Skocz do zawartości

Rozmieszczenie sprzętu w salonie (12 m2)


mkostrz

Recommended Posts

Szanowni forumowicze,
Jestem osobą, która dopiero rozpocznie swoją przygodę z audio, z okazji szykowania swojego pierwszego lokum. Ponieważ nie znam się na tej tematyce zwracam się z prośbą o pomoc w:
1. Wyborze sprzętu i głośników jakie mają być umieszczone w salonie (pow. ok. 12 m2),
2. Rozmieszczeniu głośników oraz doborze ich wielkości.

Na całość inwestycji planuję wydać do 6000 tys. PLN. Chciałbym aby cały sprzęt był podłączony do TV z tunerem TV cyfrowej HD (operator telewizji kablowej) i nie zamierzam go wymieniać w najbliższych 10 latach. Całość ma służyć jako kino domowe oraz do słuchania muzyki z radia (może internetowego) a także CD.

Schemat pokoju z aranżacją przedstawiam poniżej.
http://w233.wrzuta.pl/obraz/7cXxhPtvlr0/salon
http://w233.wrzuta.pl/obraz/7yEgXKxmXnU/schemat

Zaznaczyłem już ewentualne głośniki (małe bez subbufera) które rozlokowane na ścianie - niewinem czy to dobry pomysł. Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie pomysły i sugestie

Pozdrawiam,
Marcin

Ps. Zakupiłem już kabel audio - procab LS 25/1 (25 m).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkostrz
Co chcesz kupić za te 6000 zł (zakładam, że nie jest to raczej 6000 tys, bo w tej kwocie to najlepiej zatrudnić specjalistów, a pierw to wybudować i przeznaczyć na ten cel odrębny pokój - i to o większej powierzchni icon_mrgreen.gif )?
Amplituner oraz ???
Chcesz do tego DVD (odtwarzacz lub nagrywarka) czy BlueRay?
Ile ma być kolumn, chcesz mieć system 5.1 oparty o małe kolumny i subwoofer?
Coś jeszcze do tego?

Pomysł, by kolumny przednie były na wysokości 180cm nie jest najlepszy (jeżeli się uprzesz na takie rozmieszczenie - musisz je pochylić w stronę słuchacza), powinny być mniej więcej na takiej wysokości jak chcesz mieć tył, czyli 80cm.
Poza tym kolumny przednie i tylne powinny być rozmieszczone symetrycznie, a u Ciebie prawy przód jest sporo przesunięty na prawo względem prawego tyłu.
Gdzie chcesz postawić TV oraz kolumnę centralną?

Krótko mówiąc - brakuje jeszcze paru informacji, poza tym sprzęt ma być nowy czy dopuszczasz używany?
Pozdrawiam
PS. Sądząc po ilości kolumn - chcesz mieć kino domowe bazujące na więcej niż dwóch kolumnach, więc przenoszę wątek do właściwego działu: czyli KINO DOMOWE, a nie STEREO icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Już odpowiadam na pytania:
1. Dysponuję środkami do 6 tysięcy złotych, jeśli będzie taniej to lepiej.
2. Z uwagi na wielkość mieszkania 54 m2 i 3 pokoje salon będzie pełnił jednocześnie pokój do słuchania muzyki.
3. Amplituner jak najbardziej.
4. Blue-ray oraz jakiś odtwarzacz Divx/H264.
5. Kolumny 5.1, choć wolę się zdać na wasze doświadczenie. Co byście polecili ?krewnemu? w tym zakresie. Jestem b. początkujący i całkowicie się na tym nieznam. Czy lepiej postawić kolumny na podłodze ( z tym, że robi się ciasno na podłodze) czy zawiesić satelity na ścianie i dodać subbufer).
6. Kolumna centralna może stanąć pomiędzy regałem a stolikiem (szafką) pod monitor LCD ? widać to na zdjęciu nr 1.
7. Dopuszczam jak najbardziej sprzęt używany.

Ps. Dziękuję za szybką odpowiedz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkostrz
Przy powierzchni 12m^2 może to być zarówno zestaw 5.1 oparty o małe kolumny i subwoofer (jeżeli głównie będziesz oglądał kino domowe, a masz problem z prawidłowym rozmieszczeniem kolumn) jak i kolumny podłogowe oraz mniejsze kolumny efektowe na tył (zazwyczaj będzie to lepsze rozwiązanie gdy większy nacisk kładziesz na słuchanie muzyki w stereo).
Z wielkością kolumn podłogowych też nie można przesadzać - za duże kolumny mogą się "dusić" na małej powierzchni, bas może być nienaturalny i dominujący.
Poza tym kolumny (szczególnie podłogowe) należy rozstawić w pewnej odległości od ścian (powinno być trochę miejsca z tyłu).

Kolumna centralna powinna stać pod telewizorem (na osi symetrii między lewą a prawą stroną).

Poza tym, jeśli będziesz sporo słuchał muzyki z płyt CD, to może warto kupić używany odtwarzacz CD (koszt od 100zł w górę).
Co do odtwarzacza DVD z DivXem i H264 to wolisz coś droższego i firmowego, czy najtańszy odtwarzacz np. Manty który odtwarza wszystko i ma sporo aktualizacji BIOSu?
A jeśli chcesz BR - ewentualnie możesz poszukać modelu odtwarzającego H264 i DivXy wtedy można zrezygnować z odtwarzacza DVD, chociaż jeżeli masz wolne miejsce to może faktycznie rozwiązanie z oddzielnym BR i DVD będzie lepsze. icon_rolleyes.gif W każdym razie warto szukać świeżego modelu i przed zakupem przygotować się odpowiednio: wziąć własną płytkę i koniecznie sprawdzić, czy odtwarza DivXy i H264.

Pozdrawiam
PS. Zdecyduj się: 6 tysięcy czy 6 milionów złotych??? Nie wiem, skąd biora się te problemy z prawidłowym określeniem kwoty u Ciebie i innych użytkowników Forum ... icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ niemam miejsca by rozmieścić prawidłowo kolumny podłogowe, które powinny być w pewniej odległości od ściany – zbyt mało miejsca w pokoju, jestem zmuszony zdecydować się na zestaw 5.1. Ponieważ na chwilę obecną muszę wybrać położenie kolumienek – miejsce i wysokość, i pociągnąć tam okablowanie czy mogę liczyć na podpowiedz, gdzie najlepiej je umieścić tj. na jakiej wysokości. Jest od tego uzależnione czy będą się one znajdować na półce z „książkami” czy też przymocowane obok do ściany.
Dalej pozostaje kwestia wyboru marki i modelu głośników. Będę niezmiernie wdzięczny za dalszą pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Optymalna wysokosc jest na tym samym poziomie, co uszy sluchacza w pozycji siedzäcej. Glupio zabrzmialo, ale tak najprosciej mozna to ujäc. Pisze o malych satelitach w systemie 5.1 z subem. Glosnik centralny nad lub pod TV.
W przypadku wiekszych monitoröw glosnik wysokotonowy powinien znajdowac sie na wysokosci tej samej, lub minimalnie wiekszej niz uszy sluchacza (wyzsze umieszczenie glosnika zaowocuje drobnä zmianä przestrzeni w dzwieku dookölnym).

Co do suba - teoretycznie tony niskie rozchodzä sie we wszystkich kierunkach. Chodzi jednak o to, aby w systemie 5.1 (a juz na pewno z malymi satelitami) zrödlo niskich czestotliwosci nie bylo od razu latwe do zlokalizowania, tzn. niskie tony sä slyszalne, ale z zamknietymi oczami trudno powiedziec, gdzie stoi sub. Tu trzeba poeksperymentowac z optymalnym ustawieniem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do rozmieszczenia kolumn ...

Warto paczytać na ten temat w FAQ na naszym Forum
http://audio.com.pl/index.php?page=faq&katId=8
czy np na innych forach audio - poniżej link do audioton, gdzie w dość prosty sposób wyjaśniono parę pojęć
http://www.audioton.republika.pl/akustyka.html

To tylko przykłady...
Na temat rozmieszczenia kolumn w KD (kinie domowym) można też poczytać w katalogach firm robiących kolumny (np. JAMO jeszcze niedawno stosowało podział kolumn uwzględniający powierzchnię pomieszczenia, a także preferowany rodzaj muzyki) oraz w instrukcjach, dołączanych do kolumn.
Poniżej link do strony JAMO z katalogami (w br brak języka polskiego, w poprzedniej edycji był - więc może sie doczekamy...), jest angielski, niemiecki, rosyjski...
http://www.jamo.com/eu-en/support/literature/

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozstawienia kolumn - Kolega RoRo ma calkowitä racje. Praktycznie kazdy powazny producent oraz firma produkujäca kodeki ma wlasnä teorie co do rozstawu (odleglosci, käta pod jakim stojä itd). Inaczej poleca THX, Dolby itp. Brane sä pod uwage rözne parametry, efekty danego rozstawienia sprawdzane sä w warunkach laboratoryjnych. Przewaznie pokrywa sie to z preferencjami sluchacza. Najlepiej na poczätku zdecydowac sie na okreslone glosniki, dopiero potem na ich konkretne rozmieszczenie, tym bardziej, ze raczej chcesz (tak wywnioskowalem) "dyskretne" poprowadzenie kabli.

Pamietaj jeszcze o tym, ze Blu-ray wykorzystuje dzwiek dookölny w formacie 7.1 (w poröwnaniu do 5.1 röznica samych wrazen przestrzennych jest znaczäca) wiec aby w pelni wykorzystac potencjal dzwiekowy "nowego formatu", mysle, ze juz na poczätku warto sie zastanowic nad 7 kolumnami i subem, tym bardziej, ze przez 10 lat nie chcesz nic zmieniac.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zapoznaniu się dokładnie z ww. FAQ oraz z waszymi opiniami, jeszcze raz wszystko dokładnie przemyślałem i jestem zdania, że we wcześniej przedstawionym pokoju nie da się dobrze zbudować zestawu 5.1. Zdecydowałem się, że regał z książkami razem z wnęką powędruje do pokoju obok, natomiast w jego miejsce stanie komoda a po jej bokach kolumny podłogowe. Naprzeciwko ich na wysokości 120 cm umieszczę kolumny efektowe. Rzut ściany przedstawiam na szkicu jn.
http://w429.wrzuta.pl/plik/6qcD3Os3SLR/rysunek
(na rysunku zwymiarowane są kolumny JAMO C 407 HCS3; C407+C400CEN)

Nawiasem mówiąc, duża cześć kolekcji muzycznej na CD jaką posiadam chcę słuchać w stereo i myślę, że jedynie kolumny podłogowe usatysfakcjonują mnie w pełni. Pozatym po namyśle zestaw 5.1/5.0 w zupełności mi wystarczy i na tym się skupię.

Przeglądając oferty zestawów głośnikowych do kina domowego, wybrałem kilka typów, którymi jestem zainteresowany. Czy możecie mi pomóc wybrać ten, który waszym zdaniem jest tym jedynym, który warto kupić?
1. Zestaw kolumn kina domowego 5.0 Yamaha NS-8900 + NS-P8900

http://sklep.rms.pl/index.php?p1929,zestaw...s-8900-ns-p8900

2. Zestaw kolumn kina domowego JAMO C 407 HCS3 (C407+C400CEN+C401)
http://sklep.rms.pl/index.php?p1205,zestaw...07-c400cen-c401

3. Zestaw kolumn kina domowego 5.1 JAMO A 407 HCS 5
http://sklep.rms.pl/index.php?p1284,zestaw...amo-a-407-hcs-5

4. Zestaw kolumn kina domowego 5.0 Dali Concept 6
http://sklep.rms.pl/index.php?p3324,zestaw...-dali-concept-6

A może macie swoje typy? Jeśli tak to jakie – do 3500 zł.

PS. Czy waszym zdaniem, można zrezygnować z suba jeśli kolumny podłogowe posiadają bass-reflex?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...