Skocz do zawartości

Marlboro

Uczestnik
 • Zawartość

  7
 • Dołączył

 • Ostatnio

O Marlboro

 • Ranga
  Debiutant

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Warszawa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Przeczytałem już chyba ponad setkę artykułów na temat wkładek MM i mam trochę takie wrażenie, że skoro i tak nie jest możliwy odsłuch przed zakupem, to czytanie kolejnych mija się z celem - zbyt dużą rolę odgrywają subiektywne odczucia i preferencje muzyczne, by recenzja dawała rzetelny pogląd. To samo zdaje się wynikać z Waszych opinii. Sama recenzja może pozostawiać nieco do życzenia, ale to co było w niej najciekawsze to link umieszczony we wstępie - zadzwoniłem pod wskazany adres, ustaliłem że Ortofon 2M black na pewno będzie współgrał z moim gramofonem, jest dostępny od ręki i mogę liczyć na pomoc w instalacji wkładki i kalibracji gramofonu. Perfekcja. @Kubakk - dziękuję. Masz oczywiście rację, ale to nie jest do końca tak, że nie mam żadnego punktu odniesienia. Przeszedłem przez kilka wkładek, począwszy od sędziwych wkładek Unitry (np. Mf 100), przez podstawowe AT i Nagaoka (MP-100) po Virtuoso (która była fabrycznie zamontowana w moim nowym gramofonie) i różnice są dla mnie wręcz namacalne - już jak słuchając Unitry przesiadłem się na Nagaoka (podstawowy model) to z wrażenia niemalże, przepraszam za wyrażenie, zes***** się w gacie. Akurat w tym zestawie, do którego teraz chcę dobrać wkładkę chcę mieć najlepszą wkładkę na jaką mnie stać, bo (i) nie mam wątpliwości, że zauważę różnicę; (ii) ten zestaw ma najlepsze elementy (na jakie mogłem sobie pozwolić); (iii) muzyka gra u mnie cały czas i zależy mi na bezkompromisowej jakości. To nowy zakup i rzeczywiście aktualnie jestem do niego dość przywiązany. Przesiałem się z Adama gs424 (którego zresztą uwielbiam i ma dla mnie olbrzymią wartość sentymentalną) napędzanego Revoxem A50 z kolumnami Ebench Kh502 więc pewnie przyznasz, że mój nowy "grajek" wraz z resztą zestawu jest jednak sporym skokiem jakościowym. Przynajmniej dla mnie - w moim konkretnym przypadku. Zdaję sobie sprawę, że dla Ciebie i wielu innych osób z Twoim doświadczeniem byłby to downgrade. *** Ostatecznie zdecydowałem się na wkładkę MM Ortofon 2m black. Mam wobec niego spore oczekiwania i mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie. Zgodnie z Waszymi podpowiedziami czas też nauczyć się odpowiednio kalibrować sprzęt i w to też mam zamiar się teraz zaangażować - w razie pytań coś podpowiecie? Dziękuję wszystkim za wszystkie wpisy - dobrze jest mądrych ludzi posłuchać. Edit: Przy okazji - @1Ender & @tomek4446 czy jeśli chodzi o słuchawki to Waszym zdaniem również lepszym rozwiązaniem jest zakup używanych, rewitalizowanych (jak w przypadku gramofonu) czy w tym wypadku lepiej skupić się na nowym sprzęcie?
 2. Panowie, oczywiście zdaję sobie sprawę, że rozwiązań w tej dziedzinie jest wiele. Nie ukrywam jednak, że na tę chwilę jestem przywiązany do mojego pomysłu wymiany tylko wkładki przy zachowaniu pozostałych elementów zestawu (w tym gramofonu lub, jak kto woli, odtwarzacza do płyt winylowych). Najzwyczajniej nie mam na tyle wiedzy żeby zaangażować się w wyszukiwanie i odrestaurowywanie używanych perełek ani też środków na to, by wymieniać teraz cały zestaw. Byłbym wdzięczny gdybyście podzielili się swoim doświadczeniem i zasugerowali co Wy byście wybrali, żeby wymieniając tylko wkładkę za cenę do 3.000,00 zł, wydobyć z zestawu maks potencjału. Oczywiście nie chodzi mi o to, żeby wydać jak najwięcej pieniędzy (wiem też, że w świecie audio można wydać ich nieograniczoną ilość), ale zakładam, poprawcie mnie proszę jeśli błądzę, że nie jest tak że przy istniejącym zestawie nie odczuję różnicy w jakości dźwięku pomiędzy przytoczoną AT95 za 160,00 zł a np. Ortofonem 2M-Black (także przytoczonym powyżej). (I tak, wiem że AT95 zagra na pewno lepiej niż Ortofon 2M-Black ze złamaną igłą - nie w tym rzecz). Biorąc wszystko pod uwagę skłaniam się, w ślad za Waszymi sugestiami, do zakupu przyzwoitej wkładki MM zamiast MC. Natomiast w trakcie dyskusji nasunęło mi się kilka pytań: 1. Czy jest sposób na to, żeby poznać brzmienie wkładki przed jej zakupem (np. czy znacie sklepy umożliwiające odsłuch przed zakupem)? To przecież kluczowy element każdego zestawu niejednokrotnie kosztujący kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy i trudno mi sobie wyobrazić, że zawsze trzeba go kupować w ciemno; 2. Jak mogę sprawdzić, czy określona wkładka będzie pasowała do gramofonu Marantz TT15S1, pomimo nakreślonych mi przez Was (za co dziękuję) niedoskonałości tego sprzętu? 3. Zakładam, że posiadacie w swoich zestawach świetne wkładki - czy moglibyście polecić konkretne modele (takie, jakie można kupić za maks 3.000,00 zł)? Czy zaproponowany wyżej Ortofon 2M-Black to w Waszej opinii dobry wybór w powyższym budżecie?
 3. Nie robiłem tego nigdy. Być może powinienem był to zaznaczyć na samym wstępie - jestem kompletnie początkujący w te klocki, stąd szukam porad u bardziej doświadczonych Kolegów
 4. Jeszcze raz mój zestaw: (i) wzmacniacz Marantz PM14S1; (ii) gramofon Marantz TT15S1; (iii) kolumny Focal Aria 936. Nie posiadam oddzielnego przedwzmacniacza gramofonowego, z mojego researchu wynika jednak, że mój wzmacniacz obsługuje wkładki MC. Czy dobrze rozumiem, że Pana zdaniem nie ma sensu inwestować sporych pieniędzy w nową wkładkę? Chodzi o inwestowanie we wkładkę w ogóle, czy o kwestię "nowa" wkładka vs. "używana" wkładka? Nie twierdzę, że mam najlepszy gramofon z możliwych, a raczej że po prostu taki mam i chciałbym do niego dobrać dobrą wkładkę. Czy rzeczywiście jest tak, że przy przedmiotowym gramofonie mogę korzystać z ograniczonej liczby wkładek? Jeśli tak to jak mogę sprawdzić, czy dana wkładka będzie współgrała z gramofonem. Niestety na tę chwilę nie mogę sobie pozwolić na sugerowaną przez Pana wymianę gramofonu (zresztą wybór padł na ten gramofon po odsłuchu także innych i pozwolę sobie się z Panem nie zgodzić że jest to "tandeta" lub "badziew"). Dziękuję za tę sugestię, zrobiłem research i sugerowany Ortofon wydaje się być ciekawą opcją. Czy w salonie u Państwa jest możliwość odsłuchu przy rożnych wkładkach? Np. czy byłaby możliwość porównania wkładki MC i MM? Poza tym - 1Ender napisał powyżej, że do gramofonu Marantz TT15S1 nie pasują wszystkie wkładki - czy rzeczywiście tak jest? (jeśli tak to, jak zakładam, nie mogę zainstalować Ortofona).
 5. Dziękuję. Ufam jednak, że nie jest tak, że w opisanej sytuacji najlepszym wyjściem jest wymiana gramofonu. Być może wystarczy jednak wymiana samej tylko wkładki?
 6. Szanowni Państwo, Pokrótce: Posiadam gramofon Marantz TT15S1 z fabrycznie zamontowaną wkładką MM Clearaudio Virtuoso Wood. Niestety igła uległa wygięciu i zgodnie z informacją uzyskaną w sklepie, nie da się wymienić igły, trzeba wymienić całą wkładkę. Odpowiadało mi brzmienie oryginalnej wkładki, dlatego w pierwszej kolejności rozważałem zakup takiej samej. Okazało się jednak, że dokładnie takiej nie ma w sprzedaży, a jej następca kosztuje 2.800,00 zł. W tej cenie mogę już bez problemu kupić wkładkę MC. Konkretnie myślałem o Sumiko Blue Point Special EVO III. Wzmacniacz z którego korzystam to Marantz PM14S1, a więc zakładam że powinien bez problemu zasilić wkładkę MC. Nie posiadam oddzielnego przedwzmacniacza. Kolumny to Focal Aria 936. I tu moje pytanie - czy mając budżet, powiedzmy że w granicach 3.000,00 zł lepiej kupić wkładkę MM czy wkładkę MC? Chodzi mi oczywiście o jak najlepszą jakość dźwięku. Przeszukując internet natknąłem się na wiele, niestety rozbieżnych opinii na ten temat. Jeżeli MC to czy w powyższym przedziale cenowym wspomniana Sumiko byłaby dobrym wyborem? I czy rzeczywiście, patrząc obiektywnie, powinna zagrać lepiej niż wspomniana wkładka MM od Clearaudio? Z góry uprzejmie dziękuję za wszelką pomoc.
 7. Szanowni Państwo, Zwracam się z uprzejmą prośbą o wparcie w skompletowaniu zestawu stereo. Zależy mi na tym, by: koszt zestawu nie przekraczał kwoty 18.000,00 zł brutto (give or take 1.000,00 zł); zestaw składał się ze wzmacniacza, kolumn oraz gramofonu (z wkładką gramofonową MM, której koszt wliczony jest do powyższego budżetu); zestaw mógł także służyć, po podłączeniu projektora 4K, jako kino domowe, (koszt projektora nie jest uwzględniony w powyższym budżecie); zestaw był przystosowany do tego, by łączyć się z urządzeniami mobilnymi via bluetooth oraz by odtwarzać płyty CD (zakładam, że tym celu będę musiał dokupić kolejny element zestawu, jednak jego koszt nie jest uwzględniony w powyższym budżecie). zestaw był nowy (chyba że zakładany budżet jest zbyt skromny by skompletować zestaw gwarantujący przy odpowiednim ustroju akustycznym doskonałą jakość dźwięku, która jest tu absolutnym priorytetem). Muzyka: - rodzaj: stoner rock, black metal, heavy metal, hard rock, muzyka klasyczna; - źródło: głównie płyty winylowe, rzadziej serwis "streamingowy" (np. Spotify), sporadycznie płyty CD. Ustrój akustyczny: - pomieszczenie o nieregularnym kształcie - salon połączony z kuchnią i korytarzem; - powierzchnia: ok 45 metrów kwadratowych; - minimalistyczne wyposażenie i umeblowanie (co do zasady brak "rozpraszaczy" czy "pochłaniaczy" fal dźwiękowych), w racjonalnym zakresie wspomagane ekranami lub panelami akustycznymi; - odsunięcie kolumn od ściany: 50 - 60 cm.; - odległość między kolumnami: ok 3,5 m. Z góry bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
×
×
 • Utwórz nowe...