Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Chciał bym złożyć sobie przenośne głośniki do telefonu nokia n96 icon_wink.gif

Chodzi o to że nie wiem jaki głośnik kupić wzmacniacz i jakiś dobry akumulator... i jak to zrobić. tak żeby to miało około 70 wat mocy (jak najtańszym kosztem, telefon ma wejście 3,5mm mini jack) I czy da się zrobić że jak jestem w domu żeby nie pobierało mi prądu z akumulatorka tylko z gniazdka icon_wink.gif

Obudowę zrobię sobie sam.

Proszę o pomoc z góry dziękuje !:)

Pozdrawiam
Mariusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, 70 Wat jako sprzęt przenośny zasilany z akumulatora? Tu nie ma pomyłki? Myślę, że nawet ze wzmacniaczem klasy D nie dasz z tym sobie rady. No ale, jak chcesz. Proponuję złożenie tego kitu Nie daj się zmylić nazwie chodzi w niej właśnie o to, że wzmacniacz jest przystosowany do zasilania z akumulatora samochodowego. Co do zasilania z akumulatora lub sieci to proste rozwiązanie: przełącznik z minusem zasilania podłączonym do bieguna stale aktywnego i plusy z aku i zasilacza do tych przełączanych. No i oczywiście musisz mieć zasilacz stabilizowany 14V.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w sieci sklepów z DIY na pewno znajdziesz tam głośniki. Do takiej konstrukcji nie warto inwestować w układ dwudrożny, kup po prostu jakiegoś szerokopasmowca i tyle (średnica w zależności od tego czego ci trzeba 8-13cm). Najprościej wejść na stronkę ProTonsila i tyle, ale pewnie w sieci można znaleźć coś lepszego.
Jeśli chodzi o okablowanie to już inna sprawa. Chcesz, żeby to była jakgdyby jedna kolumna czy noramlne stereo. W tym drugim przypadku może się okazać, że pojawią ci się jakieś zakłócenia, opóźnienia czy niższe głośności na głośniku nr. 2 czyli tym bez wzmaka. Oczywiście to jest tylko ewentualność, ale musisz się z czymś takim liczyć.

Jak masz zamiar wykonać obudowę, czy masz jakiś program do obliczeń i trochę narzędzi przydatnych przy dopasowywaniu wszystkiego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowę zrobię z płyt MDF icon_wink.gif mam narzędzia ale nie mam programu do obliczeń.
Myślę że jedna kolumna z jednym głośniczkiem, a jak ja miał bym to podłączyć ? akumulator wraz z głośnikiem pod wzmak ? i potem z wzmaka puścić mini jack do telefonu ? i czy napewno ten wzmacniacz będzie ?

z góry dziękuje icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z telefonu kabel mini-jack mono (rozumiem, że nie chcesz stereo?) do wzmaka. Wzmacniacz powinieneś sobie umieścić w obudowie głośnika. Pamiętaj jeszcze o potencjometrze i włączniku. Akumulator chyba trochę będzie cię ograniczał (mało mobilny), potrzebujesz po prostu pojemnej baterii o napięciu 14,4V (ewentualnie 12V, ale nie wiem jak to się będzie wtedy zachowywać, chociaż można dostać baterię np. 12Ah co zapewni to napięcie przez dłuższy czas,a nie przez pierwsze kilka minut). Taka o pojemności 5Ah (5000mAh) wystarczy ci mniej więcej na godzinę słuchania (dosyć głośnego). Problem jest taki, że potrzebujesz układu wzorowanego na laptopie tzn. normalnie wszytsko działa na baterii, a jak podłączysz do gniazdka do zasila się z 230V i jednocześnie ładuje baterię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy byłby moduł z laptopa, ale to za pewne będzie droższe niż koszty budowy. Baterię potrzebujesz np. od samochodu RC pojemności 4000-5000mAh (ewentualnie od wkrętarki). Jeszcze lepsza byłaby od samochodu na akumulator dla dzieci (wtedy masz 12000mAh), ale nie wiem czy ten wzmacniacz ruszy przy 12V. Problem jest taki, że przy spadku napięcia (prąd zmienny icon_wink.gif) wzmak może ci się szybko wyłączać, więc to tylko raczej awaryjne wyjście ta bateria, a noramlnie powinieneś używać gniazdka icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy do poniedziałku icon_wink.gif
a ten wzmacniacz będzie dawał wszystkie tony ?
http://sklep.avt.pl/p/pl/48047/samochodowy...go+montazu.html

No i wiesz ciągle się pytam jak ja to miał bym podpiąćicon_wink.gif

No i czy ten kabel kupić ?
http://allegro.pl/item620665401_kabel_glos...cena_za_1m.html

Sory że tak piszę, ale wiesz chce to zrobić dobrze;) a ja w tej sprawie zielony jestem icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...