Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry.
Kiedyś tu zadawałem pytania z chęci zdobycia jakiegoś sprzętu audio, ale ostatecznie się zniechęciłem.
Wracam i od waszych rad zależy, czy w końcu coś sobie nabędę.

Budżet 2000zł. Jeśli jakość będzie dużo lepsza, to mogę delikatnie podciągnąć.

Słucham wszystkiego, ale głównie czarnych klimatów (rap, rnb) i muzyki elektronicznej.
Zależy mi przede wszystkim na bardzo dobrym bassie i jak najbliższej oryginałowi reszcie. To wszystko przyjemne i nie męczące.
Chciałbym, aby sprzęt zajmował jak najmniej miejsca. Będzie grał w pokoju około 15m2, ale nie tylko (będę dźwigał w teren).
To, co kupię chciałbym móc podłączyć do komputera, w którym mam słabą kartę muzyczną bez złącz PCI.
Musi być jak najmniej prądożerny.

Najlepiej będzie zainwestować w dobrą zewnętrzną kartę muzyczną do PC i jakieś grajki?
Czy złożyć stereo, z którego będę słuchał muzyki, a na czas filmów i gier podłączał je do kompa?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Może zacznijmy od końca. Jakiego formatu masz zamiar słuchać muzyki, czy masz kolekcję CD, czy raczej to wszytko będzie MP3 ewentaulnie FLAC, WAV?
Jeśli ma to być format MP3, czy nawet bezstratne formaty, ale całą bibliotekę masz na kompie to lepiej kupić kartę dźwiękową (tylko nie Creativea czy ASUSa, ale Audiotraka <tańsza alternatywa>, albo ESI czy M-Audio). Natomiast jeśli masz sporo CDków to bardziej opłaca się "zbudować" cały zestaw łącznie z odtwarzaczem, a komputer podłączyć zupełnie oddzielnie.

PS: Jakie masz złącza <wolne icon_wink.gif> na płycie głównej w kompie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakąś tam kolekcję CD mam z której korzystam raz na jakiś czas, bo preferuję odtwarzanie z dysku. Jednak dla najlepszego dźwięku mogę wszystkie moje ulubione kawałki zgrać na płytę.
Aktualnie korzystam z mp3, gdyż dysponuję pierdziawkami, co zawsze można zmienić.

Mam starego kompa - jeszcze złącza AGP. Więc w grę wchodzi zewnętrzna karta muzyczna. Myślałem o jakiejś za 1k + Bose Companion 3, chociaż czuję, że za tą cenę złożyłbym coś dużo lepszego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn, jeśli masz zamiar zabierać sprzęt od czasu do czasu w różne miejsca to może warto się zastanowić nad monitorami studyjnymi. Za 1300zł, które ci zostają można myślę znaleźć już całkiem niezłe, a logistycznie będzie dużo łatwiej się z tym poruszać. np. (uporządkowałem je od największych i wyselekcjonowałem takie, które mają duże basowe głośniki i dość nisko schodzą)
Mackie MR8
M-Audio BX8a Deluxe
ESI nEar08
Omnitronic PMM8
Fostex PM2 MkII

Co do tego działania bez PC to szczerze mówiąc nie wiem. Z jednej strony obie karty mają zewnętrzne zasialnie, ale czy to zagra bez sterowników (na kompie) nie wiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem to tylko przykładowo, wogóle ten pomysł z monitorami studyjnymi był spontaniczny, po prostu dałem ci kolejną możliwość do przemyślenia.
Jeśli już jesteś zdecydowany na tego typu rozwiązanie to myślę, że walka powinna się rozegrać między ESI, M-Audio i Mackie. Wszystkie pracują w bi-ampie (odzielnne zasilanie dla obu głośników) przy czym Mackie ma największą różnicę w mocy (1:2) co może nam sugerować, że bas będzie najmocniejszy (to nie jest do końca odpowiednie słowo, ale mam nadzieję, że mnie rozumiesz). Poza tym Mackie jest też największy, a przy 15m2 małem monitory mogą nie dać rady (nie wspominając o grze w innych miejscach, ten twój tzw. "plener").
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitorów aktywnych w takim konwencjonalnym systemie hi-fi w domu wogóle się nie używa (zwróć uwagę na konwecjonalnym), na ogół tego typu konstrukcje są stosowane w studiach (od tego "monitory studyjne"), albo w najtańszych konstrukcjach (czyt. głośniki komputerowe). Jednak w twoim przypadku są one jak najbardziej na miejscu, bo potrzebujesz sprzętu, który jest łatwy (stosunkowo) to przemieszczania, a zarazem takiego, który wiernie odtworzy twoją bibliotekę.
Co do prądożerności przy monitorach pobór mocy jest w granicach 70-100W na kanał (czyli zestaw 2.0 mamy ~150-200W), a normalny wzmacniacz stereo pobiera koło 250W (taki słaby, bo są konstrukcje <wcale nie bardzo drogie> np. Yamaha AX700/A1000, które pobierają po 500, 600 czy 1000W).
Jakość dźwięku myślę, że nie zawiodą cię takie monitorki jednak jest to trochę nieuprzejmy sprzęt, bo różnicowanie nagrań na pewno będzie bardzo duże z racji wysokiej wierności, która w studiu jest podstawą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tańsza karta to jest np. ESI Maya44, ale moim skromnym zdaniem jest ona jakaś taka niezbyt przekonująca. Jej wykonanie w porównaniu do tych studyjnych USB pozostwia wiele do życzenia. Tylko nie rozumiem do końca twoich rozterek przecież na początku chciałeś kartę za 1000zł + głośniki BOSE, a tu masz dobre monitory i kartę na 800zł i jest nie tak???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku laku taki miałem plan. Ale jak pisałem wiem, że za 2k można lepszy zestaw skleić. Np. kartę za 500zł i głośniki za 1,5k. Coś takiego, aby żaden potencjał się nie zmarnował. Bo też kupię za dobrą kartę, której nawet nie wykorzystam. Ta inwestycja w audio będzie prawdopodobnie jedyna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz dużo łatwiej byłby gdybyś miał PCI w kompie, karty wewnętrzne są bardziej popularne i tańsze, bo nie musi być tego opakowania itd. W takim wypadku jak twój ciężko mi jest coś powiedzieć. W sumie może ta ESI Maya44 byłaby dźwiękowo tak samo dobra, dlatego, że ta M-Audio i ten ESI to są takie centra nagrywania, masz przedwzmacniacz na mikrofon i te różne profesjonalne gniazda.

Dobra przejrzałem jeszcze inne opcje i ta Maya44 USB wypada blado, mam niskie współczynniki dynamiki i sygnał/szum. Mam inne rozwiązania:
ESI U24XL
M-Audio FastTrack USB
i jeszcze monitory
Samson Resolv A8
Behringer Truth B2031A (Behringera mamy w szkole monitory pasywne i dają rade nawet na bardzo dużych powierzchniach i nawet bas nie słabnie, więc myślę, że to całkiem dobry wybór)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...