Skocz do zawartości

Kraft

Uczestnik
 • Zawartość

  4 447
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Kraft

 1. Niestety nie wiem jak grają te Audiovectory i co Ci się w nich podobało, ale może do Twojego opisu pasowałyby jeszcze Dali Opticon 6 lub 8 i KEF R7 (a może stare R700 lub 900). Dosyć niekonsekwentnie w swoim zestawieniu zebrałeś kolumny małe i duże (Evoki mniejsze z podłogówek tej serii, a Audiovectory większe z dwóch dostępnych modeli). Może to jednak dobrze. W końcu nie wiadomo, jaki rozmiar się najlepiej u Ciebie spisze. Spróbuj obu. Myślę, że Twoje zestawienie jest jak najbardziej godne posłuchania. Byle zrobić to z głową i w porównywalnych warunkach.
 2. A mógłbyś określić, jakiego dźwięku szukasz, na jakich jego aspektach zależy Ci najbardziej? Dopiero wtedy można by spróbować coś polecać do odsłuchów. Hasło: "kolumny do Arcama do +30m2" jest zbyt pojemne.
 3. Na pewno nie zaszkodzi, ale jego wpływ będzie raczej minimalny. Takie płytkie nierówności nie działają na długie fale, a takie głównie występują na ścianie za kolumnami. Lepiej mieć w tym miejscu absorbery niż taki paraustrój. Na bocznych ścianach lub z tyłu taki kamień zadziałałby trochę lepiej (ale na ile lepiej, to nie wiem). Z pewnością nie zastąpi on normalnych ustrojów.
 4. Ależ ja absolutnie nie mam nic przeciwko systemom All-in-one. Często są korzystną ofertą. Jedynie w przypadku tych konkretnych uważam, że ich cena, uwzględniając parametry i walory użytkowe, jest nieco przesadzona. Te same funkcje i możliwości można mieć taniej kupując oddzielne klocki. Rozumiem jednak chęć posiadania wszystkiego w jednej obudowie i z tym nie dyskutuję. Co do modeli kolumn, które forumowicze mają polecić do tego konkretnego wzmacniacza, to moim zdaniem nie oczekuj zbyt wiele. Może wywiąże się fajną dyskusja, ale raczej o walorach towarzysko-emocjonalnych, niż merytorycznych. Z różnych przyczyn żadnej prawdy obiektywnej w ten sposób nie ustalisz. Lepiej przyjmij, że masz wzmacniacz, który będzie prawidłowo współpracował ze zdecydowaną większością dostępnych na rynku kolumn i zamiast szukać legendarnej synergii, skup się na wyborze takich kolumn, które Ci się najbardziej podobają brzmieniowo i wizualnie.
 5. Jak już koniecznie kupować wypasione all-in-one za 10 000 zł, to takie z korekcją akustyki Dirac Live. Dlatego albo ARCAM SA 30, albo NAD M10 (cena wyjściowa ponad 10 000 zł, więc trzeba zapolować na promocję).
 6. Kraft

  KEF R3 - test

  Ten utwór ma DR równy 4! (słownie: cztery). Czy zna ktoś mniej dynamiczne nagranie?
 7. Z grubsza zgadzam się z przedmówcą, ale uważam, że zalecenie dla sprzedawców, żeby "nie wciskali" jest z gruntu błędne. Czy przypadkiem nie z tej opowieści o sonicznych walorach kabla płynie jego skuteczność? Jeśli o tym wcześniej nie przeczytamy, jeśli ktoś nas o tym wcześniej nie zapewni, to magia nie zadziała i pieniądze się zmarnują. Skoro uznajemy, że sprzedaż audiofilskich kabli jest OK, to musimy to zaakceptować z całym inwentarzem, a więc z cenami od czapki, reklamową poezją i szeptanym marketingiem.
 8. Kraft

  KEF R3 - test

  Nie jest tak źle. DSP daje nam możliwość przygotowania korekt dla różnych sytuacji odsłuchowych. Ja z moim Dirac Live mam dostępne pod kciukiem aż 4 różne charakterystyki korekcji. Wliczając OFF mogę w każdej chwili wybrać jedną z pięciu różnych korekt. Żyć nie umierać:)
 9. Kraft

  KEF R3 - test

  Karol, rozdźwięk między poziomem Twojej wiedzy a pewnością siebie z jaką się wypowiadasz jest naprawdę irytujący. Czy naprawdę uważasz, że nie mamy nic innego do roboty poza prostowaniem nieprawd i półprawd, którymi zasypujesz forum. Zlituj się nad nami.
 10. Kraft

  KEF R3 - test

  Raczej tak nie jest. Warunki idealne dla jednego modelu kolumny, wcale nie muszą być takimi dla innego modelu. Po pierwsze, to co piszesz nie uwzględnia trzeciego wymiaru, czyli wysokości. Kolumny mają przetworniki na różnych wysokościach (i różną ilość przetworników), więc relacje przestrzenne głośników względem podłogi i sufitu są zmienne. Po drugie, nawet w płaszczyźnie poziomej mamy problem, bo sprawa centrum akustycznego kolumny nie jest wcale oczywista. W zależności od budowy zespołu głośnikowego to centrum może się znajdować nawet poza samą kolumną (kolumna nie znajduje się w centrum fal dźwiękowych, które wypromieniowuje!).
 11. Kraft

  KEF R3 - test

  Nie wiem, co znaczy: "przecinały się z naszą głową ok 50cm".
 12. Kraft

  KEF R3 - test

  Odpowiedź niczego nie potwierdzi, bo pytanie nie uwzględnia czynnika ludzkiego, czyli... lenistwa. ???
 13. Nie wiem, czy aż takie, ale fakt, umiejscowieniem kolumn, a szczególnie miejsca odsłuchowego możemy istotnie wpłynąć na charakterystykę dźwięku kolumn.
 14. Kraft

  KEF R3 - test

  Przy pasywnej zwrotnicy, to raczej kiepsko to widzę, ale powodzenia.
 15. Kraft

  KEF R3 - test

  Kolumny w ogóle strasznie uwypuklają mody. Taka już ich złośliwa natura.
 16. Kraft

  KEF R3 - test

  Czy widzisz na rysunkach jakiś dane dotyczące wielkości pomieszczenia albo miejsca odsłuchu? Sam sobie przeczysz. Rysunki nie pokazują modów (czyli zakłóceń wąskopasmowych), a jedynie wartości szerokopasmowego podbicia dolnego pasma w zależności od ustawienia kolumn względem ścian i podłogi.
 17. Kraft

  KEF R3 - test

  Nie proszę Pana, rysunki nie przedstawiają modów.
 18. Kraft

  KEF R3 - test

  Nie bardzo mnie przekonuje próba powiązania płaskiej charakterystyki pasma przenoszenia z uwypuklaniem modów. Za dużo tu zmiennych (i niewiadomych), by dało się z tego sklecić coś przydatnego w praktyce. Kształt dolnego pasma przenoszenia kolumn ma za to duże znaczenie przy ich ustawianiu w pomieszczeniu. Kolumny o podbitych basach mogą być kłopotliwe przy ustawieniu blisko ścian, a te o paśmie osłabionym odwrotnie - idealnie wpisywać się np. w ciasne pomieszczenia, gdzie nie ma miejsca na ich odsunięcie od ścian. Zależności te są zresztą proste, znane od dawna i z powodzeniem stosowane przez profesjonalistów. Dobrze przedstawia je poniższy rysunek.
 19. Kraft

  KEF R3 - test

  Pisałeś o "dołku", a dołek to coś takiego, co jest otoczone "górkami". Teraz piszesz już nie o dołku, ale o stromym spadku charakterystyki na skraju pasma. Ok. Rozumiem, że teoria o dopasowywaniu dołków na charakterystyce kolumn do modów pomieszczenia upadła.
 20. Kraft

  KEF R3 - test

  A znasz Kolego jakieś kolumny z dołkami na basie, czy to kolejna teoria oderwana od realiów?
 21. Kraft

  KEF R3 - test

  Nie, to nie wszystko na temat powyższego wykresu. W sumie dobrze Karol, że napisałeś, bo teraz mam już absolutną pewność, że się nie znasz na rzeczy, a jedynie udajesz eksperta. Podbicie i osłabienie o którym wspomniałeś to immanentne cechy pomieszczenia w którym dokonano pomiaru, a nie testowanych kolumn. Każde inne kolumny miałyby w tym pomieszczeniu podobnie pofalowany wykres. To akustyczne abecadło. Szkoda, że go nie znasz. PS I teraz to już rzeczywiście wszystko na temat tego wykresu.
 22. Kraft

  KEF R3 - test

  Wybacz, ale to bełkot. Widzę, że nie ma żadnych szans, by skłonić Cię do pisania bardziej przemyślanych postów. Poddaję się. Gratulacje za zarżnięcie tematu.
 23. Kraft

  KEF R3 - test

  Myślę, że poważni producenci kolumn robią to, tylko się tym szczególnie nie chwalą. Z tego co wiem jedynie Harman zamieszcza dość obszerne materiały z wynikami takich badań. Gdzieś już na ten temat pisałem. Nie pamiętam szczegółów, ale deklarowali chyba, że na podstawie odpowiednich pomiarów są w stanie w 90% (dokładnie nie pamiętam) określić, jak grają dane kolumny i czy trafią w gust słuchaczy. Obecnie chyba największym beneficjentem tych badań (oprócz JBL) jest Revel. Nie wiem, bo nie słuchałem, ale ponoć Revele grają świetnie (już się nawet umawiam na ich odsłuch).
 24. Kraft

  KEF R3 - test

  @MobyDick, szkoda czasu. Nic się od kolegi nie dowiesz. Zresztą samo zagadnienie wygląda na mało interesujące. Ile watów "tracimy" przez nierównomierności odpowiedzi częstotliwościowej kolumn mierzonych w pomieszczeniu w pewnym określonym paśmie? Naprawdę Cię to ciekawi? I tak przecież nic przydatnego w praktyce z tego obliczenia nie wyniknie. Odpuść.
 25. W jakim metrażu odsłuchiwałeś? A co z górą pasma? Szczegółowa i błyszcząca, czy raczej stonowana? A przestrzeń i namacalność?
×
×
 • Utwórz nowe...