Skocz do zawartości

Kraft

Uczestnik
 • Zawartość

  2632
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Kraft

 1. @nowy78, a jakie Ty masz kolumny? Chwaliłeś się już, bo nie pamiętam.
 2. Hm... tak trochę mało wyjściowo. Siedzący na kanapie będą mieli kolumny po bokach uszu. Jeszcze jedna opcja. Kredens na miejsce regału, a regał na miejsce kredensu. Będzie trochę luźniej, a regał może robić za dyfuzor na bocznej ścianie. Absorbery ze zdjęć będą głównie pochłaniały średnie i wysokie częstotliwości. Będzie mniej niepożądanych odbić od ścian i dźwięk powinien być klarowniejszy i przyjemniejszy w odbiorze. Moim zdaniem ustawienie absorberów na ścianie za kolumnami daje dobre efekty. Tam bym je umieszczał w pierwszej kolejności.
 3. Może tak? Kolumny na standy. Na kredensie ustawić absorbery. Kolejny absorber powiesić/ustawić na ściance za lewą kolumną, a na parapecie za prawą kolumną stawiać na czas odsłuchów jeszcze jeden (np. tanią piankę, którą można potem łatwo gdzieś schować). Dobrze też będzie dać takie absorbery na ścianę nad narożnikiem. Jeśli będziesz słuchał z fotela ustawionego przed narożnikiem, to nawet bazę stereo będziesz miał wyśmienitą i kolumny będą działać jak monitory bliskiego pola. Powinno być bardzo dobrze. Na zdjęciach masz przykłady absorberów, które możesz zastosować.
 4. Fotel musi zostać w tym miejscu? Czy ten Denon to DF-109?
 5. Kraft

  Adaptacja salonu z aneksem 30m2

  Taka cienka płyta jest przeźroczysta dla niskich częstotliwości, więc nie pogarsza pochłaniania. Może wręcz je polepszyć, bo tworzy dodatkową zmianę gęstości ośrodka (powietrze - płyta - wełna - powietrze - ściana - powietrze - wełna - płyta - powietrze zamiast powietrze - wełna - powietrze - ściana - powietrze - wełna - powietrze. Teoretycznie, bo nie wiem, czy w przypadku niskich częstotliwości ma to realne znaczenie. Może @Bartek z Mega-Acoustic się wypowie.
 6. Kraft

  Adaptacja salonu z aneksem 30m2

  Dziękuję za propozycję wypożyczenia kabli. Jak będę zdesperowany, że innymi sposobami nie udaje mi się uzyskać zadowalającego dźwięku to skorzystam. Na razie pozostanę przy metodach lepiej rokujących. Poza kiepskimi rokowaniami, testowanie kabli wydaje mi się też strasznie nudne. Skoro testowanie wzmacniaczy jest nieszczególnie ekscytujące, a różnią się one przecież mierzalnymi parametrami, to czego oczekiwać po próbie usłyszenia niemierzalnych różnic między kablami. Skupię się jednak na akustyce, bo tu wyłapywanie zmian nie nastręcza większych problemów;) Co do tego, że mierzalne parametry nie mówią nam całej prawdy o dźwięku, to można by się z tym nawet zgodzić, Co jednak z tego, skoro w ślepych testach wychodzi, że jednak nie słychać. Różnice których nie wyłapujemy w standardowych pomiarach mogą realnie istnieć, ale najwidoczniej nie przekraczają progu naszej percepcji.
 7. Ostatnio temat akustyki staje się jakby popularniejszy, więc podbijam bębenka. Może oprócz "analogowych" ustrojów akustycznych warto zainteresować się też rozwiązaniami cyfrowymi, czyli procesorami do korygowania odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia? Najpopularniejsze obecnie są dwa systemy tego typu: licencjonowany Dirac Live i darmowy Room EQ Wizard. Może warto im się przyjrzeć bliżej i sprawdzić, czy już czas, by trafiły pod strzechy. Na początek chciałbym poprosić @S4Homeo przedstawienie swoich doświadczeń z Dirac Live. Polecał go ostatnio parę razy w wątkach, więc domyślam się, że ma coś na ten temat do powiedzenia. Z kolei kolega @nowy78 wie chyba coś niecoś o drugim z wymienionych systemów, więc jego też proszę o wypowiedź. Zorientujemy się, czy warto temat drążyć dalej.
 8. Kraft

  Nowy zestaw stereo do 5tys.

  Ty ją masz;) Pytanie. Czy podczas porównań wyrównałeś miernikiem poziom głośności z jakim odsłuchiwałeś oba wzmacniacze? Ja wykorzystałem do tego program na smartfona. Równe poziomy głośności są ważne w takich testach.. Jeśli jesteś ciekaw moich odczuć z odsłuchu Yamahy to poczytaj to:
 9. Przeczytałem zamieszczony przez Kolegę artykuł (http://highfidelity.pl/@main-2213&lang=), ale chyba słowem tam nie wspomniano, że Furukawa czy Oyaide polerują miedziane kable. Może się jednak Kolega przejęzyczył?
 10. Kraft

  Nowy zestaw stereo do 5tys.

  Mój wpis dotyczył czegoś innego. Chodziło mi o wypowiedź kolegi T Z6 "To jest tylko amplituner i trzeba o tym pamiętać". Chciałem wykazać, że "amplituner" to tylko określenie wskazujące na funkcjonalność urządzenia, a nie na jego cechy konstrukcyjne. Z porównania wzmacniacza A-S701 i amplitunera R-N803 widać, że oba urządzenia są zbudowane tak samo. Mogą być solidnie zbudowane amplitunery i kiepsko zbudowane czyste wzmacniacze. Przeciwstawianie sobie tych dwóch typów wzmacniaczy (bo amplituner stereo jest przede wszystkim wzmacniaczem) nie ma sensu. No nie. Będzie teraz, że zepsułem.
 11. Kraft

  Nowy zestaw stereo do 5tys.

  Nie obrażaj się. Naprawdę nie wiem, co chciałeś powiedzieć. Proszę, napisz jeszcze raz, ale dłuższym zdaniem.
 12. Kraft

  Nowy zestaw stereo do 5tys.

  Wybacz, ale nie rozumiem.
 13. Link do krótkiego porównania możliwości Dirac Live i Room EQ Wizard (trzeba brać ewentualną poprawkę, że porównanie przygotowało MiniDSP) https://www.minidsp.com/applications/digital-room-correction/dirac-live-vs-rew Wychodzi na to, że DL używa bardziej zaawansowanych filtrów: Infinite impulse response (IIR) i Finite impulse response (FIR) zamiast wyłącznie IIR, jak REW. Dodatkowo ma możliwość korygowania odpowiedzi impulsowej głośników, czego chyba nie potrafi REW.
 14. Kraft

  Adaptacja salonu z aneksem 30m2

  Moja odpowiedź łączyła elementy teorii i praktyki. Jeśli chodzi o różne ustawienia absorberów, to jestem pewien, że u mnie na przedniej ścianie spisują się świetnie, Na bocznych i podłodze efekty są już mniejsze i nie potrafię jednoznacznie opisać gdzie najkorzystniejsze. Słucham sobie raz tak, raz tak;). Co do pomiarów. Uważam, że są one bardzo ważne, by oddzielić ziarno od plew. Wobec ułomności naszego słuchu i związanych z nim zjawisk psycho-akustycznych warto mieć podpowiedź, czym warto się zajmować, a co jest tylko stratą czasu i pieniędzy. Jeśli teoria, pomiary i dodatkowo ślepe testy wskazują, że coś nie działa, to szkoda trwonić na to środki. Warto się za to zająć dziedzinami na które pomiary wskazują jako na najbardziej istotne. Lepiej walczyć o 1 dB niż o 0,1 dB. Dla mnie to oczywiste.
 15. Kraft

  Adaptacja salonu z aneksem 30m2

  Ustawienie za kolumnami to także ustawienie w miejscu pierwszego odbicia. Tam odbijają się bowiem niskie częstotliwości. Dodatkowo, wyższe częstotliwości mają tam odbicia wtórne, które później "udają" pierwotną falę. Wychodzi na to, że to miejsce jest dla akustyki pomieszczenia bardzo ważne - czyści dźwięk z niepotrzebnych naleciałości. O bocznych odbiciach kiedyś już pisałem. Mogą one dobrze wpłynąć na odbiór stereofonii. Według badań Harmana są one nawet preferowane przez słuchaczy względem ścian wytłumionych. Warto za to opanować odbicia od podłogi i sufitu. Skąd przypuszczenie, że nie używam słuchu do oceny jakości dźwięku? To by był absurd! Ustroje z perforowaną płytą czołową, które ma kolega @ksi3zyc możemy traktować jako absorbery. Ich zdolności rozpraszające dotyczą raczej wąskiego pasma i ich skuteczność jest ograniczona (ale to może lepiej @Bartek z Mega-Acoustic niech się wypowie, bo to on je projektował - jakie pasmo i w jakim stopniu rozpraszają Bartku?).
 16. Kraft

  Adaptacja salonu z aneksem 30m2

  Jakiego ustrojstwa? Absorberów? Jeśli o to Ci chodzi, to upór godny pochwały, bo dają lepszy dźwięk.
 17. Kraft

  Adaptacja salonu z aneksem 30m2

  O, to ciekawy problem akustyczny. Są przecież na rynku kolumny, które mają na tylnej ściance dodatkowe głośniki. I jak wtedy adaptować pomieszczenie?
 18. Kraft

  Nowy zestaw stereo do 5tys.

  To zdjęcie ma udowadniać jakąś tezę? Co z niego ma wynikać?
 19. Kraft

  Adaptacja salonu z aneksem 30m2

  @ksi3zyc, mam podobne odczucia do Twoich. Największy efekt przynosi wstawienie paneli pochłaniających za kolumny. To jest prawdziwa rewolucja. To gdzie umieścimy inne ustroje ma już mniejsze znaczenie (piszę jednak o pomieszczeniu średnio umeblowanym - w bardziej pustej przestrzeni pewnie będzie trochę inaczej). To jednak przesada. Znam dwa inne fora, gdzie jest dużo wartościowych wpisów o akustyce. Fakt, że ciągle stosunkowo niewiele w stosunku do tematów kablowych:)
 20. Bardzo podobnie do mikrofonów MiniDSP i Micromegi wygląda też mikrofon Behringer ECM 8000. Ciekawe, czy może być ich pełnym zamiennikiem (pliki kalibracyjne?). Koszt 150-200 zł. https://www.muziker.pl/behringer-ecm-8000-measurement-microphone?gclid=CjwKCAiArK_fBRABEiwA0gOOc8k0P5R3OPq29Bju_E9S6ibV-GzGFAqOZtEvkhO3gf8yer1WtFkqZhoCH5EQAvD_BwE
 21. Kraft

  Nowy zestaw stereo do 5tys.

  Amplituner, czyli właściwie co? Czym ta Yamaha różni się od "gołego" wzmacniacza? Inny zasilacz? Pudło. Inne elektrolity? Pudło. Inne polipropyleny? Pudło. Inne tranzystory? Pudło. Inne radiatory? Pudło. Gdzie odstaje od wzmacniacza? Znajdź różnice?
 22. Dzięki. Przejrzałem opis tego kabla na stronie producenta i choć piszą tam o Perfect-Surface, ale słowo polerowany chyba nie pada. Ale może po prostu nie uznali za stosowne wspomnieć o procesie dochodzenia do tej Perfect-Surface.
 23. No właśnie nie mogę znaleźć. Szkoda, że to dla Ciebie taki problem napisać, jakie masz te kable i skąd wiesz, jak są robione. Trudno. Temat pada.
 24. Czekam na szczegóły. Na czym ta technologia polega? Jakie przewody tego typu oferuje rynek?
 25. Czy ktoś ma jakieś informacje o przewodach z polerowanej miedzi? Pomysł mnie zainteresował;) Nic jednak nie mogę znaleźć na ten temat. Może kolega źle interpretuje budowę, togo co ma?
×