Skocz do zawartości

Dawid Smoleń

Uczestnik
 • Zawartość

  24
 • Dołączył

 • Ostatnio

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Małopolska

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. To chyba ja namieszałem zakładając, że takich kabli nie ma. Notabene faktycznie o takie ciężko. Dzięki za podpowiedzi
 2. Jeszcze jestem przed głębszym badaniem sprawy bo ciężko o jakiś źródła w przypadku Apple'a. Niemniej jednak chciałem już teraz publicznie zachwycić się tym laptopem z nadzieją że padną jakieś ciekawe uwagi. Kiedy usłyszałem jak te głośniki grają, spadłem z krzesła. Tak, chodzi mi o głośniki w laptopie. Apple był (jest?) wzorem user-experience i teraz popisali się niesamowicie. Jestem pewien że stosują nieziemskie czary w DSP a do tego zestaw 6 głośników i modyfikacje sprawiają że: - zakres częstotliwości schodzi poniżej 80 Hz. niewiarygodne! - dźwięk jest zdumiewająco głośny i głęboki, nie słyszałem czegoś takiego NIGDY w żadnym laptopie. Można oglądać filmy z łupnięciem jak w systemie 5.1. - Dźwięk jest zaskakująco przestrzenny. Wylewa się szeroko poza ekran, głównie do góry, ale i na boki. wiem co mówię, nie mogę czasem uwierzyć że nie gra moje stereo które stoi 4 metry przede mną, tylko Mac. A stereo mam high-endowe. Ponieważ jestem inżynierem i dobrze znam się na DSP, wierzę, że przed nami niesamowite czasy. Przyszłość jest w przetwarzaniu cyfrowym, kiedy postępy z ostatnich paru lat zawitają na rynku, nie będzie już kroku wstecz. Zakładam, że MacBook Pro 2019 16' jest tego przykładem.
 3. @mkk nie chcę być strasznym lamusem ale wczoraj przez godzinę nie mogłem takiego znaleźć i uznałem że tak się historycznie poukładało że takich nie ma.... a tu proszę https://www.komputronik.pl/category/17160/kable-usb-c-mini-usb.html I faktycznie to załatwia sprawę, jeśli dobrze rozumiem. Tidal na Macu dekoduje MQA, EQ używam jeśli chcę przez Boom'a, dźwięk wychodzi z USB po konfiguracji w ustawieniach w Hi-Res i trafia do Dynaudio Connect. Zapytam od razu: problemów wynikających z samego kabla/przejściówki nie powinno być, ale może być kłopot związany jakimiś tam jitterami i zakłóceniami z procesora?
 4. Tak, to by się może sprawdziło, choć jeszcze nie wiem jak podpiąć do tego Macbooka? Jeszcze raz, czego potrzebuję: Tidal [MQA, format cyfrowy] -> cyfrowy EQ -> Dynaudio Focus XD coaxial LUB Dynaudio Connect (USB/coax/toslink/wifi) MacBook odtwarza Tidal MQA oraz programy takie jak Boom 2 CHYBA robią EQ w hi-res. Problem w tym że nie wiem jak wypuścić dźwięk cyfrowy z Macbooka przez USB-C/wifi na Dynaudio. Od razu powiem że w starym Macbooku miałem wyjście optyczne które wpinałem do Dynaudio Connect i było po problemie.
 5. Chyba niekoniecznie potrzebuję DACa - chcę żeby sygnał został cyfrowy od źródła aż do samego głośnika. Potrzebuję też mieć opcję EQ, stąd wydaje mi się że standardowy DAC się nie sprawdzi. Mam Dynaudio Focus 20 XD który ma wejście tylko coaxial rca, ale do tego jest właśnie Dynaudio Connect z wejściami takimi jak podałem wyżej.
 6. Posiadam laptopa który ma wyjścia tylko USB-C oraz minijack. Do tego mam aktywne monitory Dynaudio z wejściem tylko coaxial RCA oraz takie urządzenie Dynaudio Connect z następującymi wejściami: - Analogowe wejście stereo minijack 3.5 mm - Analogowe wejście stereo RCA - Cyfrowe wejście optyczne (do 24 bit / 192 kHz) - Cyfrowe wejście koaksjalne (do 24 bit / 192 kHz) - Wejście Mini USB (do 24 bit / 96 kHz) - Bluetooth (A2DP, aptX, AAC) - Wi-Fi (Spotify Connect, DLNA) Chcę słuchać muzyki z Tidal MQA. do tego chcę użyć equalizera cyfrowego. Są odpowiednie aplikacje na Maca. Chciałbym żeby kanał pozostał cyfrowy, więc jack odpada. Najprościej połączyć Macbooka z Dynaudio przez Bluetooth. Chciałem jednak zobaczyć jakby to było słuchać hi-res i Bluetooth na to nie pozwala. I teraz nie wiem jak to połączyć żeby było hi-res. Generalnie strasznie słabo z takimi przejściówkami z usb-c na cokolwiek. Czy przejściówka usb-c na USB "zwykłe" plus interfejs USB-coaxial to dobry pomysł? Czy taka przejściówka za 30 zł pogorszy jakość dźwięku? A może wystarczy przejściówka USB-C na MIni-USB za 2 złote i kabel? A może powinienem zainwestować w RaspberryPi i odtwarzać prosto z niego muzykę i tam doinstalować jakiś EQ? Czy są odtwarzacze strumieniowe sterowane przez smartphone z opcją EQ? Nie za bardzo rozumiem tematy związane ze stratą jakości dźwięku USB więc proszę o opinie co zrobić żeby wygodnie i w miarę możliwości tanio cieszyć się inputem MQA z Tidala w jakości minimum 96kbs 24bit z możliwością własnej EQ.
 7. I w tym rzecz: dlaczego? Co sprawia, że scena jest głęboka? Co takiego ma highend? Przecież to tylko charakterystyka częstotliwościowa w poszczególnych kierunkach plus jakieś przesunięcia fazowe. Nie wiem co jest lepsze, czy głębia czy szerokość, mam wrażenie, że głębia jest bardziej czarująca i angażująca. Wydaje mi się też, że ludzie generalnie wolą głębię. Widziałem takie wątki, gdzie twierdzono, że scena jest albo szeroka, albo głęboka. Jeszcze pracuję nad ustawieniem monitorów + EQ, żeby to potwierdzić, dam znać, ale już nie mam starego sprzętu żeby porównywać.
 8. Tak, ale miks jest ten sam w danej piosence, a niektórzy twierdzą, że jeden sprzęt gra głęboko, drugi płasko. Ja sam zmieniłem niedawno sprzęt. Poprzedni (kolumny podłogowe) grał tak, że jak perkusja była dynamiczna, to zakrywała inne źródła. Trochę mi to przeszkadzało. Kiedy słuchałem jednak muzyki akustycznej. efekt był imponujący. W szczególności zwróciłem uwagę na Cannonball Damiena Rice'a. Gość śpiewał to siedząc 2-3 metry za kolumnami i miałem bardzo intensywne wrażenie że jest właśnie tam, nigdzie indziej. Na moim nowym sprzęcie (monitory) scena jest wyraźnie lepsza, bardzo szeroka i dokładna. Mocno wychodzi poza kolumny. Wszystko jednak jest całkiem płaskie. Założyłem, że korektorem będę mógł uciąć niektóre częstotliwości, tak, by tę głębię uzyskać. Nie umiem jednak uzyskać takiego efektu, to nie to, więc jestem teraz zaskoczony.
 9. Nie, mam na myśli to, że kolumna gra całą wysokością czyli np. źródło dźwięku ma 1 metr wysokości, przez to też jakieś przesunięcia i opóźnienia, z kolei monitory grają praktycznie tylko głośnikami, źródło dźwięku jest bardziej skoncentrowane
 10. NIe nie, mam na myśli tę samą głębię o której mówisz Ty, właśnie w tym cytacie chodziło mi o to żeby pominąć kwestie związane z niskim basem
 11. Bardzo dziękuję za dyskusję. Co do marantz vs onkoyo - czy używając dodatkowego EQ będzie można tak wysterować dźwięk, żeby onkoyo przestał grać płasko a zaczął grać jak marantz? Czy możliwe że kolumny podłogowe mają Z ZASADY większą głębię niż kolumny podstawkowe? Przemilczmy pasmo przenoszenia i załóżmy że jedne i drugie schodzą do 40Hz. Czy kolumna podłogowa może grać cała, czyli powiedzmy 1m źródła dźwięku, a monitor gra tylko 40 centymetrami w powietrzu i to wpływa na poczucie głębi? Czy kolumn powinna grać "cała"?
 12. Dźwięk jak dźwięk - różne częstotliwości dochodzą do nas w tym samych czasie, z dokładnością (albo raczej bez) do przesunięcia fazowego na zwrotnicy. Różne głośniki mają różne zwrotnice i różne charakterystyki częstotliwościowe. Przede wszystkim jednak na to czy instrument jest daleko czy blisko w miksie wpływa pogłos i manipulowanie dryness/wetness. I stąd moje pytanie: co wpływa według Was na głębie sceny? Czy to tylko częstotliwości, czy coś więcej? Dlaczego tak często mówi się o niej w kontekście wzmacniaczy a nie głośników? Umie mi to ktoś wytłumaczyć?
 13. Mimo że jest wiele tematów dotyczących adaptacji, to jednak nie mogę znaleźć tego, co interesuje mnie. Przeprowadzam się do mieszkania, które jest w stanie deweloperskim i które będę wykańczał. Zastanawiam się o czym warto pomysleć przed rozpoczęciem prac, by cieszyć się później najlepszym dźwiękiem? Jednym z pierwszych pomysłów jest specjalna pianka akustyczna pod panele. Byłbym skłonny dołożyć trochę funduszy, żeby nie utrudniać życia sąsiadom z dołu i rozkręcić muzykę czasem trochę głośniej. Czy ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie? Druga rzecz to aneks kuchenny na jednej ze ścian. Również chcielibyśmy mieć aż dwoje dużych drzwi, pozycja do ustalenia, wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane. Są też drzwi balkonowe. Załączam plan. Dajcie proszę znać o czym mogę już teraz pomyśleć, a także gdzie widzielibyście stereo. Przykładowe pytania, które mnie nurtują - czy drzwi będą ok, czy jest jakaś specjalna podłoga, jakaś farba czy coś, jak zrobić najlepszą akustycznie kuchnię, czy da się coś zrobić z oknami, z grzejnikami etc. Nie pytam generalnie o typowe dyfuzory, absorbery i rozmaite zasłony, tylko poziom niżej. Wysokość mieszkania 2.58, od wylewki do sufitu. Posiadam wysokiej klasy monitory, które schodzą poniżej 40Hz i którym nie brakuje basu.
 14. Od kilku tygodni wciągnąłem się bardzo w sprzęt audio. Jestem posiadaczem fajnego stereo za ~6k w trochę adaptowanym pomieszczeniu 18m kw. Ostatnio trafiłem przypadkiem na odsłuchy Dynaudio Focus XD 400. To co usłyszałem zwaliło mnie z nóg i nie mogę o tym zapomnieć. Nie chcę wydawać tyle pieniędzy na głośniki, ale Dynaudio Focus XD 20 kosztują już 17k i podejrzewam że mogą grać równie dobrze. Już wkrótce się przekonam na odsłuchach. Podczas odsłuchów najbardziej podobały mi się niesamowita dynamika i kontrola, nie tylko w basie, bo np. w skrzypcach solo też, ale w basie to miazga, a także podobała mi się klarowność i neutralność - słyszałem wyraźnie tyle ile chciałem. Mam tu pewne dylematy: 1. Na minus - muzyka z Tidala raczej brzmiała gorzej niż z CD. Słuchałem akurat z Tidala innych rzeczy - Beirut i Amy Winehouse. To już nie zwalało z nóg tak jak Victor Wooten lub elektronika z CD. To mnie właśnie martwi - czy ktoś ma na ten temat jakąś teorię? 2. Zupełnie nie jestem osłuchany w tym przedziale cenowym. Mogę tylko powiedzieć że to Dynaudio mnie zachwyciło. Jaka jest szansa że od razu złapałem króliczka? 3. Mam teraz kolumny trójdrożne. Monitory mi się podobają znacznie bardziej, szczególnie te, ale czy to nie będzie krok wstecz? 4. Czy zestawy z kolumnami pasywnymi mają w ogóle jakąś szansę brzmieć tak żywo jak ta aktywna para? Jeszcze mogę dodać że liczy się dla mnie przede wszystkim brzmienie - dobieranie kabli/wzmacniaczy/DACów to może i fajna zabawa, ale ryzyko jest za duże, że coś nie zagra. Jeśli chodzi o wygodę związaną z zestawem pasywnym - Czy mogę liczyć na jakieś komentarze?
 15. Poradziłem sobie z usterką, głośnik ma już regularny kształt. Nie wiem jeszcze jak odsłuchy. Na razie że tak powiem przyjemne, no i wizualnie kolumny z powrotem cieszą. Oczywiście po jednej stronie został minimalny ślad. Zastanawiam się skąd ta różnica między kopułami a membranami? Nie mogę tego wyczytać, nie do końca rozumiem.
×
×
 • Utwórz nowe...