Skocz do zawartości

Jak 2.0 zamienić na 4.0


doman18

Recommended Posts

Miałem zapytać na elektrodzie ale narazie zamieszcze tutaj.
Ściągam tylko filmy avi i ostatnio widzę że coraz częściej są one w systemie dźwięku 5.1. Zaczyna mnie to powoli wkurzać że oglądając film muszę podgłaśniać na dialogach a gdy się zaczyna jakaś akcja, strzelaniny to ściszam bo uszy pękają.
Narazie mam amplituner Fisher CA-M100 SPECYFIKACJA ZDJĘCIA i do niego podłączone 2 Tonsilki 40w 3 drożne i sobię chwalę bo głośno nie słucham a od głośnej muzy mam słuchawki. Moja płyta główna to Epox 8rda w której standardowe ustawienie "głośniki-micro-cośtam" można zworką zmienić w "głośniki przód-głośniki tył-subwoofer"(bez suba bo gniazdko coś szwankuje).

Chciałbym wiedzieć jak będzie najtaniej zrobić 5,1 a przynajmniej sprawić żeby dźwięk był równy dla mowy i efektów. Jak narazie moja dedukcja podpowiada mi że mam 3 wyjścia.

A. Kupić jakiś tani wzmacniacz/amplituner podobny do tego co mam z wyjściem na 2 głośniki i do niego dokupić 2 podobne głośniki. Więc były by 2 wzmacniacze do 2 par kolumn. Widziałem jakieś Diory,JVC i Kenwoody używane po 99zł więc z głośnikami nie przekroczyłoby 250zł. Ale czy takie osobne sterowanie jest efektywne? I jak do 2 wzmaków podłączyc słuchawki?

B. Zakupić tani wzmacniacz 5.1 TEGO typu i wtedy mam jedno urządzenie, jedna gałka głośności, jednen przełącznik między urządzeniami itp. A do niego także głośniki. Szczerze mówiąc to nie uśmiecha mi się ten wzmacniacz, nie znam się ale pachnie mi jakimś tanim chińskim szitem.

c. Kupić zestaw 5.1 Creativa, Logitech lub Taki a to co mam gdzieś opchnąć czy używać do imprez typu sylwester. Jednak podczas kupowania tych tonsili troszkę podkształciłem wię w necie żeby nie kupować kota w worku i o ile dobrze pamiętam ludzie związani z DIY i szeroko pojętym dźwiękiem wszędzie mówią że takie zestawy nie mają startu do najprostszego zestawu używanego wzmacniacza Yamahy + 2 kolumny Tonsil/Altus/Jamo

Jeszcze raz przypominam że nie zależy mi na głośnym audiofilskim słuchaniu bo mieszkam w bloku w małym mieszkaniu i nawet ewentualne 4 głośniki będe musiał rozstawić parami w miejscach a nie jak się należy w 4. Chodzi mi o tanie słuchanie w jakości takiej jak mam dotychczas bo od głośności mam słuchawki

PS. Aha cena powyżej 300zł za wzmacniacz+ kolumny nie wchodzi w grę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć 5.1 to musisz dokupić nie tylko amplituner ale też kolumny efektowe i subwoofer. Czyli musiałbyś wydać więcej niż 300zł. Jeśli chcesz aby głośność była w miarę równa przy dialogach i przy strzelaninie to może najpierw zmniejsz niskie i wysokie tony na wzmacniaczu. Nie wiem czy oglądasz filmy na komputerze czy na stacjonarnym odtwarzaczu. Bo jeśli na komputerze to w niektórych odtwarzaczach jest opcja, dzięki której mozna zmniejszyć różnice między najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem.

Odnośnie do 5.1 to moze poszukaj na allegro jakiegoś używanego zestawu komputerowego 5.1.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za radę. Zmniejszyłem bassy i treble, w odtwarzaczu kaffeine włączyłem opcję "downmix audio to 2 channel sorround stereo". Nastąpiła poprawa ale nadal dysproporcja między odgłosami i muzyką a dialogami w filmie "Władca pierścieni" jest zbyt duża. Oto dane filmu

KOD
he Lord of the Rings - Extended Trilogy

SOURCE
Distributor: AB Svensk Filmindustri/FS Film OY
Region: 2 PAL
Video: MPEG2 Anamorphic
Audio: Dolby Digital EX 5.1

DVDRip
Container: Avi OpenDML
File size: 1362 MB / 1463 MB / 1652 MB
Movie Length: 200 min / 214 min / 242 min
Subs: Finnish and Swedish optional

VIDEO
Codec: Xvid 1.0.2
Resolution: 544x320
Aspect Ratio: 1.70:1 Anamorphic widescreen (2.35:1)
Bitrate: 755 kbps
Frame Quality: 0.174 bits/pixel
FPS: 25.000 PAL

MPEG4 FEATURES
Passes: 2
Packed Bitstream: No
QPel: No
GMC: No
Interlaced: No
Aspect Ratio: Square Pixels
Quant Type: H.263
B-VOPs: 2

AUDIO
Codec: AC3
Channels: 5.1
Bitrate: 192 kbps
Frequency: 48000 Hz
Language: English


Cytat

Jeśli chcesz mieć 5.1 to musisz dokupić nie tylko amplituner ale też kolumny efektowe i subwoofer


Nie, oczywiście to przejęzyczenie. Narazie zależy mi tylko na wyrównaniu dźwięku

Cytat

Odnośnie do 5.1 to moze poszukaj na allegro jakiegoś używanego zestawu komputerowego 5.1.


Tak jak pisałem wcześniej to przejezyczenie ale w sumię tak się zastanawiam czy faktycznie nie lepiej byłoby po prostu kupić taki zestaw od logitecha do kompa. Tylko ciekawe jak by wypadał w porównaniu z tym co mam teraz. Bo jak gorzej to słuchanie muzy na takim zestawie po prostu będzie dla mnie męczące, Choć czy na mp3 można zauważyć aż taką różnicę?

PS
Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z 8 wejściami (2 pary dla REC i 2 pary dla PLAY) dla TAPE w niektórych wzmakach tak jak TUTAJ lub TUTAJ (swoją drogą podobają mi się z wyglądu te wzmaki). A także czy tych wejść nie dałoby się przystosować do 4.0?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy w 5.1 są chyba tak nagrywane aby efekty były jak najlepiej słyszane mimo występowania dialogów. Nie wiem co można jeszcze zrobić. Może w ustawieniach karty dźwiękowej jest korektor i też można w nim zmniejszyć basy i soprany.

Do wyjść Tape rec i play można podłączyć magnetofon kasetowy:). Jeśli są tape Ai B to mozna podłaczyć np. dwa magnetofony. Ja do wyjścia tape monitor miałem kiedyś podłaczony korektor a także wideo. Ale to było kiedyśicon_smile.gif

Możesz kupić zestaw do filmów a do muzy będziesz miał ten, który posiadasz.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Do wyjść Tape rec i play można podłączyć magnetofon kasetowy:). Jeśli są tape Ai B to mozna podłaczyć np. dwa magnetofony


Heh domyślałem się tego że są REC i Play są od magnetofonu skoro piszę tape icon_biggrin.gif ale bardziej mnie interesował ostatni człon mojego pytania. Czy na tym możnabyłoby zbudować 4.0 znaczy czy w takim ONKYO a-33 dałoby się włączyć naraz oba wejścia i (bo z tego co widzę przyciski są osobno) i ogólnie czy we wzmacniaczach jest możliwość włączenia naraz obu wejść. Znaczy czy to jest zależne od modelu czy ogólna tendencja jest taka że można. Uff chyba coś pomotałem, mam nadzieje że zrozumiecie icon_razz.gif

Cytat

Możesz kupić zestaw do filmów a do muzy będziesz miał ten, który posiadasz.


Czyli konkluzja taka że zestaw 5,1 Creative/Logitech jest lepszy od 4.0 zbudowanym na jakimś Kenwoodzie/Technicsie/Onkyo/HK itp + Tonsil/Jamo/Altus itp do oglądania filmów? No i druga kwestia to podłączenie. Musiałbym nurkować pod biurko i przekładać kable od kompa to do jednego to do drugiego zestawu. Nie mówiąc o tym czy da się to zrobić jeżeli wyjścia z kompa będą przystosowane do 5.1 tak jak mówiłem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pytasz czy można włączyć wejścia tape Ai B na raz to raczej się nie da. To jest po prostu wybór źródła.


Konkluzja jest taka, że do oglądania filmów najlepszy jest zestaw 5.1 a za 300zł to nie kupisz lepszego niż zestawik komputerowy chyba:) No bo co z tego, że będziesz miał 4.0 jak i tak będzie to stereo i efektów nie będzie.

Nie wiem jaką masz kartę w kompie i jakie oraz ile ma wejść. Bo u mnie to można przypisać dowolne wejście w karcie do dowolnego urządzenia. Można też podłączyć zestawik 5.1 kablem optycznym (jeśli jest takie wyjście w karcie) a wzmacniacz analogowo.


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No bo co z tego, że będziesz miał 4.0 jak i tak będzie to stereo i efektów nie będzie.


To znaczy obie pary leciałyby z osobnych dedykowanych dla nich kanałów, czyli to nie jest sztuczne rozdzielanie stereo w 4.0 ale pewnie masz rację - bez suba i przedniego głośnika pewnie i tak byłyby uchybienia w oddawaniu dźwięku. Więc chyba mnie przekonałeś

Kwestia jeszcze mojego ostatniego pytania co do podłączenia. Rozumiem że z nurkowaniem z kablami to nie byłoby aż takiego problemu bo można wykminić albo być może kupić jakiś przełącznik. Ale czy nie stracę na jakości gdy będę podłączał wzmacniacz pod jedno wyjście z komputera przy założeniu że 2 pozostałe to np. głośniki tylne i sub?

//EDIT
Wyjść audio mam 3 a poniżej dołączam wyninek z manuala płyty z opisem ustawień zworek dla zmian w 5.1 (tak mi się przynajmniej wydaje)

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam :/

//EDIT
Co do ustawień płyty to okazuje się że nie muszę grzebać w zworkach. Wystarczy uruchomić kanały z poziomu sterowników. A najlepsze jest to że Linuks Mint na którym aktualnie siedzę posiada owy przełącznik. Pozostaje tylko kwestia problematycznego wyjścia które chyba się zepsuło (wtyczka mini-jack nie wchodzi do końca). Muszę jednak dokładnie poeksperymentować pod biurkiem

W każdym razie dziękuje serdecznie tom1723 za poświęcony czas. Naprawdę mi naświetliłeś temat. Jeżeli jest tu jakiś system podziękowań czy nagradzania to chętnie bym to zrobił ale nie widzę czegoś takiego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...