Skocz do zawartości

TOMtor

Uczestnik
  • Zawartość

    67
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez TOMtor

  1. Najważniejsze, żeby to były kable markowego (czyt. nietaniego) producenta najlepiej w wykonaniu wireless z pozłacanymi końcówkami. PS Sorry, nie mogłem się powstrzymać Wybaczcie.
  2. Nie ma takiej potrzeby 🙂 Uspokoję cię, wszystko jest tak jak u innych: cyk ------------cyk-cyk-cyk -- cyk
  3. Witam wszystkich Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi. Widzę, że u mnie sekwencja "cykania" przy starcie jest taka sama jak u kolegów czyli wnioskuję wszystko jest OK i tak ma być
  4. Witam Pytanie kieruję do posiadaczy Yamahy R-N602. Jakie dźwięki wydają wasze sprzęty podczas włączania ? Bo u mnie niezależnie czy włączam z pilota czy z aplikacji sekwencja odgłosów jest mniej więcej taka : cyk -- cyk-cyk-cyk-cyk -- cyk (jedno cyknięcie ... przerwa ... trzy albo cztery szybko po sobie następujące cyknięcia/puknięcia .... przerwa ... ostatnie cyknięcie) Wcześniej nie zwracałem na to uwagi , a teraz się zastanawiam czy tak powinno być czy u mnie się coś spieprzyło ?
  5. Sorry, bez urazy, uwielbiam takich "mędrców" https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-n602/features.html https://musiccast.pl/o-musiccast/wyjscie-bluetooth Kolego, pofatyguj się najpierw zanim coś napiszesz.
  6. Wiem co napisałem Może też być wyjściem
  7. Witam Wspomniana Y ma funkcję "wysyłania" sygnału BT do urządzenia odbiorczego (np. słuchawki BT) Ktoś z tej funkcji korzysta/korzystał ? Czy wysłanie po BT dźwięku do np. słuchawek odłącza automatycznie głośniki, czy trzeba je wyłączyć "ręcznie" ? Czy jakość dźwięku idąca po BT na słuchawki jest porównywalna z tą która idzie po kablu na głośniki z tego amplitunera ? Mam swoje typy słuchawek BT (nie zależy mi na audiofilstwie, aczkolwiek chciałbym jak najlepszy dźwięk za jak najmniejsze pieniądze 😁 , funkcja wyciszania otoczenia nie jest konieczna, dobrze by było jakby miały duże muszle żeby ładnie się w nich układało ucho) Mam takie typy: - Sennheiser HD 350 BT ( ~ 450 zł) - Audio-Technica ATH-M20xBT (~ 380 zł) - Creative Zen Hybrid (~ 300 zł) - B&W Px5 (znalazłem za ~ 450pln) Znacie któryś z tych modeli ? Który ew. byście wybrali dla siebie/polecili mi ?
  8. Tak, chcę się dowiedzieć. Poczytaj mój pierwszy post - szkoda, że rozmowa jak zwykle zeszła na manowce Wszyscy mają dużo do powiedzenia, rzadko na temat A jeśli już zeszła na manowce to podesłałem link do przykładowego artykułu który trochę wyjaśni co i po co zamierzam zrobić U mnie nie ma "pogrzebanych żadnych psów" :):):):) Niektórzy po prostu puścili wodze swojemu słowotwórstwu nadinterpretując moją prośbę z pierwszego postu
  9. Czytam ze zrozumieniem Niczym się nie ekscytuję Nie jestem wyznawcą bi-wire żeby było jasne PS Do poczytania dla takich ciekawskich jak ja: https://rms.pl/baza-wiedzy/720-bi-wiring
  10. Kolego, ale żeby bi-wire miało sens zworki są właśnie "wywalane" A "napęd" głośników podłącza się osobno do dolnych terminali (napęd basów) i drugim przewodem do górnych (napęd średnich i wysokich) Czyli jeśli zworki wywalasz i podłączasz bi-wire i jest "znacznie lepiej" to znaczy, że bi-wire działa - taka jest logika twojego wpisu Właśnie po to Dla eksperymentu (chcę zweryfikować teorię o różnych średnicach kabli przy bi-wire) i być może poprawy tego co mam
  11. Nie łap mnie za słowa bo nie jesteś wtedy wcale dowcipniejszy Przecież napisałem na początku, że moje wyjaśnienie jest "Z grubsza (bardzo ogólnie i nie naukowo) "
  12. Tak, było. Wszystko można znaleźć na forum i w necie Z grubsza (bardzo ogólnie i nie naukowo) : - bas potrzebuje większego amperażu i taki popłynie grubszym przewodem. Soprany wręcz odwrotnie. - poza tym dochodzi kwestia płynięcia elektronów (po przewodzie czy w przewodzie) , co dla jakości dźwięku ma podobno znaczenie - plus jeszcze kilka różnych aspektów
  13. Takie już mam i na nich gram (mają podobno 4 x 1,5 mm2) Słyszałem, że do bi-wire do basu powinny być grubsze a do sopranów cieńsze, stąd chęć eksperymentu i mój post
  14. Witam Koledzy, może znacie jakiegoś sprawdzonego/godnego polecenia producenta który miałby kable do bi-wire w normalnej/rozsądnej cenie ? Myślę, że wystarczą 2 x 2,5 mm2 (ewentualnie 2 x 4,0 mm2) + 2 x 1,5 mm2 Znalazłem jakąś Melodikę MDC2415G w cenie 72 pln/mb Tak, wiem, Melodika to "wyższa półka" i swoje musi kosztować, ale nie wydam ~ 600 pln (tylko dla eksperymentu) na coś, czego być może nie usłyszę. Aż takim audiofilem nie jestem PS Znalazłem dzisiaj kable firmy Cabletech (czy jakoś tak) w cenie ~ 9 zł/m (2x2,5 mm2) i ~ 6 zł/mb (2x1,5 mm2) , OFC 99,9999 % Cu ale musiałbym ciągnąć do bi-wire kable podwójnie. Ktoś w ogóle zna tę firmę ? Warto zaryzykować i kupić te kabelki ? Wolałbym żeby żyły były "połączone" w jednym przewodzie coś na wzór w/w Melodiki. Będę wdzięczny za podzielenie się swoją wiedzą na ten temat PS2 Pytania w stylu "po co ci bi-wire" są zbędne i nie będę na nie odpowiadał
  15. Witajcie To "teorii" ciąg dalszy Na jaką odległość powinny być rozstawione głośniki ? Co mówi na ten temat teoria ? Tak, czytałem o zasadzie trójkąta równobocznego , ale co mówi na ten temat teoria ? Im więcej czym lepiej ? U mnie są rozsunięte na 2 metry. Na ile rozsunąć, żeby (jak to niektórzy potrafią ładnie opisać, ja niestety nie potrafię tego robić) dźwięk "odrywał" się od głośników , "wypełniał" przestrzeń , i ogólnie żeby stereo było największe. Czy są jakieś zasady ogólne tak jak w przypadku bass reflexu ?
  16. Witajcie Wstałem dzisiaj w nastroju, żeby spróbować różnych ustawień podstawkowych głośników z bass refleksem z tyłu. Chcę uzyskać jak najwięcej basu. Nie pytajcie co dla mnie znaczy więcej (więcej to po prostu więcej. ma schodzić niżej. falować nogawkami spodni) Do obiadu "jeździłem" z kolumnami (i z miarką w ręku ) a to parę centymetrów do przodu a to parę centymetrów do tyłu ( żona zaczęła się już wymownie stukać w głowę 😁) I teraz słyszę, że już nic nie słyszę 🙃 Co mówi teoria (tak uogólniając) - więcej basu z tylnego bass refleksu będzie jak głośniki stoją bliżej ściany czy dalej ? Jakie się dla poprawy basu przyjmuje tzw. minimum (cm) odsunięcia głośników od ściany (u mnie jest zakres "ruchu" tylnej ścianki kolumny do ściany od ok. 15 do 25 cm)
  17. Moje kolumny w/g producenta mają moc nominalną 8 ohm Ale producent w data sheet podaje "minimum impedance 4 ohm" Twoje wyjaśnienia odnośnie większej mocy oddawanej przez amplituner przy niższej nastawie impedancji pokrywają się z testami laboratorium do których podawałem wcześniej linki. Na razie "gram" na 4 ohm , amplituner stoi "luzem" (w żadnej szafce) więc raczej ma dobrą wentylację Nurtuje mnie tylko pytanie czy przy "większej pracy" którą wzmacniacz musi wykonać jak bardzo "cierpi" elektronika ? Dzięki za zainteresowanie moimi pytaniami :)
  18. OK Ma to sens. Wybaczcie moje dociekania, ale próbuję nauczyć się czegoś nowego 🙂 Biorąc pod uwagę prawo Ohma M=U x I Czy dobrze rozumuję ? Jeśli I jest mniejsze , a M większe (dla mniejszej oporności jak podaje producent) to żeby M= constans to U musi wzrosnąć Czyli przez podzespoły elektroniczne płynie wyższe napięcie ? Czy to jest "zdrowe" dla elektroniki ? A teraz dochodzi czynnik impedancji kolumn Producent podaje nominalnie 8 ohm , ale podaje też "minimum impedance 4 ohm" To która nastawa na wzmacniaczu (4 czy 8 ohm) : - jest "zdrowsza" dla takich głośników ? - da większy power ? - jest "zdrowsza" dla podzespołów elektronicznych amplitunera ?
  19. Kolego Kraft , tak na podsumowanie naszej "dyskusji" Bo nie chcę z tobą toczyć wojny 🍺 Ustaliliśmy, że amplitunery Yamaha mają selektor 4 lub 8 ohm A tutaj link do oficjalnego (wygląda na opracowany przez Yamahę) data sheet: http://www.newaudio.it/YAMAHA/musicast/rn -602/R-N602 (1).pdf
  20. Zamierzam tak zrobić. Na razie zapytałem tych którzy się znają (a nie wydaje im się że "prawdopodobnie") czy wyższa oddawana moc wzmacniacza (patrz pomiary z linków) przy ustawionej mniejszej impedancji ma naukowe uzasadnienie biorąc pod uwagę zjawiska elektryczne (prawo ohma , kirchoffa i jakie tam jeszcze są) oraz elektroniczne ?
  21. I tu się niestety muszę z tobą zgodzić. Najtrudniej jest przyznać się do swojego błędu lub niewiedzy. To był twój ostatni argument ? Czy dalej chcesz "dyskutować" z faktami ? PS Przepraszam użytkownika Carmion za offtop który się zrobił, ale on też zadał wcześniej pytanie na jaką wartość (4 czy 8 ) ustawić swoją R-N803.
  22. To wyobraź sobie, że w/w Yamahy mają "przełącznik" (ustawienia w menu) na 4 lub 8 ohm Wiem, bo taką mam. Czy "praca domowa" zaliczona 🤔 ?
  23. Skoro podają zmierzoną moc dla 4 i 8 ohm to chyba logiczne w jakiej pozycji przy danym pomiarze był przełącznik Zresztą nieważne. Kto miał zrozumieć, to zrozumiał.
  24. PRAWDOPODOBNIE 😀 Czytałem różne testy tego "laboratorium" Biorąc pod uwagę jakie parametry "mierzalne" (fizyczne) mierzą, jak interpretują i podają wyniki wnioskuję, że mają odpowiedni sprzęt, wiedzę jak go wykorzystać i ludzi którzy się na tym znają i wiedzą co i po co mierzą. Tak, w tym kontekście trudno zrozumieć twoje "rozważania teoretyczne" Bo w/g przytoczonych w linkach danych jest odwrotnie niż Tobie "się wydaje" PS Tak na logikę Gdyby 4 omy były "bezpieczniejsze" (mniejsza moc podawana przez wzmacniacz, zadziałanie magicznego zabezpieczenia) to Yamaha fabrycznie ustawiałaby amplituner na tę wartość. A ustawia na 8 ohm.
×
×
  • Utwórz nowe...