Skocz do zawartości

azymut38

Uczestnik
 • Zawartość

  25
 • Dołączył

 • Ostatnio

O azymut38

 • Ranga
  Debiutant

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Lublin

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Witam. Aktualnie posiadam zestawik amplituner Yamaha + kolumny Dali (Zensor). Potrzebuję głośnika centralnego o małej wysokości, ma on znajdować się pod telewizorem, niestety ekran zaczyna się już na wysokości 13,5 cm, stąd też głośnik musi być maksymalnie niski. Po lekturze ofert znalazłem 3 modele, które by pasowały: 1) Polk Audio S35E, szer. 61,98 cm, wys. 10,48 cm; 2) Taga Harmony Platinum LCR-60 SL, szer. 76 cm, wys. 13,5 cm; 3) Klipsch R-34C, szer. 66,04 cm, wys. 13,21 cm. Skłaniam się oczywiście ku Polk Audio, ale nie wiem czy to rozsądny mariaż z Dali i Yamahą....Jak myślicie?
 2. Jestem po pierwszych dniach z system 2.1 Yamaha 685 + Dali Zensor 3 + SVS SB-1000. Pierwsze wrażenia: nigdy wcześniej nie miałem styczności z takim dźwiękiem w domu. Jest niesamowity. System wg mnie ma ciepły bas i bardzo czytelne górne częstotliwości. Jest jeszcze za wcześnie by pisać konkrety, ale teraz dopiero słychać jak bardzo brzmienie uzależnione jest od jakości źródła, np. próbki 24bit wokalów z youtuba, czy demówki HQ albo nagrania HI-FI z Tidala pokazują o niebo lepiej możliwości sprzętu niż sygnał z dekodera NC+ na niektórych kanałach, czy teledyski z YT z gorszym dźwiękiem. Wprawdzie amplituner wygładza sporo, ale rozwija skrzydła dopiero po zetknięciu się z wysokiej jakości materiałem. Co jeszcze zauważyłem - przy transmisji BT z iphona wymaga jest korekcja lip sync, dźwięk rozjeżdża się z obrazem, tego efektu nie ma przy Airplay (zapewne chodzi o szerokość dostępnego pasma). Subwoofer to wielkie bydle jak na moją przestrzeń, spodziewałem się mniejszych gabarytów. Jego brzmienie w pełni jednak mnie zadowala. Nie robiłem jeszcze korekcji akustyki YPAO R.S.C., nie wiem czy ona jest możliwa i celowa przy systemie 2.1. Generalnie dopiero teraz widzę, że pomysł na kolumny podłogowe w moim pomieszczeniu był bez sensu i jedynym sensowym rozwiązaniem były właśnie kolumny podstawkowe. Jestem w trakcie dalszej rozbudowy do 5.1. Mam w związku z tym 2 pytania: głośniki surround (Dali Zensor Pico) tak jak i przednie chcę umieścić na standach. Przednie stoją na standach wysokości 70 cm, do tylnych mam możliwość dokupienia standów o wysokości 76 cm lub 90 cm (nie mogę niższych). 1. Czy głośniki surround mogą stać wyżej niż przednie, tj. 70 cm przód vs 90 cm tył? 2. Czy głośniki surround mogą stać szerzej niż przednie (mam taką możliwość)?
 3. Tak, zdecydowanie, porównując z najtańszymi ofertami w Polsce. Mowa o subwooferze i amplitunerze. Kolumny frontowe miałem z innego źródła.
 4. Dziękuję przedstawicielom Q21 za rady w doborze. Pozostałym forumowiczom również. Problem częściowo sam się rozwiązał. Dostałem w prezencie monitory Dali Zensor 3 wraz ze standami. Dzięki Q21 i ich rozsądnej ofercie uzupełniłem zestaw o amplituner Yamaha RX-V685 oraz subwoofer SVS SB-1000. Tak więc zaczynam od 2.1. W dalszej perspektywie centralny oraz surround, także od Dali. Jak tylko sprzęt dojedzie i zakończę jego konfigurację, na pewno podzielę się wrażeniami.
 5. Dziękuję. Moje plany kolejny, już mam nadzieję ostateczny raz, uległy zmianie. Trzeba było jednak zrobić lekkie przemeblowanie. Aktualnie schemat pokoju wygląda następująco: Teraz jakbym to widział: pomyślałem, że w tej sytuacji idealne będą kolumny podłogowe o wysokości ok. 1,0 - 1,1 m, o szerokości max 20-22 cm, w przyszłym tygodniu wybieram się do Q21 - będę umawiał się na odsłuch wybranych kolumn / o ile się da/. Przewidywany amplituner to Onkyo 686 lub Yamaha 685. Kolumny, które wydają mi się rozsądne wypisałem poniżej: / chodzi też o to, żeby membrany ich głośników były umieszczone stosunkowo wysoko, gdyż kanapa ma 56,5 cm wysokości i będzie częściowo przysłaniać lewą kolumnę/, nie ukrywam też, że najbardziej podoba mi się Opal 23. Dali Spektor 6 972 x 195 x 313 mm 13,8 kg Jbl Arena 170 959 x 217 x 283 mm 12,5 kg Jbl Arena 180 1086 x 217 x 314 mm 15,2 kg Magnat Shadow 207 1070 x 190 x 350 mm 19,8 kg Pylon Audio Opal 23 1000 x 190 x 300 mm 17,0 kg STX Neutrino FX-150 1030 x 220 x 225 mm 15,0 kg Wilson Raptor 7 1010 x 195 x 300 mm 15,0 kg. Co myślicie? Pewnie zasugerujecie Magnata 207 /też mi się bardzo podoba/, tylko on dolną membranę ma stosunkowo nisko. Co prawda to niskotonowa i kierunkowość nie ma tu takiego znaczenia, ale czy na pewno? Planuję też zapodać subwoofer SVS, więc niskie tony z podłogówek nie muszą być jakieś wybitne.
 6. Przemyślałem. Nie dam rady zrobić przemeblowania /musiałbym wywołać wojnę/, ale dam radę rozsunąć kolumny bardziej od siebie. Zamiast wnęk po boku szafki rozstawię je inaczej - lewą do skraju kanapy i praktycznie do ściany, prawą maksymalnie do osi wejścia do pokoju. Po dokonanych pomiarach wychodzi na to, że odległość pomiędzy kolumnami przednimi byłaby rzędu 160-170 cm (może nawet 180 cm) - na użytek konkretnego filmu czy odsłuchu mógłbym prawą kolumnę swobodnie przesunąć w prawo, co dałoby rozstaw nawet pow. 2 m., zaś odległość do punktu odsłuchu to niezmiennie jakieś 240 cm (min. 230 cm). Dodam, że głośnik centralny będzie niestety musiał być ustawiony pionowo - nie mam innej możliwości. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ale dopuszczalne i być może nawet wyjdzie to lepiej przy takim rozstawie kolumn (z pionowo ustawionego głośnika będzie, wydaje mi się, węższe pole akustyczne). Przy takim rozstawieniu jakie planuję mógłbym nawet pokusić się o szersze kolumny, a co za tym idzie wyższe. Muszę tu przypilnować jednej kwestii tzn. takiej, że z uwagi na wysokość kanapy 56,5 cm, głośniki w kolumnie podłogowej powinny "zaczynać się w górę" od tej właśnie wysokości, żeby kanapa nie tłumiła dźwięku /w tym przypadku z lewej kolumny/. Wiem, kolejny raz zmieniam koncepcję, ale dążę do optymalnego rozwiązania. W tym momencie szukam już "normalnych" kolumn podłogowych, o szerokości do 20 cm. Jak na razie względnie pasowałyby Magnat Shadow 207, Elac Debut 2.0 F5.2, czy Dali Spektor 6, niemniej nie przejrzałem jeszcze ofert innych producentów.
 7. Hm, w sumie gdybym postawił podłogówki, to wyszłoby 145 cm odstępu między kolumnami. Ten pomiar 115 cm wynikał z założenia, że kolumny podstawkowe stoją po bokach telewizora. Nie wiem czy 145 wiele zmienia. W tymże układzie mógłbym także pokusić się /zamiast podłogowych/, o postawienie 2 stojaków i na tym 2 kolumn podstawkowych. Różnica byłaby taka, że podstawkowe byłyby szersze, ale i tak ich osie pionowe byłyby od siebie w odległości mniejszej niż podłogowe, ponieważ żeby się zmieścić musiałby zachodzić na przestrzeń nad szafką. Popatrzę jeszcze w domu i ponownie wszystko pomierzę, w szczególności odległości pomiędzy przyszłymi kolumnami i punktem odsłuchu. Dziękuję za poradę. Oczywiście masz rację. Nadmieniam jednak, że kolumny podłogowe nie byłyby "upchane", umiejscowiłbym je w ten sposób, żeby ich frontowa płaszczyzna byłaby najmniej na osi frontowej płaszczyzny szafki TV, a najlepiej, żeby nieco wystawała. W ten sposób uniknąłbym zakłóceń akustycznych płynących z odbić dźwięku od boków szafek.
 8. Dziękuję wszystkim za pomoc i cierpliwość do mnie oraz za sukces w przekonaniu mnie, żeby na front nie kupować małych monitorków. Wybór, z racji ograniczeń przestrzennych, padł na Indiana Line Tesi 542. Myślę, że do połowy stycznia uporam się z zakupem i na pewno zdam relację. Te kolumny staną się punktem wyjścia do rozbudowy systemu - do 5.1. Co do amplitunera to jeszcze dumam nad Yamaha RX-V685/ Onkyo TX-NR686 / Pioneer VSX-LX303. Generalnie zamierzam też wpiąć do tego Chromecasta. Ostatnią kwestią, którą pozostawiłem sobie do wyboru, na obecnym etapie, to zakup subwoofera, który sprawdziłby się nie tylko w kinie domowym, ale i przede wszystkim w odsłuchu muzyki (lubię słuchać muzyki filmowej, orkiestrowej, pozbawionej wokalu, chciałbym usłyszeć ten basik z płynący z bębnów, kontrabasu i innych instrumentów, chociażby organów). Widzę, że na forum wiele osób chwali sobie produkty marki Rel (w budżecie mieści się model T/5I). Tu też zdaje się na Waszą wiedzę i doświadczenie.
 9. 1. Dlaczego z ciężkim sumieniem? 2. Czy może Pan podać wymiary Dali Oberon 5? - chodzi mi o samą szerokość kolumny bez podstawy, na ich stronie internetowej jest napisane: "Maks. wymiary z podstawą i maskownicą - 162 mm"....a ile szerokości ma sama kolumna? Pytam, bo podstawę mógłbym częściowo schować pod szafkę..
 10. Nie wiem dokładnie co miał Pan na myśli. Podniosłem budżet i na polu bitwy pozostały: szerokość Indiana Line Tesi 542 - 135 mm Taga Harmony PLATINUM F-60 SL - 155 mm Indiana Line DIVA 552 - 160 mm Pylon Audio Sapphire 23 - 160 mm Dali Zensor 5 - 162 mm (nie wiem ile szerokości ma podstawa, a ile sama kolumna) Dali Oberon 5 - 162 mm (nie wiem ile szerokości ma podstawa, a ile sama kolumna) Monitor Audio Radius 270 - 125 mm (177 mm z podstawą) - tak wynika z rysunku CAD, podstawę częściowo mogę schować pod szafkę i uwzględniając 2 mm przerwy (żeby kolumna nie dotykała szafki) wychodzi jakieś 150 mm szerokości łącznie z podstawą, więc się mieści. Doradźcie mi proszę - co wziąć z w/w? Amplitunery jakie biorę pod uwagę to: Marantz NR1509, Onkyo TX-NR686 lub Yamaha RX-V685 (preferuję Marantza ze względu na małą ilość miejsca). Dziękuję.
 11. Teraz dopiero na to wpadłem ?....z lewej i prawej strony szafki mam łącznie 31 cm, gdybym przesunął stoper od drzwi przesuwnych, to nawet 32 cm. Tak więc mam spokojnie po 15 cm z każdej strony.... Gdyby tak zamiast kolumn podstawkowych zastosować więc kolumny podłogowe?? Z tego co sprawdziłem to pasowałyby np.: 1. Taga Harmony PLATINUM F-60 SL 155 mm szer. 2. Indiana Line Tesi 542 135 mm szer. 3. STX Electrino 200 140 mm szer. 4. Pylon Audio Sapphire 23 160 mm szer. Bardzo podobają mi się te Taga Harmony, pytanie czy Indiana Line nie są lepsze? STX jest pochylony w tył? Stoi na fabrycznej podstawce czy jak to jest? Wydaje mi się, że z podstawą nie zmieszczą się u mnie. Pylon ma ponoć mało basu (tak piszą w recenzjach). Do wszystkich potrzebowałbym subwoofera? Jak myślicie - to dobry kierunek? Dziękuję wszystkim za dotychczasowe porady i przepraszam za zamieszanie w wiadomościach.
 12. No to mam już termin kiedy kupuję sprzęt ? Zupełna zmiana koncepcji. Załączam zdjęcie i opis. Liczę na Wasze wsparcie. Podjąłem decyzję, po dokonaniu pomiarów, żeby założyć większe kolumny i biorąc pod uwagę zasobność portfela myślę, że mogłyby to być Dali Zensor 3....lub coś podobnego. Myślałem też o Heco Aurora 300, ale chyba nie ma błyszczącego wykończenia, na którym mi nieco zależy. Magnaty odpadają ze względu na wykończenie, podobnie Monitor Audio. Jak widać na obrazku, jest miejsce na Dali Zensor 3 (mają 205 mm szerokości). Potrzebne jednak będą standy. Przy czym nie mogą być one szersze (w sensie tej pionowej części) niż 15 cm, a najlepiej 10 cm. Taką mam odległość od szafki z lewej strony (tu max mogę zrobić 15 cm). Do tego musiałby to być stand zwrócony w prawo, a więc mający albo podstawę z lewej strony, albo po prostu taką możliwość regulacji (naniosłem biały kształt na lewo od telewizora). Z prawej mógłby być stand klasyczny, lub lewostronny (zaraz obok jest wejście do pokoju i trzeba by pomyśleć, co byłoby najlepsze - chyba najlepiej symetrycznie odwrócone). Standy muszą być, gdyż od ścianki bocznej telewizora do końca szafki mam tylko 14 cm szerokości. (zdjęcie ma zafałszowaną perspektywę) i kolumna większa w szerokości niż 14 cm musiałaby stać częściowo za telewizorem....chyba, że 14 cm kolumny stałoby na szafce, a reszta "w powietrzu" (chyba to nie jest dobry pomysł). Czy są takie standy o jakie mi chodzi oraz czy Dali Zensor 3 to dobry wybór? Co do amplitunera, to jeszcze się zastanawiam, chyba wezmę jednak do kina domowego, żeby później móc dokupić centralny i surround. Na początek wszedłbym w system 2.1. Subwoofer umieściłbym z lewej strony (część niewidoczna na zdjęciu, zaraz między szafką a kanapą). Tu też jeszcze nie wiem, czy wziąć Tannoy TS2.8 czy Klipsch R-8SW ....a może coś innego, gdyż w tym ustawieniu nie jestem już tak związany szerokością suba i powiedzmy, że mam na niego dostępne nawet 41 cm szerokości i max 45 cm głębokości. Zależy mi na basie szczególnie do muzy, żeby słychać było tą podstawę basową nawet przy delikatnej głośności, z kinem nie poszaleję bo wiadomo - sąsiedzi. Z góry dziękuję za porady.
 13. Nie musi być Denon. A co byś powiedział gdyby do tych Dali podpiąć: a) Marantz NR1509 / NR 1609 b) Onkyo TX-NR686 c) Pioneer VSX-933 / VSX-S520 / VSX-LX303 d) Yamaha RX-V485 / Yamaha RX-V685 ?
 14. Czyli jednak lepiej Dali.... Oba modele mają nie więcej niż 16 cm szerokości, przy czym oferują całkiem sporo. Pozostałe o tych gabarytach /które wymieniałem w wątku/ zdają się nie mieć takiego potencjału.
×
×
 • Utwórz nowe...