Skocz do zawartości

Rav-X

Uczestnik
 • Zawartość

  53
 • Dołączył

 • Ostatnio

O Rav-X

 • Ranga
  Debiutant
 • Urodziny 17.11.1983

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  kujawsko-pomorskie

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @seba3002 jak to pisałem, to przez chwilę też pomyślałem, że to wymagania jak z high-endu, ale stwierdziłem, że z waszą pomocą "zmontuje" się coś żeby chociaż trochę go "liznąć", po prostu jest to zarys tego czego chciałbym się spodziewać po kolumnach. Dzięki również za dalsze sugestie. @maverick2005 dzięki za opis. Fajnie, że jako użytkownik marki Polk Audio dorzuciłeś do dyskusji swoje zdanie, dla mnie bardzo przydatna informacja. Z ciekawości, z czym (wzmacniacz/amplituner) masz obecnie połączone te kolumny? @S4HomeMasz rację. Dlatego, co prawda nie będę wypożyczał kolumn, ale postanowiłem, że się jakoś zorganizuję i pojadę na odsłuchy do Bydgoszczy (najbliższe większe miasto). Znalazłem tam kilka branżowych salonów. Mam zamiar wziąć kilka dni urlopu w lutym, umówić się w jednym lub kilku salonach audio i posłucham ile się da tych kolumn. Po wszystkim, postaram się opisać co z tego wynikło. @lysyrafal co do zacytowanych dwóch pierwszych wypowiedzi, ogólnie chodziło mi o to samo. Po prostu druga wypowiedź miała być skróconym opisem pierwszej, żeby się ponownie nie powtarzać i nadmiernie rozpisywać. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Widocznie nie za bardzo potrafię opisać czego oczekuję, dlatego opisałem tak jak opisałem. Chodzi o to, że przez kilka dobrych lat mam bardzo budżetowe kolumny, ukierunkowane na kino domowe i filmy, gdzie w tej dziedzinie całkiem dobrze się sprawdzają. Za to przy słuchaniu muzyki zawsze brzmienie było mulące, bez dynamiki, wszystko stłumione, z dudniącym basem, wnet bez "życia. Oczywiście gra to, muzykę słychać i można słuchać, ale jest to bardzo męczące i mam tego już dosyć. Postanowiłem przerzucić się na stereo, żeby ożywić ten dźwięk i go "nasycić". Dlatego podchodzę z obawą i myślą, że nie chcę znowu kupić kolumn które okażą się za spokojne czy stłumione. Po prostu chcę żeby było żywo, z basem i szczegółowością. Każdą twoją wypowiedź biorę pod uwagę i ją sobie analizuję (tak jak i wszystkich pozostałych) i naprawdę dużo się dowiedziałem i dużo już wiem. I masz rację, teraz muszę przez kilka dni ochłonąć i odpuścić trochę z tymi głośnikami, bo naprawdę mocno zaangażowałem się w ich poszukiwania (świętego Graala ) i z "czystą głową" wrócić do tematu. W lutym zamierzam jechać na odsłuchy i wtedy ostatecznie podejmę jakąś decyzję.
 2. @gienas mój błąd, łatwo się pomylić. Chciałem sprawdzić co to za wzmacniacz, ale Google przez kilka stron "wypluwa" A-S701 i odpuściłem. Pylony 27-ki są za duże jak na moje potrzeby, ale jestem w trakcie obczytywania o Pylon Pearl Monitor'ach. @lysyrafal z tą ustawnością to na plus, zwłaszcza przy moim małym nieakustycznym pokoju. Wybacz, że "wiercę ci dziurę", ale tak z ciekawości, jeśli te Polk'i nie pasują do brzmienia którego bym oczekiwał, to do jakiego brzmienia pasują? Do jakiej muzyki? Co prawda, to nie pytanie do ciebie, a bardziej do @Q21, ale zastanawia mnie dlaczego Q21 polecił te kolumny, jeżeli nie mają wiele wspólnego z tym czego bym oczekiwał? Czytałem kilka recenzji o Q Acoustics 3030i i faktycznie powtarza się fakt, że są to kolumny spokojne, nudne, co trochę też zaprzecza moim za potrzebowaniom. Na pewno na jakieś ustępstwa muszę iść w tym przedziale cenowym, ale wolę wtedy iść w te żywsze, barwniejsze brzmienia. @seba3002 a mógłbyś bardziej rozwinąć temat brzmienia tych Polk'ów? Jak według ciebie grają? @castel dobre pytanie. Miałem już dzisiaj coś zamówić, ale zdaje się, że przedłużą mi się poszukiwania, bo mam tyle do czytania o kolumnach, że zaraz sam zostanę specjalistą. Naprawdę wybór jest duży i trudny, chciałbym powiedzieć, że nie spodziewałem się tego, ale sam bym siebie okłamywał, czułem, że będzie z tym "jazda" .
 3. @gienas dzięki. Myślałem nad trójdrożnymi kolumnami, ale w tym przedziale cenowym nie ma za dużo wyboru, a te co są nie wiadomo jak zagrają z Yamahą. Oczywiście poczytam o Pylonach. Wcześniej mi się już przewijały, ale nikt ich nie proponował do Yamahy, więc zacząłem je pomijać. Z ciekawości, czemu miałeś krótko A-S701? @castel dzięki. Jak podałeś nazwę Castle Knight 2, to przez chwilę pomyślałem, że proponujesz mi jakąś grę na komputer/konsolę . Z taką marką się jeszcze nie spotkałem, koniecznie muszę o niej poczytać. Wygląd mają świetny. @lysyrafal i tak trzymaj, nie mam pretensji. Czasami albo nawet często potrzebne są wypowiedzi które "sprowadzają na ziemię". Oczywiście lepiej jak napiszesz z doświadczenia, niż miałbyś bezrefleksyjnie przytakiwać. Powiem ci, że nie mogę się pozbyć myśli o kupnie tych Polk'ów. Wyglądają świetnie, wg Q21 są "ustawne", praktycznie wszystkie recenzje dostępne w Internecie są przychylne tym kolumnom i wynika z nich (recenzji), że są blisko tego czego oczekuję. Czytałem recenzję Oberon'ów 3 na What Hi-Fi? i nie przekonuje mnie opisane brzmienie tych kolumn. Te 3030i są interesujące, tylko czym się charakteryzują w brzmieniu? @Bogusz Ratajczak dzięki, czyli Bronze 2 wypadają z listy. Monitor Audio Gold to na tą chwilę nie moja liga cenowa, ale może w przyszłości .
 4. @lysyrafal chol... bardzo jestem nastawiony na te Polk Audio i trochę podciąłeś mi "skrzydła", bo nabrałem więcej wątpliwości, a jednak zależałoby mi na tej średnicy. Najgorsze jest to, że nie mam możliwości odsłuchu, bo realnie nie mam czasu żeby wybrać się kilkadziesiąt kilometrów do większego miasta, iść do salonu audio i posiedzieć w nim kilka godzin, żeby posłuchać jak to wszystko gra. Pomysł z wypożyczeniem też nie jest taki zły, ale też wymaga czasu i to nawet więcej niż jechanie i odsłuchanie w salonie, bo dochodzi zabawa z "kurierem (odbierz/nadaj), zwłaszcza jak podzieli się to na kilka etapów, albo można na raz, ale wtedy "zablokuje się" całkiem sporą ilość gotówki na czas odsłuchów. W moim przypadku niestety robi to całkiem spore "schody". Wybaczcie te żale, ale chcę wyjaśnić, że w moim przypadku nie jest takie proste żeby odsłuchać wybrane kolumny, dlatego muszę bazować na "suchych" faktach. Wracając do tematu, znalazłem jeszcze takie kolumny: Indiana Line Tesi 261 MONITOR AUDIO BRONZE 2 Q Acoustics 3020i Dali Opticon 2 Czy któreś z tych kolumn mają sens w parze z Yamahą? Które kolumny z tych lub wcześniej zaproponowanych będą najbliżej brzmienia które opisałem na początku? Albo jeszcze inaczej, czy te wszystkie kolumny które zaproponowaliście są najbliżej osiągnięcia oczekiwanego brzmienia i nie wykraczają poza "normy"? W skrócie zależy mi na soczystym, barwnym, dynamicznym i szczegółowym brzmieniu. Mam podłączone Magnaty Supreme 202 i z tym wzmacniaczem słabo grają, powiedziałbym, ze zamulają, są dudniące i grają chaotycznie, całkowicie brakuje polotu. Każda pomoc i rada jest dla mnie bardzo cenna i dużo mi daje. Oczywiście nikomu nic za złe nie będę miał, całą odpowiedzialność biorę na siebie.
 5. @JaZz dzięki za bardzo pomocny opis. @S4Home dobrze to brzmi, recenzje tych kolumn też są ciekawe. Zastanawiam się, czy określenie "ciepłe" oznacza, że grają spokojniej, bardziej przytłumienie, bez "wrzaskliwości"? Powiem szczerze, że najbardziej zastanawiam się nad tymi kolumnami, w tej kolejności: Polk Audio S20e, ELAC B6.2., Dali Zensor 3 (używane), Dali Oberon 3. Ale tak najbardziej waham się pomiędzy Polk a Elac. Przydałyby mi się opinie na temat Polk'ów S20e. Już wcześniej było napisane, że grają inaczej od Oberon'ów, ale jak bardzo? Jaka jest różnica względem Elac'ów? Jak mogą zagrać z Yamahą?
 6. @lysyrafal jeszcze raz dzięki, bardzo przydana informacja. @seba3002 dzięki, bardzo ciekawa i konkretna opinia. Właśnie na takich opiniach mi najbardziej zależy. Co do Polk, to chcesz powiedzieć, że grają wysoką górą i bardzo niskim dołem ? A co z pasmem środkowym, wokalami?
 7. @lysyrafal i @Miras23 dzięki, całkiem ciekawe kolumny, na pewno wezmę je pod uwagę. Trochę martwi mnie tylny bas reflex, nie wiem czy nie będzie to negatywnie wpływać na dźwięk, gdy kolumny będą blisko ściany (10-15 cm odległości). @S4Home dzięki. Zainteresowałeś mnie tymi ELAC'ami B6.2. Możesz ze swojego doświadczenia napisać jakim dźwiękiem się charakteryzują w połączeniu z Yamahą? Czy są wstanie osiągnąć to czego oczekuję albo są blisko tego? @Q21 dzięki również, zwłaszcza za dokładniejsze opisanie KEF'ów Q350. A jak wygląda w nich kwestia basu? Polk Audio S20e też wyglądają interesująco. Podoba mi się, że wspomniałeś o basie i zapowiada się naprawdę ciekawie, tylko czy mógłbyś powiedzieć coś więcej jak charakteryzuje się średnica i góra? Najlepiej w oparciu o Yamahę.
 8. Witam. Proszę o doradzenie jakie kolumny monitory kupić w cenie do 2000 zł (nowe/używane) żeby zgrały się ze wzmacniacza stereo Yamaha A-S701. Co do kolumn i brzmienia. Kolumny tylko podstawkowe z możliwością ustawienia blisko ściany. Dźwięk jaki bym chciał osiągnąć, to miękki nisko schodzący bas, szeroką scenę, żeby wokale nie były wycofane, bardziej wyraźne, żeby góra nie była piskliwa/metaliczna, ale szczegółowa, żeby każdy instrument był słyszalny/czytelny. Dźwięk może być lekko podbarwiony, rozrywkowy. Trochę orientowałem się na temat akustyki pomieszczenia i dowiedziałem się, że akustyka w pokoju w którym stoi sprzęt audio jest "skopana", bo to praktycznie mały sześcian (3x3x2,5m), więc co nie kupię i tak nie zagra dobrze. Podobno można poratować się metodą stosowaną w studiach nagraniowych, tzw. "odsłuch bliskiego pola", co głównie skupia się na tym żeby monitory skierować bezpośrednio na słuchacza. Dlatego też, myślę, że nie ma co szaleć na tą chwilę z ceną za kolumny.
 9. @S4Home Dzięki, to już daje mi zarys czego mniej więcej szukać. @lysyrafal Spoko, wiem o co chodzi w przypadku słuchawek. Fakt impedancja nie jest wysoka, kupując wiedziałem o tym i mogłem kupić coś "mocniejszego" w omach, ale czasami lubię eksperymentować i te słuchawki okazały się dla mnie strzałem w 10kę ;). Dzięki za przykłady zestawów, tego właśnie potrzebowałem. Wiem, że to twoje typy, ale poczytam recenzję, opinie i zobaczę czy to będzie pokrywać się z moimi oczekiwaniami. Z wypożyczeniem ciekawa sprawa, wiedziałem o tej możliwości, ale nie wiem czy takie coś będzie możliwe u mnie. Obdzwonię kilka sklepów, zobaczę czy coś da się w ten sposób załatwić.
 10. Dziękuję za odpowiedź. Nadal mam dylemat w którym kierunku iść i zdaję sobie sprawę, że to już ode mnie zależy co wybiorę, Jeżeli zdecydowałbym się na pierwszą opcję, to jakie kolumny warto dobrać do tego Denona, żeby chociaż zbliżyć się do oczekiwanego powyżej brzmienia? Mówimy o parze do 2500 zł. Jeżeli chodzi o drugą opcję, to jeżeli zakupię wzmacniacz stereo, z automatu będę chciał sprzedać cały zestaw kina domowego wraz z kolumnami, wtedy też zakupię coś lepszego z nagłośnienia. Pytanie i prośba, w jaki zestaw (wzmacniacz + kolumny) celować żeby było dobrze? Realnie biorę pod uwagę sprzęt używany, ale mam z nim dużo dylematów. Zastanawiam się: Czy kupić od tzw. "handlarza" co sprzedaje masowo taki sprzęt, czy szukać osoby prywatnej? Większość używanego sprzętu to lata 80/90-te lub nawet starsze, kupując przez internet, jak mam sprawdzić czy sprzęt jest aby na pewno sprawny? W dużym mieście jeszcze można sobie jakoś z tym poradzić, ale mieszkając na wsi, gdzie dookoła same małe miasteczka, bez profesjonalistów w tej dziedzinie, to już robią się "schody". Często widzę, ogłoszenia, że wzmacniacze są po serwisie, i teraz pytanie czy brać taki sprzęt pod uwagę, zakładając że jest ok i posłuży, czy też będzie to większe ryzyko jakiejś "papraniny" i lepiej szukać urządzenia gdzie sprzedawca zapewnia, że nie było nic grzebane? No niby nie ma sensu, ale jednak jak oglądam filmy to jakieś tam dodatkowe efekty słychać. Oczywiście jakbym był w pełni zachwycony, to nie miałbym dylematu pomiędzy dźwiękiem 5.1 a stereo. Lubię filmy z efektami, ale realnie więcej słucham muzyki w ciągu całej doby niż oglądam filmów i gram w gry razem wziętych. I najbardziej zależy mi na jakości odtwarzania/brzmienia słuchanej muzyki. Sam najbardziej nastawiam się na opcję drugą bo wydaje się ciekawsza, tylko co wybrać? Jak masz jakieś sugestie chętnie skorzystam. Co do słuchawek, nie powiedziałbym, że nadają się do telefonów. Osobiście nie słucham muzyki na telefonie, a słuchawek używam tylko do słuchania z amplitunera. Nie wiem czy miałeś z nimi do czynienia, ale jeżeli chodzi o dźwięk są świetne i akurat uważam, że to jeden z moich bardziej udanych zakupów audio ;).
 11. @Q21 i @lysyrafal Dziękuje wam za odpowiedzi, nie powiem ciekawe rozwiązania. Przemyślałem trochę moje podejście do tematu i mam dwie koncepcje, pytanie tylko, która koncepcja lepiej "zagra": 1. Pierwsze założenie budżetowe, to zostawić cały zestaw kina domowego i jedynie wymienić dwie przednie kolumny na jakieś lepszej klasy, powiedzmy z przedziału 2000 zł - 2500 zł. Oczywiście byłyby do słuchania w stereo i do oglądania filmów uzupełnione o kolumny tylne, centralne i suba Magnata. Kwestia czy taki "mieszany" zestaw kolumn zagra dobrze jako całość w filmach? I ważne pytanie, czy w ten sposób jestem wstanie uzyskać zadowalający dźwięk stereo, który może konkurować z dźwiękiem ze wzmacniacza stereo? 2. Drugie założenie, to kupić wzmacniacz do około 2500 zł, mam tutaj na myśli coś takiego jak Denon PMA-800NE, Yamaha A-S701 lub Onkyo A-9130. Wzmacniacz chwilę pograłby z Magnatami, ale po sprzedaniu całego zestawu kina domowego wraz z kolumnami, zainwestowałbym kolejne 2500zł w nowe, wydajniejsze kolumny. Jeżeli miałoby paść na drugą opcję, to co byście zaproponowali ze wzmacniacza + kolumny w łącznym budżecie do 5000 zł. Chociaż chciałbym, nie potrafię "profesjonalnie" określić czego oczekuję od dźwięku, więc opiszę jak potrafię. Zależy mi na głębokim miękkim basie, wyraźnym wokalu, szerokiej scenie, szczegółowości, żeby wyłapać każdy instrument. Jeżeli chodzi o rodzaj muzyki, to łatwiej mi powiedzieć czego nie słucham niż słucham, a na pewno nie słucham disco polo, polskiego rapu/hip-hopu, większości współczesnego popu. Mój przedział twórczości to lata około 50-te do 90-tych, ale też niektóre współczesne utwory, chociaż nawiązujące brzmieniem do muzyki XX wieku. Muzyka ewidentnie zróżnicowana od rocka po etniczną, ale też nie stronie od muzyki klubowej jak Tomorrowland. Chciałbym też, żeby wzmacniacz dobrze współgrał ze słuchawkami Ultrasone Pro 580i. Z góry uprzedzam, że jestem skazany na waszą opinię, doświadczenie i słuch. Nie mam dostępu do sklepu muzycznego, i nie mam czasu (z powodu pracy) żeby dojechać do większego miasta na odsłuchy. Więc jeżeli wy byście byli zadowoleni z dobranego sprzętu, to i ja będę.
 12. Witam. Na wstępie chciałbym przedstawić co obecnie posiadam i w jakich warunkach. A więc sprzęt audio to DENON AVR-X2600H + Magnat Monitor Supreme 202/102/C252/202A, w pokoju 9m2 (dokładnie 3m x 3m) który jest specjalnie wydzielony do korzystania z "multimediów" (audio, TV, komputer, konsola), w bloku. Chodzi o to, że od samego początku od kiedy mam sprzęt audio, celowałem w nagłośnienie surround, zaczynając od głośników komputerowych 5.1 kończąc na amplitunerze kina domowego i zestawie kolumn. Po mimo bardzo małego pokoju i przeciętnych warunków, względnie nawet jestem zadowolony z tego układu. Zestawy stereo zazwyczaj pomijałem uznając je za gorsze rozwiązanie z powodu braków wszelkich bajerów i braku dźwięku przestrzennego. Z biegiem czasu zacząłem dostrzegać, że pomimo dźwięków z filmów w każdej kolumnie, nie ma jakiegoś oszałamiającego efektu, rzadko kiedy słyszy się coś ciekawego z tylnych głośników. W gry gram coraz rzadziej i jest podobnie jak z filmami, dźwięk przestrzenny nie zawsze jest efektowny. A finalnie i tak słucham najwięcej muzyki (Tidal Hi-Fi, YT Music, FLAC, CD), więc doszedłem do wniosku, że może warto cały ten system przestrzenny porzucić na rzecz stereo, gdzie może uzyskam lepsze brzmienie niż z kina domowego. Na razie chciałem zostawić przednie kolumny Supreme 202 i ewentualnie subwoofer 202A (z czasem zmienię na coś innego) i dokupić sam wzmacniacz lub amplituner stereo. Chciałbym was prosić o kilka porad oraz o pomoc w ewentualnym wyborze sprzętu. Poniżej chciałbym przedstawić kilka kwestii o których myślę i mnie nurtują: Co będzie lepsze w mocy i brzmieniu, wzmacniacz stereo czy amplituner stereo? Na wbudowanym radiu mi nie zależy, może być, ale nie musi, nie jest to dla mnie konieczność. Wolałbym nowy sprzęt, ale używany również mogę wziąć pod uwagę. Powiedzmy, że z założenia w trafię w sprawny używany sprzęt z lat 80/90-tych, ale czy pomimo tego nadaje się od razu do użytku? Czy choćby sam wiek, około 30/40 lat nie wpływa na jego sprawność? Czy nie musiałbym dać taki sprzęt do jakiegoś serwisu na jego rewitalizację co generowało by dodatkowe koszty? Czy możecie polecić jakiś nowy budżetowy (do około 1000 zł) sprzęt stereo który będzie lepszy od posiadanego przeze mnie amplitunera? Oczywiście chodzi o sygnał stereo. Co do oczekiwań, to zależy mi żeby zagrał w stereo lepiej niż mój obecny amplituner, miło by było gdy było wejście optyczne do podłączenia TV (ale nie jest to wymóg), może być to "egzotyk", mało popularny w Polsce, ale z wieloletnią historią i znany na innych krajach (UK, USA, Japonia, itp.). Wiem, że jest sporo "rodzynków" u nas nieznanych i z tego powodu pomijanych, a w rzeczywistości dobrze grających i w dobrej cenie. Wstępnie upatrzyłem sobie takie "wynalazki" jak: Sherwood RX-4109 i AMC X7i. W innych krajach, przede wszystkim w USA maja całkiem dobre opinie w Internecie. Jeżeli mieliście do czynienia z tymi modelami lub chociaż firmami to proszę o jakiś komentarz na ich temat. Jeżeli macie jakieś swoje sugestie to chętnie też się z nimi zapoznam.
 13. @myN Szkoda, że to nie pomogło. Mam nadzieję, że wymiana kabla na stałe ci pomoże z tym problemem. U mnie niestety na chwilę wymiana kabla rozwiązała problem, ale to nie znaczy, że u ciebie też tak musi być, co sprzęt to inaczej się zachowuje. Trzymam kciuki .
 14. Myślę, że tak. ONKYO sprawował się bardzo dobrze z każdym sprzętem (TV, Xbox, tuner satelitarny), tylko nie dogadywał się z komputerem. Z tego co się orientuje to ustawienie w BIOSie ma za zadanie "zwiększyć" bezpieczeństwo podłączonego sprzętu, który ma być zgodny z podpisem/certyfikatem WHQL i najwidoczniej twórcy tego "potworka" nie wzięli pod uwagę, że ktoś może chcieć podłączyć amplituner do komputera. Możliwe, że w innych konfiguracjach i wersjach działa to poprawnie. Myślę, że nie ma co posuwać się za daleko w kupowaniu kabli. Oczywiście warto kupić dobre kable, ale w granicach rozsądku. Te Vitalco nie wydają się być takie złe, sam nad nimi się zastanawiałem i widziałem dobre opinie o nich, więc myślę, że powinny być wystarczające. Jeżeli problem objawia się podobnie jak u mnie, czyli tylko z komputerem, a reszta sprzętu działa dobrze, to możesz sprawdzić jak będzie się zachowywał po wyłączeniu jednej opcji w BIOSie. Jeżeli korzystasz z Windows 8/8.1/10 jest duże prawdopodobieństwo, że komputer korzysta z UEFI (tak jak u mnie) z włączoną funkcją "Secure Boot" (znajduje się ona praktycznie we wszystkich komputerach od czasów Windows 8). Wyłącz ją (tylko ją, innych ustawień nie zmieniaj, chyba, że się znasz na tym) i zobacz czy jest jakaś poprawa w połączeniu z amplitunerem. Jeżeli nie będzie poprawy, włącz tę funkcję z powrotem i niestety to będzie jeszcze coś innego. Jeżeli pomoże, to tylko się cieszyć.
 15. Ciekawa sugestia, nie przeszło mi przez myśl i nawet nie obstawiałbym, że to może być kwestia gorszego układu w amplitunerze który z góry ma obsługiwać wyżej omawiane parametry obrazu i dźwięku. Przy okazji chciałbym dopowiedzieć jak potoczyły się losy związane z ONKYO i problemem który zapoczątkował ten temat. Kable HDMI które zakupiłem pomogły na jakiś czas, ale przed końcem roku problem znowu się nasilił, ogólnie to bardzo dziwne, że zaczęło się tak dziać. W grudniu zeszłego roku nastąpiło apogeum mojej irytacji związany z problemem zanikania obrazu i dźwięku przy korzystaniu z komputera, więc wystawiłem ONKYO na sprzedaż. W ciągu jednego dnia od wystawienia znalazł się klient i amplituner pojechał w świat (odbiór osobisty). Ja zadowolony, klient zadowolony, podobno ampli gra jak marzenie, co mnie cieszy. Miałem wstępnie kupić SONY STR-DH790, no ale zacząłem jeszcze szukać i czytać, ostatecznie padło na DENONa X2600H. Amplituner kupiłem dzień przed świętami Bożego Narodzenia. Po przywiezieniu sprzętu do domu, podłączyłem wszystko, skalibrowałem, na dzień dobry wszystko śmiga. Przyszedł czas na testy, a to muzyka, a to filmy, aż dotarłem do sprawdzenia jak działa HDR na YouTube, no i zonk. Nie można włączyć obsługi HDR w systemie (Windows 10), do tego maksymalny format pikseli to YCbCr 4.2.0. No to szukam przyczyny, znalazłem opcję w amplitunerze gdzie można przełączyć "Format sygnału 4K" ze "standard" (domyślnie) na "rozszerzony". I to miało rozwiązać mój problem, ale oczywiście, żeby nie było za pięknie, komputer się zbuntował i postanowił się nie włączać od samego BIOSu (gdy ta opcja jest ustawiona na "standard" działa bez zarzutu). No mówię szlak mnie trafi. Zacząłem grzebać w ustawienia BIOSu (UEFI) i natknąłem się na takie ustawienie jak "Zgodność z Windows 10 WHQL" (płyta główna MSI), wyłączyłem to i wszystkie problemy zniknęły jak ręką odjął. Komputer się włączył na ustawieniu amplitunera na "rozszerzone", działa stabilnie, jest HDR, jest pełne YCbCr 4.4.4, jest 4K w 60Hz. Normalnie teraz siedzę i rozkoszuję się dźwiękiem jak i obrazem, a wszystko hula bez najmniejszego problemu. Po zmianie wspomnianego ustawienia w BIOSie, dotarło do mnie, że z ONKYO mogło być to samo, tyle, że ONKYO przepuszczał obraz i dźwięk ale niestabilnie i być może wystarczyła ta jedna zmiana w BIOSie komputera żeby i on działał jak należy. Niestety teraz już się tego nie dowiem, ale cieszę się ze zmiany. DENON daje mi dużo frajdy z odsłuchu. Ewidentnie słychać różnicę, przy DENONie doszło mi dużo "miękkiego" basu, ale dźwięk bardzo mi się podoba. W przyszłości z mojego zestawu kolumn 5.1 (Magnat Supreme) wymienię przednie główne kolumny na coś lepszego i powinno jeszcze lepiej zagrać. DENON od dnia zakupu do dzisiaj nie wykazał ani jednego problemu z obrazem i dźwiękiem, zapomniałem co to są problemy z amplitunerem.
×
×
 • Utwórz nowe...