Skocz do zawartości

Ile mocy w amplitunerze?


robek

Recommended Posts

Jaką moc powinien mieć dobry amplituner kina domowego? Większość japońskich ma ponad 100Wx7, ale znalazłem Harmana Kardona, który bardzo mi się podoba - wygląd - no i tam 5x50W a w droższych modelach 80W. Trochę mało (w porównaniu do Sony, Pionera) - czy te Harmany są do niczego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś boom-boxy z dumnymi napisami 2x100W, czy 2x150W?
Po pierwsze - parametry podawane przez producentów mogą cokolwiek mówić, o ile są podawane procedury mierzenia mocy (są onje jednakowe dla wszystkich klocków) i o ile producent nie fałszuje danych (zdarza się). Wejdź na strony "Audio", zapoznaj sie z testami jakichkolwiek wzmacniaczy, czy amplitunerów (część pomiarowa) - powinineś załapać istotę.
Po drugie zdarza się, że wzmacaniacze nawet o takiej samej lub niższej mocy znamionowej grają subiektywnie głośniej i mają większe możliwości wysterowania kolumn, niż te z większą mocą znamionową. Znaczenie ma tu tzw. wydajność prądowa.
Po trzecie i najważniejsze - moc znamionowa nijak ma się do dźwięku!!!
No i po czwarte - tym parametrem (mocą) się za bardzo nie przejmuj, o ile nie posiadasz trudnych do wysterowania kolumn, nie nagłaśniasz dyskoteki lub nie posiadasz salonu wielkości hangaru na samoloty. Zwykle moc wzmacniaczy (ampli) wystarcza do naprawdę głośnego słuchania, tym bardziej, że podobnież do codziennego słuchania potrzebujemy zaledwie ułamka mocy maksymalnej...
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

tym parametrem (mocą) się za bardzo nie przejmuj, o ile nie posiadasz trudnych do wysterowania kolumn, nie nagłaśniasz dyskoteki lub nie posiadasz salonu wielkości hangaru na samoloty. Zwykle moc wzmacniaczy (ampli) wystarcza do naprawdę głośnego słuchania, tym bardziej, że podobnież do codziennego słuchania potrzebujemy zaledwie ułamka mocy maksymalnej...
Pozdrawiam.


Podpisuję się oburącz pod tym icon_exclaim.gif

Ja mam 70 z przodu, 70 centralny, 20 z tyłu, a zwykle wykorzystuję tylko pierwsze 2-3 stopnie głośności.

Liczy się jakość, nie ilość icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H/K jest jedną z nielicznych firm, która podaje moc wzmacniaczy dla kina domowego przy ich równoczesnym obciążeniu, natomiast pozostali producenci podają moc jednego kanału. Stąd duże różnice w mocach katalogowych.
Dla przykładu H/K AVR435 w stereo podaje 2x101W, a w 5.1 już 5x91W.
U Pioneera VSX-AX4i parametry te wynoszą odpowiednio 2x156W i 5x63W.
Możnaby wnioskować, że Pioneer jest mocniejszy, jednak tryb wielokanałowy obnaża jego słabe zasilanie i znaczny spadek mocy w 5.1, o trybie 7.1 nie wspomnę.

Mój ampli potrafi pobrać 1kW z sieci, jednak większość moich odsłuchów jest na poziomie -50 do -40dB (w zakresie regulacji od -80dB do +16,5dB) czyli praktycznie nie przekracza 1W na kanał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek mocy na 5 kanałach owszem, ale przecież lepiej jest mieć mocne stereo (2 kanały) i tylko nieco słabsze 5 bo jak ktoś tu powiedział główna para idzie na przód. Biorąc jakieś tanie modele to 50W Harmana wygląda śmiesznie.

cz58y - to, że masz -50dB na regulacji nie oznacza wcale, że słuchasz z taką mocą, gdyż 0dB odnosi się tylko do pewnego (nieznanego) poziomu referencyjnego amplitunera - to raz. Dwa - pobór z sieci nie jest równoznaczny z mocą wyjściową.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

cz58y
Co to za monstrum?
Primare, Krell, Proceed?
Rozumiem, że jak podkręcasz głośnośc, na całej ulicy żarówki gasną???  :lol:
Pozdrawiam


Żadne monstrum, to zwykła Yamaha V1600. Próbę głośności przeprowadziłem jeden raz, doszedłem do -3dB i dalej nie kręciłem. Było to w dzień, więc efektu przygaszania żarówek nie mogłem zauważyć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

cz58y - to, że masz -50dB na regulacji nie oznacza wcale, że słuchasz z taką mocą, gdyż 0dB odnosi się tylko do pewnego (nieznanego) poziomu referencyjnego amplitunera - to raz. Dwa - pobór z sieci nie jest równoznaczny z mocą wyjściową.



raz - zgadza się
dwa- tego nie napisałem i nie napiszę. Jest otrzywiste, że każdy wzmacniacz ma swoją określoną sprawność i część pobieranej energii a sieci przeznaczona jest na jego "obsługę". Średnio 65-75% mocy idzie na głośniki. W amplitunerze dochodzi jeszcze dodatkowa elektronika i procesory, które też lubią prąd.
Mierzyłem pobór mocy z sieci mojej Yamahy i bez jakiegokolwiek obciążenia, była tyko włączona, miernik pokazywał 0,33A czyli ok 75W.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wygląd - no i tam 5x50W a w droższych modelach 80W. Trochę mało (w porównaniu do Sony, Pionera) - czy te Harmany są do niczego?


Nie nie są do niczego. Po prostu mają prawdziwe waty, a przynajmniej ja to tak nazywam. Kiedyś miałem wielokanałową Inetgrę która miała tylko 80W na kanał. A to co wyprawiała z 100-kami STUDIO to był szok. Nigdy nie udało mi się przekroczyć połówki potencjometru icon_twisted.gif



Od tego czasu nie patrzę na moc podawaną, gdyż już wiem że 80W może być mocniejsze niż 150W icon_eek.gif icon_evil.gif icon_twisted.gif [/img]
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Cytat

Cytat

wygląd - no i tam 5x50W a w droższych modelach 80W. Trochę mało (w porównaniu do Sony, Pionera) - czy te Harmany są do niczego?


Nie nie są do niczego. Po prostu mają prawdziwe waty, a przynajmniej ja to tak nazywam.


H/K stosuje inne kryteria pomiaru mocy. Dlatego można z pewnym przybliżeniem podać, że 1W H/K = ok. 2W np. Yamahy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A kilo ołowiu jest cięższe od kilo pierza icon_biggrin.gif 1Watt = 1Watt, definicja jest stała. Jakie to niby kryteria, oświeć nas.


Gdyby tak było, dla każdego sprzętu moc szczytowa równałaby się mocy znamionowej i poborowi mocy z sieci (przecież 1 Watt = 1 Watt, nieprawdaż?) Większość producentów japońskich podaje moc przy obciążeniu 1 kanału, gdy Harman przy obciążonych wszystkich. To tak w bardzo dużym uproszczeniu. Z teorii - poczytaj także o rezerwie prądowej a w praktyce - porównaj pobór mocy Harmana i jakiegokolwiek amplitunera japońskiego o porównywalnej mocy wyjściowej na papierze. Zapewniam Cię, że różnica nie jest spowodowana różnicą sprawności wzmacniacza. Popatrz także na japońskie czy chińskie "cudeńka" o mocy 5x150 W pobierające ok. 300 W z sieci. Za moich czasów uczono w szkołach, że perpetuum mobile jeszcze nie wynaleziono, ale skoro twierdzisz że jest inaczej...
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc szczytowa, znamionowa, rezerwa prądowa, sprawność, ależ Ci się wszystko miesza. Wybacz, ale wygląda to tak, że gdzieś się czegoś naczytałeś, ale nie do końca to rozumiesz. 1W to 1W i przy tym samym głośniku generuje takie samo natężenie dźwięku. To, czy amplituner ma 5x100 czy 5x60 (naprawdę tyle ma i zostało to zmierzone) także przekłada się stałe rezultaty. Warunki pomiaru można wyczytać w instrukcji choćby, oraz to czy mierzono na wszystkich kanałach czy na 1. Ale nie można stwierdzić, że 2W Harmana to 1W Yamahy - nawet uogólniając.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc jest iloczynem natężenia i napięcia. 1W to zarówno 2V * 0,5 A jak i 0,5 V * 2 A. Z tym natężeniem dźwięku byłbym ostrożny. Oczywiście, porównanie wata Harmana do wata Yamahy było przenośnią, jednak dobrze obrazującą sedno sprawy. Musisz przyznać, że amplitunery Harmana, dysponujące "papierowo" mniejszą mocą, są w stanie prawidłowo zasilić mocniejsze kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moc jest iloczynem natężenia i napięcia. 1W to zarówno 2V * 0,5 A jak i 0,5 V * 2 A.


I właśnie tutaj jest istota papierowych watów. Tranzystory są tańsze niż miedź. Czyli jeżeli mamy słaby zasilacz to niestety przy większym poborze prądu nie zawsze zasilanie jest w stanie utrzymać stałe napięcie (efekt przygaszonej żarówki). I tak naprawdę chodzi właśni o to jak jest zrobiony zasilacz. Amplitunery ze względów marketingowych mają przewymiarowane wzmacniacze względem zasilanie zgodnie z teorią że rzadko jest wysterowanych równocześnie 5 kanałów. Harman projektuje wzmacniacze skorelowane bardzo dokładnie z zasilaniem co skutkuje możliwością równoczesnego wysterowania wszystkich kanałów.
A jak to wygląda w praktyce?
Moja Yamaha ma 7x150W i napędzając 5 sztuk paradigmów STUDIO gra. Ale podłączenie tylko 5x120W Rotela powoduje że słychać głośniej, lepiej i Paradigmy są posłuszne. Ale jak się przyjrzysz to sam transformator w Rotelu jest wielkości połowy amplitunera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...