Skocz do zawartości

artur_fa

Uczestnik
  • Zawartość

    27
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez artur_fa

  1. Ale na alledrogo :x jest prawie wszystko! Bo jest taki: http://allegro.pl/switch-przelacznik-rozdzielacz-toslink-cx-st3-i4848150935.html, ale jest też na rca http://allegro.pl/b-tech-bt31-switch-przelacznik-selektor-audio-rca-i6323330078.html, co w przypadku podłączenia gramofonu może rozwiązać problem!

     

  2. No, a gdybym bezpośrednio do q-daca podłączył przez rozdzielacz CYP np. http://www.c4i.com.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=3576&virtuemart_category_id=552, co "wynalazł" Fafniak (bo za mało gniazd) gramofon z wyjściem optycznym i przedwzmacniaczem np. https://sklep.rms.pl/pro-ject-essential-ii-digital-gramofon-z-wyjsciem-optycznym-wkladka-mm-ortofon-om5e

    Czy to nie najprostsze rozwiązanie? No, z jednym minusem, że sygnał wychodzi cyfrowy, a w przypadku gramofonu chyba nie jest to zaletą...

     

  3. 2 minuty temu, S4Home napisał:

    A mnet?

    Chodzi ci o przepinanie?

    Ewidentnie brakuje ci gniazd.

    Kupiles to na szybciocha?

    Mnet jest podpięty, cd też i nie ma już miejc (prócz usb)m stąd moje pytanie. Ale przy każdym wejściu są 2 możliwości coax i optyk, więc jeśłi podłącze dwa zródła do poszczególnych wejść, to chyba będzie działać ten, ktróry będzie włączony? Czy się mylę? Bo po co są 2 wejścia: coax i optyk do jednego (nie wiem, jak to nazwać) źródła?

    Tak, trochę kupiłem na szybciocha, bo była taniocha, no i troszkę się podjarałem, ale cały zestaw (nowy) za 3200 wydał mi się okazją.

  4. Ponawiam jednak pytanie i z góry dziękuję za odpowieź:

     

    I jeszcze jedno, a jakbym chciał podłączyć do q-dacq jeszcze dźwięk z tunera telewizyjnego (a może bezpośrednio z telewizora - co lepiej?), to mogę podpiąć do wolnego gniazda jednego z wejść zamiennie z innym źródłem (np. na podpięty cd - inaczej: cd byłoby np. na optyku, a tuner na coaksie? w tym samym źródle - gniazda obok siebie -ciężko to opisać) 

  5. 12 godzin temu, S4Home napisał:

    Wpinając gramofon bezpośrednio w końcówkę ograniczas sobie możliwość wpięcia DACa, więc w tym sensu nie widze. Nawet jeśli znajdziesz lepszej jakości gramofon z regulowanym wyjściem.

    MAsz jeszcze inne wyjście. Ale obawiam się że możesz stracić całą magie winyla przy tym. Nigdy tego nie robilem więc nie wiem jak się spisze.

    Mianowicie konwerter Analogowo -> cyfrowy w tą właśnie stronę. Sygnał poźniej znowu jest obrabiany w DACu Audiolaba z cyfry na analog. Nie ograniczasz modułów.

    Ale jak to się spisze........ ?

    O ile dobrze pamiętam gramofon z wyjściem USB nie będzie działać.

    No właśnie, ale ta magia analogu...

    8 godzin temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

    Ciągłe przepinanie kabli za końcówką mocy może być uciążliwe... Moim zdaniem, jedyne w miarę solidne wyjście z sytuacji to gramofon z wyjściem optycznym, jakkolwiek niepoprawnie to brzmi. Mamy taki gramofon, z wysokiej jakości przetwornikiem analogowo-cyfrowym o próbkowaniu 192khz, który robi co może, żeby zachować jak najwięcej analogowego charakteru brzmienia. http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/teac-tn-570.html

    Występują oczywiście tańsze gramofony z optykiem, ale w tych z którymi się spotkałem, to wyjście optyczne jest niestety tylko dodatkiem, a to co mamy w TEACu będzie faktycznie używalne.

     

    Wszystko pięknie, ale na taką sztukę to mnie nie stać...

  6. 2 minuty temu, MobyDick napisał:

    W układzie w którym masz źródła cyfrowe podłączasz do DAC-a i tylko takie sygnały może on przyjąć.On posiada regulację głośności i dzięki temu możesz go podłączyć do końcówki mocy bez takiej regulacji. Zwykle do końcówki mocy podłącza się przedwzmacniacz. Do niego z klei źródła dźwięku. Taki przedwzmacniacz może mieć wbudowany preamp gramofonowy i/lub DAC. Jeśli któregoś z nich nie posiada przedwzmacniacz to podłącza się je do niego. Audiolab ma w swojej ofercie taki przedwzmacniacz z wbudowanym DAC-iem. Właściwie to jest bardziej DAC z dobudowanym preampem analogowym. Tu musisz się wpiąć taką hybrydą preampu gramofonowego z własną regulacją głośności pomiędzy DAC i wzmacniacz mocy. Selektorem będziesz miał wybór pomiędzy podłączonym gramofonem lub DAC-iem.

    Jeśli chodzi o to co podłączyć przewodem optycznym a co elektrycznym to masz dość ograniczone możliwości. Masz tylko 2 wejścia a z źródeł z reguły wychodzi wyjście cyfrowe w jednym standardzie. Z CD wychodzi sygnał 16 Bit 44,1 kHz , z M-NET-a mogą pochodzić formaty gęstsze i to raczej jego powinieneś podłączyć elektrycznie. Pozostaje zawsze dość organiczne pole do manewru.

    dzięki!

  7. 31 minut temu, MobyDick napisał:

    Sądzę że trudno było by zbudować preamp gramofonowy z potencjometrem i selektorem źródeł aby był od razu stary ;) .

    Za to można oprzeć się na gotowych elementach i tu mogą wchodzić w grę używki.

    pisząc o starych miałem na myśli winyle..., niestety to forum łączy wątki i dlatego wychodzą takie kwiatki

     

  8. Prawie wszystko się wyjaśniło, dziękuję WSZYSTKIM bardzo,

    jeszcze drobne kwestie:

    m-net połączyć q-dakiem optykiem czy coaxem? Bo dwóch forumowiczów ma odmienne zdanie,

    mcdt - dla pewności optyk?

    I jeszcze jedno, a jakbym chciał podłączyć do q-dacq jeszcze dźwięk z tunera telewizyjnego (a może bezpośrednio z telewizora?), to mogę podpiąć do wolnego gniazda jednego z wejść (zamiennie z innym źródłem np. na cd - inaczej: cd byłoby np. na optyku, a tuner na coaksie? w tym samym źródle - gniazda obok siebie -ciężko to opisać) 

    Jeszcze raz dziękuję!

    6 godzin temu, MobyDick napisał:

    W takim budowanym preampie gramofonowym można łatwo zaaplikować 2 pozycyjny selektor źródeł i potencjometr. Wtedy można go umieścić pomiędzy końcówką mocy a DAC-iem.

    A musi wtedy przechodzić sygnał w ogóle przez dac?  Może bezpośrednio: gramiak - przedwzmacniacz z regulacją - końcówka mocy.  

  9. 1 godzinę temu, Top Hi-Fi Szczecin napisał:

    Z tyłu M-PWR mamy jak byk przełącznik RCA/XLR, także spokojnie można się przełączać. Choć na pewno robiłbym to przy wyłączonym sprzęcie. Pytanie tylko, czy to rozwiązuje problem podłączenia gramofonu. Moim zdaniem, to nie pomaga, bo gramofonowego pre z regulacją głośności i wyjściem XLR tanio nie kupisz.

    Już się dowiadywałem, zaczynają się od 700 zł, ale jest osoba, która mi to może zrobić, za podobną kwotę, ale solidnie.

    3 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

    Można też zrobić tak jak proponowałem Arturowi w innym wątku tak- zbudować od podstaw preamp gramofonowy, który można wpiąć bezpośrednio do końcówki (RCA lub XLR). Pozostaje kwestia przepinania kabli z różnych źródeł (raz gramofon, raz CD, raz jeszcze coś innego). Nie specjalnie to wygodne (przydałby się tu osobny selektor), ale da się z tym zyć :)

    No właśnie, i tak zrobimy!

  10. 49 minut temu, Fafniak napisał:

    Myśle ze w tej chwili znacznie poważniejsze zagadnienie to kwestia podłączenia gramofonu.

    obejrzyj instrukcję mpower... bo według mnie wynika z niej że te dwa typy gniazd wejściowych funkcjonują zamiennie.

    No właśnie, problem polega na tym, że to jest jedyna instrukcja, której nie dostałem... (od pozostałych klocków mam). Muszę poszukać na necie...

  11. 7 minut temu, Audio Autonomy napisał:

    Audiowit ma trochę racji, ponieważ zazwyczaj dyskusje o tym czy kable grają czy nie grają, kończą się na starciach pomiędzy forumowiczami. Każdy wie swoje i nikt nikogo nie jest w stanie przekonać do swojej prawdy (a ta wiadomo to jest najprawdziwsza spośród wszystkich prawd).

    Najlepiej jest podpiąć kilka różnych kabli w swoim systemie i sprawdzić samemu po której stronie barykady staniemy przy najbliższej wymianie zdań na forum :)

    To znaczy, że interpretacja tej wypowiedzi zależy od intencji. Moją intencją nie jest się spierać skoro pytam, tylko się dowiedzieć coś w tej kwestii od bardziej doświadczonych kolegów. I się dowiaduję. Dzięki i pozdrawiam B|

    8 minut temu, audiowit napisał:

    I dobrze robisz, że pytasz. A przrjawem ignorancji nie nazywam Twoich pytań tylko zdanie, że ważne jest tylko żeby kable były pożądne. I uczulam na zaniedbanie tematu kabli. Nie wyciągniesz z systemu tego co może zaprezentowac.

    Zgoda! B|

  12. 2 godziny temu, Fafniak napisał:

    Uporządkowana scena... to wcale nie jest jakieś głupie określenie. 

    Ale zacznijmy od tego że akustyka pomieszczenia to jest absolutna podstawa. Gołe puste pomieszczenia które dominują na zdjęciach sprzętu audio to jest gigant bujda. W takich pomieszczeniach chocbys wsadził sprzęt z pierdylion dolarów to zawsze coś będzie źle.

    sa poradniki gdzie opisane jest prawidłowe ustawienie w pomieszczeniu i jak pomieszczenie należy zaadaptować. Oczywiście to wszystko w miarę możliwości bo wiadomo że nie każdy ma szanse swój ołtarzyk ustawić w swoim pomieszczeniu i mieć to pomieszczenie tylko dla siebie. Jak porozgladasz sie na forum to znajdziesz porady. Warto ich posłuchać bo zbliżając sie do "ideału" zaczniesz dostrzegać że tworzy ci sie scena i w dobrych realizacjach jesteś w stanie "znaleźć" instrumenty/muzyków na tej wirtualnej scenie.

    wracajac do kabli...

    masz optyczny kabel - to na początek wystarczy

     

    Rozumiem że ten Mnet łączy sie z siecią i wysyła dane do Qdac? Czyli te sprzęty połącz optykiem.

    dalej z QDac masz wyjście analogowe do mpower... kupujesz kabelek 2xRca

    2 godziny temu, audiowit napisał:

    Otóż kable robią wielką różnicę. Kolega Fafniak myli się. A czy slyszy czy nie to może kwestia indywidualna. Cóż można albo zazdrościć zaoszczędzonych pieniędzy albo współczuć :).

    Kable potrafią zmienić system tak, że nie poznasz go. Można się pozbyć sybilantow, poprawić rozdzielczość, utssrdzić dół, ograniczyć któreś pasmo.

    Artur dyskusje na temat kabli kończą się na pewnym poziomie osłichania. Nikt z poważnych ludzi nawet nie zaczyna tej dyskusji bo wychodzi na ignoranta. Ale tak jak radzi Marcin na początek proponuje wypożyczyć trochę kabli różnie grających żebyś usłyszał różnicę. W miarę osłuchania będziesz wychwytywał ich coraz więcej. Wybierzesz takie, które spodobają Ci się. I pamiętaj pieniądze nie grają. Niekoniecznie droższy kabel zagra lepiej w Twoim systemie. I nie warto śpieszyć się z doborem sprzętu.

    potem potrzebny jest kabel głośnikowy. Tu dochodzi kwestia rozstawu kolumn i gdzie sam sprzęt będzie stał.

    natomiast nie ma pojęcia jak chcesz do tego wszystkiego podłączyć gramofon? 

    Audiowit,

    jeszcze jedno, zgoda ze wszystkim, prócz jednego - zaczynanie dyskusji o jakości kabli jest właśnie przejawem zainteresowania a nie ignorancji. To chyba nie najlepiej użyte określenie. A mając teraz możliwość zakupu kabli pytanie wydaje się zasadne. Po to są fora, by skorzystać z doświadczenia innych, za co zresztą jestem wdzięczny!,

    pozdrawiam,

    Artur

    2 godziny temu, Marcin B. napisał:

    artur_fa ze względu na Twój budżet, tak jak napisał kolega Fafniak, na dobry początek również zaczął bym od sprawdzenia kabli firmy Supra i Melodika.

    PS

    Gniazdo/kabel coaxialy są dedykowane pod sygnał cyfrowy, a RCA jest dedykowane pod sygnał analogowy.

    Pozdrawiam.

    Dzięki, a co z chinch, czy to tylko nazwa końcówki?

  13. 2 godziny temu, Fafniak napisał:

    Uporządkowana scena... to wcale nie jest jakieś głupie określenie. 

    Ale zacznijmy od tego że akustyka pomieszczenia to jest absolutna podstawa. Gołe puste pomieszczenia które dominują na zdjęciach sprzętu audio to jest gigant bujda. W takich pomieszczeniach chocbys wsadził sprzęt z pierdylion dolarów to zawsze coś będzie źle.

    sa poradniki gdzie opisane jest prawidłowe ustawienie w pomieszczeniu i jak pomieszczenie należy zaadaptować. Oczywiście to wszystko w miarę możliwości bo wiadomo że nie każdy ma szanse swój ołtarzyk ustawić w swoim pomieszczeniu i mieć to pomieszczenie tylko dla siebie. Jak porozgladasz sie na forum to znajdziesz porady. Warto ich posłuchać bo zbliżając sie do "ideału" zaczniesz dostrzegać że tworzy ci sie scena i w dobrych realizacjach jesteś w stanie "znaleźć" instrumenty/muzyków na tej wirtualnej scenie.

    wracajac do kabli...

    masz optyczny kabel - to na początek wystarczy

     

    Rozumiem że ten Mnet łączy sie z siecią i wysyła dane do Qdac? Czyli te sprzęty połącz optykiem.

    dalej z QDac masz wyjście analogowe do mpower... kupujesz kabelek 2xRca

    potem potrzebny jest kabel głośnikowy. Tu dochodzi kwestia rozstawu kolumn i gdzie sam sprzęt będzie stał.

    natomiast nie ma pojęcia jak chcesz do tego wszystkiego podłączyć gramofon? 

    Dzięki za informację, 

    są bardzo pomocne

    cały czas czytam fora, różne tematy i wiele się wyjaśnia

    gramofon ,muszę wyposażyć w przedwzamcniacz z regulacją głośności (jeszcze nie zakupiłem) i podepnę go  bezpośrednio do końcówki mocy. Rozstaw kolumn wynosi 3 metry. Kabel głośnikowy mam średniej klasy (najlepszy jaki był marketowy)

    dzięki, pozdrawiam,

    Artur

     

     

  14. 8 godzin temu, Marcin B. napisał:

    artur_fa dlatego, tak jak napisał Fafniak, musisz zadecydować którą ścieżką podążysz. Wybór należy do Ciebie. Najlepiej wypożycz jakieś kable i sam się przekonaj. Wcześniej jednak zasygnalizuj sprzedawcy, że chcesz pożyczyć kable o różnej charakterystyce np. do celów porównawczych. Będziesz najlepszym recenzentem, i nie będziesz miał dylematu, czy kable wpływają na zmianę dźwięku, czy też nie.

    artur_fa jeżeli chcesz aby coś więcej napisać odnośnie kabli, to musisz się bardziej określić, tj.:

    1. Jakie masz kolumny?

    2. Jakiej muzyki słuchasz?

    3. Co lubisz, a co Ci przeszkadza w dźwięku?

    4. Jaki budżet na kable i ile par chcesz teraz kupić?

    Pozdrawiam.

    Dzięki,

    może udałoby mi się wypożyczyć kable, muszę sprawdzić, to jest jakieś rozwiązanie.

    Słucham głównie starego rocka, czasami muzyki poważnej.

    Lubie głęboki bas, neutralność, nie lubię "syczących" gór - określenia dźwięków zawsze mnie śmieszą - jak to opisać? Zwroty typu "uporządkowana scena" są dla mnie kosmosem, bo co to znaczy?

    Mój budżet: jeśli trzeba, to przyoszczędzę i wydam 500-700 zł na kable, ale jak nie trzeba, to wolałbym się w 300-500 zł zmieścić. Na stanie mam jeden dobry optyk

    moje klocki i reszta:

    AUDIOLAB Q-DAC

    Przetwornik C/A z przedwzmacniaczem

    przetwornik cyfrowo-analogowy

    Rozdzielczość: 32 bit

     

     

    AUDIOLAB M-PWR

    Stereofoniczna końcówka mocy

    Moc wyjściowa: 2 x 40W / 8 ohm, 2 x 60W / 4 ohm

    AUDIOLAB M-NET

    Odtwarzacz sieciowy

    radio internetowe / odtwarzacz sieciowy

    wyjścia coaxialne i optyczne

    AUDIOLAB M-CDT

    Odtwarzacz CD

    Pasmo przenoszenia: ± 0,5 dB (20Hz - 20kHz, przy 1kHz)

    Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) <0,005% (przy 1 kHz)

    Stosunek sygnału do szumu (S/N): 115dB (A-ważone)

    GRAMOFON  - będzie zmieniany (obecnie DUAL CS 415)

    KOLUMNY STX ELECTRINO 250

    Pozdrawiam,

    Artur

  15. 9 godzin temu, Fafniak napisał:

    Są dwie szkoły....

    Jedna wyznaje zasadę że każdy ( No prawie każdy) przewód wnosi jakieś tam roznice. Co prawda ci którzy wyznają taki pogląd, w obliczu wizji tzw. ślepych testów gwałtownie zaczynają mieć szalenie dużo do zrobienia w tym czasie, lub okazuje się że pogoda nie ta... system nie taki itd. itp..

    Druga, wyznaje że solidny kabel, poprawnie zrobiony, to jest to i wystarczy. A bajki o przewodach nawijanych w świetle księżyca i polerowanymi przez japońskie dziewice to lekuchna przesada ;)

    supra, klotz, melodika to pierwsze z brzegu

    alhphard da vinci

     

    Dzięki, przy okazji uśmiałem się jak pszczoła!

  16. Cześć, 

    jak w temacie - prośba pomoc.

    Kupiłem zestaw AUDIOLAB, ale okazuje się, że bez kabli. Zatem moje pytanie: jak to połączyć (domyślam się, ale nie chcę nic spartolić na początku) i jakimi kablami (wybór gniazd) i  w końcu jakiej jakości kable w takim zestawie są potrzebne. Oczywiście odrzucam najprostsze marketowe budżetówki. Ale w które kable warto zainwestować.

    Z góry bardzo wszystkim dziękuję za pomoc!

    C.jpg

    K.jpg

    N.jpg

    Q.jpg

  17. 37 minut temu, Audio Autonomy napisał:

    Preamp gramofonowy mógłbyś podłączyć bezpośrednio z końcówką, ale pod warunkiem, że byłby to preamp z regulacją głośności. Bez tego się nie obejdzie... no chyba, że będziesz słuchał non stop na pełnej głośności :) Z budżetowych przedwzmacniaczach gramofonowych z regulacją głośności, kojarzę tylko Dynavox TPR-2, ale to straszny muł jest. Jakbyś był zainteresowany to mogę Ci zrobić coś lepszego (niekoniecznie na lampie) dopasowanego do Twojej końcówki :) 

    Tak w ogóle to ma to być przedwzmacniacz do wkładki MM czy MC?

    Jestem właśnie na etapie wymiany sprzętu, stąd zakup kompletu klocków audiolaba (+M-NET, + M-CDT). Gramiaka, którego mam - DUAL CS 415 i tak muszę wymienić na coś trochę wyższego, więc temat wkładki jeszcze jest otwarty, w dualu miałem MM i nie jestem takim audiofilem, by wysłyszeć różnicę, a z tego co wiem, MM są popularniejsze, więc raczej MM.

    Czyli dałoby się ten przedwzmacniacz podłączyć przez XLR bezpośrednio do końcówki mocy?

  18. 9 godzin temu, artur_fa napisał:

    Cześć, 

    czy jest możliwe podłączenie gramofonu do Q-dac (Audiolab) do którego gniazda coax, opt, a najlepiej usb?

    A może bezpośrednio do  końcówki mocy? Jeśli gramofon miałby regulację głośności, to może dałoby się do końcówki mocy?

    Będę wdzięczny za odpowiedź, 

    dziękuję

    q-dac.jpg

    m-pwr.jpg

    Dziękuję bardzo za informację,

    natomiast gramofony z regulacją istnieją, niestety dosyć słabej jakości, ale zawsze! Np. Gramofon studyjny ION Air LP - https://mediasam.pl/gramofon-studyjny-ion-air-lp.html

    Te 10 ton piasku muszę jakoś przewieźć, bo mam gramofon (sprzedam i ew. kupię odpowiedni) i wiele płyt. Nie chciałbym z tego rezygnować! Czy moim jedynym wyjściem jest stworzyć kolejny zestaw do winyli. Szkoda miejsca i kasy, ale jak będę musiał,

    jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

     

    9 godzin temu, RoRo napisał:

    Nie ma gramofonów z regulowaną głośnością wyjścia.

    Gramofon ma wyjście analogowe, a Q-DAC nie ma wejścia analogowego, a jedynie wejścia cyfrowe (bo po to właśnie jest).

    Być może-ale z wyraźnym znakiem zapytania:gramofon z wyjściem USB (zapewne typu B) da się połączyć kablem USB o końcówkach z obu stron "męskie typ B" z DAC'em i uda się uruchomić. Ale po pierwsze nie wiem czy to pójdzie, a po drugie zmieniasz sygnał z analogowego na cyfrowy w gramofonie, a potem w drugą stronę w DACu-sens to ma raczej mały.

    istnieją co prawda DACe które robią też za przedwzmacniacz i mają również wejścia analogowe (wtedy mógłbyś podłączyć normalnie gramofon-o ile ma jeszcze wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy) ale to nie Twój Audiolab.

    Pozdrawiam

    PS. To co chcesz zrobić-to obrazowo: jakbyś chciał 10 ton piasku samochodem osobowym przewieźć zamiast wywrotką ?

    Dziękuję bardzo za informację,

    natomiast gramofony z regulacją istnieją, niestety dosyć słabej jakości, ale zawsze! Np. Gramofon studyjny ION Air LP - https://mediasam.pl/gramofon-studyjny-ion-air-lp.html

    Te 10 ton piasku muszę jakoś przewieźć, bo mam gramofon (sprzedam i ew. kupię odpowiedni) i wiele płyt. Nie chciałbym z tego rezygnować! Czy moim jedynym wyjściem jest stworzyć kolejny zestaw do winyli. Szkoda miejsca i kasy, ale jak będę musiał,

    jeszcze raz dziękuję za odpowiedź

    2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

    Normalnego gramofonu do tego nie podłączysz bezpośrednio. Potrzebujesz przedwzmacniacz gramofonowy i wzmacniacz z wejściem analogowym. Porównanie RoRo, do samochodu osobowego i wywrotki, jest dosyć trafne ?

    Dzięki za odpowiedź, 

    a może ten przedwzmacniacz można podłączyć do q-daca? A co z bezpośrednim podłączeniem do końcówki mocy?

×
×
  • Utwórz nowe...