Skocz do zawartości

tomek72

Uczestnik
  • Zawartość

    713
  • Dołączył

Posty napisane przez tomek72

  1. 7 godzin temu, lion napisał:

    Przy websetup testowanie jest wygodniejsze. Można puścić sobie jakiś kawałek i w locie zmieniać nastawy - wówczas zmiany dźwięku najłatwiej dostrzec .

    OK, ale nie tędy droga. Jeżeli kolega ma problem z dźwiękiem przestrzennym to:

    - primo źródło - najlepiej sygnał testowy 5.1, 7.1

    - secundo zrobić kalibrację lub ustawić ampli w tryb DIRECT - bez korekcji, ale efekty testu będą słyszalne

    jeżeli testy będą "odprawiane" na sygnale np. z TVN to mamy generalnie DD 2.0 i np. ampli robi up-mix do 5.1 - różnie z tym bywa w zależności od producenta/softu/trybu amplitunera (w DIRECT zagra stereo 2 kanały).

    Podstawa - źródło wiarygodne (blue ray, DVD, plik na pendrive/dysku), kalibracja amplitunera), później test.

    Na podstawie dźwięku z TV wiele nie wywnioskujesz. Do tego jeżeli sygnał leci po (e)ARC to trzeba sprawdzić ustawienia w TV czy to bitstream czy PCM, albo inny "wynalazek", powinno być bez ingerencji czyli bitsream (w np. Samsungu nie zawsze można więc DD lub DD+ jeśli jest dostępny - potrzebny do Atmos-a, PCM tnie wszystko do 2.0).

    @ksieciunio3231 jak już opanujesz że amplituner gra przestrzennie czyli prawidłowo emituje sygnał z poszczególnych głośników na sygnale testowym, możesz iść w ustawienia - kalibrację, wybór trybów (DD, DD + surround itd. to zależy od producenta sprzętu) systemu pod "swoje ucho". Inaczej będziesz miał zawsze bałagan w ustawieniach i narzekanie na ampli. Wiadomo że RX-V4A nie jest topowym sprzętem, ale z Twojego opisu gra gorzej niż Thomson DPL-560-HT 😉 na którym jak były w materiale efekty surround to było je słychać i obsługiwał DTS 😁 - potraktuj jako żart.

    Moim zdaniem błąd tkwi w ustawieniach.

    • Lubię to 1
  2. 18 godzin temu, AutoPirat napisał:
    22 godziny temu, tomek72 napisał:

    no cóż my tego raczej nie ocenimy

    Jacy My?

    22 godziny temu, tomek72 napisał:

    a i wizualnie moim zdaniem Onkyo też ładniejsze

    ...a to jakaś ocena. A o gustach się nie dyskutuje?

    22 godziny temu, tomek72 napisał:

    Brzmieniowo raczej to samo, podobnie pewnie będzie z menu i konfiguracją. A jednak 2,5k taniej.

    I to też jest ocena. Można też rzec:, - że brzmieniowo, to raczej będzie chu..., ale w sumie to zajebiście, bo 2,5k taniej.

    22 godziny temu, tomek72 napisał:

    nie mówi wszystkiego, ale jest jakiś obraz

    takie masło maślane :)

    22 godziny temu, tomek72 napisał:

    czy jest różnica w brzmieniu - ale raczej jak jest to pewnie niuanse, ale może są warte 2,5k PLN 😉 chociaż szczerze w to wątpię

    Sprawdzałeś, słuchałeś?

    kolego @AutoPirat może jak cytujesz to nie wyrywaj z kontekstu, albo czytaj ze zrozumieniem, Twoja wypowiedź absolutnie nic merytorycznego - chyba, że wulgaryzmy to Twoja merytoryka - nie wniosła w tej odpowiedzi

    18 godzin temu, AutoPirat napisał:

    Sprawdzałeś, słuchałeś?

    Przeczytaj drugie zdanie:

    22 godziny temu, tomek72 napisał:

    Brzmieniowo raczej to samo, podobnie pewnie będzie z menu i konfiguracją. A jednak 2,5k taniej. Trzeba by posłuchać czy jest różnica w brzmieniu - ale raczej jak jest to pewnie niuanse, ale może są warte 2,5k PLN 😉 chociaż szczerze w to wątpię.

    Pozdrawiam i życzę miłego dnia 😃

  3. Mam porównanie Onkyo TX-NR686 do obecnego Marantz SR-5013 (swego czasu swoje odpowiedniki). Jeśli chodzi o kino, Onkyo dla mnie miało lepszy przekaz, więcej żywiołu, efektownego grania. Marantz mimo lepszego systemu kalibracji dla mnie w kinie jest zbyt „grzeczny”, nie ma powiedzmy takiego kopa i dynamiki, jest bardzo „równy” co lepiej wypada w stereo. Ale do stereo teraz mam Audiolab-a, więc na celowniku RZ50 ewentualnie AVR11, ale cirazwięcej się zastanawiam czy warto dopłacać 🤔. Marantz 70 to inna półka ale przypuszczam że styl grania podobny i różnice do RZ50 mogą być podobne jak w starszych/niższych modelach.

  4. Onkyo RZ50 jest chyba odpowiednikiem, kosmetyczne zmiany na tylnym panelu, ale na tych samych podzespołach (Onkyo, Pioneer i Integra to bliźniacze konstrukcje - jeden właściciel). Chociaż piszą (tylko kto i na czyje zlecenie 😉, różnicę w cenie też trzeba jakoś argumentować ), że Integra to najwyższy poziom w tej grupie - no cóż my tego raczej nie ocenimy, a i wizualnie moim zdaniem Onkyo też ładniejsze. Brzmieniowo raczej to samo, podobnie pewnie będzie z menu i konfiguracją. A jednak 2,5k taniej. Trzeba by posłuchać czy jest różnica w brzmieniu - ale raczej jak jest to pewnie niuanse, ale może są warte 2,5k PLN 😉 chociaż szczerze w to wątpię. Tu (na szybko) link, wiem że to porównanie nie mówi wszystkiego, ale jest jakiś obraz

    • Lubię to 1
  5. @Piotr Sonido niestety, ale chyba podobnie jak w Onkyo (rozważam RZ50) - fronty są nie do "przypisania", poniżej cytat z instrukcji AVR10,20,30 strona 15

    "AVR10, AVR20, AVR30 posiadają 7 końcówek mocy, z czego 5 odpowiada kanałom: przednim lewym, centralnym, przednim prawym, efektowym lewym, efektowym prawym. 2 pozostałe przypisać można do: • bi-ampingu kanałów przedniego lewego i prawego; • kanałów: efektowego tylnego lewego i efektowego tylnego prawego; • kanałów górnego prawego i górnego lewego (Height 1); • kanałów prawego i lewego strefy 2. Kanały: górny przedni lewy, górny przedni prawy, górny tylny lewy, górny tylny prawy i 5 dodatkowych kolumn głośnikowych może zostać podłączonych z zastosowaniem dodatkowych wzmacniaczy mocy. Więcej informacji znajdziesz na stronie 16."

    W AVR5, 11, 21 jest tak samo i już naprawdę myślałem coraz poważniej nad AVR5 i dokupieniem Dirac, ewentualnie AVR11, ale ten brak przypisania L/R do innych kanałów niewiele zmieni względem Onkyo RZ50, końcówka z mojego Audiolaba nie "uwolni" i nie pozwoli przypisać L/R amplitunera pod inne kanały. Więc będę potrzebował dodatkowej końcówki dla 4 kanałów chcąc uzyskać 7.x.4 (w Onkyo RZ50 wystarczy końcówka 2 kanałowa). Pozostaje posłuchać i porównać Arcam-a 11 i Onkyo RZ50, ale musiałoby to być w trybie kina, czy różnica w cenie jest tego warta, tym bardziej po korekcji Dirac. Do stereo mam wzmacniacz więc ten argument na korzyść Arcam-a nie jest tak istotny.

    Jedyna opcja to "organoleptyczne" sprawdzenie tego przypisania przez kogoś kto ma ma AVR11 np. @Kubakk bo w instrukcjach też różnie bywa, ale wątpię żeby dało się to zmienić.

  6. Dokładnie, ustaw na słuch jaki dźwięk Ci pasuje, ja np. mam wyłączone MultiEQ (czyli korekcję pomieszczenia). U mnie podobnie jak u kolegi wyżej Dynamic EQ się nie sprawdził. Możesz też spróbować MultiEQ w trybie Flat lub z pominięciem frontów czyli L/R Bypass. Posłuchaj na różnych ustawieniach i wybierz te, które będzie dla Ciebie najlepsze brzmieniowo.

  7. Subwoofer z pewnością odciąży końcówki wzmacniacza poniżej 80Hz i może pomóc, nawiasem mówiąc kino bez subwoofera - to nie kino. Czy amplituner jak się wyłącza jest gorący? Możesz sprawdzić na jaką impedancję jest ustawiony, jeżeli na 8 Ohm możesz obniżyć na 6 lub 4 Ohm-y. Nie piszesz dokładnie jaki zestaw głośników posiadasz, ale Nova 8/6 wg specyfikacji mają 8 Ohm co nie znaczy, że nie schodzą np. do 4. Obniżenie impedancji amplitunera spowoduje ograniczenie mocy i nie będzie się przegrzewał. A z opisu wygląda na to, że włączają się zabezpieczenia zapobiegające przegrzaniu.

  8. Dodatkowo możesz odciąć wszystkie głośniki na 80Hz, wtedy wszystko poniżej również pójdzie do subwoofera odciążając końcówki w amplitunerze, na pewno wpłynie to pozytywnie, czy będzie głośniej? Pewnie nieznacznie tak, ale ogólnie powinno być lepiej. Mocy samego amplitunera raczej nie zwiększysz. Jak duże masz pomieszczenie?

  9. Apple TV 5.1 do amplitunera wysyła PCM Multichannel i tak amplituner to widzi, jak jest Atmos to wysyła Dolby Atmos przynajmniej tak widzi na wejściu amplituner ale pewnie jest to DD+. Poniżej jak to wygląda u mnie:

    IMG_3518m.png.69048a7b2fc221ddf9294532075193df.png

    IMG_3519m.png.6f8854a73a407d6303dfabdb2acce194.png

     

    2 godziny temu, P1otrek napisał:

    Na infolinii serwisowej kazali podłączyć co się da do tv właśnie:( Bo jest pass through na każdym gnieździe.

    tak pass through to podaj na Samsunga DTS a wyjdzie PCM albo DD, niech nie opowiadają głupot. Jak masz ustawioną zgodność z Atmos, to musiałbyś spróbować odtworzyć materiał z Apple TV w Atmos i wtedy wejść w ustawienia dźwięku i wybrać DD+. Jak tak się nie da, to wejdź np. na Netflix-a z aplikacji w TV i wtedy jak będzie materiał w Atmos próbuj przełączyć ten dźwięk w ustawieniach. Samsung (ja akurat mam Q60 więc przypuszczam że Q65 ma podobnie) ma to tak skopane, że ja ostatnio zrezygnowałem z dekodera kablówki na rzecz modułu CI, okazuje się teraz, że moduł podaje dźwięk MPEG, Samsung przełącza się na PCM i wchodząc na np. Netflix-a muszę (aczkolwiek nie zawsze) wejść w ustawienia i przełączyć na DD+. Jak pisałem pod względem ustawień dźwięku Samsungi od pewnego czasu są bardzo słabe. Kilka lat starszy model, który mam w innym pokoju jest pod tym względem o wiele elastyczniejszy i przepuszcza DTS, ale zmienili to jakiś czas temu i jak to mówią "po ptokach". Dlatego ja mam wszystko podłączone przez amplituner. Może być też tak, że Apple TV nie widzi w Samsungu kompatybilności z Atmos stąd problem.

    • Lubię to 1
  10. W TV masz w ustawieniach dźwięku: Zgodność z Dolby Atmos - to należy zaznaczyć/wybrać. Druga sprawa nie pamiętam dokładnie w tej chwili, ale Apple TV dźwięk np. 5.1 podaje na wyjściu jako wielokanałowy PCM, a Atmos pewnie DD+, musiałbyś też w TV w ustawieniach dźwięku wybrać opcję Dolby Digital+. Niestety jest ona dostępna tylko gdy taki sygnał TV wykryje, w Samsungu te ustawienia dźwięku są trochę przekombinowane, dlatego najlepiej wszystko podłączać do ampli/belki i tylko przez (e)ARC łączyć się z TV. Ponieważ teoretycznie zgodny i kompatybilny interfejs HDMI tak naprawdę u każdego producenta jest/działa trochę inaczej. A Apple niestety też trochę żyje własnym życiem.

    • Lubię to 1
  11. 1 godzinę temu, MaciekD napisał:

    Jeśli absorbery zawisną za kolumnami (czerwony kolor na rysunku) to czy za punktem odsłuchowym szukać miejsca tak jak odbijają się fale (na czerwono) czy raczej symetrycznie do kolumn (na niebiesko)?

    Zawsze na pierwszym miejscu są pierwsze odbicia, więc tak jak na rysunku czerwony kolor i tam w pierwszej kolejności umieść absorbery. Oczywiście Schemat pokazuje pierwsze odbicia, a fale rozchodzą się również po drugim i następnych odbiciach, możesz oczywiście dodać dodatkowe absorbery w miejscach "niebieskich" jak będziesz chciał, ale zobaczysz na ile będzie dobrze po pierwszych zabiegach. Jak już pisałem poza wstępnym rozmieszczeniem wynikającym z kalkulatora, potwierdź sobie punkty odbić lusterkiem. Możesz też rozważyć w miejscach "niebieskich" niewielkie dyfuzory. No opcji jest mnóstwo, a najlepiej to wszystko pomierzyć i policzyć, ale to już jest trochę zabawy. Generalnie tymi zabiegami o których piszemy zniwelujesz podstawowe mankamenty pomieszczenia, później można to "dopieścić" albo zostawić jeżeli uzyskasz zadowalający Cię poziom akustyki. Przed i po tych zabiegach warto też zmierzyć czas pogłosu. Są aplikacje (np. Impulso, ClapReverb - iOS, ale pewnie na Androida coś podobnego się znajdzie) jedne działają na klaśnięcie w dłonie, są też takie za pomocą których wysyłasz (po kablu lub BT) impuls do wzmacniacza i mierzą czas pogłosu. Wiadomo, nie jest to profesjonalny pomiar, ale pewne wskazania uzyskasz.

  12. 14 minut temu, MaciekD napisał:

    W tym przypadku również dostałem poradę, że jeśli naprzeciw nie ma możliwości powiesić absorberów to lepiej obie ściany zostawić tak jak są.

    tak w tym wypadku należy zachować symetrię - więc lepiej nie wieszać, ale na całej długości okna masz firankę a po bokach zasłony więc też jest symetrycznie, może jakiś kilim rozważyć naprzeciw okna.

     

    15 minut temu, MaciekD napisał:

    Kalkulator wskazuje (jeśli dobrze czytam) odbicia za kolumnami i za punktm odsłuchowym (tu pojawią się ustroje) a także po 2 odbocia na ścianach bocznych.

    kalkulator kalkulatorem, u siebie ostateczne miejsca odbić ustal metodą "na lusterko". Czyli siadasz w punkcie odsłuchowym, a np. żona (lepiej do tego zatrudnić kumpla i przy okazji 🍻 😉) bierze lustro i przesuwa przy ścianie do momentu gdy zobaczysz odbicie kolumny - tam masz punkt pierwszego odbicia i wieszasz absorber/dyfuzor (robisz tak dla każdej ściany).

     

    21 minut temu, MaciekD napisał:

    Czy żeby zweryfikować działanie absorberów muszą one wisieć czy może je ktoś chwilowo trzymać na odpowiedniej wysokości a ja będę w tym czasie odsłuchiwał? Nie chciałbym nadmierbie wiercić w ścianach ;)

    no tu jest problematycznie, bo nikt nie jest w stanie przez kilka - kilkanaście minut trzymać tych absorberów idealnie przy ścianie. Żeby nie wiercić to już może lepiej ustawić ja na jakieś taborety albo coś podobnego. Trzymanie przez kogoś może wprowadzić tylko nerwową atmosferę, a test musisz robić będąc zrelaksowanym 😀.

  13. 9 godzin temu, Krystian kucharczak napisał:

    Ale dokładnie to jak to najlepiej zrobić? Np. Przednie ustawic na large i pozostałe na small i ustawic odciecie na 80 hz? A ile ustawic na pokrętle na subuferze? Ogólnie to jakaś czarna magia z tym jest jak się czyta komentarze.. wie ktoś jak to powinno być?

    Ja zaproponuję troszkę inaczej (opisowo), aczkolwiek to samo na bardzo ogólnych zasadach. W amplitunerze ustaw sobie głośniki na małe (small) i odcięcie dla wszystkich na 80Hz. Dalej w amplitunerze zakres pracy subwoofer ustaw na 120Hz (LPF, LFE różnie to u różnych producentów jest nazywane). Sprawdź i ewentualnie wyłącz dublowanie subwoofera z frontami - double bass, LFE + Main też różnie to jest nazywane u różnych producentów.

    Na subwooferze ustaw zakres częstotliwości na maksimum (i tak amplituner będzie to regulował), a potencjometr głośności w połowie. Zgodnie z zaleceniami producenta ustaw mikrofon i włącz test kalibracyjny (subwoofer musi być w trybie włącz nie AUTO jeżeli taki posiada). Sprawdź wyniki i zwróć uwagę na wartość dB przy subwooferze. Jeżeli na wyniku masz np. +8dB to zwiększ głośność potencjometrem na subwooferze i ponownie włącz test (jeżeli wynik jest ujemny zmniejszasz moc na subwooferze). Robisz tak aż osiągniesz wynik zbliżony do 0dB (to jest idealnie), oczywiście +/- 2-3 dB możesz zostawić, to nie apteka.

    Jak będziesz miał to w powyższy sposób skalibrowane i skorygowane (YPAO) możesz ewentualnie bawić się z frontami - tzn. ustawić je na duże (Large) i ręcznie zmienić poziom odcięcia lub zostawić na pełne pasmo (chociaż to nie jest do końca zgodne ze sztuką). Oczywiście po takiej zmianie trzeba znowu "puścić" test żeby YPAO zmieniło korekcję. Ja u siebie mam niezgodnie ze sztuką (fronty na duże i pełne pasmo), ale tak mi odpowiada.

    W ogólnym zarysie działa to tak. Kanał LFE czyli specjalna ścieżka dla subwoofera jest nagrywana do 120Hz (dlatego w amplitunerze ustawiasz taki zakres pracy), jeżeli na wszystkich głośnikach ustawisz odcięcie 80Hz to oprócz ścieżki LFE do subwoofera trafia sygnał z wszystkich kanałów poniżej 80Hz (pomijam tutaj kwestie nachylenia spadku na oktawę). Więc subwoofer oprócz kanału LFE przejmuje na siebie odtwarzanie np. frontów poniżej 80Hz, w kanałach efektowych nie mam pewności czy są w ogóle miksowane dźwięki poniżej 80Hz, ale gdybyś np. ustawił odcięcie surround na 110Hz to wtedy sygnał poniżej 110Hz trafi do subwoofera. Tak w ogólnym zarysie ma to działać. A jak kto sobie ustawi to już indywidualna kwestia. Oczywiście należy starać się być jak najbliżej zasad żeby to prawidłowo funkcjonowało. 

    • Lubię to 3
    • Zdezorientowany 1
  14. 13 godzin temu, MaciekD napisał:

    Za punkt odsłuchowy zastanawiam się czy lepiej też absorbery (wizualnie będzie lepiej bo spójnie na obu ścianach) czy 2 dyfuzory binarne, które jeszcze będę w stanie przepchnąć chyba.

    Jeżeli sofa wraca pod ścianę to za słuchaczem lepsze będą absorbery. Chociaż jeśli myślimy o tym samym to dyfuzory binarne z wełną/pianką pod płytą są ustrojami pochłaniająco-rozpraszającymi i wydaje mi się, że można spróbować je tam dać. Na pewno wiele nie wniosą typowe dyfuzory tuż za głową słuchacza. Pamiętaj też żeby na bocznych ścianach w miejscach pierwszych odbić (mniej więcej pod zegarem na zdjęciu, ale to sobie określisz najlepiej metodą "na lusterko") i na przeciwnej ścianie również ulokować absorbery lub dyfuzory. Pokój nie jest "zagracony" więc nie obawiałbym się, że przetłumisz taką ilością ustrojów. Twój przykład ewidentnie pokazuje, że nie ma "złotej reguły" (trójkąt równoboczny) bo każde pomieszczenie jest inne.

    Próbowałeś "bawić" się tym kalkulatorem, który wcześniej zamieszczałem? Tam można przed przemeblowaniem wstępnie określić punkt odsłuchowy.

    13 godzin temu, MaciekD napisał:

    Pan Bartłomiej polecał dyfuzory standardowe, w sensie drewniane rozpraszacze ale one mogą jednak przekroczyć budżet fiansowy i budżet "wizualny" salonu ;)

    tak są bardzo dobre, ale jeżeli kanapa pójdzie pod ścianę to za słuchaczem wiele nie zrobią, można pokusić się o coś takiego na ścianach bocznych, może niekoniecznie 2D/3D ale jakiś Schroeder? Ważne żeby wyeliminować pierwsze odbicia, potem już będzie z górki. Może się okazać, że po zamontowaniu paneli pochłaniających i dyfuzorów będziesz mógł z kanapą iść w to miejsce gdzie jest na zdjęciu.

  15. Cześć patrząc na zdjęcie sofa jest mniej więcej w połowie pokoju ( jedno z gorszych ustawień) i mogą „znosić się fale z głośników i odbite dlatego „zniknęły” niskie tony. Masz tam drzwi więc wiele nie pomanewrujesz, jedyne co zostaje to przesuwać, albo na tylnej ścianie dyfuzory lub pochłanianie, ale uciec ze środka będzie w każdym wypadku na plus.

  16. Jak pisze @Kubakk prawdopodobnie po HDMI idzie sygnał może nie tyle zmieniający źródło a typ sygnału i ampli przełącza tryby. Nie pamiętam jak robiło się to w Onkyo, ale spróbuj przestawić dla TV AUDIO z Auto na np. stereo lub Dolby. Druga możliwość usunąć ampli z urządzeń w TV i skonfigurować na nowo. Trzecia, być może jest coś co możesz zmienić w ustawieniach audio w TV.

    Ale jeżeli faktycznie zmienia się sygnał stacji z np. PCM na DD to ma prawo przełączać i niestety ale będzie to cykanie i chwile przerwy dopóki nie zmienisz sygnału na sztywno na jednolity.

  17. No to wzięło Cię "fest" (jak to u mnie się godo).

    Jasne, że ze względów estetycznych nie wszystko można zrobić "zgodnie ze sztuką", ale lamele na ścianie za głośnikami też lepsze niż nic. Pomysł z komodą i panelami myślę że jest OK, komoda coś tam rozproszy, a panele pochłoną (będą wyżej niż bezpośrednie pierwsze odbicie, ale OK). Z tyłu dyfuzory - jak najbardziej, te które podałeś w linku to takie powiedzmy hybrydy, pochłaniająco - rozpraszające. Ja miałem na myśli raczej coś takiego tylko dopasowane do wnętrza i wymiarów, ale to co chcesz też może być. Możesz ewentualnie rozważyć 2 panele, a między nimi to co zaproponowałem lub coś takiego. Natomiast po lewej stronie (tam gdzie okno) będzie mniej "różowo", ale jak dasz grube zasłony, może między okno a kolumnę lewą wejdzie jakiś panel - obraz na pierwszym odbiciu. Pierwsze odbicia zlokalizujesz najlepiej metodą "na lusterko". Po ustawieniu kolumn siadasz w miejscu odsłuchu, a żona przesuwa lusterko przy ścianie aż zauważysz odbicie kolumny - masz miejsce pierwszego odbicia. Podobnie na ścianie tylnej, panele powieś w miejscach odbić. Skoro już zdecydowałeś się na tak poważne zabiegi z wymianą okna włącznie warto żeby to było zrobione jak najbardziej możliwie zgodnie ze sztuką. Bas trapy - zobaczysz jak będzie po tych zabiegach które zaplanowałeś, jak będzie nadal czegoś brakować - albo dudniło będziesz kombinował dalej 😃.

    3 godziny temu, MaciekD napisał:

    No i teraz... pojawił się kolejny pomysł. A może sprzedać Onkyo i Zensory i całość przeznaczyć na kolumny dopasowane do Audiolaba (o tak, on zostaje. Z dnia na dzień jestem co raz bardziej zadowolony).

    Czy w kwocie ca. 3000 max 3500 znajdę kolumny, które będą krokiem do przodu w połączeniu z Audiolabem w porównaniu do moich Dali? 

    no tu Ci nie podpowiem konkretnie, bo to musi zdecydować Twój słuch i upodobania, jeżeli masz gdzieś w pobliżu salon audio - może spróbuj się umówić i posłuchać 6000A z innymi kolunami, wiadomo że tam będzie inne pomieszczenie, ale gdyby mieli na miejscu Dali to może wywnioskujesz jakiś inny kierunek.

    P.S. jak ja podłączyłem u siebie 8300A to też z każdym dniem miałem większy 🍌, chociaż z tego co czytałem 8300 gra inaczej względem 6000. A braku basu względem Onkyo już nie odczuwasz? Coś o tym pisałeś.

  18. Są głośniki, które możesz schować w ścianie, wtedy musisz kuć, ale są też głośniki stosunkowo płaskie do montażu na ścianie - bez kucia. Co wybierzesz to już Twoja decyzja. Pooglądaj, poszukaj, w sieci jest tego sporo i wielu producentów ma w ofercie. Rozmieszczenie na zdjęciu OK. Surround rozumiem pozostają w suficie. Nie muszą być z tej samej serii / producenta co te na froncie. Co do subwoofera - tak lub podobnie jest najczęściej umieszczany, jeżeli dźwięk będzie OK zostawisz, jeżeli okaże się że coś jest nie tak z niskimi tonami, będziesz musiał to miejsce dobrać doświadczalnie. "Domowy" sposób bez pomiarów to postawienie suba w miejscu gdzie będziesz słuchał i szukanie (na czworaka) miejsca gdzie brzmi najlepiej, jak znajdziesz to miejsce w nim postawisz subwoofer 😃 - jak druga połówka się zgodzi 😉 (wszyscy mamy ten sam problem jeżeli nie ma dedykowanego pomieszczenia pod kino).

  19. Według starych specyfikacji Dolby dopuszczało montaż surround w układzie 5.1 (gdy nie było jeszcze dźwięku obiektowego) o ile dobrze pamiętam ~90 cm nad głową słuchacza, u Ciebie i tak będzie więcej, ale jeżeli centralny i fronty będą na wysokości głowy słuchacza/widza to może nie będzie idealnie, ale na pewno lepiej niż wszystko w suficie. Ścian nie musisz kuć, możesz poszukać głośników naściennych (on - wall) niektóre mają nawet ciekawy design, więc może i żonie się spodobają.

  20. A jak powolutku ogarniać zaczniesz zgodnie z planem akustykę, to dopiero będą wrażenia 👍, sam dywan i zasłony zrobiły trochę roboty. Jak pisałem wcześniej, jeżeli przemeblowałeś pokój i nie masz ściany tuż za plecami pomyśl o dyfuzorze na tylną ścianę.

  21. 19 godzin temu, MaciekD napisał:

    Dla potomnych- przy podłączeniu na wejście OPT 2 i zmianie MENU->PLL OP2-> zmiana z NORMAL na WIDE od kilku minut nie przerywa :) Test na Netflix, HBO MAX i tv z Canal+.

    Kurcze chyba Onkyo będzie na sprzedaż... dźwięk z TV przepaść. Dźwięk ze streemingu może nie przepaść ale różnica wyraźna.

    Tak dodano tę funkcję "wide" dla sprzętów z niestabilnym czy wysokim jiiter-em, tyle że w instrukcji nie ma o tym ani słowa na wejściach cyfrowych oznaczonych DG2 i OPT2. Ważne że gra dobrze.

    Może Onkyo do sypialni, chyba na początku coś w tym kierunku było o Audiolab-ie. 

  22. dziwne zjawisko, czy jak podłączysz optykiem pod Onkyo też tak się dzieje? W Audiolabie na wejściach cyfrowych (w zasadzie w DAC-u) są filtry (3 rodzaje Fast Rool Off, Slow Rool Off i Minimum Phase) może wejdź w menu i spróbuj zmienić filtr może się coś zmieni. Niestety ja w 8300A nie mam wogóle sekcji cyfrowej i DAC-a więc organoleptycznie nie wiem jak to działa. Ewentualnie jeżeli dysponujesz innym źródłem z optykiem to spróbuj podłączyć inne źródło i zobaczysz.

    P.S. Nagrywałeś dźwięk telefonem z głośników - pomijając przerywanie zdecydowanie słychać złą akustykę pokoju w dudniącym basie.

×
×
  • Utwórz nowe...