Skocz do zawartości

Kolumny i wzmacniacz do Acoustic Signature WOW


Pakulander

Recommended Posts

Cześć!

Rozpoczynam budowanie zestawu stereo z gramofonem oraz CD. Pomimo fenomenalnych konsultacji w 2 popularnych sklepach, jakie otrzymałem, pozwalam sobie skonsultować wybór sprzętu także na forum publicznym. Wszak opinii i inspiracji nigdy dosyć. Zwracam się zatem z prośbą o pomoc przy doborze wzmacniacza i kolumn do mojego pierwszego godnego zestawu hi-fi.

Docelowa konfiguracja:
  • Gramofon (już jest: Acoustic Signature WOW z wkładką GRADO Red1 i ramieniem Rega RB 202)
  • Odtwarzacz CD
  • Wzmacniacz z phono
  • Kolumny podłogowe

Warunki:
  • Muzyka: bardzo szeroko, od klasyki, wirtuozów gitary basowej i kontrabasu, przez klasycznego rocka i folk, po techno
  • Pomieszczenie 30 metrów, głośność umiarkowana

Budżet na wzmacniacz, odtwarzacz CD i kolumny: 8 000 PLN - 10 000 PLN. W niedalekiej przyszłości zestaw chciałbym rozbudować o DAC albo odtwarzacz strumieniowy, żeby przy mniej zobowiązujących okolicznościach móc posłuchać playlisty ze spotify.

I teraz pytanie: co kupić do posiadanego gramofonu, żeby w takim budżecie otrzymać selektywność, dobrze zarysowaną scenę i pełne pasmo (w tym z niższymi częstotliwościami). Czy warto poczekać z CD i wydać 2k więcej na wzmacniacz? W miarę możliwości chciałbym pozostać w obrębie jednej marki. Skłaniam się ku nówkom, ale w przypadku takich rekomendacji rozważę zakup także używanych komponentów.

Pod uwagę brałem:
  • Kolumny: Epos K2, Pylon Diamond 28 (są w promocji za 5000 PLN), Q Acoustics Concept 40
  • Wzmacniacz zintegrowany: BC Acoustique EX-322.1 (jest w promocji za 1750 PLN), Primare i22, Cambridge Audio CXA60, NAD356 z modułem strumieniowym
  • Odtwarzacze CD: powyższych marek

Zwracam się z prośbą o poradę, czy powyższe komponenty mają sens i jakie konfiguracje mogą zagrać lepiej i zabrzmieć korzystniej, wziąwszy pod uwagę moje wymagania. Może olać powyższe i pójść w zupełnie innym kierunku? Halp!

Z góry dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakulander,
Trochę to dziwne, że na wzmacniacz + kolumny chcesz wydać tyle, ile kosztował sam gramofon. Podobnie jak wzmacniacz za 2-3 tys. do kolumn za 5 tysięcy.
Bo możliwości gramofonu nie będą wykorzystane icon_eek.gif .
Jeżeli kolumny mają schodzić nisko - to warto rozejrzeć się za modelami podłogowymi z głośnikami o większej średnicy niż 15cm (jak EPOSy) i o większym litrażu. Do tego wzmacniacz powinien być dość mocny i wydajny.
Do tego trzeba się zastanowić nad zewnętrznym przedwzmacniaczem gramofonowym (napisałeś, że wzmacniacz ma być z wbudowanym preampem), bo te które są we wzmacniaczach (standardowo lub jako opcja) nie są rewelacyjne (choć na początek mogą wystarczyć - np. we wzmacniaczach NAD czy ATOLL).

Dlatego Twój pomysł by wydać o 2 tys. więcej na wzmacniacz jest bardzo rozsądny!
A co do odtwarzacza CD - spokojnie możesz kupić używany za kilkaset złotych (a taki który jakoś zagra, to nawet koło 200zł - a dopiero za jakiś czas poszukać czegoś docelowego).

Czy musi to być nowy sprzęt? Bo warto poszukać używanych lub poekspozycyjnych sprzętów. Sporo zaoszczędzisz i możesz kupić modele wyższej klasy.
No i pamiętaj, że musisz zadbać o akustykę pomieszczenia i właściwe rozstawienie kolumn. No i o odpowiednie okablowanie... (to na końcu, ale warto uwzględnić ten wydatek).

Jeśli chodzi o NADa - to tutaj masz test modelu NAD C356BEE o którym wspomniałeś
http://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniac...reo/955-c356bee

ale sugerowałbym model 375 (trafiają się poekspozycyjne w ciekawej cenie – a ten wzmacniacz ma duży potencjał i warto dopłacić).
http://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniac...473-nad-375-bee


Na porządny preamp gramofonowy trzeba liczyć co najmniej 1500zł (nowy – rzędu 2500zł). Natomiast masz szansę trafić na „wkładkę” do wzmacniacza za 300-400zł i jeśli nie chcesz teraz za dużo wydawać to takie rozwiązanie ma sens. A jak będzie okazja i wolne środki to wtedy kupisz coś lepszego (jak się osłuchasz, a sprzęt wygrzeje – to wypożyczysz coś lepszego i będziesz wiedział czy warto...), bo do takiego gramofonu warto.


Jaki masz w tej chwili sprzęt (poza nowym gramofonem)?
No i warto w swoim avatarze umieścić informację gdzie mieszkasz, bo chyba czeka Cię jeszcze pare odsłuchów.

Pozdrawiam
PS. Co do jednorodności sprzętu (wzmacniacz + CD + w przyszłości DAC i streamer) to zazwyczaj nie będzie optymalne cenowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram to co napisał RoRo.
Jednak dodam coś od siebie, potwierdzając jego wypowiedź.

Rzeczywiście mając taki gramofon aż się prosi o lepszy zestaw. Ale budżet jest jaki jest.
Na pewno wzmacniacz za 2,5 kzł będzie tu słabym ogniwem. A jego wbudowany preamp gramofonowy ograniczy potencjał jaki ma Twój gramofon.
Bo do takiego wejścia Phono we wzmacniaczu, to najczęściej można podłączyć gramiaka, by tylko posłuchać czy gra.
Jakość jak dla mnie pozostawia niestety wiele do życzenia.
Dlatego polecam wyłącznie osobny przedwzmacniacz gramofonowy.

Co do podziału procentowego, to może nie byłby najgorszy, ale w wyższym przedziale cenowym.

Ja zdecydowanie namawiam na zestaw używany. O ile oczywiście jakość dźwięku jest priorytetem.
Jeśli nie i ma to wyglądać a dopiero później jakoś tam grać, to ok.
Tym bardziej, że chcesz zestaw od jednego producenta.
Rzadko który robi całą elektronikę na równie wysokim poziomie.
Są owszem takie marki, ale kupując nowe urządzenia nie zmieścisz się w budżecie.

Nie kupując CDka sytuacja pewnie się trochę poprawi, ale czy na tyle by było odpowiednio dobrze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze sugestie - są bardzo pomocne. Wygląda na to, że zakup przyzwoitego gramofonu w okazyjnej cenie to niezłe brzemię i rzeczywiście postawię na sprzęt używany, przyjemność wyboru CD zostawiając sobie na później.

Pod uwagę biorę poniższe zestawy:

  1. Primare i22, preamp gramofonowy Primare R32 + używane KEF Q900 lub Q700
  2. NAD 375, o którym pisał RoRo + używane KEF Q900 lub Q700

Jak sądzicie, który zestaw zabrzmi pełniej i lepiej?

Obecnie nie mam żadnego przyzwoitego zestawu grającego, opieram się na komputerze i soundbarach, także nie ma o czym mówić. Mieszkam w Warszawie i w środę wybieram się do jednego z okolicznych sklepów, więc możliwości odsłuchu są.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakulander, nie mogę znależć powierzchni pomieszczenia... Nie wiemy jakie kolumny bez tego parametru... i dlaczego Kef serii Q? W swoim budżecie już możesz coś więcej...

Do wzmacniaczy chyba nie mam uwag bo wystarczą do tej wielkości i klasy kolumn. Ale te kolumny.... no nie wiem koledzy może coś powiedzą bo mnie seria Q średnio podchodzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakulander,
Warto byś zadzwonił do AudioForte (ulica Reytana 7/9) i porozmawiał o swoich oczekiwaniach
http://www.audioforte.com.pl/
i umów się na odsłuch m.in. wzmacniaczy ATOLL IN100 oraz IN200.
Z kolumn w dobrej cenie były niedawno (i może są nadal) m.in. używane Cabase Iroise 500 oraz droższe nowe Monitor Audio GX300.
Może również spodoba Ci się brzmienie kolumn magnetostatycznych (o ile masz warunki by je prawidłowo rozstawić i spodoba Ci się takie rozwiązanie) np. model MG12.

Sprawdź jeszcze jaką konkretnie wkładkę masz w swoim gramofonie.
Jeśli to MM - to możesz rozważyć preamp Graham Amp 2 i porozmawiać na ten temat z Panami z firmy
http://www.audioforte.com.pl/node/4035?pro...mp;cat_sub=1143
ten model prawidłowo pracuje z wkładkami MM oraz z wysokonapięciowymi wkładkami MC i wkładkami Moving Iron i jest w miarę niedrogi.
O ile wiem, to w tej firmie możesz również wziąć coś na raty - bo jak Ci się coś lepszego a w niewiele wyższej cenie spodoba, to warto o tym wiedzieć a nie będzie Cię wtedy ograniczała np. różnica 2 tysięcy.

Zresztą na gramofonach znają się jak mało kto w Warszawie (i nie tylko na gramofonach) i warto omówić jaki sprzęt dla Ciebie by mogli zaproponować icon_smile.gif
No i z firmy ATOLL mógłbyś spokojnie (czyli stopniowo) cały sprzęt skompletować - zarówno CD jak i DAC/streamer.

Pozdrawiam
PS. Audiowit - kolega ma pomieszczenie 30m^2 (info w pierwszym poście).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

RoRo, bardzo dziękuję za konkretne propozycje! Tak się składa, że udało mi się kupić poekspozycyjny phono Acoustic Signature Tango MK3 w atrakcyjnej cenie, 50% RC.

Jedyne, co pozostaje to wybór wzmacniacza oraz kolumn. Atoll to z pewnością ciekawa propozycja, lecz jeszcze nie udało mi się go odsłuchać.

Powiedz, proszę, czy - wziąwszy pod uwagę rodzaje muzyki (od klasyki, także rockowej, po mocną elektronikę np. podczas spotkań) warto rozważać zestaw:

Naim 122x + Naim 150x (http://allegro.pl/naim-122x-150x-chord-chrysalis-stan-idealny-i6540143224.html#thumb/1) z używanymi Cabasse Iroise. Po Twojej sugestii poczytałem o tych kolumnach, piękna sprawa.

Co sądzicie o Vincencie SV-226? Będę miał okazję posłuchać, ale chętnie poznam Wasze opinie.

Dzięki i pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Vincent to ciekawa propozycja. Zresztą pomysł z hybrydą jest dobry.
Słuchałem go jakieś 2 lata temu z ATOLL CD100 i kolumnami AA Rhea (cena za parę ok. 8 tys) i takie połączenie na 20m^2 było przyjemne. Nic mnie nie raziło w tym połączeniu - ale odsłuch był krótki i więcej niestety nie podpowiem.
Najważniejsze jest to byś na odsłuch wziął płyty z muzyką jakiej słuchasz i nie śpieszył się.

Co do NAIMa - to warto byłoby uzupełnić o CD lub streamer tej samej firmy. Trzeba uważać na kable połączeniowe (albo NAIM, albo dedykowane do NAIMa). Cena rozsądna, stan też niezły. A czy właściciel sprzedaje też odtwarzacz, bo jest widoczny na fotkach na aukcji?
Słuchałem integrę NAIMa (wraz z CD, streamerem i kolumnami Monitor Audio), a na aukcji jest zestaw dzielony. Cenowo wyjdzie porównywalnie z ATOLLem, choć chyba ATOLL ma bardziej zróżnicowaną ofertę.

Kolejnym plusem jest to, że zarówno NAIM jak i ATOLL spełniają Twoje marzenia o kompletnym sprzęcie jednego producenta.
Może Audiowit wypowie się później jako właściciel NAIMa...

Pozdrawiam
PS. Masz w planach wizyty w salonach audio i porównanie kilku firm?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z tymi kolumnami ale naim ogólnie polecam. Tylko tak jak mówił Roro. Nie ma co się bawić w inne firmy. Jeśli decydujesz się na Naima to wszystko powinno być Naim. Naim wykożystuje din i połączenia rca są traktowane po macoszemu...Plusem jest to, że do naima do poszczególnych jego elementów są dodawane diny i najzwyklejsze ''szaraki'' są już dobrymi kablami.
Warto również zwrócić uwagę na kable głośnikowe bo te Też! są dedykowane.

Jak patrzę na Twój repertuar to myślę, że Naim by się nadał. To sprzęt raczej do dynamicznego repertuaru. Ma swoje tempo.

Oczywiście przed zakupem zalecam odsłuch co nie będzie trudne bo jest dostępny w salonach. Warto sprawdzić jak to gra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo, audiowit, f1angel

dziękuję za Wasze komentarze i porady. W ostatecznym pojedynku Naim VS Vincent zwyciężył ten drugi. Podczas odsłuchów sprzęt obu producentów pokazał pazur, każdy miał coś innego do powiedzenia i błyszczał trochę na innych polach; wybór nie był oczywisty. Za Vincentem SV 237 przemówił DAC oraz, poniekąd, moje marzenia o lampie/hybrydzie jeszcze z czasów aktywnego grania na basie, kiedy to najlepszym sprzętem, na jaki mogłem sobie pozwolić były najpopularniejsze modele marki Hartke icon_smile.gif

Zastanawiam się teraz nad wyborem kolumn i najprawdopodobniej zdecyduję się na sugerowane przez RoRo Monitor Audio Gold GX300. , Wypożyczę kable do testów, osłucham i pokombinuję i w przyszłości w - stosownych działach - dam znać, jakie są moje wrażenia, gdzie popełniłem błędy i jakie w związku z tym mam przemyślenia.

Dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że dziś nawet słuchałem czegoś na naimie, a rzadko to robię bo stoi w sypialni i jest zaniedbywanym systemem i pomyślałem o tym wątku. Że się nie odzywasz, a chciałem namawiać Cie dalej na naima icon_smile.gif. Oczywiście mój nie jest na sprzedaż bo to tak zabrzmiało icon_smile.gif
No trudno.Tego Vincenta nie słyszałem więc nie mam porównania ale super, że Cię nakierowaliśmy i nie musiałeś przewalać ton złomu icon_wink.gif.
Monitor audio prezentują dobry stosunek jakości do ceny. Seria gold jest już wysoko i tu lipy się nie spodziewam. Teraz tylko kwestia czy Tobie się spodobają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Audiowit, w takim razie możesz mi życzyć, żeby mój Vincent też kiedyś służył jako "mniejszy" zestaw w sypialni icon_smile.gif

Piszę, żeby wszystkim życzliwym komentatorom - raz jeszcze dzięki za pomoc - dać znać, że udało mi się zakończyć proces i od tygodnia raczę się pięknymi dźwiękami generowanymi przez:
  • - Acoustic Signature WOW + Grado Red1
  • - Acoustic Signature Tango MK3
  • - Vincent SV-237
  • - Epos K2
  • - Okablowanie Melodika

Phono wygląda na bezobsługowe, dopóki nie spojrzy się na tylną ścianę. Za pomocą drobnych przełączników ustala się tam opór i in. parametry pod wkładkę. W konfiguracji MM - zgodnej z budową Grado Red1 - wszystko brzmi bardzo dobrze. Jest to mój pierwszy ambitniejszy zestaw grający, ćwiczę ucho, ale już w tej chwili mogę powiedzieć, że:
  • - Zestaw świetnie sprawdza się w jazzie i klasycznym rocku
  • - Wielką pozytywną niespodzianką jest wbudowany w Vincenta DAC. Nawet słuchanie Spotify w tle daje sporo radości, nie wspominając o kapitalnie wyprodukowanych albumach, np. FKA Twigs (prod. Arca) puszczanych prosto z dysku Maca.
  • - Zestaw jest BARDZO mocny. 70-metrowe mieszkanie, z którego właściwie 50m stanowi jedno pomieszczenie wypełnia się dźwiękiem nawet niskich ustawieniach głośności
  • - W związku z powyższym, siedząc w pozycji odsłuchowej ustawienia głośności są jeszcze niższe i tutaj z pomocą przychodzi opcja Loud w Vincencie, która poprawia dynamikę
  • - Zestaw wydaje się błyszczeć w skrajnych częstotliwościach
  • - Wokal, w tym chórki są pięknie odseparowane i zaprezentowane


Z minusów:
  • - Zestaw może nie spełnić oczekiwań stawianych przez miłośników metalu, szczególnie black czy black/death
  • - Życzyłbym sobie lepszego wyeksponowania środka, w tym dolnego środka, lepszej słyszalności gitary basowej. Bas ogrywany nawet dynamiczną techniką klangu zdaje się zbyt mało wyeksponowany. W przyszłości wypożyczę inne rodzaje okablowania - może to coś zmieni.


Odsłuchiwałem płyt m.in.:
  • - Avishai Cohen: różne
  • - Pink Floyd: Delicate Sound of the Thunder (koncertowy) - ze względu na rok wydania i pochodzenie, to obecnie perełka w mojej skromnej kolekcji
  • - Leonard Cohen: różne
  • - Semafor, Wojtek Mazolewski Quintet
  • - Superpitcher
  • - SNTS
  • - Solomun
  • - Metallica S&M
  • - Behemoth: The Satanist
  • - Mariza
  • - Pianiści, trochę klasyki


Serdeczności
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Posłuchaj trochę w tej konfiguracji i za jakiś miesiąc, dwa jak będzie Ci to doskwierało to coś znajdziemy. Melodika raczej lekko podbija dół więc może Monkey? Zobaczymy. Narazie ciesz się. Gratulacje!!!


Dzięki! Zainteresuję się tą marką, ale - tak jak sugerujesz - dam sobie trochę czasu. Wciąż eksperymentuję z ustawieniem kolumn i optymalną odległością od ściany. Zestaw gra świetnie i ciepło, mam ze słuchania mnóstwo radości, a przecież o to chodzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...