Skocz do zawartości

sprzęt do kapeli


ada

Recommended Posts

witam!
byłabym ogromnie wdzęczna za pomoc w doborze sprzętu muzycznego do tworzącej się kapeli icon_smile.gif z polecenia znam syntezator yamaha psr 9000 oraz mikrofon shure beta 58A. biorąc pod uwagę że jestem totalnie zielona w sprawach dotyczących sprzętu prosiłabym o jakąś radę icon_sad.gif
kapela z przeznaczeniem do grania na weselach ewentualnie nieduzych plenerach na 2xsytezator+saksofon+3xwokal, ewentualnie zamiast jednego sytezatora gitara elektryczna bądź basowa. chodzi mi mianowicie o całość sprzętu - mikser, kolumny, subwoofer, wzmacniacz - no właśnie, CO właściwie jest tu niezbędne do takiego grania? nie musi to być sprzęt najtańszy, liczę się ze sporymi kosztami, a chciałabym żeby posłużył kawałek czasu.
będę bardzo wdzięczna.
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jesli chodzi o klawisze, na Twoim miejscu rozejrzal bym sie raczej za uzywanym Korg, najlepiej jeden z Triton Workstation. Niesamowite mozliwosci, seqwencer, moim zdaniem brzmienia lepsze od Yamahy. Bardzo przyjemna, intuicyjna obsluga.
Przyklad z Allegro:
http://www.allegro.pl/item654343720_prawie...n_pro_case.html

Z graniem muzy "weselnej" mam malo wspölnego, raczej przez kilkanascie lat z kapelami, krötko möwiäc - "ekstremalnymi", ale sam sprzet ma przeciez wielorakie zastosowanie. icon_mrgreen.gif
Nie wiem, po co 2 sentyzatory? Jeden triton w sumie wystarczyza calä kapele. Ewentualnie mozesz zastanowic sie nad perkusjä elektronicznä, ze wzgledu na latwosc transportu i praktycznie nieograniczone mozliwosci brzmieniowe. Poza tym - mozna cwiczyc w domu nie przeszkadzajäc säsiadom.Tu swietnym rozwiäzaniem jest np.Yamaha DTXplorer (jakosc/cena):
http://www.allegro.pl/item652231959_pelny_...wyposazeni.html

Z gitar elektrycznych na "dluzszy czas" polecam cos z Ibanez. Bardzo uniwersalny sprzet, np RG 350 DX WH:
http://www.allegro.pl/item655179090_promoc..._pokrowcem.html

Z mikseröw na pewno Mackie jest jednä z pierwszych propozycji. Model ponizej - 1642 VLZ PRO - na pewno wystarczy. Niezawodny sprzet bardzo wysokiej klasy:
http://www.allegro.pl/item657058374_mackie_1642_vlz_pro.html

Poza tym, np:ROLAND M-16E:
http://www.allegro.pl/item655069411_roland..._equalizer.html

Kolumny - JBL (estradöwki), JRX 125 (dodatkowy subwoofer na pewno bedzie zbedny):
http://www.allegro.pl/item646470574_jbl_jr...kurier_24h.html
Peavey, np PRO 15:
http://www.allegro.pl/item649474765_peavey...m_promocja.html

Koncöwka mocy: DYNACORD SL 1800 2 X 900 W (do JBL JRX 125):
http://www.allegro.pl/item657577865_dynaco...kurier_24h.html

Reasumujäc propozycje mamy (w przyblizeniu)- workstation (klawisze) - 4900pln, mixer - 1500pln, kolumny - 3000pln, koncöwke mocy stereo - 3300, gitare - 1700, perkusje elektronicznä - 2500pln. Pominälem mikrofony i kable, bralem pod uwage sprzet uznanych firm.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemająca pojęcia o sprzęcie wokalistka zajmuje się kompletacją sprzętu dla nowego zespołu, cena nie ma znaczenia. To jest jakieś kuriozum. Widać pozostali muzycy nie mają instrumentów (szok!) i nie są kompetentni albo permanentnie nie są trzeźwi żeby tym się zająć (szok!). Wyobrażam sobie jakie to będzie zespół i jak zagra jak nawet jeszcze nie ma na czym i nie wie na czym. A polecony komplet sprzętu w większości spełni rolę atrapy, zresztą dobry jest dla kapeli rokowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_mrgreen.gif Chyba, ze na poczätku bedzie SPRZET, potem muzycy. Tak tez bywa icon_mrgreen.gif

Czy dla kapeli rockowej - niekoniecznie - na tym "da sie zagrac" wszystko. icon_wink.gif .Triton jest strasznie uniwersalny i praktycznie "na wesela" tylko on by wystarczyl jako jedyny "multi-instrument". Reszta playback'u z mini-disc icon_mrgreen.gif . Ten model Ibanez röwniez - dobry mostek, duze mozliwosci regulacji przystawek, uniwersalne brzmienie (potezne w razie potrzeby) z uzyciem jakiegos procesora (powiedzmy - Digitech, z tanszych). Perki Yammy podobnie - majä nawet brzmienia typowe dla disco poczätku lat 80-tych (pomijajäc oczywiscie setki innych w kombinacjach). Poza tym do rocka - raczej "piece" niz kolumny z koncöwkä i mikserem.

"A polecony komplet sprzętu w większości spełni rolę atrapy"
Ale przynajmniej ladnie wygläda i dobra jakosciowo icon_mrgreen.gif Jednak masz racje - bylo by szkoda.... icon_cry.gif

A pomijajäc wszystko - to raczej temat na inne forum.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Niemająca pojęcia o sprzęcie wokalistka zajmuje się kompletacją sprzętu dla nowego zespołu, cena nie ma znaczenia. To jest jakieś kuriozum. Widać pozostali muzycy nie mają instrumentów (szok!) i nie są kompetentni albo permanentnie nie są trzeźwi żeby tym się zająć (szok!). Wyobrażam sobie jakie to będzie zespół i jak zagra jak nawet jeszcze nie ma na czym i nie wie na czym. A polecony komplet sprzętu w większości spełni rolę atrapy, zresztą dobry jest dla kapeli rokowej.



z takim podejściem jak twoje nigdy nie wyszłabym poza schemat "nie masz rodziców muzyków, odpuść sobie muzykowanie nawet jeśli cię to cieszy, bo i tak jesteś na przegranej pozycji", moze to i racja, ale to nie znaczy, że nie spróbuje. cena nie ma znaczenia? a gdzie tak napisałam? nie chciałam polecenia sprzętu "na jakiś czas ci starczy", bo wolę zainwestować od razu w nieco lepszy sprzęt który posłuży mi dłuzej niż rok czy 2 lata, uważam że nie w twojej kompetencji leży ocenianie innych, a jak będziemy grać? to też nie tobie oceniać.
dzięki dla artura77 za bardziej konstruktywną odpowiedź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wlasnie - podstawowe pytanie - masz juz osoby, ktöre bedä graly, czy, jak napisalem - na poczätek sprzet, potem muzycy???



mam 2 kumpli, jeden po szkole muzycznej na pianinie, śpiewa i dobrze gra na gitarze elektrycznej, drugi gra na akustyku i elektryku, myśli o basówce, ja - wokal, akustyk, saksofon. sprzęt mamy taki jaki mamy - raczej dla początkujących, dlatego myślimy o zainwestowaniu w coś lepszego i złozeniu tego do kupy, pytalismy w sklepach muzycznych ale rysuje się to mniej więcej tak, ze każdy sklep zachwala sprzęt marek, z którymi współpracuje, więc obiektywizmu w tym za grosz :/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

kapela z przeznaczeniem do grania na weselach ewentualnie nieduzych plenerach na 2xsytezator+saksofon+3xwokal, ewentualnie zamiast jednego sytezatora gitara elektryczna bądź basowa. chodzi mi mianowicie o całość sprzętu - mikser, kolumny, subwoofer, wzmacniacz - no właśnie, CO właściwie jest tu niezbędne do takiego grania?




witaj,
mysle, ze do granie w nieduzych plenerach mozna sobie podarowac sprzet naglasniajacy, gdyz podczas takich imprez, naglosnienie nie nalezy do kwestii zespolu.
No chyba, ze sami bedziecie organizowac takei imprezy, ale z doswiadczenia wiem, ze warto wtedy wynajac sprzet niz kupowac taki, ktory da rade i modlic sie, ze kiedys zostanie wykorzystany icon_wink.gif


jesli chodzi o sprzet do wnetrz icon_wink.gif polecalbym jakis komplet RCFa. Mikser (moze byc mackie -> dobra firma, ale ostatnio ma problemy finansowe -? oby nie zniknela z rynku) + aktywne kolumny RCF -> jakie? takie na ktore was bedzie stac. Drozsze beda mialy wieksza moc.

Shure, ktorego wspominasz to oczywiscie klasuk. Bardzo dobry z reszta. Sa jednak inne, tansze marki rownie dobre, jak np. Sennheiser.

Nie bede szastal modelami, bo juz od kilku lat jestem poza nowosciami, ale warto po prostu przejsc sie do sklepu i popytac. Wyrobic sobie zdanie.


Potrzebujecie rowniez kilka (2-4) odsluchow scenicznych. Rowniez polecam RCFy.


Inni instrumentalisci chyba sami beda wiedzic co kupic dla siebie icon_smile.gif

jesli chodzi o granie imprez jak wesela itp. to gitarzyste warto podpiac tez w system PA czyli w mikser. Warto miec wtedy cos a la POD lub inny symulator wzmacniaczy. nie jest moze to rozwiazanie, ktore gitarzysci lubia najbardziej, ale pozwala na dobra kontrole glosnosci i w ogole slyszalnosci na scenie.


pozdrawiam

Maciej
(gitarzysta)



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochana "ada", nie zamieżałem cię obrazić. Tylko nie powinnaś się zajmować tymi technicznymi sprawami. Klawiszowiec i gitarzysta powinni sami tym się zająć. Jeśli nie potrafą, to odpuść, twoja pomoc nic da. Osobiście znam się na instrumentach muzycznych, ale nibędę sugerował saksofoniście na jakim modelu saksofonu ma grać, ani gitarzyście. Trzeba założyć, że znają się na tym znacznie lepiej ode mnie, bo mój główny instrument, to klawiatura. Jeśli tak nie jest, to obciach. Ada, ty tylko śpiewaj, a chłopaków zmuś do działania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczający komplet:
Keyboard 2500 - 5000 zł.
Gitara 800 - 1500 zł.
Multiefekt gitarowy 500 - 1000 zł.
Powermixer 2000 - 3000 zł.
Kolumny 2000 - 3000 zł.
Statywy 500 zł.
Mikrofony (3 szt.) i kable (3 szt.) 500 - 1000 zł.

Srednio 10000 zł. wystarczy. Na większości imprez będziecie grać na połowie mocy.
Marki sprzętu nie mają znaczenia, żeby tylko były znane, popularne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale nibędę sugerował saksofoniście na jakim modelu saksofonu ma grać, ani gitarzyście."

Gatto - masz racje. Jesli sami "muzycy" nie majä pojecia - trudno przewidziec, co z tego wyjdzie. Podalem na poczätek propozycje dla osöb raczej "na powaznie" zajmujäcych sie graniem, sprzet niezawodny, dobry jakosciowo i na dluzszy okres czasu. Faktem jednak jest, ze w tym wypadku same mozliwosci elektroniki mogä przerosnäc umiejetnosci muzyköw (tak to chyba mozna ujäc). Sam dosc dlugo bylem perkusistä, gitarzystä i basistä i dokladnie wiem, jak to wygläda. "Rozszyfrowanie" seqwensera QY-700 Yamahy zajelo mi ponad 3 tygodnie, a i tak - nigdy wszystkich mozliwosci nie wykorzystalem, mimo, ze ukladalem na nim cale "kawalki" po kilka godzin dziennie. icon_redface.gif
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wszystkim za odpowiedź.
bardziej chodzi mi własnie nie tyle o marki samych instrumentów co o sprzęt na sceny, problem w tym że na "imprezach plenerowych" w mniejszych miasteczkach raczej nie mozna liczyć na "sprzęt organizatorów", nie ta bajka :/ a generalnie istnieje dla nas możliwość "wypromowania się" na takich imprezach. bądź co bądź na wesele porządny sprzęt nagłaśniający być musi, oczywiście mikser, kolumny, wzmacniacz konieczny? przepraszam - teraz się pewnie wygłupię, ale znajoma z zespołu 'weselnego' twierdzi że dała za 2 kolumny po 5 tys. i troche namieszało mi to w głowie, bo po 5tys są subwoofery a to faktycznie sprzęt na wesela?

aha, gatto - "tylko śpiewanie" nie leży w mojej naturze, lubię wiedzieć co nieco o tym co robię dlatego pytam, a chłopaków też przegoniłam po sklepach muzycznych icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kolumny można wydać i 5 i 10 i 20 tyś. zł. Na wesela wystarczają kolumny od min. 150W, 200 - 250W. Można dodać subwoofery po 300W. Czyli można się zmieściś w granicach od 1500 do 5000 zł. za komplet kolumn. Sprzęt mocniejszy na weselach to marnowanie pieniędzy oraz problemy z transportem i instalacją. Co do imprez plenerowych, to jest kompletnie inna bajka. Na sprzęcie weselnym opisanym wyżej można w plenerze zagrać małe imprezki piknikowe, ogniskowe. Do nagłośnienia imprez typu scena+placyk moc nagłośnienia powinna być 5 - 10 razy większa, a co za tym idzie koszt sprzętu od 20 do 50 tyś zł. albo i więcej.
Artur 77 słusznie zaznaczył problem kwalifikacji muzyków którzy różnie sobie radzą z elektronicznymi instrumentami. Drugi problem - jak sobie poradzicie ze sprzętem nagłaśniającym. To dopiero będzie wyzwanie, tym bardziej w plenerze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
moj kuzyn jak zakladal kapele to tez nie wiedzial dokladnie jaki sprzet itd. i wiem, ze postanowili ze naglosnienie sobie wypozycza, sprawdza i jak im sie spodoba to kupia. takie rozwiazanie jest dobre bo nie wyrzucasz kasy w bloto. Ja tak robilem przed kupnem kompa wiec polecam. zobaczcie sobie wypozyczalnie naglosnienia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...