Skocz do zawartości

regorx xroger

Uczestnik
 • Zawartość

  22
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez regorx xroger

 1. 12 godzin temu, S4Home napisał:

  Zostaw system i zmień na Klipsch ale serie RP już poczujesz znaczną poprawę.

  Na razie nic nie będę zmieniał. Pierwsze kino kupiłem raczej w celach edukacyjnych, aby nie popełnić zbyt wielu błędów przy tworzeniu kolejnego już tego, które ma być na lata - w domu, który jeszcze nie powstał. 
  Wiem jeszcze bardzo mało, ale więcej niż w ogóle. 

   

  12 godzin temu, S4Home napisał:

  Zostaw system i zmień na Klipsch ale serie RP już poczujesz znaczną poprawę.

  Takie informacje zapamiętuję i na pewno za jakiś czas wykorzystam.

   

  12 godzin temu, S4Home napisał:

  Przeważnie mamy salony w których się zyje więc pole manewru akustycznego jest znikome. Zona, wygląd i takie tam.

  Akurat moja żona śpiewa, czuje muzykę i solidarnie razem ze mną wsłuchuje się w to co wymyśliłem i zamontowałem ;)

 2. Jako, że w niedalekiej przyszłości planuję budowę kina w domu w dedykowanym pomieszczeniu - mam wiele nurtujących pytań, a jednym z nich jest czy jest sens ładować się (kosztami) w sprzęt profesjonalny - niedostępny w popularnych sklepach np.  typu JBL Synthesis lub osobny procesor dźwięku wielokanałowy + dedykowane końcówki mocy, do tego głośniki instalacyjne itp.
  Ja mając trochę doświadczenia i bazując na własnych wnioskach - akustykę jednak kładę na pierwszym miejscu jeśli chodzi o odczuwanie dźwięku czy to w filmach czy muzyce w założeniu, że startujemy od poziomu sprzętu, który możemy uznać z przyzwoity - największą poprawę jakości brzmienia wg mnie można osiągnąć poprawą akustyki, a nie wymianą sprzętu. 


  I teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - Czy powiedzmy adaptując salę kinową o wymiarach 6,5x5m z użyciem popularnego sprzętu - np amplitunera z 11 kanałami w cenie do 8 tys zł, i do tego głośniki surround w półce cenowej około 1000zł za parę - efekt w kinie będzie zdecydowanie gorszy niż gdyby stosować drogie głośniki instalacyjne i sprzęt klasy jak powyżej?

   
  Obecnie mam kino atmos 5.1.2 w pokoju 6x3.8m Amp Marantz SR5015, Sub SVS2000, do tego głośniki (poza frontowymi) Klipsch R - i jest wg mnie lepiej niż dobrze, ale to też ze względu, że przesiadłem się ze sprzętu Stereo, ale jak już zacznę wchodzić w trzeci plan "słuchając" film to jednak  brakuje tej naturalności przekazu - w filmach atmos słychać, że gość chodzi po samochodzie, ale dźwięk dobiega z sufitu, jakby z głośnika, a nie z faktycznego miejsca, w którym dźwięk się powinien znajdować - czyli  nad głową, czy też padający deszcz też czasem słychać na suficie ( tu się chyba czepiam, bo padający deszcz powinien być słyszany na podłodze ;)), ale ogólnie wnioski są takie, że sprzętowi jest bardzo daleko do doskonałości, ale czy to ze względu na zbyt mało rozwiniętą jeszcze technologię, czy po prostu zbyt słabą jakość sprzętu, lub zbyt małej ilości głośników - nie powiem, że immersja która mnie jednak zszokowała na plus jest słaba, ale czuję, że jeszcze daleko temu jest do doskonałości. Śmiem twierdzić, że obecnie u mnie jest lepiej niż w komercyjnym kinie, ale widzę jak dużo jest jeszcze na tym polu do poprawy...( nie wiem może kolejnym krokiem będzie kiedyś dołożenie słuchawek w pełni otwartych do Atmosa uzupełniających efekty blisko głowy). 

  Jednak wracając do meritum pytania:
  Wiadomo, że na sprzęcie instalacyjnym marże są zdecydowanie wyższe. 
  Ciekawym przykładem są kolumny (nieinstalacyjne) surround Klipsch R41-M Vs R41-SA - to te same kolumny, tylko atmosowe mają ścięty tył i są przy tym x 2 droższe. 
  pomijając dobrą adaptację i akustykę, która jest niewątpliwie jedną z najważniejszych czynników - czy sprzęt tej klasy cenowej (co na początku mojego tekstu) to faktycznie dobrze wydane pieniądze i warto iść w tą stronę czy jednak komercyjny rynek sprzętu jest tak dobry, że różnicy i tak raczej nie usłyszymy, a jedyną korzyścią będzie brak widoku głośników na ścianach....

   

 3. 12 godzin temu, Adi777 napisał:

  Pozwolę się na chwilkę podpiąć pod temat. Zastanawiam się, czy 400 cm szerokości będzie optymalne przy długości 600 cm. Jak Pan myśli?

  Ja mam aktualnie po szerokości 380cm.
  Na węższej ścianie stoi TV 77 cali oraz kolumny stereo- to jest minimalna szerokość jaka jest znośna - większy TV czy zachowanie odpowiednich ustawień kolumn od ścian jest w tej chwili jest na minimum. Także odległość od bocznych głośników będzie odpowiednia jak się ogląda maksymalnie w 3 osoby. 
  Ja planuję zrobić na szerokość właśnie 500cm i tyle mi się wydaje rozsądnym minimum. 
  Może ktoś się wypowie...

  1631694166027.JPEG

 4. 20 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

  Ja bym powiedział że można skracać nawet do 650 cm długość. Fotele powinny się zmieścić, a modalny układ pomieszczenia będzie korzystniejszy. Przy 800 cm pierwszy mod wypadnie koło 20 Hz, potem będzie długo długo nic aż do 34 Hz i realnie uzyskasz możliwość odtwarzania dźwięku +30Hz, będzie dziura w tym najniższym basie 25-30 Hz. Przy mniejszym wymiarze ok 650 cm przesuniesz pierwszy mod w okolice 28 Hz i realnie będziesz miał możliwość grania +25 Hz, czyli jest to efekt korzystniejszy. Mniejsze pomieszczenie to też mniejszy koszt, a nie ładowanie kasy w adaptację za dużego pokoju. Żeby 800 cm było wykorzystane trzeba by zwiększyć szerokość do ponad 600 cm, a wysokość ponad 350 cm.

  Jak budujesz od zera, to może pokusić sie na jakieś szaleństwo typu pomieszczenie trapezowe itd? Niedawno coś takiego liczyłem do pokoju ok 40 m2 i wychodziły ciekawe rzeczy np. z tzw. trapagonem :P trapez z pochyłym sufitem.

   

  To pierwsza faza - na razie rysujemy pomieszczenia. Ściany będą proste, kwestia geometrii budynku, którego w tej kwestii nie będę ruszał. Inną kwestią jest sufit, gdzie tutaj mamy większe pole - dom parterowy bez poddasza użytkowego i zostaje kwestia konstrukcji dachu

 5. Jestem w trakcie projektowania domu, w którym ma znaleźć się pokój dedykowany dla kina domowego i słuchania stereo. 
  Początkowo chciałem iść w kierunku proporcji THX, i wyszło mi, że pokój powinien mieć w graniach  D x S x W    800x500x320cm
  Teraz tak liczę i myślę, że tak długi pokój nie będzie potrzebny. Na szerokość jest na styk, chociaż ekranu większego niz 120 cali raczej się tam nie zamontuje z myślą o odpowiednich odstępach od ścian dla kolumn stereo, które będą również kolumnami frontowymi dla kina domowego. Jednak tak jak patrzę na rozmieszczenie foteli  i głośników to długość 600cm zamiast 800cm także byłaby wystarczająca, ale tutaj już zbliżamy się do wymiarów kwadrata, a także wysokość będzie 1/2 długości i boję się trochę, że fale dźwiękowe zaczną się nakładać i dźwiękowo będzie średnio. 
  Czy ktoś mógłby mi doradzić w tej kwestii, w którą stronę iść i czy skrócenie tej sali nie będzie miało tragicznego w skutkach finału dla dźwięku?
  W sali nie będzie z reguły więcej niż 5 osób - sporadycznie więcej.

 6. 19 minut temu, yahoo111 napisał:

   

  Zalecenie dotyczące dipoli jest sprzed 25 lat. Teraz zdecydowanie stawia się na źródła jednostkowe o szerokiej dyspersji, względnie bipole. Wiele bipoli zresztą jest robionych z jedną membraną basową i zdwojonymi tweeterami.

  To już było. 8 lat temu zalecenie odnośnie 5.x dla jednego słuchacza (np. gracza przed monitorem było takie, że głośniki powinny tworzyć kwadrat wokół słuchacza, Nie mogę teraz znaleźć tych zaleceń, ale je pamiętam, bo sam szukałem zestawu 5.1 do komputera.

  Takie rozwiązanie byłoby na pewno słuszne w przypadku braku korekcji czasowej. 

 7. 13 godzin temu, tomek72 napisał:

  Moim zdaniem amplituner to skoryguje, ale najlepiej sprawdzić, problem polega na tym że raczej nie masz możliwości tymczasowo ustawić ich w miejscu zgodnie z zaleceniami dolby, ale przyszedł mi do głowy pewien pomysł, ściągnij sobie plik "DTS:X Object Emulator" z tej strony https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/ odsłuchaj jak "biega" dźwięk po pokoju względem obrazu i zobaczysz. Jeszcze jeżeli masz możliwość regulacji kąta głośników względem słuchacza też możesz się pobawić. A jak będzie źle to wtedy niestety przeróbka. Ja u siebie też mam nieco bardziej z tyłu niż zalecane, ale takie już są uroki gdy musimy pogodzić pokój/salon z salą kinową 😄, nie zawsze jesteśmy w stanie twardo trzymać się wyznaczonych reguł. A tak już na marginesie do tych wszystkich zaleceń Dolby to efektowe głośniki powinny być chyba (przynajmniej kiedyś tak zalecali) dipolowe, chociaż te wszystkie schematy tego nie pokazują.

   

  Dzięki za pomoc! skorzystam z linka i będę więcej wiedział.

 8. 15 godzin temu, santino napisał:

  masz w ampli wyjscie pre out?

  Mam preout, ale one są zamiast kanałów ze wzmacniacza. W kreatorze nie ma możliwości stworzenia, większego pola niż 7.1 kanałowego.

  4 godziny temu, yahoo111 napisał:

  Dla systemów 5.x.y Dolby zmieniło zalecenia w tym roku. Obowiązujące do tej pory 90-110° dla bocznych surroundów pozostaje w 7.x.y (tylne w zakresie 135-150°), natomiast dla 5.x.y, boczne surroundy powinny być w zakresie 110-120°.

  Mało tego, podejrzewam, że 110° zostało zostawione wyłącznie ze względu na istniejące instalacje i poprawny kąt jest bliżej 120° niż 110°.

  Nie wiem, jak Marantz, ale w moim amplitunerze (Pioneera) mam wybór, czy w systemie 5.1.2 boczne głośniki mam z boku (zgodnie z zaleceniem), czy z tyłu i automatycznie dobierana jest do tego korekta.

   

  Mam tylko boczne, ale wg mnie znaczenie ma odległość i korekcja czasu niż to czy głośniki stoją bliżej czy dalej i stąd Marantz zrezygnował z możliwości konfiguracji. 
   

   

  4 godziny temu, Heathen napisał:

  Ja mimo wszystko bym poprawiał:P

  Albo poczekam, aż Dolby zmieni zalecenia zgodnie z moim rozstawieniem ;)

 9. 3 godziny temu, Butler napisał:

  Rozumiem że babol dotyczy głośników surround a nie sufitowych Atmos? Jeśli tak to zrób 7.1.2. Te tylne co masz to zostaw jako back surround, dołóż podstawowe surround, nawet bardziej do przodu niż te niebieskie co narysowałeś bo Dolby przewiduje z tego co pamiętam kąt od 90 do 110 (względem osi) i będzie ok.

  7.1.2 nie zrobię bo mam amp marantz 7.1 kanałowy

 10. Sprawa i problem tyczy się jedynie głośników tylnych.

  Montując sprzęt popełniłem chyba babola i się zastanawiam czy go naprawiać. Troszkę pracy z tym będzie, ale da się zrobić.
  Dopiero po zamontowaniu całości zacząłem analizować, że standardem dolby atmos jest montaż tylnych głośników po bokach lekko z tyłu, a nie całkowicie z tyłu jak u mnie.

  U mnie odległość od słuchacza głośników tylnych jest mniej więcej równa od kolumn frontowych, ale zalecenie dolby atmos jest jak te zaznaczone niebieską czcionką.
  na czarno zaznaczyłem tak jak mam obecnie, a na niebiesko wersję zgodnie z dolby atmos, czyli tylne głośniki bliżej głowy w granicach 10-20 stopni.
  Może ktoś z Was porównywał te układy w zastosowaniu kina 5.1.2 czy warto przestawiać tylne głośniki zaznaczone na czarno do miejsca zaznaczonego na rysunku kolorem niebieskim?

  atmos.jpg

 11. Dnia 18.09.2021 o 08:38, Butler napisał:

  Nie jestem przekonany do tak jednoznacznej opinii, by skreślić każdy amplituner w tej kwestii. Są różne konstrukcje, różne klasy sprzętów przecież. Mam Denon 4700 który jest pozycjonowany wyżej niż wspomniany Marantz 5015 i w połączeniu z końcówką Atoll daje to zaskakująco pozytywny rezultat względem pracy stereo z samego amplitunera. Że dźwięk z samego wzmacniacza z pre stereo jest jeszcze lepszy nie będę dyskutował, musiał bym jakąś integre na próbę podłączyć.

  Muszę zweryfikować swoją opinię, bo pierwsze testy na gorąco prowadziłem zaraz po podłączeniu, ale na amplitunerze jest taki przycisk jak pure direct, który sprawia, że sprzęt gra w Stereo już bardzo dobrze. Czy pod samym Nadem lepiej, czy Preamp z ampli + końcówka lepiej - trudno mi powiedzieć - różnice są bardzo niewielkie i włączenie piosenki na minutę i to nawet kilka razy nie wystarczy aby wskazać zwycięzcę.  Naturalność przekazu, która sprawia wrażenie, że wokalista jest koło nas występuje na obu sprzętach.

 12. 5 godzin temu, HQ150 napisał:

  To nie wątpię.

  Tylko dlaczego nie dokupić końcówki mocy z wejściem main-in/ processor i na tym nie zbudować i dobrego stereo i lepszego kina?

  Tego nie rozumiem. Przecież takich konstrukcji na rynku jest sporo, więc jeśli ktoś i tak stoi przed zakupem to od razu kupić taką końcówkę przy której nie będzie trzeba z przedwzmacniacza z amplitunera korzystać.

  Rozwiązanie przecież jest proste, a branża i nie tylko ona ,z upodobaniem doradza kup końcówkę i podepnij do amplitunera.

  Mój NAD kosztuje około 1000zł 
  Przy samym zestawie audio do kina, którego koszt to ponad 10 000zł to raczej bardzo niska kwota.
  Gdzie to się ma do tego, że ktoś zamiast amplitunera za 4000zł kupuje amplituner za 15 000zł dlatego, żeby mieć dobrze grające stereo, a i tak ( może się mylę) nie osiągnie efektu, korzystając z rozwiązania projektowanego prawie wyłącznie do słuchania muzyki.
  Za dodatkowy 1000 zł mamy  naprawdę  nie licząc daca i chromasta za kolejny 1000zł super ( jak dla mnie)  kino domowe i super sprzęt stereo. 
  Kolumny frontowe ( stereo) mam podpięte do NADA
  Nada mam podpiętego pod wyjście preout z amplitunera.
  Cała operacja używania NADA jako końcówki mocy do ampli polega na włączeniu go i ustawienie głośności na maxa
  Jak chcę słuchać muzyki w całości przez NADA ( typowo) z  tidala to przełączam z CD na AUX ( i ściszam) i to wszystko. 
  a patrząc na cały tor audio z jakiego słucham muzyki to google chromecast audio ----> kabel optyczny ------> przetwornik cyfrowoanalogowy arcam rdac -----> NAD 350 ---- > kolumny

  Słuchać muzyki z amplitunera oczywiście się da - jednak charakterystyka dźwięku, która jest dobra w filmach nie jest dobra w muzyce. 
  Np Chris rea, na którym się skupiłem brzmiał płasko, wokal nieco syczący  - na pewno było podbite któreś pasmo, dźwięk był nieco spłaszczony. Słuchać się dało, ale porównać to można jak rosół, który się gotował 40 min do tego co się gotował 3 godziny.  :) 

 13. Jestem po pierwszych odsłuchach

  Na razie krótkie porównanie
  Preamp + wzmacniacz  NAD 350 po modzie (brak możliwości regulacji barwy) kładzie w dźwięku na łopatki Preamp Marantz sr5015 + Nada 350 jako końcówkę (tryb pure direct).
  Dzisiaj dalszy ciąg testów, to jeszcze coś krótko napiszę. Może się komuś taka informacja kiedyś przyda :), ale do słuchania muzyki na tą chwilę zostaje stary układ

 14. 5 minut temu, JaZz napisał:

  Bo po modzie modzie tak jest. Nie ma możliwości podpięcia go pod końcówkę. On wsadza "swoje" pre. Ale możesz ampli podłączyć normalnie jako źródło, vol na wzmaku na początek na połowę i puszczasz kalibrację kina.

  Teraz to się trochę pogubiłem 
  Piszesz, że nie ma możliwości podpięcia - i to jasne nie ma to nie ma :)
  Ale drugiej części nie rozumiem - w jaki sposób mam podłączyć - czy to nie jest takie rozwiązanie od biedy?

 15. 8 godzin temu, S4Home napisał:

  Ja jestem zwolennikiem podłączania innych kolumn, nie koniecznie do kompletu. Jeśli taki wybór jest uzasadniony , podparty jakością.

  Ale tutaj nie koniecznie jest.

  Słaby centralny i tyły.

  Sam Marantz także ich nie nagłośni. Ja bym spiął tego Nada w system kinowy.

  Piotr

   

  16 godzin temu, Butler napisał:

  Absolutnie nie. Odciążając amplituner od frontowych kolumn, dajesz więcej dynamiki pozostałym. MARANTZ SR5015 ma 100W na kanał, ale przy dwóch kanałach (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, 0.08% 2ch drive). Jak odpalisz na nim kino to przy 5.1.2, czyli zasilanych 7 kanałach będzie pewnie około 40-50W maksymalnie. Dużo korzystniej będzie tym NADem fronty napędzić. 

   

  Czy ten przedwzmacniacz jest na tyle dobry, że zastąpi Nada w stereo? I tak pewnie to wszystko sprawdzę, ale wieści forumowe niosą, że preampy w amplitunerach nie są zbyt dobrej jakości...

   

  19 godzin temu, HQ150 napisał:

  Dla Twoich kolumn ten NAD nie jest ,, partnerem do rozmów''.

  Testowałem też kolumny na pożal się boże wzmacniaczy Taga Harmony 2500, który ma 200W na kanał przy 8 ohm i dupy to nie urywało, ale to z powodu wokalu, który brzmiał jak z pod koca. W obu przypadkach mocy nie brakowało nawet przy mocniejszym graniu. Muzyka z bardzo szybkim basem przy większym poziomie - nic się nie gubiło. Nie ma co dorabiać filozofii to. Wg mnie jest dobrze. Może bym zmienił zdanie gdybym faktycznie posłuchał tego na innym wzmacniaczu, ale większą moc testowałem i nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia.

 16. 7 godzin temu, JaZz napisał:

  Ja mam zensor 5 na frontach i Audiovector na centralnym. Ypao w Yamaha 685 trochę wyrównało  różnice, ale jak ten sam dźwięk idzie sobie z prawej przez central na lewą trochę słychać inna charakterystykę. Czy mi to przeszkadza? Czy się na tym skupiam? Nie. Odpowiadając na pytanie, moim zdaniem jak najbardziej ma to sens. Najlepiej pożycz jakiś central i się przekonaj. 

  Powiedz coś o brzmieniu tych Twoich kolumn bo jestem ciekaw. Czasem widuje używki tej marki. 

  Wcześniej miałem Elac - nie pamiętam modelu, ale kosztowały nowe coś około 3500zł
  Infinity wypełnia całe pasmo (w szczególności bas, którego brakuje).  Inne kolumny mają z tym problem.
  To nie tak, że grają basem czy go kolorują. Po prostu jak słuchasz utworu, gdzie faktycznie jest go mało to się nie odzywa. Grają u mnie pod zmodzonym nadem 350 jednak i tak lepszy upgrade mi zrobił montaż lameli na ścianie - to jakby granie o 3 poziomy wyżej. Dopiero po ich montażu czuję się zaspokojony sprzętowo :)
  To są rewelacyjne kolumny - jeśli masz dobrą akustykę pomieszczenia, odpowiednią odległość od głośników (u mnie 2,8m) to 3500zł za nie to jak za darmo 


  Ps. Zamówiłem zestaw jak poniżej i do tego przełącznik mechaniczny, którym będę przełączał kolumny między Nadem a marantzem.
   

  KLIPSCH R-51M

  MARANTZ SR5015

  KLIPSCH R-41SA

  KLIPSCH R-34

  KLIPSCH R-100SW

  Tak też myślałem, aby Nada do kina wykorzystać jako końcówka dla kolumn frontowych, ale chyba to przerost formy nad treścią...

 17. Chciałbym rozwinąć swój system stereo, którego nie mam za bardzo zamiaru się pozbywać, który składa się ze wzmacniacza stereo NAD 350 i leciwych super grających kolumn Inifinity kappa 8.2
  Nie mam za bardzo miejsca, aby dokładać drugie kolumny obok Inifinity, ale też nie chcę się pozbywać Inifnity na poczet gorszych kolumn do kina domowego.
  Tak jak czytam jakieś informacje - to nie jest prosty temat dobrać głośnik centralny do takich kolumn i w ogóle do innych kolumn niż tego samego producenta
  Czy ktoś z praktyków mógłby się wypowiedzieć odnośnie doboru innego głośnika centralnego do kolumn innego producenta czy to ma sens?
  Czy automatyczna kalibracja w nowych amplitunerach nie da sobie z tym rady?
  Jak widać na załączonym obrazku dołożenie nowych kolumn obok będzie psuło widok i takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.
  System ma grać w dolby atmos z jednym subwooferem, głośnikami sufitowymi x 2 i tylnymi x 2 

  1631694166027.JPEG

×
×
 • Utwórz nowe...