Skocz do zawartości

Kino domowe


melkorh

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Mam niemały problem odnośnie kupna zestawu kina domowego. Mój telewizor to: LG 42LH500 , Chcę go połączyć z dekoderem Nbox HDTV recorder oraz z komputerem, oraz oczywiście z wspomnianym kinem domowym. Nie jestem za bardzo zorientowany w tych tematach ale wymyśliłem następujący schemat:
1. Z dekodera do TV- HDMI
2. Z TV do kina dźwięk- HDMI lub optic (chyba z dekodera enki przez HDMI idzie dźwięk oraz obraz, nie?)
3. Z kina do TV (dvd te sprawy) HDMI
4. Obraz z komputera do TV- HDMI
5. Dźwięk z komputera do kina- optic

Tu się pojawia mój problem. Nie chcę wydawać ciężkich pieniędzy na kino domowe, bo daleko mi do audiofila- w okolicach 1500pln. Nie zależy mi na zestawie 5.1, chcę kupić 2.1 abo 3.1. Tylko że te większość tych podstawowych zestawów nie ma wogóle wejścia HDMI, jeśli wogóle ma jakieś wejście cyfrowe, to tylko 1 optic, a ja w takim przypadku potrzebowałbym dwóch. Czy możecie polecić mi jakieś rozsądne kino z odpowiednią ilością wejść lub podsunąć jakieś inne rozwiązanie tego dylematu?

Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję! icon_smile.gif

Pozdrawiam melkorh.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
specem od KD nie jestem ale co wiem to powiem.
Po pierwsze, jeśli zamierzasz obraz ze wszystkiego podłączać bezpośrednio do telewizora to gniazda HDMI w amplitunerze KD są Ci na plaster potrzebne.
Jeśli zdecydujesz się na 2.1 to tak na prawdę nie za bardzo w ogóle potrzebujesz wejść cyfrowych ....... ani Kina Domowego, w zasadzie wystarczy wzmacniacz stereo (niezłe stereo, oszuka ten brak głośnika centralnego).
No ale obracajmy się, w kręgu kina domowego.
Weźmy na ten przykład taki dziesięcioletni amplitner kina domowego 5.1 Yamahy RX-340RDS (albo jakoś tak) do kupienia na rynku wtórnym pewnie góra za jakieś 500 pln (strzelam-nie sprawdzałem cen).

Z tyłu masz dwa wejścia cyfrowe 1 coaxialne i 1 optyczne.
Podłączasz to sobie tak
Dekoder N-ki po HDMI do telewizora (obraz)
Dekoder N-ki po analogu do amplitunera (wtedy masz jakiś ProLogic czyli oszukane 5.1 - dźwięk) mała strata większość audycji/filmów i tak jest w stereo a ty zakładasz 2.1 lub góra 3.1.
DVD do telewizora HDMI (obraz)
DVD do ampli po optyku (dźwięk nawet 5.1)

Komputer do TV-jak się da HDMI lub inne dostępne w kompie złącze (obraz)
Komputer ampli - po analogu (w zależności od potrzeb stereo/oszukane 5.1)
(Tak mam to u siebie podłączone/ tyle, że bez komputera)

Lub inna możliwość podłączenia lecz tu ktoś musiałby powiedzieć czy po koaksialu idzie przesłać sygnał 5.1.
Zakładając, że tak:
N-ka do ampli po optyku
DVD do ampli po koaksialu
Komputer bez zmian.

To możliwe, kombinacje dla przykładowego amplitunera.
Innymi słowy HDMI w amplitunerze Ci niepotrzebne za to przydałoby się więcej wejść optycznych tak przynajmniej ze dwa.

Nie jest to "audiofilski" zestaw icon_wink.gif

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Lub inna możliwość podłączenia lecz tu ktoś musiałby powiedzieć czy po koaksialu idzie przesłać sygnał 5.1."
Tak - jest mozliweosc, koaksjal to röwniez poläczenie cyfrowe, czasami moze okazac sie lepsze od optycznego, ale kabel jest bardziej wrazliwy na zaklöcenia zewnetrzne. Kabel optyczny przesyla praktycznie bezstratnie, wolny od zaklöcen, ale wiele zalezy od przetworniköw w ampli i zrödle.

"Dekoder N-ki po analogu do amplitunera (wtedy masz jakiś ProLogic czyli oszukane 5.1 - dźwięk) mała strata większość audycji/filmów i tak jest w stereo a ty zakładasz 2.1 lub góra 3.1."
Proponuje jednak poläczenie cyfrowe. Duzo filmöw, w zaleznosci od danego pakietu programowego, nadawanych jest z sygnalem Dolby Digital 5.1, wtedy kabel cyfrowy jest niezbedny.
Poläczenie zrödel obrazu przez HDMI w ampli czasami sie przydaje. Jesli jest wyzszej klasy od odtwarzacza DVD, mozna zalozyc, ze upscaling sygnalu w göre do 1080p bedzie lepiej "zrealizowany" przez amplituner, jesli takä mozliwosc posiada. Poza tym, niektöre modele wyswietlajä menu na ekranie TV jedynie po uzyciu odpowiedniego poläczenia (ale to marginalna kwestia). Jeszcze jedno - zläcza "przelotowe" w ampli mozna wykorzystac, jesli brakuje ich w tv.

Jedyne poläczenie, ktöre NA PEWNO jest zbedne - poläczenie TV do amplitunera, jesli nie korzysta sie z normalnej kablöwki.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak - jest mozliweosc, koaksjal to röwniez poläczenie cyfrowe, czasami moze okazac sie lepsze od optycznego, ale kabel jest bardziej wrazliwy na zaklöcenia zewnetrzne. Kabel optyczny przesyla praktycznie bezstratnie, wolny od zaklöcen, ale wiele zalezy od przetworniköw w ampli i zrödle.



O proszę to się czegoś dowiedziałem icon_smile.gif szkoda tylko, że moje DVD ma tylko optyka icon_sad.gif.
Z N-ki też ino optyk z cyfrowych połączeń a przykładowy amplituner ma tylko 1 wejście optyczne - stąd w obliczu wyboru N-ka, lub DVD ja wybrałem DVD w opcji 5.1 (czyli po cyfrówce)

Artur77 masz oczywiście rację, ale autor zdaje się chciał nieco przyoszczędzić, stąd odniosłem się do raczej starszego amplitunera w którym gniazd HDMI nie ma w ogóle.........
Zresztą deklarowana ilość głośników to 2.1 lub 3.1 (ciekawe co to jest ta jedynka w rozumieniu autora - centralny, czy subwoofer?) poddaje chyba w wątpliwość potrzebę cyfrowych połączeń w ogóle? Abstrachuję tu od jakości dźwięku bo w tej klasie sprzętu różnica będzie chyba nie do wychwycenia (zakładam, że oszczędzamy, czyli szukamy raczej niskiego modelu z lat minionych).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...szkoda tylko, że moje DVD ma tylko optyka .
Z N-ki też ino optyk z cyfrowych połączeń a przykładowy amplituner ma tylko 1 wejście optyczne - stąd w obliczu wyboru N-ka, lub DVD ja wybrałem DVD w opcji 5.1 (czyli po cyfrówce)"


Wiesz, nie mam pojecia dlaczego w ostatnich latach pojawila sie taka moda na koaksjal icon_rolleyes.gif . Czyzby producenci oszczedzali na przetwornikach???? Panuje ogölna "moda" na to, ze cyfrowe läcze elektryczne jest lepsze od optycznego. ALE - to przeciez optyk przesyla bezstratnie na duze odleglosci (gdzies czytalem o stracie mierzalnej na odcinku 20 kilometröw, ale to oczywiscie inna liga swiatlowodu), jest niewrazliwy na zaklöcenia z zewnätrz, jedynä waznä rzeczä jest pamietanie o tym, zeby za ostro nie zgiäc kabla.
Dekoderu N-ki uzywalem 2 lata, ale nie w wersji z recorderem. Szczerze möwiäc, pamietam tylko, ze byla cyfröwka, ale nie pamietam jaka icon_redface.gif

melkohr - mozesz napisac jeka jest powierzchnia pomieszczenia? Szukasz zestawu ampli + dvd + kolumny, czy tylko ampli + kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...