Skocz do zawartości

wzmacniacz czy amplituner? i reszta?...


kozaj

Recommended Posts

Witam. Mam problem, który jak widać po godzinie stworzenia tego tematu, spędza mi sen z powiek. W najbliższej przyszłości planuje kupić zestaw stereo za około 500zł, max maxów i ani złotówki więcej 600zł. Kolumny, które posiadam to Tonsile Altony 110 i ich zmieniać nie chcę, dla jasności:) Początkowo byłem przekonany o kupnie amplitunera i odtwarzacza cd, ale ostatnio po przeczytaniu miliarda wątków na forach, zacząłem rozglądać się za wzmacniaczem + tunerem + cdkiem.

Jak to jest - lepiej kupić lepszy (wyższy model) amplitunera, czy wzmacniacz?

Obecny sprzęt to Pioneer VSX-814 + Pioneer DV-454 (zestaw generalnie na sprzedaż) i średnio pasuje mi jego brzmienie, niby wszystko jest ok, ale nie ma takiej wyrazistości w porównaniu np. z Yamahą taty.
...Tak więc tutaj pojawia się kolejne pytanie... Jeśli już ogarnę, co lepsze, chociaż pewnie większość poleci wzmacniacz i tuner osobno, to jaką markę sprzętu wybrać? Proszę wziąć pod uwagę budżet, kolumny z jakimi miałoby to grać, preferencje co do brzmienia (obecny Pioneer - niezbyt, Yamaha - całkiem ok, ogólnie rzecz biorąc chodzi o wyraźny, dynamiczny i barwny dźwięk ale taki, który po godzinie słuchania nie męczy swoją 'agresywnością')...

Marki nad którymi zastanawiam się najintensywniej to Denon, Yamaha, Harman/Kardon, Marantz i Technics, więc proszę o nie proponowanie więcej marek, bo zeświruje do końca:) Kto by polecał jaki sprzęt i jak można krótko scharakteryzować jego brzmienie? Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że bardzo zależałoby mi na możliwości sterowania pilotem.

Bardzo dziękuje z góry za pomoc wszystkich zainteresowanych tematem:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

........ zacząłem rozglądać się za wzmacniaczem + tunerem + cdkiem.


...... i tego się raczej trzymaj icon_smile.gif

Cytat

Jak to jest - lepiej kupić lepszy (wyższy model) amplitunera, czy wzmacniacz?

Zapewne lepiej kupiś wyższy (najlepiej dużo wyższy) model amplitunera stereo niż wzmacniacz. Ale z regóły sam wzmacniacz powinien być tańszy niż odpowiadający mu "modelowo" amplituner - zasadniczo. W końcu wzmacniacz to wzmacniacz, a amplituner to wzmacniacz + tuner.

Jak zestawimy te dwie informacje
Cytat

....Pioneer VSX-814 + Pioneer DV-454 ...... średnio pasuje mi jego brzmienie, niby wszystko jest ok, ale nie ma takiej wyrazistości w porównaniu np. z Yamahą taty.

i to
Cytat

.... Yamaha - całkiem ok, .....
.......Marki nad którymi zastanawiam się najintensywniej to Denon, Yamaha, Harman/Kardon, Marantz i Technics ......



Z tego co piszesz, odpowiada Ci Yamaha ..... to może właśnie tą marką powinieneś się zainteresować bliżej? 10 letnie wzmacniacze powinny mieć już pilota (tzn. miały). Opinia o ostrości Yamahy (którą i sam głoszę) jest względna ........ być może to właśnie ta wyrazistość która Ci się podoba. Tak czy inaczej można tego sprzetu słuchać godzinami. Cóż jakbyś zrezygnował z pilota - masz szansę na starsze średniaki (no bo na flagowca to nawet 20-30 letniego budżet przyciasny icon_sad.gif ). Jak będziesz twardo obstawał przy pilocie to niestety w grę wchodzą młodsze ale i niższe modele. Tu decyzję musisz podjąć sam.
Yamma jest tu również najbezpieczniejsza, bo ją słyszałeś i twierdzisz, że jest OK. Choć tak na prawdę powinieneś posłuchać każdego z kandydatów i wybrać to co TOBIE najbardziej odpowiada.
Tak czy inaczej, sugerowałbym Technicsa odstrzel z tej listy na wstępie - nie bez kozery ogólnie panuje przekonanie, że jeśli technics to tylko tuner ewentualnie drapak. Wzmacniacze robili raczej takie sobie ........

A tak na marginesie jesteś pewien, że to Twój Pionnier Ci się nie podoba? Może za nie bardzo dźwięk odpowiadają jednak kolumny i to je należałoby wymienić? Podłącz może swój zestaw do kolum ojca - tak dla testu i sprawdź czy nadal nie będzie Ci odpowiadał?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, same wzmacniacze są nieco tańsze od porównywalnych amplitunerów. Mam jednak pytanie, czy rzeczywiście jest duża różnica w dźwięku między amplitunerem a wzmacniaczem? Mówimy o sprzęcie za ok 500zł. Lubię słuchać muzyki w łóżku a sprzęt stoi od łóżka około 3 metrów, i jakoś nie wyobrażam sobie wyprowadzać się z kapitalnego stanu półdrzemki z tłem muzycznym, żeby wyłączyć na noc cały sprzęcik... Dlatego ważny jest pilot. Yamahy na swoich kolumnach jeszcze nie słuchałem, jestem za to ciekaw brzmienia pozostałych firm które wymieniłem. Technicsa zatem odrzucamy, pozostaje Yamaha, Denon i Marantz... Mógłby ktoś krótko przybliżyć ich brzmienie? Nie mówie o topowych modelach które powinny brzmieć wszystkie tak samo (idealnie..). Kolumny wiem, że nie są idealnie ale z Technicsem grały już zupełnie inaczej, dynamiczniej wyraźniej. Tak więc nie chciałbym ich na razie wymieniać...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie tak jak chcesz dokładnie opisać ,ta firma to brzmi tak a ta inaczej choćby z tego względu że firmowe brzmienie też ulega zmianie w funkcji czasu choćby po zmianie na stanowisku głównego konstruktora.Jak twierdzi Kaczor Technicsa bym skreślił ,mi też nigdy nie podobało się brzmienie wzmacniaczy tej firmy.Myślę że brzmienie Yamahy i Denona jest nieco podobne ,z przewagą tej pierwszej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisać wszystkie marki, cóż jak pisał audionet tak się nie da - weź poprawkę na gusta opisującego.
Cóż ja na ten przykład, niskich Marantzów nie za bardzo lubię - moim zdaniem są mocno nijakie ale ......... np. mój szwagier uważa, że to bardzo dobry sprzęt, na tyle dobry, że go sobie kupił. Więc bez względu na to co zostanie tu napisane powinieneś jednak SAM posłuchać przed zakupem.

Cóż, porównując Amplitunery i Wzmacniacze. Hmmm, jakiś czas temu posiadałem jednocześnie Wzmacniacz Yamaha DSP-A492 i Amplituner RX-V340RDS. Aba sprzęty to raczej niskie modele, więc porównanie ich jest raczej na miejscu. Nie wdając się w szczegóły, muzycznie wzmacniacz był lepszy po KAŻDYM względem, do tego tuner ze wspomnianego amplitunera jest po prostu kiepski. Myślę, że wśród wyższych modeli różnica nie jest już tak dramatyczne ale wśród niskich, moim zdaniem powinieneś rozpatrywać, wyłącznie wzmacniacz.

Co do Twoich preferencji - rozumiem zatem, że pilot jest niezbędny i to z funkcją wyłączania przynajmniej wzmacniacza.
W Yamahach (takich sprzed 10 lat) z tyłu wzmacniacza są dwa gniazda sieciowe - w których jest zasilanie, wyłącznie wtedy gdy wzmacniacz jest włączony. Innymi słowy wyłączasz wzmaka = wyłączyłeś wszystko. Do tego we wspomnianym DSP - A492 była funkcja sleep - która z automatu wyłączała wzmaka po określonym okresie czasu (były 3 mozliwości do wyboru) - jakby tego było mało zawsze w odwodzie jest pilot z power on/off.
Cóż biorąc pod uwagę powyższe oraz "miętę" jaką czuję do Yamahy proponowałbym wzmacniacz stereo klasy AX-492, 496 lub pochodne kina domowego typu DSP-A492, DSP-E492 (w stereo są zupełnie niezłe), a ponieważ mają jedynie DSP bez dolby digital 5.1 nie powinny być specjalnie w cenie, czyli powinieneś mieć dobry przelicznik jakość/cena.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozaj
Sugeruję, byś poważniej potraktował wypowiedzi Kolegów dotyczących sprawdzenia sprzętu w innej konfiguracji- np. Kaczor napisał o podłaczeniu VSXa do innych kolumn, a poza tym warto zamiast DVD podłączyć odtwarzacz CD.
Dla mnie pierwszym krokiem byłaby raczej wymiana kolumn i kupienie CDka, a nie pozbycie się Pioneera. To nie jest taki najgorszy amplituner (był 3 od dołu modelem Pioneera).
Ma niezłą moc w stereo, mikrofon do kalibracji w KD (przydatne ...) i o ile pamiętam możliwość pracy w 7.1 oraz w stereo w bi-wiringu. Do tego sporo możliwości podłączeń.

A jaki sprzęt grał u Twojego taty? Jakiej powierzchni są pokoje z Pioneerem i Yamahą?
Pamiętaj, że nie gra sam amplituner i kolumny - ale również pozostałe elementy systemu (odtwarzacz, kable) oraz jego rozmieszczenie i akustyka pokoju!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...