Skocz do zawartości

MIŁY

Uczestnik
 • Zawartość

  12
 • Dołączył

 • Ostatnio

O MIŁY

 • Ranga
  Debiutant

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Częstochowa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. To nie chodzi o sugestię tylko o to co usłyszysz. Najlepiej zrobić sobie po prostu ślepy test w zaprzyjaźnionym salonie, kilka wzmacniaczy i kolumn w różnych budżetach i oczywiście brak wiedzy co teraz gra i co ile kosztuje. Zależy też jakie są Twoje oczekiwania i wymagania i jak bardzo masz wyczulony słuch. Moja żona np. kompletnie nie słyszała różnicy pomiędzy tanim amplitunerem AV połączonym zwykłymi kablami a posiadaną Yamahą RN602, połączoną kablami Chord Shawline. W tym samym czasie ja słyszałem różnicę jakości dźwięku tylko pomiędzy samymi kablami.
 2. Witam, większość osób odwiedzających forum nie jest w stanie usłyszeć drobnych różnic i niuansów brzmieniowych. Pomijam oczywiście całkowitych laików dla których muzyka z telefonu brzmi całkiem dobrze. Jeden z salonów audio odpisał mi, że zamieniając RN602 na RN803 zyskam 5-10% poprawę jakości. Jeżeli wzmacniacz AS 701 gra również trochę lepiej niz RN803 to w sumie może dołożę do tego jeszcze 5% w stosunku do RN602. Czy jest to na tyle bezwzględna poprawa, że bez trudu ją usłyszę? Ja w salonie audio nie słyszałem znaczącej poprawy RN803 z kolumnami za 4-5 tyś. Dopiero postawienie droższych kolumn dało ewidentną poprawę jakości dźwięku w każdej niemal dziedzinie a zwłaszcza w selektywności, punktowości basu, kulturze, braku chaosu/jazgotu itp . Gdyby do tego dołożyć jeszcze drogi wzmacniasz... Wniosek z tego jest taki, że obracając się w podobnym budżecie trudno jest wyskoczyć ponad określony poziom grania sprzętu i aby go przeskoczyć trzeba niestety wyłożyć większą kwotę.
 3. Ampli (czyli wzmacniacz) + tuner (czyli radio), inne bajery dodali później dostosowując urządzenia do postępu technologicznego. Rozumiem, że AS701 też Ci nie podszedł skoro zmieniłeś?
 4. Jest to bardzo prawdopodobna opcja👍 a mocy w RN602 raczej nie brakuje (w teście audio 2 x 110W/8 ohm i 2 x 158W/4 ohm), potrzebne są tylko kolumny o wysokiej efektywności 89 dB i więcej. M4, które posiadam przy -10dB na potencjometrze amplitunera zaczynają się pocić i jest naprawdę głośno. Dobre kolumny to jednak podstawa, później chociażby ze względów logistycznych zawsze jest łatwiej przywieść do domu kilka wzmacniaczy na odsłuchy niż kilka par kolumn. Może jakieś propozycje kolumn do 7-8 tyś za parę?
 5. No właśnie, plan był prosty, zamiana kolumn na lepsze a RN602 na RN803. Ale po pierwszych przesłuchaniach widzę/słyszę, że nie będzie łatwo kolumnami w budżecie 4-5 tyś poprawić znacząco brzmienia Tannoy Mercury M4, a zmiana dla samej zmiany mnie nie interesuje. Oczywiście posłucham jeszcze moich typów głośników, ale gdyby okazało się, że dopiero np. takie Pylon Diamond 28 lub Audio Academy Hyperion IV+ dają wyraźną poprawę jakości dźwięku to pewnie w tą stronę będę chciał pójść. Wtedy właśnie pojawi się dylemat, czy RN803 czy może AS701, który być może lepiej sprawdzi się z takimi kolumnami a może jeszcze coś innego. Oczywiście cały czas zależy mi na funkcjach sieciowych, możliwości łączenia urządzenia z siecią przez wi-fi, podpięcia pendrive i odkodowaniu sygnału cyfrowego po kablu optycznym z TV.
 6. To znaczy, że A-S701 + odtwarzacz sieciowy NP-S303 to lepsze rozwiązanie niż RN 803? Czy potrzebny będzie jeszcze zewnętrzny Dac? Słucham muzyki z serwisu Spotify z telefonu, łączenie telefonu z amplitunerem przez wi-fi. Generalnie jestem po pierwszym odsłuchu kolumn w Częstochowie. Akurat podłączona była Yamaha RN803. Pierwsze kolumny, akurat były podpięte, Elac Carina FS247.4 ze wstęgą, dźwięk satysfakcjonujący, ale bez szału, ale to tylko kalibracja słuchu ponieważ budżet nie ten. Później pracownik salonu uparł się, że podłączy Klipsch 8000, kompletnie nie dla mnie dźwięk (za ostry i męczący). Następne Davis (nie mieli Balthusa) więc wyższy model i dźwięk w mojej ocenie nie wnoszący poprawy w stosunku do mojego obecnego zestawu. Następnie do odsłuchu poszły kolumny Pylon Diamond 25 i tutaj pojawił się uśmiech na mojej twarzy. Słychać było kulturę i szczegółowość, słyszalną znaczną poprawę w stosunku do moich RN602 i M4, ewidentnie kolumny o klasę lub dwie lepsze od słuchanych wcześniej. Jedyny minus to niska efektywność i konieczność mocniejszego odkręcenia gałki amplitunera. Prawdopodobnie Diamondy 28 mają wyższą efektywność o 3dB więc zagrają znacznie głośniej. Triangli Borea i Monitor Audio Bronze nie słuchałem, gdyż Pan widząc moje reakcje na prezentowane głośniki, powiedział, że szkoda czasu na odsłuch bo nie wypadną korzystnie. Innych ciekawych propozycji nie było w salonie. I tutaj pojawia się wniosek (może trochę przedwczesny), że aby poprawić znacząco jakość dźwięku, ewidentnie dobrze grającego zestawu RN602 i M4, nie ma chyba sensu szukać kolumn za 4-5 tyś, które nie wniosą jakościowej zmiany i trzeba będzie przemyśleć inne opcje. Oczywiście to nie koniec odsłuchów, tylko trzeba będzie wybrać się poza Częstochowę.
 7. Im dale w las tym więcej drzew. Aktualna lista do ewentualnego odsłuchu to: Do 4 tyś - Heco Aurora 700 oraz Q Acoustics 3050i 4-5 tyś - Polk Audio RTi A7, Polk Audio Signature S60E, Phonar Veritas P3 Style, Triangle Borea BR08, Davis Balthus 70 5-6 tyś PSB Imagine X2T, Wilson Exlusive Line 10 Proszę o opinie osób, które kiedykolwiek słuchały wymienionych kolumn.
 8. Zastanawiam się również na ile przy "wzmacniaczu" takim jak Yamaha RN 803 zakup droższych kolumn wprowadzi słyszalną poprawę jakości dźwięku. Ostatnio natknąłem się na film, w którym twórca kolumn ZETA ZERO Tomasz Rogula twierdzi, że brzmienie systemu w 90% zależy od brzmienia kolumn, ponieważ, aż 2 krotnie następuje tutaj zamiana energii (z elektrycznej na mechaniczą-ruch membran oraz z mechanicznej na akustyczną-ruch membran na dźwięk) i w przypadku budowy kolumn istnieje największe pole do "zepsucia" dźwięku. Zastanawiam się więc czy system składający się z RN803 i np. kolumn Audio Academy Hyperion IV Plus zagra znacząco lepiej od systemu RN803 i niedrogich kolumn np. HECO Aurora 700?
 9. Tak, również się nad nimi zastanawiam (nagroda EISA, atrakcyjna cena i wygląd), ale z racji niższej pułki cenowej obawiam się, że nie poprawią znacząco jakości dźwięku i nie wypełnią dźwiękiem sporej powierzchni w porównaniu z Tannoy M4, które posiadam na stanie (w swoim czasie były jednymi z najlepszych w tej klasie cenowej obok Avance Omega 503). @S4Home Dynavoice odrzucę raczej ze względu na brak finezji i melodyjności, o której napisałeś no i ten mało finezyjny, przytłaczający wygląd. Do posłuchania Focal (może ten rodzaj nienaturalności okaże się atrakcyjny), Dali choć mało dynamiczne wg kolegi @lysyrafal no i może inne modele wymienione przez kolegów. Wiem na pewno, że chciałbym posłuchać w jednym salonie, przy tych samych warunkach odsłuchowych kilku kolumn, tylko, że to pewnie nie będzie proste np. z Phonarami, które chcę posłuchać koniecznie!
 10. @lysyrafal, @S4Home, dziękuję za porady. Niestety podane propozycje są ponad budżetem. 6 tyś/5 tyś niby różnica nie jest duża, ale to jednak 20% i w takim budżecie można by dopisać do listy wiele innych modeli. No i te gabaryty Fyne F502, raczej nie znikną w salonie. @S4Home, czy miał kolega może jakieś doświadczenia z kolumnami, które wymieniłem w swojej krótkiej liście?
 11. Salon ma trochę firan i zasłon, skórzane kanapy, jakieś wnęki, wystająca obudowę kominka, panele na podłodze, oczywiście choinka nie stoi przez cały rok. Gdy nie ma choinki, ta druga kanapa skierowana bokiem w stronę telewizora normalnie stoi po drugiej stronie. Ogólnie nie zaobserwowałem nigdy żadnych pogłosów czy odbić.
 12. Dzień dobry, Na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi forowiczami. Nie mogę nazwać siebie audiofilem, nie słucham audiofilskich wydań płytowych, ale sprzętem audio interesuje się już od ponad 20 lat. Od zawsze słuchałem dość namiętnie różnej muzyki więc i jakość dźwięku ma dla mnie znaczenie. 20 lat temu na bazie mody nabyłem zestaw kina domowego Pionner (VSX808 RDS + DVD 525) + kolumny Tannoy Mercury M4. Dwa lata temu pozbyłem się VSX808 RDS i postawiłem amplituner stereo Yamaha RN 602, dokupiłem kable głośnikowe Chord Shawline i przesiadłem się na muzykę z Youtube i Spotify, płyt słuchając jedynie sporadycznie. Generalnie dźwięk wydobywający się z zestawu jest całkiem poprawny i zrównoważony, ale jednak pozostawię pewien niedosyt. Z tego też względu przymierzam się do zakupu nowych kolumn oraz na 90% do zamiany RN 602 na RN 803 spodziewając się poprawy dźwięku w zasadzie w każdej dziedzinie (wiem, wiem, że „wzmak” stereo zabrzmi lepiej, ale chodzi mi o efekt „all in one” oraz to, że 803 wygląda dokładnie tak samo jak 602, więc druga połowa nie zauważy kolejnej zmiany. Tak więc niejako jestem skazany na RN 803). Chciałem prosić o pomoc w wyborze i wskazanie 2-3 kolumn, które warto by zabrać na odsłuch. Kolumny stoją w dość dużym salonie ok. 50m2 (wysokość 265cm) o wymiarze ok. 5 x10m na krótszej ścianie w odległości ok. 3,5m od siebie a miejsce do słuchania znajduje się niejako w wierzchołku trójkąta równobocznego, który tworzą te 3 punkty. Muzyka, której słucham to w zasadzie wszystko prócz jazzu, country, bluesa i muzyki poważnej. Rock i pop z lat 80-90 np. Simple Minds, Red Box, Cock Robin, rock np. Pink Floyd, Dire Straits, indie rock i muzyka alternatywna z lat 80-90 James, The Cure ale też współczesny np. Blossoms, The War on Drugs., progrock np. Steven Willson ale też współczesny pop: Dua Lipa, The Weeknd, Post Malone. 98% czasu to muzyka słuchana raczej cicho lub w średnim zakresie głośności (do -25 db na wyświetlaczu RN 602) , głośniejsze słuchanie bardzo sporadycznie. Moje preferencje brzmieniowe to ogólnie kultura, szczegółowość i równowaga, dźwięk wychodzący przed kolumny, efektowność grania, która nie znudzi mnie przez wiele lat. Wysokie: czyste, klarowne, przejrzyste bez kłucia w uszy, bez ostrości, ale tez bez zaokrągleń i stępienia. Średnica: wyrównana z łagodnymi przejściami w górne i dolne rejestry, selektywna, radząca sobie z mnogością dźwięków i instrumentów, bez jazgotu i chaosu. Dynamika i swoboda niskiego środka i wysokiego basu nadające odpowiednie tempo utworom. Niskie: szybki, duży, nisko schodzący (niżej niż w M4, ale nie koniecznie do najniższych zakresów), punktowy niż rozwleczony, nie dudniący bez rezonansów. Budżet na kolumn to maksymalnie 5.000 zł za parę. Chodzi mi raczej o kolumny, które ze względu na gabaryty nie będą nachalne. Po lekturze testów i forów, mam kilka dobrze ocenianych propozycji, które wpisują się w moje założenia cenowe i estetyczne. DALI OBERON 7 (ładne, mocne, obszerny bas, charakter brzmienia dostosowany do większości gustów) PHONAR VERITAS P3 STYLE (piękne, klasyczne, smukłe skrzynki, dobre przetworniki, mimo niewielkich przetworników 2x6,5 potężny bas) FOCAL HORA 816 (ładne, mocne, obszerny bas, neutralne) DAVIS ACOUSTICS BALTHUS 70 (ładne, smukłe skrzynki, niestety nie testowany, ale na podstawie testów BALTHUS 50 i 90, można stwierdzić, że to najlepszy kompromis) DYNAVOICE DF8 (duży, obszerny bas, szczegółowość, dynamika, niestety są potężne więc raczej nie znikną w salonie a wręcz przeciwnie, będą w nim dominować czego chcę uniknąć). Bardzo dziękuję za wszelkie porady i ewentualną dyskusję.
×
×
 • Utwórz nowe...