Skocz do zawartości

Yattaman

Uczestnik
  • Zawartość

    57
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Yattaman

  1. Witajcie!

    Wpadł mi w łapy taki oto gramofon. Z uwagi na to, że jest to mój pierwszy tak profesjonalny;) sprzęt (dopiero, co względnie oswoiłem się z Fonicą GS-475) mam parę pytań i wątpliwości, co do jego kalibracji. Dotychczas wykonałem następujące czynności:

    1. Wyważyłem ramię do pozycji poziomej (przy dźwigni CUE w położeniu "w dół", a nie wiem czy nie powinno być "w górę").

    2. Ustawiłem nacisk igły na 2 gramy i tu najwięcej wątpliwości:

    - końcówka ramienia, na którą nałożona jest przeciwwaga jest "elastyczny" (lekko mówiąc) - jest tam szczelina ok 1,5 mm (patrz zdjęcie), co powoduje, że odważnikiem można manipulować w górę i w dół... wydaje mi się to uszkodzeniem - jeśli tak, to czy można to jakość usunąć/naprawić?

    - nie mogłem znaleźć specyfikacji mojej wkładki (Ortofon LMB 5), zasugerowałem się innymi Ortofonami, stąd nacisk 2 gramy (nie wiem czy to dobrze)? Czy ktoś zna specyfikację tej wkładki?

    - sprawdzałem wagą jubilerską położoną na talerzu gramofonu i rzeczywiście jest 2 gramy.

    - czy ze zdjęcia można coś powiedzieć o stanie igły (bo ja nie potrafię tego ocenić)?

    3. Antyskating ustawiłem na 2, bo gdzieś wyczytałem w necie, że można ustawić taką samą wartość jak nacisk igły (a nie mam pojęcia jak inaczej to być powinno i liczę na to, że od Was się dowiem).

    4. Gramofon wyposażony jest w tzw. Qartz Lock, co jak rozumiem ma blokować ustawienia obrotów. Przy obrotach nic nie grzebałem, bo kręci (wydaje mi się właściwie i od strony stroboskopu i na ucho). Jaka jest zasada działania tego Qartza i jak to ewentualnie wyregulować/zastosować?

    Podsumowując, gramofon gra. Jakość nie powaliła mnie w stosunku do Fonicy z nową wkładką Audio-Technicy AT 95E, jest porównywalna/taka sama. Moje obawy dotyczą tego, że z powodu niewłaściwego skalibrowania (szczególnie w związku z tym luzem przeciwwagi) podrapię sobie płyty.

    Używam zestawu: Yamaha AX-700 i kolumny Pilot Classic 800.

    Pozdrawiam.

    1.jpg

    2.jpg

    3.jpg

    4.jpg

    5.jpg

  2. Cześć!

    Jak w temacie - mam piękny subwoofer Yamahy (NS-W2), wyprodukowany "parę" lat temu. Chciałbym go podłączyć pod amplituner HTR-2866. Pierwszy raz mam do czynienia z KD i subwooferami, dotychczas śmigałem tylko w stereo. Problem mój polega na tym, że wyjście z amplitunera jest na RCA, a w subie na gołe przewody głośnikowe (ew. wtyki bananowe). Można kupić taki przewód, czy samemu trzeba dokonać przeróbki? Ponadto, w subie są 4 zaciski (lewy i prawy kanał), a w przewodzie RCA spodziewam się 2 przewodów.  Poniżej zdjęcia poglądowe. Z góry dziękuję za pomoc.

    IMG_20201013_161532.jpg

    IMG_20201013_151604.jpg

    IMG_20201013_151649.jpg

    IMG_20201013_151616.jpg

    IMG_20201013_151628.jpg

  3. Witam Kolegów. Mam zwrotnice do Tonsil Maestro 70 (na zdjęciach) i szukam pomysłu na najsensowniejsze ich wykorzystanie. Chodzą mi po głowie dwie opcje, ale i wątpliwości z nimi związane. Dlatego potrzebuję Waszych sugestii.

    1. Odwzorowanie kolumienek oryginalnych (no, z ewentualnymi sensownymi modyfikacjami).

    - mam pewne zdolności stolarskie, podstawowe narzędzia i materiał też się znajdzie, poza tym taka robota to dla mnie przyjemność; nie mam niestety dokładnych wymiarów (wszystkich, w tym frezów, miejsca mocowania basreflexu i wymiary tego tunelu, itp.); może ktoś z Was posiada takie dane lub zdjąłby je dla mnie ze swojego zestawu?

    - dość drogie głośniki wysokotonowe (podobno najmocniejsza strona tych kolumn, jaka jest Wasza opinia?); iść ściśle w oryginał czy macie jakieś sugestie zmian co do przetworników (dotyczy też GDNów)?

    - podobnie, co do kwestii modyfikacji zwrotnic, ruszać (jeśli tak, to co), czy nie ruszać?

    - jakieś inne propozycje do uwzględnienia przy budowie takich kolumn?

    2. Budowa kolumn na bazie tych zwrotnic, ale nie trzymając się oryginalnego projektu.

    - może ktoś z was spotkał się z taką realizacją lub sam ją przeprowadził?

    - samodzielnie w tę opcję nie wejdę (nie potrafię obliczyć tych wszystkich potrzebnych parametrów obudowy, itd., nie posługuję się programami do tego przeznaczonymi).

     

    Może macie jakieś inne pomysły na te zwrotnice? Generalnie ma to być dla mnie pewien poligon doświadczalny, przyjemność z budowy/odtworzenia kolumn. Granicą dla fantazji jest sensowny stosunek jakości dźwięku do wartości zakupionych elementów ;) Pozdrawiam!

    IMG_20200312_170829.jpg

    IMG_20200312_170840.jpg

    IMG_20200312_170858.jpg

  4. Te też są wymienione, ale chodziło mi o przewody w ramieniu gramofony, które podłącza się do wkładki. Te nie mają kolorów i nie mam pewności, czy właściwie podłączyłem masy dla lewego i prawego kanału (+ R i L znalazłem multimetrem). Muzykę słychać, czy przy podłączeniu masy odwrotnie było by ją słychać?

    IMG_1768.jpg

    Jedną końcówką multimetru dotykałem rdzenia RCA, drugim jednego z kabelków idzianych na zdjęciu. Tak ustaliłem + kanałów. Zostały dwa kabelki masy dla tychże kanałów, ale multimetr (tym razem zetknięty z obudową RCA z jednej strony) piszczał niezależnie, którego kabelka masy (ze zdjęcia) dotknąłem.

  5. Witam Kolegów!

    Mam możliwość nabycia (za 1000 zł) wzmacniacza Yamaha A-700. Dotychczas miałem przyjemność korzystania z AX-700, ale troszkę nadszarpnął już go ząb czasu. Niemniej, AX-700 spełniał wszystkie moje oczekiwania. Może ktoś z Was miał okazję słyszeć oba modele i podzieli się wrażeniami? Różnice w specyfikacji, jakie znalazłem, to (za hifiengine.com): A-700 jest słabszy (100 W / AX-700 110 W), ma niższy damping factor = 90 (AX ma 100) i Input sensitivity (line) = 150mV (AX ma 160). Tyle teorii. A jakie są Wasze opinie? Pozdrawiam.

  6. 18 minut temu, tomek4446 napisał:

    Czy tak zrobiłeś ?

    No właśnie - nie! Kręciłem, jak krętacz samą podziałką :) Będę działał jak tylko dorwę się do gramiaka. Dzięki!

    P.S.

    Czy coś jeszcze powinienem sprawdzić? Czytam o drukowanych matrycach zakładanych na talerz...

    Druga sprawa, jaka jest "normalna" wrażliwość gramofonu na wstrząsy? Przy aktualnym ustawieniu, jak tylko spokojnie do niego podchodzę (po sztywnych panelach, nic ruchomego), słychać przeskoki...

    A, i jeszcze! Sprzedający wymienił przewodu w ramieniu (niestety nie mają oznaczonych kolorów). Kanały znalazłem multimetrem (piszczał przy dotknięciu rdzenia w chinch-u i danego kabelka). Mogłem jednak pomylić masy i podłączyć na odwrót (bo multimetr piszczał w każdej konfiguracji pozostałych 2 przewodów zetkniętych z obudową chinch). Dodam, że dźwięk jest, nawet względnie do przyjęcia (zważywszy na jakość starej płyty, bo lepszej było mi szkoda na eksperymenty).

  7. Witam Panowie. Jak w temacie. To mój pierwszy gramofon i dlatego taki problem (jak w temacie). Kupiłem go bez wkładki (dokupiłem AT 95e). Sprzedający dał mi krótki instruktarz, starałem się go powtórzyć, ale jakoś mi nie idzie... Pokręcając przeciwwagą (na zdjęciu 1), przy zablokowanym antyskatingu, by nie dotykał ramienia ustawiłem je możliwie w poziomie (zdjęcie 2). Potem trzymając przeciwwagę ustawiałem kolejne wartości docisku (są tam: 0; 0,5; 1 i 1,5 g). Efekt jest taki, że albo igła nie schodzi na płytę (tylko ramię wraca), albo gra, ale przy minimalnym wstrząsie przeskakuje (za mało dociśnięte? - tylko mocniej niż 1,5 g się już nie da). Nie mam pewności, czy dobrze ustawiam docisk. Przyjąłem, że wybrana wartość, to ta, którą widzę poprzez ramię na wprost (zdjęcie 3). Są tam też jednak, widoczne na zdjęciu nacięcia, więc zwątpiłem. Proszę o wsparcie.

    1.jpg

    2.jpg

    3.jpg

  8. Witam, po latach:) Myślę, że zastosowanie głośników Tonsila byłoby bardzo fajnym pomysłem, bo znana będzie ich pełna specyfikacja. Mieszane uczucia mam tylko do GDNów. Ja bazowałem na oryginalnych i ułatwiło mi to sprawę, bo skrzynie były projektowane pod te właśnie głośniki (jeśli się nie mylę to pod GDN projektuje się skrzynie?). Kiedy reanimowałem swoje Jamo, oryginalne GDN do Studio 180 można było jeszcze kupić (choćby używane), duży problem był z pozostałymi. No i jeszcze jedna sprawa. Jamo Studio 180 w oryginale można kupić już za 250 zł. Nie wiem czy warto szukać Tonsilów do tych skrzyń, szczególnie, że kolumny te są w oryginale bardzo średnie, a co wyjdzie z takiej hybrydy? Mnie Hi-end nie wyszedł. Naprawdę warto przeliczyć koszty... No chyba, że chodzi o doświadczenia poligonowe - ja miałem bezcenne. Trzymam kciuki!

  9. Witam.

    Mam możliwość nabycia takiego oto wzmacniacza DIY (za około 100 zł). Sprzedający nic nie potrafi o nim powiedzieć, poza tym, że po podłączeniu do sieci, "działa". Nie ma kolumn, żeby go sprawdzić dalej (jeszcze większy laik ode mnie). Bardzo Was proszę o ocenę na podstawie poniższych zdjęć. Tyle, co się da powiedzieć o tym sprzęcie. Pomysł konstrukcji, kultura wykonania, jakość użytych podzespołów... A może da się powiedzieć (oszacować, wywnioskować) coś więcej? Będę bardzo wdzięczny.

    IMG_20181211_115536642.jpg

    IMG_20181211_115604311.jpg

    IMG_20181211_115607800.jpg

  10. Witam. Jak w temacie Deck ładnie przewija w obie strony, ale po wciśnięciu 'play' nie kręci kasetą i po 3 sekundach daje 'stop'. Kilka miesięcy temu, kiedy go dostałem (brudny) odtwarzał, tyle że cicho (może kwestia brudu i starej, zajechanej kasety). Odłożyłem go na półkę. Teraz, kiedy go oczyściłem z kurzu, przemyłem (alkohol izopropylowy) głowicę i rolkę gumową, nie chce już odtwarzać. Czyszczenie przeprowadziłem bardzo ostrożnie i nie ma szans na jakieś uszkodzenia. Możliwe, żeby to była sprawa paska? Gdzieś wyczytałem, żeby przetrzeć go alkoholem i tak zrobiłem (też delikatnie), ale nic nie pomogło. Podchodzić do jego wymiany? Boję się go rozbierać, dość to wszystko upakowane ciasno, może macie jakieś podpowiedzi jak go sprawnie zdjąć i założyć (zdjęcia). Może to i paździerz, ale mam do niego sentyment. Proszę o pomoc:)

    IMG_0607.JPG

    IMG_0615.JPG

    IMG_0618.JPG

  11. Witam. Mam problem ze zwrotnicami w Altusach 150 (ustaliłem kiedyś, że technicznie to są to Altony 110, ale też proszę o weryfikację). Problem polega na tym, że zwrotnice różnią się trochę wyprowadzeniami i w obu nie jest przylutowany jeden z drutów średniej cewki. Poniżej rozpiska porównawcza obu zwrotnic i zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc, jak to właściwie powinno być połączone.
    1 - GDN(-), GDWT(-), wejście(-), GDM(+),...tu powinna być średnia cewka?
    druga zwrotnica: jak wyżej;
    3 - cewka mała, cewka średnia, potencjometr midrange;
    druga zwrot.: cewka mała, cewka średnia; (nie ma wyjścia na potencjometr midrange);
    5 - potencjometr tweeter, kondensator 1;
    druga zwrot.: jak wyżej;
    6 - kondensatory 2 i 3;
    druga zwrot.: jak wyżej;
    7 - cewka duża, wejście(+);
    druga zwrot.: jak wyżej;
    UWAGA - punkty 6 i 7 są zmostkowane!
    12 - kondensator 1;
    druga zwrot.: kondensator 1, cewka mała, potencjometr midrage;
    13 - kondensatory 2 i 3, cewka mała;
    druga zwrot.: kondensatory 2 i 3;
    UWAGA - punkty 12 i 13 są zmostkowane!
    14 - cewka duża, GDN(+);
    druga zwrot.: jak wyżej.

    Drugie wyjścia od potencjometrów w obu zwrotnicach idą odpowiednio: od midrage do GDM(-), a od od tweetera do GDWT(+).

    Podsumowując. W obu zwrotnicach nie przylutowany jest jeden z drutów średniej cewki, a wyjście na potencjometr midrage w jednej odchodzi od 3 a w drugiej od 12. Pozostałe różnice, jak na moją głowę chyba nie są istotne, bo i tak punkty, których dotyczą są zmostkowane.
    Jak to powinno być ostatecznie połączone? Proszę o pomoc.

     

    IMG_0067.JPG

    IMG_0068.JPG

    IMG_0078.JPG

  12. Witam ponownie. Z obowiązku składam relację, jak się skończyły moje poszukiwania w temacie. Transmiter, który miałem wcześniej (August) musiał mieć wadę egzemplarza, bo skontaktowałem się z człowiekiem, który też go kupił i był bardzo zadowolony. Ja swój zwróciłem i kupiłem coś takiego - Toslink SK-BTI-029.

    IMG_0064.thumb.JPG.43bb425b3e1f00f65b444d172c893ff9.JPG

    Transmiter wyposażony jest też w Apt_X, SPDIF (wejście i wyjście), AUX, no i działa w dwie strony (transmisja i nadajnik). Z moimi słuchawkami paruje się to sprawnie, dźwięk jest naprawdę dobrej jakości. W praktyce zasięg ma do 13-14 metrów, na takiej odległości zaczyna przerywać. Testowany w warunkach domku jednorodzinnego, na powierzchni poddasza przy otwartych drzwiach, częściowo przez ścianki działowe. Przez strop (betonowy) na parter już nie daje rady. Podsumowując, gdyby August nie miał wady podejrzewam, że byłoby podobnie. W końcu to i to chińczyk. Spełnia moje oczekiwania.

  13. Też jakiś czas temu stałem przed tym problemem:) Kupiłem Harman-Kardon BT, słuchawki używane, już nieprodukowane. Dałem za nie blisko 400 zł, nowe kosztowały dużo więcej. Są świetne, szczególnie do muzyki, której słuchasz (słuchamy podobnej). Co ważne, są też bardzo wygodne i dobrze wykonane. Moim zdaniem warto ich poszukać. Oooo, są nawet tu za 400 zł: https://allegro.pl/oferta/sluchawki-harman-kardon-bt-czarny-pokrowec-7787241014.  W zestawie mają nawet drugi pałąk, ja nie dostałem. Myślę, że warto ponegocjować jeszcze, ale są warte tych pieniędzy. Jeśli wygląd odpowiada i są sprawne, myślę, że się nie zawiedziesz. Tutaj masz ich test: https://audio.com.pl/testy/stereo/sluchawki/1181-harman-kardon-harkar-bt

    Dobrego wyboru:)

  14. No i stało się:) Kupiłem te Piloty. Przez weekend troszkę je potestowałem. Pierwsze wrażenia wizualne: solidne, ciężkie i stabilne. Nie rozbierałem ich, nie miałem na to czasu, chciałem nacieszyć się ich słuchaniem (o tym dalej). Wkręty mocujące głośniki są oryginalne, choć wyglądają na najzwyklejsze (stąd pewnie sugestia, że mogą oryginalne nie być). Z tyłu dwa tunele bass reflex, były ''ruchome'' (puścił klej, więc je podkleiłem). Po ich wyjęciu widać 2 cm grubości płytę, z której zbudowana jest obudowa kolumn, dość grube przewody, wygłuszenie. Całość sprawia wrażenie solidności i estetyki. Dla zobrazowania zdjęcia z aukcji niższego modelu Pilota - Classic 600:

    1370822173_Screenshot-2019-1-15PILOTCLASSIC600HI-ENDSEASREXnajwyszymodel(1).thumb.jpg.9962f41ce5d77f66cfe2e3b820674856.jpg

    464338677_Screenshot-2019-1-15PILOTCLASSIC600HI-ENDSEASREXnajwyszymodel.thumb.jpg.4a0c200a9dfde69e339de28c0e9368d2.jpg

    1643136408_Screenshot-2019-1-15PILOTCLASSIC600HI-ENDSEASREXnajwyszymodel(2).thumb.jpg.267f7cff3b6e61c1ea603df92315773b.jpg

    Zdjęcie (bardzo poglądowe) moich Pilotów wrzucę w wolnej chwili (zewnętrznie praktycznie wyglądają identycznie jw.).

    No i brzmienie. Jak pisałem, podpiąłem je do Yamahy AX-700 sprzężonej z CDX-596, żadnymi szczególnymi przewodami, grube polskiej produkcji 2x2,5 mm2 100% Cu OFC. Segmenty spięte cinchami też z przeciętnej półki. Pomieszczenie ok. 30-35 m2, poddasze ze skosami, bez dywanu i zasłon, ale z dwoma dużymi sofami i poduchami (znalazło się też miejsce na suszarkę z praniem-pomoc żony w wytłumieniu pokoju;). Na pierwszy ogień poszedł "Oxygene 3" Jeana Miechel'a Jarra i uśmiech na pysku:) Piękny, nisko schodzący bas, ale nie waląca w twarz chamówa, jak w Altusach, które też posiadam (z całym szacunkiem do nich), do tego wyraźniutkie szczegóły średnicy, krążące po pokoju (szczególnie dźwięk metalowej ''kulki'' w "part 15"). Potem "Smooth jazz cafe 9" - z dużą przyjemnością słuchało się całej płyty (świetne trąbki i wokale), ale Kawałek Toto - "Lea", bogactwo dźwięków i dynamika utworu w 10. Bardzo lekko, świeżo i soczyście było natomiast na całej płycie Fisheclectic "Jeszcze nie znikaj". Wracając do niskich tonów, po raz kolejny o dreszcze przyprawia "No need to be kindle" z "Ornety" Kampu! oraz punktowy bas w "Jungle boy" i "Sirens" u Kari. Cudowna wręcz gitara i fajna dynamika w "Desire" Blake'a Aarona. Zdążyłem jeszcze odpalić Apocalypticę "Inquisition Symphony" - piękne wyraźne kontrabasy, słychać niemalże każde pociągnięcie smyczka:) Wiem..., podnieciłem się, popłynąłem... Ale naprawdę nie spodziewałem się tego po kolumnach za 1500 zł. Pewnie swoje zrobiła też przestrzeń mojego pokoju (choć akustycznie daleko jej do ideału), w porównaniu do małego pomieszczenia poprzedniego właściciela (a i tam przecież mnie urzekły). Cieszę się, że zaryzykowałem. Nie wiem, jak wypadłyby w porównaniu z Tonsilami Maestro III, ale kosztowały prawie połowę ich ceny. Nie żałuję:) Marka nieznana, ale stosunek ceny do jakości baaardzo korzystny. Podsumowując: Wygląd nie zachwyca (mnie), ale nadrabiają solidnością wykonania, stabilnością, ciężarem. Wyraźny, soczysty, ale dobrze skontrolowany bass (jest tam, gdzie trzeba i ile go trzeba, nie przytłacza), szeroka, dość precyzyjna scena (łatwo usytuować poszczególne instrumenty, wiadomo gdzie "stoi" wokalista), przyjemne szczególiki sopranów (też nie atakujące). Na moje ucho, ładnie wszystko poukładane, bez przesady, czy wyraźnego niedosytu gdziekolwiek. Nazwa kolumn chyba adekwatna, po prostu Classic.

×
×
  • Utwórz nowe...