Skocz do zawartości

Jeffrey77

Uczestnik
  • Zawartość

    7
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Jeffrey77

  1. Dnia 28.01.2024 o 11:29, lukluk71 napisał:

    Ja z kolei nie odnoszę takiego wrażenia żeby kastrowały gitary i wokale. Dla mnie to piękne brzmienie z analogowym charakterem. Ale u mnie 8 (były) 15 są podpięte pod Lyngdorfa 1120, który raczej nic nie dodaje i nic nie odejmuje od kolumn, po prostu brzmi naturalnie, gdzie mam wrażenie że zostawia naturalny charakter brzmienia kolumn i to jest dla mnie ogromny plus.

    3500-4500 to ładna cena za 8, ale trzeba pamiętać że w 2021 mleko kosztowało 2 zł teraz kosztuje 4

    Kastrują, kastrują ;) tępią-zaokrąglają krawędzie dźwięków, miałem te kolumny. Dzięki temu zabiegowi nie uświadczysz brudu przesterowanej gitary, brudnego głosu, szorstkości, etc. jakie można spotkać w rocku, heavy metalu, jazzie - ALE:

    1. dzięki temu zabiegowi jednocześnie korygują, wygładzają zrypane nagrania CD, czy z serwisów muzycznych, łagodzą jazgot i to ich ogromna zaleta.

    2. nie każdy słucha rocka i metalu

    3. to nie jest wada, tylko cecha, a w wielu przypadkach będzie zaleta

    4. to jedyne kolumny, który potrafiły wywołać u mnie ciarki na plecach, wzruszenie, emocje. Są świetne i na pewno do nich wrócę.

  2. Dnia 28.01.2024 o 11:55, Rafał S napisał:

    Wszystko jest kwestią oczekiwań i reszty toru. Niedawno w innym wątku pewien forumowicz pytał, czy Pylony Diamond 18 nadadzą się do metalu. Moim zdaniem, nie do końca, ale jemu to zagrało. Dla jednego w rocku kluczowa będzie szybkość i przejrzystość, a drugi nie wyobraża sobie słuchania go bez ciepła i nasyconych barw. Z jazzem zresztą to samo.

     

    Dnia 20.01.2024 o 11:00, lukluk71 napisał:

    Gato 8 poszły w szczęśliwe ręce, R3 też ;)

    15 zadomowiły się u mnie już na stałe. Coś czuję że długo z nimi zostanę. 

    I tak żeby się pochwalić, doszło nowe źródło, gramofon wspaniałe uzupełnia się z Gato. 

    Tak informacyjnie, z pewnego źródła dowiedziałem się że Gato FM będzie już prawdopodobnie od lutego w sklepach.  

    PXL_20240120_094107104.jpg

    PXL_20240119_230759740.jpg

    Cześć. Co mógłbyś powiedzieć o tych FM-15 w odniesieniu do FM-8, miałem FM-8 i też się nad nimi zastanawiam.

    Dnia 3.01.2024 o 17:57, lukluk71 napisał:

    PXL_20240103_121115252.jpg.fd9c72c2a93cf27f5d47c3d4c855c0fc.jpgJestem po bezpośrednich porównaniach FM-8 VS FM-15 i co tu dużo pisać. @mateolo2 wyczerpał temat o tych kolumnach. Każde @mateolo2 idealnie się potwierdza.  FM8 sprawiają wrażenie szybszych, co najdziwniejsze, tak jakby w FM-8 było więcej basu, ale takiego basu który jest dobrze kontrolowany. Serio to dziwne uczucie kiedy po 15 podłącza się takie 8 gdzie słyszy się większą ilość basu na średnich lub niskich poziomach głośności, FM15 dopiero dostają więcej dołu jak się podkręci poziom głośności, ale to nie jest złe że jest mniej basu w 15, bo w jednych i drugich jest bardzo wysoki poziom tego basu, dla mnie bardzo fajny. Śmieszna sprawa, kiedy słuchasz 15, a zaraz podpinasz 8 gdzie sobie myślisz że takie maluchy będą grały szczupło i chudo na 24m2 a tu ciągle to zaskoczenie "JAKI POTĘŻNY DŹWIĘK MAJĄ TE MALUCHY" no ale jednak 15 potrafią bardziej wypełnić mój pokój dźwiękiem, fizyki tu się nie oszuka 15 są większe i na większym metrażu to czuć. 8 pokochałem z automatu, już po pierwszych odsłuchach, ale były momenty w których jednak brakowało mi wypełnienia dźwiękiem całego pomieszczenia, nie zrozumcie mnie źle, bo mimo wszystko jak na takie małe kolumny, to one potrafiły jebnąć, na tyle że te moje 24m2 nigdy nie mógłbym słuchać na full, ale jednak 15 grają "większym" dźwiękiem. :)  Ogólnie pokochałem ten gato miziasty, muzykalny dźwięki i wygląd. I mając 15, gdzieś z tyłu głowy siedzi mi żeby sobie zostawić te maleństwa do mojej sypialni 13 m2. Jakby budżet pozwolił to bym tak zrobił.

    U mnie FM-8 grały pod Denon PMA-1500AE i Moon 250i - ten drugi dał im takie doładowanie dołem, że zrobiła się wyraźna różnica w wypełnieniu pomieszczenia dzwiękiem. Niestety sprzedałem ale chyba na powrót kupię FM-8 lub FM-15.

  3. Dnia 29.12.2023 o 01:34, mateolo2 napisał:

    Hej,

    Jako, że dużo osób pyta mnie o kolumny Gato i generalnie zainteresowanie modelami Fm-8, Fm-15 rośnie (o czym zreszta świadczy fakt, że nie da się ich teraz kupić nowych, a listy oczekiwania w salonach są najbliżej na marzec) to postanowiłem zestawić ze sobą te dwa modele. Sam niedawno byłem użytkownikiem fm-8 (mialem w swoim audio-życiorysie już dwie pary tych cudeniek) i próbowałem znaleźć porównania do fm-15, nieskutecznie. Właśnie dlatego czuje się w obowiązku napisać parę słów dla osób poszukujących (tak jak ja do niedawna) informacji o różnicach i podobieństwach miedzy tymi modelami :).

    O samym brzmieniu serii FM od marki Gato nie będę pisał bo robiłem już to tutaj no forum z porównaniami do innych kolumn itd. Wiele też o modelu fm-8 zostało napisane, dlatego tematu sygnatury dźwięku kolumn tej marki poruszać nie będę. Chciałbym po prostu pomóc w decyzji, który z modeli będzie dla kogoś lepszy i czy warto dopłacać do fm-15. 

    Za nim kupiłem fm-15 zastanawiałem się na ile będzie duża różnica miedzy 8. W internecie info brak, dlatego pisałem do salonów audio, które znają te dwa modele. Wszystkie odpowiedzi, które dostawałem mniej więcej się pokrywały: Gato fm-15 to więcej dołu ze względu na większy przetwornik nisko-średnio tonowy oraz większy litraż obudowy (fm-8 - 8 litrów, fm-15 - 15 litrów. Przy 8, 15 to wielkie krowy). Więcej dźwięku jako takiego, bardziej wypełniającego pomieszczenie, większa skala brzmienia. 

    Mniej więcej zgadza się to z tym co usłyszałem, ale nie do końca! Pierwsze wrażenia po podłączeniu 15 u mnie - mniej basu. Ale jak to możliwe?! Przecież to miała być główna zmiana. Tutaj odpowiedź nie jest do końca 0-1. Fm-15 faktycznie schodzą niżej, potrafią dużo mocniej "zatrząść" pomieszczeniem. Jednak są zestrojone względem 8 trochę inaczej. Ósemki mają dużo bardziej podbity wyższy bas, przez co robią wrażenie kolumn bardziej zestrojonych w kierunku grania dołem. Paradoksalnie 15 wydają się być lżejsze przy nich. Dlatego po podpięciu 15 po 8 można odnieść wrażenie mniejszej ilości basu. Jednak jest to wrażenie złudne bo wystarczy odpalić kilka innych utworów, żeby zobaczyć na ile niżej 15 potrafi zejść. Ma większy autorytet i bardziej brzmieniowo przypomina podłogówki niż podstawki. Jednak przy cichym słuchaniu to 8 brzmiały jakby tego basu miały więcej. Ósemki wyraźnie zostały zaprojektowane tak, żeby pomimo małego przetwornika zaskakiwać dołem. W 15 nie ma takiej potrzeby bo mamy już spory woofer. Dlatego w 15 czuć, ze bardziej postawiono na przestrzeń. I tutaj faktycznie słychać największą różnicę. Scena, jej szerokość, trójwymiarowość i cala skala dźwięku jest dużo większa od 8. Wysokich tonów też jest więcej, są bardziej szczegółowe. Przy niektórych utworach są już blisko aż zbyt wyeksponowanych, ale nigdy nie pozwalają sobie na kłucie w uszy. 

    Jeśli miałbym jednym prostym sformułowaniem określić to w czym są lepsze 15 od 8 to po prostu wielkość, skala i potęga dźwięku. 

    W związku z tym jeśli naszym głównym argumentem wyboru 15 nad 8, bądź wymianie na większy model jest chęć posiadania większej ilości basu to moim zdaniem nie warto dopłacać tej sporej różnicy. Jest go troszkę więcej, jest inny (w 15 bardziej kontrolowany, zmienny), ale to nie główna różnica miedzy tymi kolumnami. Tutaj postawione obok siebie (co robiłem) zachwycają tak samo bardzo, a dla osób, które lubią mieć cala muzykę osadzona na dobrej podstawie basowej (a nie oczekiwać możliwe najniższego zejścia) może się okazać, ze 8 się bardziej spodobają. 

    Jeśli natomiast ktoś posiada 8, lubi te kolumny i chciałby po prostu mieć "jeszcze więcej tego" to 15 są idealnym upgradem. Bądź jeśli ktoś ma większe pomieszczenie i ma poczucie, ze 8 nie wypelniaja go w całości to tak samo 15 będą świetnym wyborem, ponieważ różnią się głównie skalą brzmienia. 

    Jeśli ktoś posiada małe pomieszczenie (powiedzmy do 20m2) wybrałbym 8 niezależnie od posiadanego budżetu. Czemu? Ponieważ to w czym 8 przewyższają 15 jest szybkość. Fm-15 to kolumny wolniejsze, mniej energiczne. Są trochę spokojniejsze względem ósemek. O czym pare razy tu czytałem. Jednak coś za coś. Są wolniejsze, ale brzmią już jak podłogówki z autorytetem, a nie podstawki. Ósemki spokojnie wypełnia to max 20m2 (sklepy mówią nawet o 30m2 ale moim zdaniem tutaj już troszkę przesada), zapewnią super szybkość i piękny nisko schodzacy bas. Jeśli natomiast posiadamy powyżej 20m i budżet nie robi różnicy to proponowałbym 15. 

    Podsumowując. Zarówno 8 jak i 15 to kolumny o tym samym pomyśle na brzmienie. Opisane na górze różnice między nimi nie są duże. Fm-15 to większa skala dźwięku, bardziej wyeksponowane i szczegółowe wysokie tony oraz średnica, ale wolniejsze granie od ósemek. Fm-8 mniejsza skala dźwięku, ale trochę większa szybkość. Ale nie są to zmiany tak duże, na jakie wskazywałaby zarówno różnica w cenie jak i wielkości skrzynek. 

    Dodatkowo chciałbym jeszcze wspomnieć o jednej ważnej kwestii. Fm-8 względem 15 są kolumnami dużo trudniejszymi do napędzenia. Nie bez powodu Gato Audio na swoich prezentacjach pokazuje je z potężnymi monoblokami. Oczywiście nie mówię tutaj, że należy mieć potężne monobloki, żeby ósemki napędzić, ale dobrze by było gdybyśmy mieli minimum to 100w przy 4ohm na kanał. Lubią dużo prądu i dopiero wtedy pokazują swój potencjał. 15 w odróżnieniu od nich są kolumną, z którą poradzą sobie nawet słabsze wzmacniacze. I różnica tutaj miedzy tymi modelami względem zapotrzebowania na prąd jest na prawdę wyraźna. 

    Ja tylko ze swojej strony mogę jeszcze raz z całego serca polecić zarówno 8 jak i 15 :) 

    Gdybyście mieli jakieś pytania o różnice miedzy tymi modelami to śmiało piszczcie. Z chęcią odpowiem

    P.s. Gdyby ktoś szukał obecnie 15 to dostałem bardzo dobry deal na jeden egzemplarz i mogę podpowiedzieć gdzie je obecnie wyrwać w dobrej cenie :) 

    @Redakcja AUDIO Mam prośbę. Niechcący napisałem to w "stereo", a chciałem w "nasze testy". Mogę prosić o przeniesienie? 

    Cześć. Ja że swojej strony dodam, że FM 8 dostały kopa z Moon 250i, z Denon PMA1500AE brzmiały za jasno. Jeśli chodzi o dźwięk to jest on wg mnie zaokrąglony, ładny, miękki, plastyczny, po prostu piękny, ALE wg mnie przez to do rocka się nie nadają bo ta miękkością kastrują gitary i wokale (tutaj polecam porównać choćby z Acoustic Energy AE300). Natomiast w ogóle to brzmią pięknie do długich odsłuchów. W 2021 można było kupić nowe za 3500 do 4500 ze sklepu.

  4. 29 minut temu, DiBatonio napisał:

    Bzdura!

    W AV od zawsze na końcu czasopisma był tak zwany ranking i klasyfikacja wg jakosci brzmienia, wystarczy zajrzeć, że w danym segmencie znajdują się różne cenowo sprzęty audio.

    A WR wybór redakcji, to wybór redakcji i nic więcej, czyli uznanie dla danego urządzenia. 

    To jeszcze raz, może tym razem sie uda....

    A do pobrania ze strony tabela rankingu wg AV.

    https://www.avtest.pl/images/download/Ranking-Audio-Video-2023.pdf

     

    Screenshot_20231228_173550_Adobe Acrobat.jpg

    No, faktycznie. Dzięki za czujność i sprostowanie błędnej informacji. Pozdrawiam 

  5. Dnia 9.12.2023 o 18:24, DiBatonio napisał:

    W ostatnim numerze AudioVideo testowane są Wiimy Pro i Pro plus.

    Zajrzałem sobie do gazetki, redakcja "brzmieniowo" pod względem jakości umieściła oba w segmencie D.

    Czyli fajne gadżety na początku zabawy w audio.

     

     

     

     

    Dnia 9.12.2023 o 18:24, DiBatonio napisał:

    W ostatnim numerze AudioVideo testowane są Wiimy Pro i Pro plus.

    Zajrzałem sobie do gazetki, redakcja "brzmieniowo" pod względem jakości umieściła oba w segmencie D.

    Czyli fajne gadżety na początku zabawy w audio.

     

     

     

    Klasyfikacja urządzeń A,B,C,D to przedziały cenowe sprzętu, a nie ocena ich jakości. Jakość w danym przedziale cenowym oddaje opis, ocena redakcji w tabeli przy urządzeniu i ewentualnie flagi typu WR wybór redakcji etc.

  6. Moje rozwiązanie problemu:

    1. połączyć dekoder np Canal+ z amplitunerem kablem HDMI

    2. Podłączyć amplituner z TV kablem optycznym Toslink.

    3. Podłączyć wyjście amplitunera Kina Domowego oznaczone HDMI (ARC) do wejścia w telewizorze HDMI (ARC - powinno być oznaczone) kablem HDMI obsługującym kanał zwrotny ARC. 

×
×
  • Utwórz nowe...