Skocz do zawartości

Ekonomiczny zestaw wzmacniacz - głośniki.


Torrino

Recommended Posts

Witam!
Z okazji pierwszego postu chciał bym się przywitać.
Piszę, bo widzę, że obok pytań bardzo konkretnych, są też takie od laików, a macie cierpliwość odpowiadać i radzić.
Dlatego ja też spróbuję. icon_smile.gif

Potrzebuję wzmacniacza i głośników do pokoju 6,5 x 4 m przechodzącego w korytarz o połowie tego metrażu. Podłoga to panele, mebli jest mało.
Źródłem dźwięku mają być:
tuner satelitarny ze względu na radio (jakiś Thompson od Cyfry+),
odtwarzacz DVD w funkcji odtwarzacza CD (Pioneer DV-360),
laptop,
okazyjnie coś jeszcze, więc powinna być możliwość podłączenia czwartego urządzenia.

Nie uważam się za audiofila, dlatego nie spieszę się wydać więcej niż powiedzmy 300 zł na wzmacniacz, a kolumny będą tymczasowo stanowiły "zdobyczne" Tonsile 2 20W 8 Ohm.
Liczę się ze sprzętem używanym, oglądam na allegro i kieruję się w stronę Technicsów albo Yamah.

W związku z tym wymagania:
- jakiś znośny wygląd, bo stanie w głównym pokoju. Najlepiej kolor srebrny, ale nie jest to jakiś twardy warunek,
- czincze a nie jakieś stare okrągłe złącza (DIN chyba to się wabi), na podłączeniach głośników nie znam się, a widziałęm jakieś zakręcane, takie zaciski...
- możliwość włożenia do szafki pod telewizor zamykanej szybą (czy to się nie będzie za bardzo grzało ?). Tą szybę ostatecznie mógłbym usunąć,
- pilot byłby mile widziany ze względu na tę szybę, ale tylko mile widziany.

No i teraz moje pytania:

1. Jaka moc wzmacniacza i kolumn jest mi potrzebna (audycje radiowe, rock, metal, muzyka celtycka i takie relaksacyjne plimplania) ?
Te 20 W kolumny są tymczasowe a jeśli jest to za mało to chcę dobrać wzmacniacz taki, żeby pociągnął docelowe.
2. Jakie przykładowe modele możecie polecić albo nawet zestawy wzmacniacz - kolumny? Łatwo dostępne na rynku wtórnym, no chyba że można nowe, ale nie nastawiam się. Głośniki mogą stanąć bezpośrednio na podłodze, mogą też wisieć.
3. Gdzie mogę sobie poczytać o takich podstawach jak sposób podłączania głośników, dobieranie mocy sprzętu i ogólnie takie podstawy ? Tak przystępnie, żebym nie pytał na forum o oczywiste rzeczy.

Dziękuję za cierpliwość, trochę długi mi ten post wyszedł, a i tak się pilnowałem.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Na wygląd podoba mi się Technics SU-V500. Jest ich sporo, cena do 500 zł za zadbany egzemplarz. Trochę więcej niż planowałem, ale trudno. W instrukcji widzę jego moc dla głośników 8 Ohm 30W. Czy jest ona wystarczająca na moje pomieszczenie czy powinienem szukać "czegoś mocniejszego" icon_wink.gif ?

Opcjonalnie Pioneer A107 / A109 albo Sony TA-FE 310 albo 370.

Który z tych modeli będzie najbardziej odpowiedni a który odstaje i powinienem sobie darować? Może jakieś inne typy?

No i kluczowe słowo: PROSZĘ icon_wink.gif

Najlepszego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Począwszy od wzmacniaczy ja raczej poleciłbym Yamahę niż Technicsa. Generalnie uważa się, że Technisc nie ma na swoim końcie specjalnie udanych konstrukcji.
Cena którą chciałbyś wydać nie pozwala na jakieś tam szaleństwa ale podstawowe modele Yammy są w zasięgu.
Seria 3XX, 4XX powinna być dostępna w cenie do 300 pln i będzie pilot.
Dodatkowo sporo wejść więc zawsze możesz coś tam dołożyć no i nie grzeją się zanadto. Do tego nie są to dwudziesto, trzydziestoletnie dziadki. Oczywiście nie jest to żaden High End, ale w relacji jakość/cena wypadają korzystnie.
Biorąc pod uwagę metraż nie będziesz potrzebował w roli kolumn jakiś niewiadomo jakich monstrów więc z mocą wzmacniacza nie musisz szaleć.
Co więcej z racji zamykanej szafki prądożerne potwory raczej są niewskazane - grzeją się skubane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torrino
Według mnie odpuść sobie tego Technicsa, model V-500 nie jest rewelacyjny (co prawda ma pilota, ale kolor to raczej podchodzi pod czarny...) pod względem brzmieniowym - ot, taki prosty model bez specjalnych aspiracji.
W cenie poniżej 500zł możesz spokojnie trafić na używany wzmacniacz SONY z pilotem (może trochę potrwać znalezienie egzemplarza w srebrnym kolorze, ale masz szansę), wśród nowszych modeli były też srebrne.
Natomiast chyba najciekawsze mogą być wzmacniacze Yamahy ze świeżych serii (jak np. 396 czy 496), o czym przed chwilą napisał Kaczor.

Kolejna rzecz - moc wzmacniacza.
Powierzchnia Twojego pokoju to 26m^2, czyli sporo. Dlatego wg mnie lepiej kupić coś mocniejszego, z większym zapasem - grając normalnie (a nie tylko cicho) nie powinieneś mieć problemów z nadmiernych przegrzewaniem takiego mocniejszego wzmacniacza (to tak jak rezerwa mocy w samochodzie – nie musisz jej wykorzystywać w każdej chwili, ale się przydaje...

Z nowszych modeli (z pilotem) wśród używanego sprzętu warto jeszcze popatrzeć nie tylko na Pioneera, ale i np. na Denona

Pozdrawiam
PS. Linki do konkretnych modeli z aukcji - wieczorem... bo przerwa na kawę właśnie mi się skończyła icon_cry.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie, te linki chyba nie będą już potrzebne, bo w sumie to już mam nagraną Yamahę właśnie icon_wink.gif
Będę miał jeszcze pytania o głośniki, ale to w odleglejszym czasie, najpierw czekam na sprzęt a potem to poustawiam i ... nagroda za szukanie - słuchanie.

Dziękuję i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...