Skocz do zawartości

Podstawy obsługi gramofonu


Recommended Posts

Witam wszystkich, jestem początkujący jesli chodzi o gramofony, potrzebuję odpowiedzi na kilka pytań, aby wdrożyć sie w zagadnienie. Pytania są banalne, za co przepraszam, ale rozmaite fora nie pomogły wystarczająco.
Mam gramofon Reloop 2000 z wkładką AT3600, wzmacniacz Marantz PM4200 (link do specyfikacji).

A więc:

1. Czy skoro wzmacniacz wyposażony jest w wejście PHONO, oznacza to, że ma wbudowany przedwmacniacz? Problemem jest oczywiście ciche granie gramofonu (muszę pogłaszać aż do poziomu upierdliwych szumów i pogłosów).

2. Jak mogę zwiększyć siłę sygnału, jeśli to jest mozliwe?

3. Jaki ma związek "phono input: MM" wmacniacza z koniecznością lub nie stosowania przedwzmacniacza?

4. Czy zastosowanie zewnętrznego przedwzmacniacza do wzmacniacza z preampem juz wbudowanym jest zasadne? Nic nie wybuchnie? icon_wink.gif Jakie powinien mieć parametry?

5. Jak ma się siła sygnału igły (4,2 mV) do siły wmacniacza (2,5 mV)?

6. Mam problem z dociążeniem igły - postępuję tak: igłę opuszczam do poziomu płyty i reguluję ciężarkiem równowagę, potem skalę ciężarka na "0". później ustawiam skalę na dociążenie igły (wg danych 1,5 - 3 g). Wg teorii antyskating powinienem ustawić na tą sama wartość co dociążenie, tylko, że skala cięzarka jest od "0" do "3,5", a antyskating mam wyskalowany "0" do "7". Jak ustawiam na antyskating na ok. "3" igła skacze, szczególnie na rozbiegówce płyt, tak jak byłaby za lekka. W ogóle nie mogę wyczaić dobrego ustawienia antyskatingu. Nie mam tez płyty z ciszą do ustawienia tego cholerstwa. O co tu chodzi? icon_cry.gif

Jeszcze raz sorry za lamerstwo, ale potrzebuję uporządkować tę wiedzę.

Dzięki i pozdrawiam, ZY2K
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
postaram się coś pomóc:
nistety nie wiem jakiego typu wkładką jest ta Audio Technica MM czy MC icon_sad.gif
Pozwól, że odpowiem na pytania czasem okraszając to jakimś komentarzem
AD1) Teoretycznie TAK. Ale tylko teoretycznie - często, gęsto wbudowane (zwłaszcza w nowszych urządzeniach) preampy gramofonowe umożliwiają jedynie korzystanie z wkładek typu MM, więc jeśli masz wkładkę typu MC to sobie już za bardzo nie posłuchasz - musisz posiąść zewnętrzny preamp gramofonowy z możliwością obsługi wkładek MC.

AD2) patrz wyżej . Ale jeśli nie podłączyłeś uziemienia gramofonu - możesz zmniejszyć poziom szumów (podłącz kabelek uziemienia z gramofonu do wzmacniacza). Wydaje mi się, że twoja wkładka jest MC (SPRAWDŹ TO!) jeśli mam rację rozwiązaniem jest dodatkowy preamp z możliwością obsługi wkładek MC - podłączasz go (tzn. preamp do dowolnego wejścia wzmacniacza z WYJĄTKIEM Phono)

AD3) Jak wyżej. To zależy od wkładki jaką masz w gramofonie jak masz MM nie potrzebujesz dodatkowego przedwzmacniacza, jak masz MC potrzebujesz

AD4) Z tym bywa różnie. Jeśli preamp zintegrowany jest mocno taki sobie lub ograniczony funkcjonalnie a Ty jesteś fanatykiem czarnych naleśników wtedy jest to zasadne. Natomiast jeśli preamp zintegrowany jest "wypasiony" wtedy kupowanie podstawowej wersji oddzielnego preampa mija sięz celem (gdyż zapewne będzie lepszy od "startowych" modeli. Jeśli taki preamp podłączysz do wejścia innego niż phono - to nic nie powinno wybuchnąć ........ raczej icon_wink.gif Jak już kupować oddzielny preamp powinien on umożliwiać korzystanie zarówno z wkładek MM jak i MC

AD5) nie wiem icon_sad.gif

AD6)
krok pierwszy dociążenie i antyskaing na najmniejszą wartość jak się da (z reguły ciut poniżej zera), wtedy wyważasz ramię przeciwwagą dotąd aż łaskawie będzie w poziomie - nieważne co tam ci wyjdzie na skali.
Potem wracamy z ramieniem do pozycji spoczynkowej.
krok drugi dociążenie z zakresu (1,5 - 3g), z tego co się doczytałem na innych forach nie polecają przekraczać 2g
Krok trzeci antyskating.

Objaw który masz wygląda na źle wyważone ramię (za mało obciążone)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TUTAJ masz proste urządzenie rozwiązujące problem siły nacisku icon_smile.gif

Co do antyskatingu - dla mnie najbardziej użyteczną wskazówką było takie ustawienie kiedy (na rozbiegu płyty) rowek szuka igły, a nie igła rowka czyli po opuszczeniu ramienia igła na "łysym" fragmencie płyty czeka, aż rowek ja "zagarnie".
Powodzienia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZacierY2K
Wkładka AT3600 o ile dobrze pamiętam jest wkładką typu MM, czyli dynamiczną. Nie jest to jakiś rewelacyjny produkt firmy Audiotechnica, ale w tej konfiguracji powinno to grać. Dlatego też dziwi mnie fakt, że przedwzmacniacz w Marantzu nie radzi sobie z jej prawidłową obsługą.
Albo wina leży po stronie nieprawidłowego skonfigurowania gramofonu, albo jest coś nie tak z preampem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś sensowny sposób, aby stwierdzić, czy problemem jest wzmacniacz, czy gramofon? O ile w przypadku wzmacniacza (z twojego postu wynika, że preamp jednak jest wbudowany) mówimy raczej o awarii, to o jaką konfigurację gramofonu chodzi? Urządzenie jest raczej proste, co można skonfigurować?
Pojawił się jednak nowy problem. Czasem zdarza się, że nie słychać zupełnie nic, poza oczywiście igłą na płycie. Po podniesieniu ramienia i opuszczeniu zaczyna grać. Może to wkładka jest wadliwa? Ale z drugiej strony to jest moja druga wkładka (pierwszą wymieniałem tuż po zakupie) - grało podobnie ciszej jak teraz, choć zupełnej ciszy nie było.

Pozdr, ZY2K Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika nie ma sensu cytować go w całości...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pojechać ze swoim gramofonem do kogoś, kto ma wzmacniacz z wejściem PHONO (lub zaprosić go do siebie). icon_rolleyes.gif

Co do nieprawidłowego grania - powodów (jak już wcześniej pisali Koledzy) może być dużo i trudno wróżyć z kart ...
W gramofonie (np. przy wkładce) może coś niekontaktować...
Poza tym ramię lub wkładka może być uszkodzona i igła zamiast prosto, jest niewłaściwie pochylona.
Z regulacją obciążenia już próbowałeś...

Poza tym zerknij w papiery, jakie dostałeś wraz ze sprzętem oraz z wkładką: wg specyfikacji Twój Marantz obsługuje jedynie wkładki MM, więc może przez przypadek kupiłeś wkładkę MC. Szansa mała, bo teoretycznie wkładka AT 3600 (chyba że masz jeszcze inne oznaczenia przy symbolu wkładki) jest typu MM, a nie MC, ale objawy mogą wskazywać na tego typu niedopasowanie ...

Pozdrawiam
PS. Z tego co udało się znaleźć, to parametry wkładki AudioTechnica AT3600 są następujące:
# 5.3 mV output
# Frequency response of 20-20,000 Hz
# Channel balance of 1.5 dB
# Channel separation 24/15 (dB at 1kHz/10kHz)
# 0.6 mil conical stylus
# Bonded round shank stylus construction
# Load impedance 47.000
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...