Skocz do zawartości

tomlodz

Uczestnik
  • Zawartość

    27
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez tomlodz

  1. Ogólnie patrząc na pokój to jeszcze za mało według podstawowego podejścia pochłaniania. I dość dużo twardych odbijajacych powierzchni więc pewnie echo i pogłos za duży. Jakieś rozpraszacze by się przydały. Robiłeś coś na suficie ? Trzeba pamiętać że to też powierzchnia odbijająca.
  2. Też tak miałem ustawione i to męczą pewnie średnio-wysokie tony które się odbijają i to jeszcze od szkła jak widać na zdjęciu. Na chwilę weź gruby koc albo jakiś materac i wrzuć to na ścianę za Tobą. Zobacz czy będzie lepiej. P.S. ta lewa kolumna to już gorzej nie może być ustawiona sam róg pomieszczenia i bardzo blisko ścian. Dla basu dramat.
  3. No tylko ja tych paneli nie miałem 2 tylko coś około 18 to juz się robi trochę większa kwota. Tak jak pisałem miało być tanio i efektywnie, wygląd nie miał znaczenia. Żona nie chcę nawet wejść do tego pokoju
  4. Zastosowałem je od razu w nowym pomieszczeniu odsłuchowym więc nie wiem jak było przed i po. Zawsze miałem po. Link tutaj: https://forum.audio.com.pl/topic/80684-pokój-odsłuchowy/
  5. Nie folii nigdzie nie ma i są od ściany oddalone około 8 cm żeby lepiej pochłaniały niższe zakresy.
  6. Ja owinąłem czymś takim, ale mi nie zależało aż tak bardzo na wyglądzie. Dało się to zrobić bardziej dokładnie żeby nie było zagniotek ale ja słucham z zamkniętymi oczami więc mi bez różnicy było byle by nie pyliło i było czarne bo to też pokój kinowy. https://allegro.pl/oferta/wigofil-60g-m2-wloknina-flizelina-podbitka-1mb-6614268628?snapshot=MjAyMC0xMi0wMVQwODozMzowMS4wNjhaO2J1eWVyO2E5NDIzZTZlZjQ2MjFmMjlhZjk5MWZlOTE3YWI5NzlmOThiZGE1M2RjNDQzOTcyOTY4NGUyMGIwODczYjVjODY%3D
  7. Ja wykonałem szybko i bez cudowania ramę na wełne 10 cm z takich profili szerokosci 10 cm które przeciałem i zgiąłem pod kątem 90 stopni. Trwa wykonanie czegoś takiego 5 minut a estetyycznie jest dużo lepiej. https://allegro.pl/oferta/profil-budowlany-u-100-3-metry-solidny-12167784587?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=ps&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_pla_pmax_ps&ev_campaign_id=17967348206&gclid=Cj0KCQjwkt6aBhDKARIsAAyeLJ0yI1vfGs6Ew2AhW8ovnyBWDkULIqzloQMqez2dGKDSItp6jPoJ_90aAqZQEALw_wcB
  8. To będzie w 100 pochłaniające dla średnich i wyzszych częstotliwości . Jak zrobisz to na większości pomieszczenia to stanie się głuche bez życia, dudniące bo niskie będą przeważać.
  9. Wysokość 2.4m oraz szerokość 3.2m była maksymalna przy zachowaniu kształtu prostopadłościanu. Taki kształt jest najbardziej przewidywalny akustycznie bez skosów i wnęk. Te wymiary wymuszaja takie wymiary jak podałem co do modów pomieszczenia. Odległość od dyfuzorów do miejsca odsłuchowego też jest zachowana taka aby dźwięk się dobrze rozchodził.
  10. Jest na pewno bezpieczne. Strop betonowy, a ściany są wykonane w 100% ze styropianu 20cm, więc praktycznie nie ważą nic.
  11. Nie to są całkowicie nowe ściany nie związane z tym co na dole.
  12. Moim urządzeniem pomiarowym jest ucho i słyszę ze 70 Hz jest głośniej o kilka dB niż inne częstotliwości. Następnym punktem jest 40 Hz ale w to raczej bym nie celował bo to już trochę nisko jak na wełnę. Powyżej 100Hz mam wrażenie że to co jest w pokoju sobie dobrze radzi bo współczynnik pochłaniania zastosowanych paneli to 0,6 i więcej, a kilka sztuk ich jest. Będę polegał tylko na wyliczeniach z kalkulatorów przy konstruowaniu tego kanapowego ustroju pochłaniającego.
  13. To kanapa sklepowa z wyciąganym wózkiem z materacami do spania. Cały wózek zostanie skoszowany zostanie tylko przednia płyta drewniana. Zamierzam wstawić pośrodku pudła wełnę 20 -30 cm i w przedniej ścianie powiercić otwory 10mm co około 80mm tak mi wyliczył kalkulator z tego co pamiętam. Można takie coś wystroić na konkretną częstotliwość aż do 50 Hz ze współczynnikiem, pochłaniania około 0.9 dla tak niskich częstotliwości.
  14. Myślałem o kupnie mikrofonu pomiarowego i pomiarach tego ale większość mądrych głów sugerowało żeby lepiej słuchać i ustawiać niż mierzyć. Może w przyszłości jak się kiedyś będę nudził na co niestety się nie zanosi to zrobię jakieś pomiary.
  15. Witam, Powstał wreszcie mój pokój odsłuchowo-kinowy po około półrocznym zgłębianiu tajników akustyki. Sprzęt jaki stoi w pokoju to: Marantz PM-50, Yamaha DSP-E492, Kef Cresta 2, Wharfedale 9.4, karta muzyczna Prodigy HD2 oraz SUB własnej produkcji na głośniku TONSILA 20 cm, rzutnik Benq W2000. Pokój wymiary długość 4,5 m, szerokość 3,2 m, wysokość 2,4m. Wymiary optymalne dla modów pomieszczenia przy takiej wysokości. Niestety jest to poddasze i wyżej się nie dało. Tak jak widać jest trochę absorberów z wełny Rockslab Acoustic 10cm z pustką powietrzną. Łącznie około 9m2. No i dyfuzory QRD oraz Skyline własnej produkcji styrodur/styropian też około 9m2. Na podłodze bardzo cienka wykładzina żeby praktycznie nie pochłaniała i nie wycięła całej części wyższego pasma. Powiem tak słuchanie w tych warunkach jest ciekawym doświadczeniem i faktycznie niektóre piosenki brzmią inaczej i słychać dźwięki których wcześniej nie było. Jeśli chodzi o bas to tak do 100 hz jest bardzo OK. Około 100hz robi się dołek niestety i około 70hz jest górka której czas pogłosu jest na szczęście jeszcze krótki. Dopiero około 40 hz jest górka która niestety trochę dudni ale jest to poziom ciężki do ogarnięcia. Jest w planach wstawienie kanapy w której będzie ustrój z wełny i pustek powietrznych wystrojony na niskie częstotliwości z pojemnika na pościel Największą różnice odczułem w muzyce rockowej której teraz się słucha z przyjemnością przedtem taka muzyka po pewnym czasie męczyła. Również jak to ładnie po angielsku piszą "attack and decay" jest dużo lepszy i ogólnie dynamika jest dużo lepsza. Dodatkowo niektóre dźwięki bardziej odrywają się od kolumn. To co jeszcze jest zauważalne to że mogę słuchać z bardzo wysokimi poziomami głośności, kiedyś nigdy nie udało mi się dojechać do granic możliwości kolumn teraz jest to bardzo możliwe. Wynika to z tego że dźwięk nie jest drażniący powyżej pewnego poziomu tak jak było to kiedyś. Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś sugestie co można by było poprawić w pokoju jestem otwarty na dyskusję. Pozdrawiam
  16. Drutem oporowym widać maszynę na zdjęciu. Zrobiłem szablon taki jak na zdjęciu. Wycięcie jednego to około 15 minut. Na sufit zrobiłem jeszcze Skyline ze styroduru ale z tym jest za dużo roboty trochę. No i oczywiście panele absorbujące z wełny.
  17. Nie było chętnych, ale pokazuję pierwsze sztuki spod mojej ręki.
  18. Witam, Od dłuższego czasu nie udzielałem się na forum. Teraz wykonuję właśnie swój pokój odsłuchowy w domu i będę robił między innymi dyfuzory QRD ze styropianu około 12-14 sztuk. Sam wiem że ceny tych ustrojów nie są niskie w związku z tym pomyślałem że jak jest tutaj jakiś audiofil z Łodzi to mogę wykonać kilka więcej jak będę robił swoje po kosztach. Parametry dyfuzora: - szerokość studni 6,5 cm - największa głębokość studni 11,4 - strojony według QRDdude na 861-2646 Hz - wymiary 100x50 cm Proszę nie pisać że styropian się nie nadaje bo przestudiowałem literaturę i styropian się jak najbardziej nadaje tylko musi być porządnie pomalowany najlepiej lakierem lamperyjnym na końcową warstwę. Jak projekt będzie ukończony to chętnie się podzielę z forum wrażeniami odsłuchowymi.
  19. Więc tak mam Eltax discovery i pomyślałem sobie że może wymiana kabli wewnątrz kolumny coś by pomogło. Ostatnio wymieniłem zwykły kabelek od wzmacniacza do kolumny na lepszy i jest poprawa. I teraz pytanie czy wymiana kabli od samej zwrotnicy do głośników wewnątrz kolumn coś da?? Czy ktoś coś takiego robił i jakie były tego efekty?
  20. Może coś takiego http://www.allegro.pl/item199081414_rewela...tem_olkusz.html
  21. Więc tak. Posiadam ten wzmacniacz jakieś 15 lat. Ta moc napisana 35 watt to jest realna moc tego wzmacniacza. Czyli do dzisiejszych opisów sprzętu ma się nijak. Dzisiaj napisali by na nim spokojnie 100watt. Popatrz na pobór mocy 190 watt. czyli dzieląc na dwa kanały prawie po 100. Ja miałem podłączone do niego kolumny 80 w i spokojnie je ciągnął, ale jest warunek muszą być 8 ohm 4 ohmowych nie pociągnie znam z doświadczenia. A tak ogólnie ten wzmacniacz gra skrajami pasma czyli bas i sporany nie ma za bardzo średnich tonów.
  22. Jest jeszcze inny sposób zakup porządnej karty dźwiękowej do kompa który będzie robił za dekoder DTS. Na przykład takiej: http://www.allegro.pl/item180909062_prodig..._audiotrak.html
  23. No tak to tylko pro-logic ale ma wejście na zewnętrzny sygnał z sześciu oddzielnych kanałów jakby go podłączyć z zewnetrznym dekoderem DTS to się powinno w miare efekty otrzymać. CHYBA
  24. Kupiłem niedawno zestaw kolumn Eltax dicovery, przeczytałem o nich wiele niepochlebnych opini ale trafliły się tanio więc kupiłem. Wzmacniacz stereo już posiadam do kolumn frontowych więc znalazłem takie coś na allegro i zakupiłem: http://www.allegro.pl/item176668969_proces...a_dsp_e492.html Miał ktoś z tym sprzętem doczynienia jak to gra? Dopiero do mnie jedzie ten sprzęt więc jeszcze nie miałem okazji posłuchać.
×
×
  • Utwórz nowe...