Skocz do zawartości

Czy można kupować starszy, używany sprzęt?


drupi

Recommended Posts

Cześć

Stoję przed wyborem całego zestawu. Chodząc po sklepach znalazłem oprócz nowych urządzeń także komisowe, takie 2 czy 4 letnie. I teraz, ponieważ są dużo tańsze, zastanawiam się czy kupować nowe czy jednak skusić się na używane. Wiadomo, będą lepsze jakościowo, bo droższe w momencie zakupu, ale czy nie ma ryzyka, że zaraz się popsują? Jaka jest żywotność głośników, kabli w środku (czy co tam jeszcze siedzi)? A jak jest ze wzmazniaczami i odtwarzaczami, wiadomo elektronika, więc jak coś strzeli to problem. Nie znam się na tym i sam nie naprawię, pozostaje mi tylko serwis, a tam wiadomo koszą na maxa....A może jest jakiś sposób by ocenić "przebieg" sprzętu i wybrać ten mało używany? Proszę o pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeśli chodzi o kolumny z drugiej ręki to nie ma problemu. Jeśłi grają w momencie zakupu, to przy odpowiednim urzytkowaniu, pograją jeszcze przez długie lata. Kable w kolumnach i zwrotnice są w zasadzie nie do zniszczenia. Same przetworniki również nie tak łatwo zepsuć (chyba że ktoś z premedytacją przesterowywuje głośniki). Zatem w przypadku kolumn, jednoznacznie polecam komisy.
Co do elektroniki srawa nie jest już taka prosta. Tutaj zawsze istnieje ryzyko że coś nawali. Kwestia w jakości wykonania tego sprzętu. Bo prawdę powiedziawszy, widziałem prawie nową tandetę która psuła się niemiłosiernie, jak również dwudziestoletnie wzmacniacze które miały jeszcze pląby gwarancyjne icon_smile.gif Sam jestem posiadaczem Marantza z 82 roku i nie mam zamiaru zamieniać go na nowy klocek. Zatem wszystko jest kwestią relatywną. Jeśli masz troche odwagi to kupuj z komisu. czteroletnia elektronika jeszcze nie jest wcale taka stara i powinna bez problemu działać, tym bardziej, że wtedy mógłbyś kupić coś lepszego. A nawet jeśli coś by padło, to przecież części elektroniczne nie są wcale takie drogie i zazwyczaj kosztują "kilka złotych" (inna sprawa to cena "robocizny").
Przebiegu sprzętu audio chyba nie da się sprawdzić (szkoda że nie montują tam liczników icon_smile.gif) Istnieje tylko jedna zasada - im sprzęt nowszy, tym (najprawdopodobnniej) mniej urzywany. Można też sugerować się wyglądem. Wiadomo, że jeśli coś jest wypieszczone i wygląda jak z salonu to raczej nie było katowane.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Witam.
To jest chyba podobnie jak z samochodami. Wyjeżdżasz z salonu i masz na pocztek ok. 30% do tyłu.
Kupując z drugiej ręki - masz sprzęt połowę (albo więcej) tańszy. Przy czym zawsze można trafić na coś, co się po niedługim użytkowaniu zepsuje... Tak już jest.
Ale póki co - za te same pieniądze masz sprzęt o 1-2 półki lepszy. Sam używam 20. letniego CD oraz niewiele młodszych: wzmacniacza i kolumn. I jest niewiele innych, na które bym je zamienił... A nie mam zamiaru dopłacać po kilka (naście ) tys. tylko po to, by uzyskać tę samą klasę w nowszej obudowie...
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 year later...
Zgadzam sie z przedmowcami. Caly moj sprzet zakupilem z drugiej reki. Warto inwestowac w sprzet uzywany, IMO jest wiecej plusow niz minusow. Trzeba tylko zastosowac sie do kilku zasad. Podstawowa zasada - kupuj w miare mozliwosci sprzet od znajomych (lub znajomy, znajomego). Ja kupuje sprzet uzywany, praktycznie w stanie idealnym czasami wrecz sklepowym. Gdy kupuje sie od prawdziwych milosnikow dzwieku (sprzet zawsze zadbany), czesto Oni sami proponuja wypozyczenie na kilka dni. Nigdy wiec nie kupuj w ciemno. Przy dokladnych ogledzinach sprzetu da sie wykluczyc kilka podstawowych elementow (np czy czasem nie bylo cos rozkrecane/grzebane). Z zasady pomijam aukcje.

Dla doswiadczonych mozna polecic kupno np na audiogonie. Mam znajomego, ktory kupil kilka klockow w ten sposob i jest bardzo zadowolony. Trzeba byc bardzo ostroznym. Ryzyko oczywiscie istnieje, ale w efekcie mozna uzyskac sprzet za ulamek pieniedzy wartosci nowego - a system prezentuje sie swietnie !

pozdr
hybryd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że tak icon_smile.gif

Sam kupiłem Primare CD/DVD Player V10. Jestem bardzo zadowolony. Zaoszczędziłem ok. 50% wartości nowego urządzenia. Już od kilku lat gra wyśmienicie. Warto jednak sprawdzić źródło pochodzenia i rzeczywisty stan faktyczny urządzenia. Przy droższych komponentach można chyba jednak wyjść z założenia, że poprzedni nabywca szanował swój zakup, w końcu sam wydał własne pieniądze icon_smile.gif

Udanych zakupów icon_smile.gif

PS.: Do kompletu poszukuję tunera Primare - gdyby ktoś coś wiedział...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż!
Jak widać wyjątkiem nie jestem!
Ja również uważam, że kupno sprzętu na rynku wtórnym jest kapitalną możliwością zgromadzenia sprzętu wyższych klas, na które po prostu nie byłoby nas stać, w prypadku ich kupowania ze sklepu.
Co prawda pierwsze moje "prawdziwe" kolumny zostały zakupione w salonie audio, jednak juz kolejne oraz całośc elektroniki była kupiona jako sprzęty używane.
No i przykładowo na dzień dzisiejszy posiadam kolumny, których cena katalogowa wynosiła 14.000 złotych, które nabyłem za ułamek ceny (dotyczy to zresztą i reszty sprzętu).
W chwili obecnej również na rynku second hand poszukuję jakiejś zacnej kombinacji pre + power, która nie będzie kosztować majątku, a brzmieniem zblizy się do ideału.
W pełni podzielam zdanie kolegów Hybryda i Zukzukzuka icon_biggrin.gif , że przy zakupie sprzętu używanego zalecana jest ostrożność, szczególnie w sytuacji nabywania sprzętu na aukcjach.
A co do awaryjności - w szczególności wzmacniacze oraz kolumny głośnikowe nie są narażone na wielkie mechaniczne zużycie (kolumny nico mniej), więc ryzyko jest w sumie niewielkie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak dla mnie kolumny musza byc nowe. Lubie glosno posluchac muzyki, a jakies uzywki, tym bardziej jak maja juz troche czasu na karku i ktos lubial im czasem tez dac moga u mnie szybko skonczyc swoj zywot. Jesli chodzi o wzmaki czy odtwarzacze oczywiscie rowniez preferuje uzywki, bo za ta sama kase mozna nabyc sprzet wyzszej jakosci, ale jak napisalem wyzej, kolumny musza byc nowe pomimo tego ze beda z nizszej polki. Swieże przetworniki to podstawa jak dla mnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafal735r,

sadze, ze nikt nie mowi tutaj o kolumnach 20 letnich, chociaz i takie legendarne potrafia pograc jeszcze z 10 lat - takze glosno !.

Wystarczy kupic cos rocznego czy 2 letniego, lub cos ze starszej serii , gdy na rynek wlasnie wchodzi nowa.

Ja tak zrobilem w przypadku swoich glosnikow. Jeszcze dzis moje kolumny mozna kupic w PL za 16 kzl (cena z www.ceneo.pl), kupilem uzywane roczne kolumny z pelna dokumentacja, rachunkiem (sprowadzane z zagranicy) duzo ponizej polowy ceny nowych. Stan obudowy jak i przetwornikow - idealny !

pozdr
hybryd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część z moich kolumn kupowałem jako nowe, część jako używane i absolutnie nie mam oporów przed używanymi (dotyczy to zarówno małych kolumienek jak i dużych fronrów).
Muszą być jednak w idealnym stanie, bo wszelkie uszkodzenia raczej mnie zniechęcają (szczególnie obicia i zarysowania w większej ilości, kiepski stan zacisków) i świadczą (mogą świadczyć) o ich "dyskotekowym" rodowodzie. Ale wszystkiego niestety nie da się przewidzieć icon_lol.gif
No i nie kupuję w ciemno, dopiero po odsłuchu - a po właścicielu (i jego zestawie) widać też szacunek lub jego brak do sprzętu grającego. A kolumn nie kupuje starszych (modelowo - data wprowadzenia na rynek) niż 7 lat.
Co nie znaczy, że nie można trafić na złom jak ktoś ma pecha (czy na sprzęt mocno wyeksploatowany jak przestrzega rafal735r - "No nie wiem czy bys byl zadowolony z kolumn 2 letnich ktorych ja uzywalem"). A przy mocnych kolumnach nie wyobrażam sobie kogoś słuchającego dłużej przy głośności powyżej połowy mocy-zazwyczaj odczuwam dyskomfort przekraczając 1/4 icon_rolleyes.gif
No i z uwagi na poziom cen łatwiej jest mi wydać pieniądze na nowy centralny i tyły niż na nowe fronty icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...