Skocz do zawartości

yamaha cd300


kloss666

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 72
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
witam,
w dziękuje Wszystkim za pomoc w doborze sprzętu, sprzęt był w 100% trafiony, Rotel gra z pełna dynamiką i naprawdę ma moc nie jest to sprzęt do słuchania cicho chyba że to wina kolumn.
mam też pytanie co do doboru kolum podłogowych, co, jaki najlepiej wybrać

i pytanie co do podłączenia kolumn, czy podłączam pod DIRECT SPEAKERS, czy REMOTE SPEAKERS.
kolumny maM z czterema zaciskami, zdjąłem mostek i czterema kablami z kolumn wpiąłem pod DIRECT SPEAKERS /nie wiem czy dobrze/ i przycisk na panelu REMOTE SPEAKERS MA BYĆ WCIŚNIĘTY CZY NIE?

Wielkie dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość ( i masz już tyle kabla ) poprowadzenia dwu par kabli do każdej kolumny ( jednego do wysokotonowej sekcji drugieg do basu) to ok. .
Natomiast jeśli masz pojedyńczy kabel dobrym rozwiązaniem jest podpięcie na krzyż, sugeruje tak wielu producentów kolumn, wtedy obydwie sekcje dostają równą wartość "sygnału" .
Możesz jeszcze poeksperymentować jeśli ma rotel wyjście na kolumny A i B podpiąc pod A tony wysokie i pod B tony niskie ( i grać na A+B ) trzeba tylko uważać bo zwiększy się impedancja np ze standardowego podpięcia z przedziału 4-16 na 8-32 ohma i w przypadku kolumn 4 czy 6 ohmowych trzeba bardziej uważać .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec powyższego wpisu pozwolę sobie na małe sprostowanie.

Rzeczywiście mając pojedynczy kabel a podwójne gniazda głośnikowe w kolumnie można wpiąć kable "na krzyż". Podobno gra wówczas lepiej. Nie próbowałem, lecz może niedługo to uczynię. Ale nie gra lepiej dlatego, że obydwie sekcje dostają równą wartość sygnału, bo to jest niemożliwe. Jedna nitka kabla jest plusem, z którego dochodzi sygnał (prąd) ze wzmacniacza a druga minusem, przez który sygnał wraca (więc nie dochodzi). Po prostu jak w obwodzie elektrycznym. Musi być zamknięty, by popłynął prąd.
Dodam, że plus powinien być podłączony do górnych zacisków a minus do dolnych. Gra lepiej pewnie z tego powodu, że sygnał trafia najpierw do głośników wysoko-tonowych a dalej poprzez zworki (gdzie się niestety nieco degraduje) trafia do głośników obsługujących niższe rejestry.
Typowe zworki/blaszki powinny być zastąpione czymś lepszym. Choćby kawałkami dobrego kabla głośnikowego.

Następna sprawa, to wyjścia A i B we wzmacniaczu. Służą one właśnie do łatwiejszego połączenia dwukablowego (bi - wiring).
Przy połączeniu dwukablowym impedancja kolumn może być taka sama jak przy połączeniu jednokablowym. Nic się nie zmienia. Jeśli wzmacniacz obsługuje kolumny od 4 do 8 omów, to takie kolumny można śmiało podłączyć w bi - wiringu i nic złego się nie dzieje. A zazwyczaj dzieje się sporo dobrego.
Można do tego samego wzmacniacza podłączyć również dwie pary kolumn, choć nie wiem po co, chyba że do nagłośnienia dwóch pomieszczeń jednocześnie. Dopiero w takim wypadku rzeczywiście impedancja kolumn powinna być większa i zawierać się w przedziale od 8 do 16 omów.


Kloss666. Chyba tryb Direct będzie właściwy. Ale to najlepiej sprawdzić. Usłyszysz jak lepiej gra, albo czy gra.
A najlepiej daj zdjęcia, na których będzie to wszystko dobrze widać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel,dzięki za uzupełnienie tematu, zaś takie krzyżowe podpięcie jednak coś zmienia ( wiemy co icon_wink.gif ) i jest to coś więcej niż autosugestia.

Cytat

Można do tego samego wzmacniacza podłączyć również dwie pary kolumn, choć nie wiem po co, chyba że do nagłośnienia dwóch pomieszczeń jednocześnie.


Jak mawiają moi sąsiedzi "muzyka jest wtedy wszędzie z nami " ( to dla tych co mają ADHD i nie moga przysiąść i posłuchać icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

prostokąty do kolumny to jak powinny być podłączone?



Może źle odczytuje Twój plan podłączenia, ale jak włączysz płytę z jakimiś niepodważalnymi efektami stereo to słychać że dany kanał np.lewy gra, a drugi nie ( Time Pink Floydów czy Doors'ów - Break on Through, lub Vangelis - The Friends Of mr. Cairo ) . Może ktoś jeszcze rzuci okiem , człowiek omylny jest icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na mój pierwszy z lewej rysunek. Cały górny rząd (cztery sztuki podpisane Output 2) to są u Ciebie zaciski Direct. Zasilasz tym górne zaciski prawej i lewej kolumny.
A cały dolny rząd (cztery sztuki podpisane jako Output 1) to w Twoim wzmacniaczu Remote. Zasilasz dolne zaciski obydwu kolumn. I tego się trzymaj. Czy coś jest jeszcze niejasne?
Jeśli chcesz użyć tylko zacisków Direct, to podłączasz tak jak na rysunku z prawej.
Przy połączeniu dwukablowym (bi-wiring) wyjmujesz zworki z zacisków kolumn, bo wówczas takie podłączenie by nie miało sensu, nie działało by prawidłowo.
Oczywiście uważaj na kolory. Czerwone łączysz z czerwonym, czarne z czarnym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze.
Nie zwracasz uwagi na to co jest napisane przy zaciskach !!!
LEFT znaczy lewa, RIGHT - prawa. Ty chcesz łączyć lewy i prawy kanał DIRECT ze wzmaka do jednej kolumny, lewy i prawy REMOTE z drugą. Tak nie wolno.
Popatrz uważnie na tył wzmacniacza -> wyjścia DIRECT to 4 zaciski -> 2 do lewego kanału (czerwony i czarny) i te łączysz z lewą kolumną i 2 do prawego kanału (też czerwony i czarny) i to łączysz z prawą kolumną.
Jak chcesz bi-wire to tak jak opisałem powyżej łączysz zaciski DIRECT z górnymi wejściami w kolumnach, odpowiednio czerwony do czerwonego, czarny do czarnego.
ZAWSZE RIGHT ŁĄCZYSZ Z PRAWĄ KOLUMNĄ, A LEFT Z LEWĄ !!!!!!!
Zaciski REMOTE z dolnymi wejściami w kolumnach, kolory j.w.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...