Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Jestem tu początkujący, uznałem że ten temat mieści sie w kategorii DIY. Zamierzam wymienić tłumienie w moich głośnikach ( Tonsil ZgC-50-8-44 ). Stawiłem na panele akustyczne. Teraz zależy mi na waszej opinii. Co lepiej tłumi niskie dźwięki, mata o kształcie "piramidek" czy "pół walców"? Jest między nimi istotna różnica, czy parametry są identyczne?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie częstotliwości, czyli poniżej 150 Hz, to są fale akustyczne o długości ponad 2 metry. Kilkucentymetrowe piramidki czy walce sa dla nich niezauważalne małe. Na ich tłumienie ma wpływ sam materiał. Obawiam się, że w tak małych gabarytach nie ma co mówić o tłumieniu dołów. Poza tym nie ma sensu tłumić te fale, bo w tak małej przestrzeni nie stworzą one ani szkodliwych odbić ani fal stojących. Ponieważ te kolumny mają obudowę zamkniętą, to dochodzi jedynie do kompresji, która powinna być uwzgłędniona na etapie projektowania przy doborze parametrów głośnika i pojemności obudowy. Oryginalne wytłumienie w postaci worków ze szklaną watą faktycznie należy zamienić czymć lepszym - wyłożyć ścianki wewnątrz grubym filcem, watą, góbką, jakimś lepszym materiałem. Ale bez przesady. Wytłumienie droższe od tych kolumn nie polepszy ich dźwięku bardziej niż tania wata.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...