Skocz do zawartości

grzegorz.

Uczestnik
  • Zawartość

    60
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez grzegorz.

  1. Dnia 16.02.2024 o 08:58, Marcin W napisał:

    Cześć.

    Mój pierwszy post, dlatego chciałbym się na początku serdecznie przywitać.

    Chciałbym Was zapytać o kierunek poszukiwań kolumn głośnikowych do zestawu:

    NAD M33 + NAD M23 + NAD M23 (bridge). M33 pracuje teraz jako preamp, niebawem wymienię go na M66.
    Słucham głównie elektroniki, jazzu, muzyki z wokalami (eg. Massive Attack, Zero 7) i  wiele innych, ale nie szukam zestawu do rocka czy metalu, a już na pewno nie szukam lampowego, ciepłego brzmienia.

    Zależy mi na świetnym, ale nie męczącym detalu, wiadomo - dobrej średnicy i precyzyjnym basie. W razie czego z basem sobie poradzę dodając suba.

    Przesłuchałem:
    Bowers 702 S3 - wyczynowe - mają wszystko co lubię, tylko na dłuższą metę są przesadnie sterylne i teochę męczące.

    Wilson Audio Sabrina X - mój faworyt, gra fantastycznie, ale gdyby były odrobinę większe, myślę że zagrałyby jeszcze lepiej.

    Focal Sopra No2 - grają ślicznie, ale nie mają tego czegoś co mają modele wyżej. Zagrają z każdą muzyką świetnie, ale brakuje im IMHO pazura.

    Herbeth M40.2 - trochę za kominkowe, ale to jest jeszcze faza testów.

    Na pewno nie szukam lampowego grania, potrzebuję grania "z pazurem". Jak macie jakieś pytania to chętnie odpowiem. Budżet - 70 - 80 k.

    Pokój przygotowany akustycznie (p. B. Chojnacki przeprowadził pomiary i przygotował projekt).

    A ja bym spróbował Proac D20R. U mnie doskonale zagrały z pojedynczą końcówką m23, z dwiema będzie na pewno lepiej. Mój salon ma prawie 30m2 i porównując z Bowersami (703, 702 Signature) znacznie przyjemniejsze brzmienie - nie brakuje detali i jest to coś, czego oczekujemy od reprodukcji jazzu, czyli ta namacalność. No i najciekawsze - bas schodzi na pewno zgodnie z deklaracją producenta, co nie idzie w parze z ich rozmiarem.

    Jedyną cechą, która może być pewnym ograniczeniem jest ich gra na najwyższych poziomach głośności - tutaj już praw fizyki nie da się ominąć, ale z drugiej strony jednak przynajmniej u mnie grały co najmniej o klasę lepiej niż większe D30R.

    Może ich wartość postrzegana nie jest najwyższa, ale dźwiękiem zdecydowanie nadrabiają, dość powiedzieć że w takim połączeniu (z m23) w moim przypadku lepiej zagrały od przeszło dwukrotnie droższych Dynaudio Confidence 20.

    • Lubię to 1
    • Gratulacje 1
  2. 54 minuty temu, Recov napisał:

    Matko… I mam jeszcze raz tłumaczyć o co mi chodzi?? I co to dla mnie znaczy „piękniej”??? 😁🙈

    Słusznie, nie idź tą drogą. Tam jest grupa wzajemnej adoracji nie wnosząca nic do tematu, których można określić "grupą idiotów" (nawet niepożytecznych), a jak wiadomo z nimi jest tak, że najpierw sprowadzą Cię do swojego poziomu, a potem pokonają doświadczeniem...

    • Lubię to 1
  3. 4 godziny temu, Recov napisał:

     Grzegorz, dziękuję za uznanie. Skoro słuchałeś, to wiesz o czym mówię. I skoro słuchałeś, to wiesz jak taki zestaw gra. Może właśnie Ty jesteś w stanie podpowiedzieć jakiś konkretny zestaw, który jest alternatywą dla B&W i Devialtów? Twoja rada odnośnie umówienia się w salonach jest owszem cenna, sam na to wpadłem już na początku, natomiast chciałbym mieć już jakieś wstępne konkretne wskazanie, żeby nie tracić czasu na latanie po Polsce i słuchanie kilkudziesięciu zestawów, z których połowa będzie grała i tak gorzej niż mój. Po prostu nie mam na to czasu. Stąd moja tu obecność i jak widać po szerokości wątku dość drażniące niektórych pytanie 🙂

    Co prawda słuchałem B&W oraz Devialeta, ale poradzę Ci abyś w pierwszej kolejności do Bowersów spróbował zdobyć na odsłuchy coś czego nie miałem okazji jeszcze odsłuchać, a mianowicie końcówkę mocy Gryphon Essence Stereo wraz z przedwzmacniaczem Essence Pre. Znam kogoś, kto zasila tymi Gryphon'ami Bowersy 802 i bardzo sobie chwali (przerzucił już multum sprzętu i mając podobne oczekiwania do Twoich twierdzi, że jest to endgame, wiem że nie jest, ale znając jego podejście do tematu na pewno gra to wyśmienicie).

    Co do Twojego stwierdzenia, że nie masz czasu, moja rada jest taka, że jeśli chcesz, żeby zagrało to dla Ciebie "pięknie" musisz mimo wszystko czas znaleźć, bo niestety ale na tym pułapie cenowym (zresztą na innych też) dopóki nie spróbujesz, co dla CIEBIE najlepiej zagra, dopóty nie będziesz wiedział czy faktycznie w Twoich warunkach lokalowych jest możliwy do osiągnięcia przyrost jakości, który uznasz za na tyle istotny, aby zmieniać to co posiadasz teraz, a stety albo niestety wybór jest olbrzymi.

    • Lubię to 1
  4. Szanowny @Recov, na wstępie gratulacje za skonfigurowanie świetnego systemu. Miałem okazję słuchać zarówno Bowersów, jak i Devialeta i potwierdzam, że przy opisanych przez Ciebie oczekiwaniach poszedłeś w b. dobrym kierunku.

    Nie podam Ci teraz konkretnych propozycji i rad, ale znając aktualne Twoje uwarunkowania zrobiłbym tak: umówiłbym się w salonach 3 - 4 dystrybutorów, tak abyś mógł dokonać gradacji (na razie w ich warunkach lokalowych) zaproponowanych konfiguracji sprzętowych i w dalszej kolejności po odsłuchach, ustaleniu co Ci się najbardziej podobało wypożyczył wybrane kolumny, elektronikę do odsłuchu w Twoim salonie. Bo tak naprawdę krytyczny odsłuch może się odbyć tylko w Twoim salonie i najlepiej, żeby nie trwał kilku dni, ale co najmniej dwa tygodnie, tak abyś miał szansę na spokojnie ocenić, czy to co Ci przyjdzie odsłuchać gra "piękniej".

    Wiem, że tu nie ma konkretu, ale jak sam napisałeś nie będąc osłuchany musisz trochę się "pomęczyć".

  5. @terracan1929 Sparafrazowałem jedynie Twoje słowa na bardziej dosadne. Myślę, że mam do tego prawo, ponieważ posiadając Yamahę oraz Hegla nie muszę się domyślać w temacie różnic między nimi jak Ty, ale znam je z autopsji. A co do buczenia, celowo podałem ten link ponieważ wystarczająco wyraźnie są tam podane przyczyny jego występowania, co je powoduje i w jaki sposób można uniknąć.

  6. 26 minut temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

    Jak napisałem w poprzednim poście za radą Grzegorza puściłem sygnał z CD po analogu w trybie Direct i zmian nie odnotowałem, więc raczej dac i streamer odpada. Kolumnami przestaję żonglować - chciałem po latach odsłuchów monitorów przejść na podłogówki, co uczyniłem w zeszłym tygodniu. A basu brakowało mi od zawsze również przy innych wzmacniaczach, o czym też pisałem powyżej. Pożyczę jakiś inny wzmacniacz i sprawdzę, jak zagrają kolumny. Zastanawiam się też nad powrotem do wsparcia subwooferem, tylko pożyczę go najpierw i zrobię pomiar z subem. Kraft (jeżeli czytasz) - czy pozostałeś przy konfiguracji z subwooferem? Czy dobrze pamiętam, że wybrałeś bowers'a?

    Pomiędzy określeniem "basu brakowało mi od zawsze" a absolutnym brakiem basu poniżej 100 Hz zgodnie z przedstawionym wykresem musi być jak napisał powyżej Mariusz tylko jedna możliwość - gdzieś jest inny problem. Dlatego sprawdziłbym (jak pisałem powyżej) wzmocnienie poprzez jego wymianę, ale również kolumny - może coś nie tak ze zworkami w Carinach. Poza tym możesz, aby wykluczyć całkowicie problem z pomieszczeniem, przenieść się ze sprzętem do drugiego pokoju, może nawet sąsiada i tam jeszcze wszystko sprawdzić.

    I jeszcze jedno - czy podłączałeś do Arcama słuchawki? Jak tam wygląda sytuacja z basem?

    BTW: skąd jesteś?

  7. 5 godzin temu, Sylwester Wojajczyk napisał:

    Grzegorz. Dzięki za zainteresowanie i podpowiedź, ale też pomyślałem po obejrzeniu pomiarów, że to wygląda jak odcięcie na wzmacniaczu. Tylko nigdzie w menu nie znalazłem takiej opcji, Arcam nie ma wyjścia sub out, więc raczej to chyba nie wina sprzętowa. Przed Arcamem miałem inne wzmacniacze (Atoll in200, CA cx80, DENON 1510 i parę jeszcze innych) i niedobór basu był od zawsze, tyle że nie robiłem wtedy pomiarów i niedobór basu uznawałem za cechę monitorów, na których grałem. Ale faktycznie muszę sprawdzić na innym wzmacniaczu, a gdyby ktoś znał Arcama lepiej i podpowiedział, czy czasem faktycznie nie ma gdzieś opcji odcięcia niskich tonów, to będę wdzięczny.

    Obawiam się, że problem równie dobrze może być programowy, dlatego może spróbuj zresetować ustawienia wzmacniacza. Ewentualnie podłącz dowolne źródło do jednego z wejść analogowych (CD, PVR, STB) i skorzystaj z opcji Analogue Direct- opcja Direct na pilocie, taki odsłuch również wiele wyjaśni.

  8. Dnia 9.04.2023 o 13:58, Sylwester Wojajczyk napisał:

    Zrobiłem pomiary w DL i niestety nie widzę poprawy w basie w stosunku do monitorów:( Pytanie do kolegów, którzy ogarniają temat akustyki: czy da się zrobić coś z tak dużym spadkiem na niskich tonach? Wygląda na to, że niezależnie od kolumn, które wstawię do pokoju, to bas i tak idzie sobie do sąsiada:( 

    carina_elac.jpg

    Ewidentnie spadek wygląda na odcięcie niskich tonów na którymś etapie ścieżki sygnału. Bardzo podobnie to wygląda do charakterystyki w moim Buchardzie i150, gdy omyłkowo włączyłem konfigurację pod subwoofer. Sprawdź dokładnie wszystko w swoim Arcamie, jeśli Ci się nie uda znaleźć przyczyny, wypożycz dowolny wzmacniacz, w którym nie ma DSP i oceń różnicę.

  9. 8 godzin temu, zolt napisał:

    Są do kupienia niedaleko m.in. Dynaudio Focus 160 i Exite X18.
    Jak one się mają do takich R3?

    Ani R3, ani tych, które wymieniłeś Dynaudio nie słuchałem. Jedyne co miałem do powiedzenia w temacie moich Dynaudio w konfiguracji z Lyngdorfem napisałem powyżej.

  10. @zoltJestem niemal pewien, że spodobałaby Ci się charakterystyka Dynaudio, o których pisałem wcześniej. Niestety ja jestem ze Szczecina - trochę daleko. Ale po odsłuchach, gdyby Ci R3 nie przypasowały, daj znać, to coś wymyślimy.

  11. 18 godzin temu, zolt napisał:

    Właśnie zastanawiam się jakie monitory dobrać pod Lyngdorfa i SVSa SB2000.

    Skoro będziesz miał suba, to świetnie z Lyngdorfem i subem (subami) zgrywają się Dynaudio Contour S1.4 LE. Byłem z nimi u znajomego, który ma dwa Lyngdorfy - 1120 oraz 3400 i za każdym razem brzmiało to lepiej niż dobrze. Właśnie odciążenie ich głośnika nisko-średniotonwego dodawało oddechu i takiej szlachetności - średnica stawała się jeszcze bardziej namacalna, a wysokie i tak w tych Dynaudio są świetne. Gdybyś chciał więcej informacji, śmiało pisz na priv. 

  12. 3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

    Ale ta doskonała jakośc przy słabym materiale będzie natarczywa.

    W takim razie wymagania Autora wątku są sprzeczne - "przestrzenne i detaliczne kolumny" do słabego materiału z Youtube. Albo rybki albo akwarium. Dla mnie w ogóle rozważanie Youtuba w kontekście hifi, to jakieś nieporozumienie. Kolega pisze że "Właśnie detali i przestrzeni brakuje mi w Melodikach" i gdy mu się proponuje coś, co te wymagania spełnia, odpowiada, że Youtube nie zagra - to żart jak dla mnie. Pewnie gdybym zaproponował kolumny bardziej gęsto grające (jakieś Wharfedale np,), to byłby zarzut, że detali nie będzie.

    • Lubię to 1
  13. 1 godzinę temu, enak napisał:

    Co jeszcze by się nadawało? Quadral?

    Poszukaj używanych Usher Mini One DMD. W cenie do 10 tys. ciężko będzie znaleźć coś, co by je przebiło w dziedzinie naturalności, przestrzenności i jakości wysokich tonów. Są głosy, że grają poluzowanym basem, ale absolutnie tak ich nie odbieram - bas jest w mojej ocenie jak najbardziej prawidłowy, czyli zróżnicowany w zależności od danego instrumentu, obecny i stanowiący pożądaną podstawę dla reszty pasma. No i dostajesz jako wisienkę na torcie wspaniałe skrzynki, których jakość wykonania jest nie do przeskoczenia przez konkurentów w tej cenie.

    Gdybyś chciał więcej informacji pytaj tu lub na priv.

  14. Wypożycz inny wzmacniacz (najlepiej tego Arcama), posłuchaj u siebie w domu i okaże się, czy problemem jest CA, czy winna jest po prostu krzywa izofoniczna (może w Twoim przypadku jest bardziej krzywa), i jeśli tak to kup wzmacniacz z pokrętłem podbicia basu.

  15. 22 godziny temu, Trikuba napisał:

    Witam 

    CO polecacie do Michi x5 chciałbym coś zmienić na lepsze :) teraz jest to Bowers 702 s2 i jest wszystko Ok, ale może coś większego ??? 

    Pokój 50 m2 żródło streamer Node 3 i gramofon.  Muzyka głownie jazz trochę klasyki rocka. 

     

    Swoje 702 Signature zmieniłem na Monitor Audio Gold 300 5G. W zakresie basu odczułem znaczną poprawę, w zakresie średnicy i stereofonii jest porównywalnie, ale jeśli lubisz charakter grania B&W na wysokich tonach, to może Ci ich z MA brakować, chociaż detaliczność zachowują, tyle że w nie aż tak wyeksponowany sposób jak robią to Bowersy. W związku z tym, że planuję zmianę tych Goldów na wyższą serię Platinum, śmiało pisz do mnie na priv, a może uda się nam spotkać na odsłuchach.

    PS. Wcześniej 702, a teraz Goldy zasila combo: Michi P5 + S5.

  16. 2 godziny temu, S4Home napisał:

    Wiesz zbliżona to nie to samo.

    Wiele jest produktów podobnych do siebie. Nie tylko w branży audio a jednak innych.

    Posłuchaj E2 i E3.

    Piotr

    Zaintrygowałeś mnie tym wpisem. Naprawdę słuchałeś w bezpośrednim porównaniu tych dwóch wzmacniaczy lub E280 - E380? Bo o ile np. w przypadku Maca nie miałbym żadnej wątpliwości jeśli chodzi o klasę wzmacniacza najniższej serii do oczko wyższej, gdzie już są autoformery, to w przypadku Accu różnica występuje przede wszystkim w zakresie dostępnej mocy, co teoretycznie może mieć znaczenie w przypadku bardziej wymagających zespołów głośnikowych lub jeśli do nagłośnienia z pełną mocą jest większe pomieszczenie.

    Dlatego będę wdzięczny za bardziej konkretne informacje, w jakich aspektach seria E-2xx tak mocno obrywa od E-3xx. A przy okazji, czy posiadacie w swojej ofercie Accuphase?

×
×
  • Utwórz nowe...