaj jednak 12.4? kto wie, czy nie w tym sęk?
Jeśli wierzyć tej stronie, to taki właśnie mechanizm powinien się tam znajdować:
http://www.dutchaudioclassics.nl/the_compl...nverter_list/#M

--------------------
Audiolub, Audiofeel czy jednak Audiofil, dyskusja na temat człowieka, muzyki, sprzętu audio.
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=42222

W sprawie wyboru i konfiguracji sprzętu proszę nie pisać na PW. Od tego jest forum.

+Quote Post
RS75
post 7.10.2016, 19:03
Post #3

AUDIOFIL

Z opcją CDM-12.4 jest dziwna sprawa, bo np. w modelu Stage 3 na tej stronie widniej coś takiego - Philips CDM-12.4 / VAM1202. A VAM1202 to zamiennik do CDM-12.1. Czyli wychodzi na to, że to po prostu to samo. Póki co, od kilku dni, działa wszystko jak trzeba (chyba się wystraszyła). icon_smile.gif

+Quote Post
f1angel
post 7.10.2016, 22:22
Post #4

Wiesz. Czasami może być prawie to samo w jedną stronę ale w drugą już robi różnicę.
A, że się wystraszyła, to dobrze. Ja swój CDk też postraszyłem, bo mi coś zaczął wariować i na razie z protestami, ale czyta.
Swoją drogą jakby co rozejrzyj się jeszcze za tym 12.4.
A Philipsa, jeśli nie pójdzie za bardzo w górę możesz wziąć. Zawsze to zapasowy napęd albo CD będzie.

--------------------
Audiolub, Audiofeel czy jednak Audiofil, dyskusja na temat człowieka, muzyki, sprzętu audio.

W sprawie wyboru i konfiguracji sprzętu proszę nie pisać na PW. Od tego jest forum.

+Quote Post
RS75
post 8.10.2016, 07:40
Post #5

AUDIOFIL

Gdzieś w internecie znalazłem informację, że różnice CDM-12.1 a 12.4 polegają głównie na długości przewodów. Sama optyka jest identyczna.
Zresztą patrząc na zamienniki ciężko dostrzec różnicę.

+Quote Post
f1angel
post 8.10.2016, 14:57
Post #6

Jakby nie było warto polować na jakiś oryginalny laser.
Bo CDk moim zdaniem wybitny w swojej klasie i szkoda by było gdyby nie działał. A kupienie czegoś lepszego, w podobnym stylu grającego, to już sporo większe pieniądze.

--------------------

+Quote Post
RoRo
post 8.10.2016, 15:43
Post #7

Moderator

Grupa: Moderator
Miejscowość: Warszawa
Nr użytkownika: 1 299

Sprawdziłem na moich starych fotkach:
W Micromega Stage 4 z boku na całym napędzie jest oznaczenie VAM 1201/03,
natomiast na laserze było L1210/41.
Wg informacji o DACach i laserach, to w 4 mógł być zarówno 12.1 jak i 12.4

Tak więc cała nowsza seria Stage 4, 5 i 6 jest przewidziana do lasera 12.4 (różniła się natomiast DACem, bo 5 i 6 były już na podwójnej kości TDA1305T, a nie na pojedyńczej).

No i według mnie zdecydowanie warto poszukać "dawcy", bo Stage 6 jest solidnym i bardzo fajnym odtwarzaczem icon_cool.gif
Mam nadzieję, że trafisz coś w rozsądnej cenie...

Pozdrawiam

Załączony obrazek
Załączony obrazek
Załączony obrazek
Załączony obrazek

--------------------
Czasem warto : słuchać ciszy na maxa...
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
ZANIM COŚ NAPISZESZ NA FORUM - PRZECZYTAJ TEMAT "PIERWSZE POSTY"!!! http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
Masz uwagi i pomysły dotyczące ZMIAN NA FORUM - napisz tutaj:
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry104896

+Quote Post
RS75
post 9.10.2016, 09:40
Post #8

AUDIOFIL

Dziękuję Roro za wyczerpującą informację wraz ze zdjęciami. Problem w tym, że CDM-12.4 nie jest tak popularny jak 12.1 i ciężko go dostać. Pozostaje zakup "chińskiego" zamiennika, który będzie pewnie miał swoje za uszami.

+Quote Post
RS75
post 10.10.2016, 17:56
Post #9

AUDIOFIL

Chyba jednak wszystko co pochodzi od CDM-12.1 do 12.4 to jest to samo. Czyli za kilkadziesiąt złotych można kupić coś działającego z optyką CDM-12.1. Musi pasować.

cytat z forum elektrody:

"Jeżeli tylko trafisz oryginalny CDM12.1/05 to oczywiście. CDM12.1 i VAM1201 to jest funkcjonalnie to samo, VAM1202 to nowsza wersja VAM1201. CDM12.4 to też prawie to samo - ma jedynie nacięcia z tyłu do innego sposobu montażu bo był to napęd używany np. CD-ROMach BTC. Spotkałem także wersję CDM12.5 (tak mi się zdaje) montowaną w Marantzu z obudową na zawias - bo tam nie opuszcza się w dół tylko odchyla jedną stroną. Ale sam czytnik taki sam."

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Aktualny czas: 7.12.2016, 23:09
Audio - grudzień 2016

Strefa Magazynu

Audio 12/2016

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!