Skocz do zawartości

binkool

Uczestnik
  • Zawartość

    31
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez binkool

  1. Dzięki wielkie za propozycje. Mam w planach sam coś poskładać. Chciałbym też zamknąć wszystko w jednej obudowie.
  2. Z ciekawości poskładałem zestaw JLH 1969M na tranzystorach IRF250. Udało się go kupić za śmieszne pieniądze. Na dzień dobry wymieniłem kondensatory na Panasonicy FC, Wima. Reszta z zestawu. Jestem miło zaskoczony jak to gra. A skoro dobrze rokuje to chciałbym jeszcze wprowadzić kilka zmian przed wsadzeniem w obudowę. I tutaj mam kilka pytań do Was, bardziej doświadczonych elektroników. Największym tematem jest przedwzmacniasz. Narazie jest tylko potencjometr. Ale myślę nad jakąś prostą konstrukcją na NE5532. Wybór kostek jest ogromny, można się bawić do woli. Do tej pory podłączyłem preamp LJM 9 Class A pożyczony od znajomego. Nie zagrało to dobrze. Czy macie jakieś sugestie, doświadczenia w tej kwestii? Kolejnym tematem jest wymiana kondensatora na wyjściu. Wyczytałem, że powszechną praktyką jest zwiększenie jego pojemności. Ma to dobry wpływ na kontrolowanie basu. Aktualnie jest kondensator 2200 uf. Co sądzicie? Kolejnym tematem jest pozbycie się stuków przy włączaniu wzmacniacza. Z zasięgniętej wiedzy wynika, że typowe zestawy zabezpieczające głośniki się nie sprawdzą. Za zabezpieczenie robi wyżej wymieniony kondensator. Czy mogę w takim razie wstawić układ opóźnionego startu na przekaźniku? Z góry dzięki!
  3. Mam problem z zakupionym na Alie "sterownikiem" do wskaźników VU. Po podłączeniu zasilania (12V) pali się rezystor zaznaczony na zdjęciu. Testowałem różne zasilacze. Mam drugą taką płytkę i efekt jest dokładnie taki sam. Schemat jest nie do zdobycia. Szperając w czeluściach netu dotarłem do dwóch informacji, że też się zdarzał taki problem. Niestety to lakoniczne info w opinii o produkcie bez rozwiązania. Czy ktoś z Was miał może do czynienia z tym układem? Ma jakiś pomysł?
  4. Lusya L15 (IRFP240 IRFP9240) - dość popularna na Alieexpressie końcówka mocy. Czy wiecie jakiego układu może być to kopia? Obstawiam, że to aplikacja jakiegoś układu, bo praktycznie wszystkie takie płytki na Alie sie na czymś wzorują. Same GainClony, Symasymy, Passy, Accuphase Chciałbym zdobyć więcej informacji a jeszcze lepiej opinii o tym układzie.
  5. Cześć! Mam problem z odczytem płyty w DENON DCD1500AF. Na początek dodam, że wymieniłem laser, nie przyniosło to żadnej zmiany. Wygląda to tak, że przy pierwszym rozruchu po chwili kręcenia nie widzi płyty. Po kilku próbach zaczyna wczytywać liczbę utworów i czas. Przy próbie odtworzenia utwory przerywają. Musze kolejny raz wyjąć płytę. Przy kolejnym załadowaniu jest szansa, że odczyt będzie poprawny. Gdy tak się stanie odtwarza bez problemów. Zmiana utworów jest szybka. Przy zmianie płyty również wczytuje ją natychmiastowo. Nawet gdy wyłączę odtwarzacz na krótki czas i wrócę do odtwarzania działa bez żadnych problemów. Jednak gdy postoi kilka godzin lub dzień to problem się pojawia na nowo. Gdzie powinienem szukać usterki? Będę wdzięczny za sugestie
  6. Witam, Być może to pytanie laickie ale chciałbym mieć pewność zanim dokonam zakupu. Szukam przetwornika GDN-18-140-8-AWX ale wygląda na to, że są niedostępne. Czy głośnik STX W.18.180.8.FCX v2 to jego nowy odpowiednik? Czym one się różnią? Z góry dzięki!
  7. Z dostępnością nie ma problemu to fakt. Ale masz rację, zadzwonię i dopytam czy na pewno mi podpasuje Dzięki!
  8. Muszę wymienić laser w moim CDku - DENON DCD-1500AE. Przeczesując internet trafiłem na sprzeczne informacje dotyczące modelu lasera, który w nim siedzi. Prawdopodobnie jest to HOP1200R ale pewności nie mam. Czy ktoś z Was może miał do czynienia serwisowo z tym CDkiem i może potwierdzić to info? Z góry dzięki!
  9. Dzięki za podpowiedź. Jeśli już przy Marantzie jesteśmy, to jest jeszcze popularny Marantz CD-17. Jest on wart uwagi?
  10. Cześć koledzy. Mam do Was kolejną prośbę, tym razem o pomoc doboru odtwarzacza CD. Budżet to około 1300 zł. Biorę pod uwagę sprzęt używany, może być vintage. Będzie grał z Marantzem 2216B i Kenwood KL-5090. Nie musi mieć ciepłego brzmienie (same kolumny i amplituner grają ciepłym brzmieniem) ale fajnie jakby dodał od siebie trochę basu. No i musi być... srebrny Moje typu to: 1. Denon DCD-1500AE 2. MARANTZ SA7003 Powyższe playery mają SACD, mi na tym nie zależy, ale może kiedyś się przyda. 3. Sony cdp xb 930 qs 4. MARANTZ CD-72 MKII już staruszek No i tutaj pytanie do Was, bardziej zaznajomionych, osłuchanych... Który z tych sprzętów na moim miejscu byście wybrali? Z góry dzięki!
  11. Dzięki @MobiDick, tak właśnie zrobię. Wiem, że jeśli chodzi o gąbkę to nie wygłusza się przedniej ścianki. Czy bitumem też jej nie wyklejać? Na bitum dać gąbkę ryflowaną czy coś innego, co radzisz? Znalazłem taki bitum, tylko 2,5mm więc nie pomniejszy objętości obudowy zbytnio. https://allegro.pl/ab-25-mata-bitumiczna-butylowa-wygluszajaca-bitmat-i7641305851.html Jeśli chodzi o gąbkę to znalazłem taką: https://allegro.pl/fala-wygluszajaca-pianka-mata-gabka-50x50x-3-cm-i7270634245.html
  12. Dzięki wielkie za Wasze podpowiedzi. Jakąś wiedzę teoretyczną na temat wytłumienia mam, bo sporo już się naczytałem. Miałem nawet okazję wytłumiać kolumny gąbką ryflowaną w miejsce wytłumienia, które delikatnie mówiąc nie istniało. Dało to wtedy świetny efekt. W przypadku obecnych tych kolumn wytłumienie wydaje się całkiem rozsądne i nie chciałbym pogorszyć efektu. Stąd ten wątek. Szczerze mówiąc trochę liczyłem, że spojrzycie na zdjęcia i powiedzie " Wymieniasz na taką a taką gąbkę i będzie spoko". Ale faktycznie sprawa nie jest taka prosta Stąd może tyle wątków i pomysłów na ten temat na różnych forach. W każdym razie moje Kenwood KL-5090 to konstrukcja z bass-reflexem co faktycznie komplikuje nieco sprawę. Płyt nie słychać i chyba nie ma sensu podklejać ich bitumem w celu usztywnienia. Jeśli chodzi o ilość wytłumienia to planuję zastosować (cokolwiek to będzie) taka samą ilość jak starego wytłumienia. W ten sposób nie zmienię obliczonych objętości. I najważniejsze, co chciałbym osiągnąć? Chyba chciałbym żeby poprawiła się jakość bassu. Nie jego ilość, ale fajnie jeśli schodziłby nieco niżej.
  13. Bez zakładania nowego wątku bo jest to kontynuacja projektu, chciałbym abyście doradzili jakie wygłuszenie zastosować do tych konkretnych kolumn? Na razie wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach.
  14. @MobyDick dziękuję bardzo za dokładne wyjaśnienie dlaczego mocowanie kondensatorów jest takie ważne. @Pboczek KL-7070D? WOW! Niestety nie sprawdzałem pojemności starych kondensatorów. Wstyd się trochę przyznać ale nie mam miernika ? Taki ze mnie majster elektronik
  15. @Audio Autonomy brzmienie się zmieniło i nie jest to autosugestia. Żona nawet powiedziała, że lepiej to gra A ona totalnie się nie orientuje co ja tam w kolumnach grzebałem. Jestem zdumiony, że wymiana kondensatorów tak wpłynęła na brzmienie. Moja najlepsza modyfikacja audio jak do tej pory, a kilka ich było. Tak z ciekawości, dlaczego solidne mocowanie kondensatorów jest aż tak ważne? Wcześniej oglądając jakieś przypadkowe zwrotnice myślałem, że to zabieg dla purystów dający efekt rzędu 0,0001% do jakości dźwięku
  16. @MobyDick, @Audio Autonomy żona trochę mi wygrzała kolumny słuchając radia (jakieś 13 godzin) jak całą sobotę byłem w pracy W niedzielę przesłuchałem na spokojnie kilka płyty i zmieniam zdanie, różnica jest zauważalna. Poprawił się bas, nieco dynamika, góra raczej została bez zmian. Ogólnie na +. Ostatecznie nie wiem czy się faktycznie kondy wygrzały czy po wymianie "zbyt niechlujnie" odsłuchałem zestaw. Kolumny to mało znane w Polsce Kenwood KL-4090. Kondensatory to 2x Jentzen Audio Cross-Cap i 1x Standard Z-Cap na zwrotnicę. @nowy78 ciekawa teoria. Ale nie jest czasem tak, że "wiszące" kondensatory są bardziej narażone na kicki ciśnienia akustycznego generowanego przez przetworniki? Jak wymieniałem kondensatory to stare były mocno przyklejone do płytki. Poniszczyły się przy odrywaniu. Nowe też będę kleił.
  17. No i kondensatory wymienione. Wyszło całkiem schludnie Brzmieniowo niewiele się zmieniło ale ciesze się, że wymieniłem 45 letnie kondy na coś nowego. @Audio Autonomy dzięki za link, z ciekawością przeczytam o cewkach. Jednak tej zwrotnicy bardziej modyfikować nie będę. To vintagowe kolumny i poza kondensatorami w planach mam jedynie wymianę wygłuszenia. Reszta zostanie w oryginale.
  18. Dziękuję nowy78 za merytoryczną odpowiedź. Tak też właśnie myślałem tylko wolałem się upewnić. Odpowiedź Elizjum7919. nieco zbiła mnie z tropu. Gdy wlutuję mniejszy kondensator od strony ścieżek dwa kolejne się zmieszczą na płytce od prawidłowej strony. Mogę tak zrobić ponieważ zwrotnica jest na dystansach prawdopodobnie pochłaniających część wibracji od obudowy i kondensator się mieści idealnie. Nie będę musiał dokonywać żadnej dodatkowej rzeźby. Myślę, że nie będzie tak źle to wyglądało
  19. Zapas napięcia pracy kondensatorów spowoduje uszkodzenie przetworników? Dlaczego?
  20. Elizjum7919. - Dzięki za odpowiedź. Mógłbyś powiedzieć coś więcej? Na co wpłynie taka różnica?
  21. Cześć, Postanowiłem wymienić kondensatory w zwrotnicy. Zakupiłem jenzteny i nie spodziewałem się, że są one takie duże. Nie wlutuje ich w płytkę tak żeby wyglądało to estetycznie. I tutaj moje pytanie: Czy wlutowanie kondensatora od strony ścieżek na płytce będzie wielkim przestępstwem? To rozwiązałoby problem rozmieszczenia. I czy zmiana kondensatorów z 50V na 400V nie zaszkodzi brzmieniu? Ogólnie wiem, że większy voltaż kondensatorów nie szkodzi w sprzętach analogowych, ale nie wiem jak to się ma jeśli chodzi o dźwięk w zwrotnicach.
  22. Przed pomysłem z STXsami brałem pod uwagę jakiś projekt z głośnikiem szerokopasmowym na Monacorze SP-200X (skuteczność 92dB). Miał ktoś do czynienia z konstrukcjami na tym przetworniku?
  23. Dzięki MobyDick za merytoryczna odpowiedź. Myślałem, że już nikt nie odpisze Tak, mój wzmacniacz to 16W i brak możliwości podłączenia kolumn 4 ohm. Jednak nie mogę mu nic zarzucić, nawet go lubię i dlatego on zostaje i pod niego chcę coś dobrać. Wracając do projektu to nie czuję się na siłach nic modyfikować więc zgodnie z projektem przetworniki to GDN-18-140-8-AWX oraz GDWK-10-250-AWX a zwrotnica MX - 140 STXa. Taki sam zestaw elementów jest wykorzystywany w kolumnach MX-140. Muzyki nie słucham głośno, mam w końcu wzmacniacz 16W Jeśli chodzi o ilość basu to wybierając ten projekt nie liczyłem, że będzie go super dużo ale za to będzie dobrej jakości. Mam nadzieję, że wiesz o co chodzi. Całkowicie się z Tobą zgadzam że kolumny jednego typu nie są sobie równe i nie można tak szufladkować, ale wyznaczają według mnie ogólnikową specyfikę brzmienia. W tej chwili mam kolumny BR BOSSE 301 seria I i jeśli chodzi o brzmienie, elegancje basu spowodowały że ZG-40-C wyleciały po trzech dniach słuchania. Tonsile to ogromne kolumny z płaskim brzmieniem. To nie znaczy że z 301 jestem jakoś wybitnie zadowolony i dlatego przymierzam się do ich zmiany. Jeśli odradzasz zestaw tych TLek poszukam czegoś wśród BR. Szczerze mówiąc po to się pojawił eten watek, miałem trochę wątpliwości co do skuteczności tych kolumn. Stawiając na BR poszukam czegoś gotowego bo jest w czym przebierać, w przeciwieństwie do TLek
×
×
  • Utwórz nowe...