Skocz do zawartości

Projektor pod sufitem w salonie


Deamos

Recommended Posts

Witam,

Buduje dom i jestem na etapie instalacji elektrycznej. Chce umiescic pod sufitem projektor i polozyc odpowiednie przewody miedzy trzema punktami:
- szafka RTV
- projektor
- boczna sciana przy kanapie (np. do podlaczenia laptopa, konsoli gier)


Jakie sygnaly proponujecie poprowadzic?, na razie mam taki pomysl:

- szafka rtv - kanapa -> HDMI, S-Video?, Composite-Video?, RCA Audio Digital?, Audio stereo?
- szafka RTV - projektor -> HDMI, S-Video?, Composite-Video?
- kanapa - projektor -> HDMI, D-Sub, DVI?, ...

Nie chce prowadzic zbednych przewodow ani zapomniec o jakis, ktore moga byc na prawde potrzebne.
Dzieki icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś poprowadzić to tak:
szafka - projektor: HDMI
kanapa - projektor: RGB (standardowe złącze video kompa)
kanapa - szafka: HDMI, 2xRCA (audio), Optical, Coaxial

Dlaczego chcesz podłączać konsolę przy kanapie, a nie przy amplitunerze (rozumiem, że to ma być całe kino razem z nagłośnieniem???)? Całe przełączanie sygnału będzie się odbywało przy ampie, więc przesył video ograniczy się tylko do HDMI i nie potrzebujesz nic więcej (chyba, że masz zamiar kupić jakiś starszy amp, który nie będzie skalował obrazu i przesyłał go po HDMI z każdego wejścia)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

szafka - projektor: HDMI


W sumie to powinno starczyc, dobry amplituner do ktorego podlacze np. odtwarzacz Divx bez HDMI (np. po S-Video) wypusci sygnal po HDMI na projektor?

Cytat

kanapa - projektor: RGB (standardowe złącze video kompa)


Czyli D-Sub (VGA) 15 pin?, nowsze laptopy maja DVI a najnowsze HDMI zamiast DVI.
Jak wpuszcze sygnal z laptopo po HDMI w kierunku amplitunera, to on jest w stanie go przekazac do projektora, wiec pewnie starczy tylko zwykle monitorowe.

Cytat

kanapa - szafka: HDMI, 2xRCA (audio), Optical, Coaxial


Optical? Coaxial chyba starczy, prowadzic swiatlowod taki kawalek chyba nie ma sensu, za czesto tego raczej nie wykorzystam.

Cytat

Dlaczego chcesz podłączać konsolę przy kanapie, a nie przy amplitunerze (rozumiem, że to ma być całe kino razem z nagłośnieniem???)? Całe przełączanie sygnału będzie się odbywało przy ampie, więc przesył video ograniczy się tylko do HDMI i nie potrzebujesz nic więcej (chyba, że masz zamiar kupić jakiś starszy amp, który nie będzie skalował obrazu i przesyłał go po HDMI z każdego wejścia)


Konsola byla przykladem do wykorzystania zlacza przy kanapie, niekoniecznie tam musi sie tam znalezc. Amplitunera jeszcze nie mam, jak bede kupowal to cos przyzwoitego icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak amplitunery dzisiaj potrafią z każdego wejścia wyskalować sygnał do FullHD (1080p) i puścić go z jednego wyjścia.
2. Tak dokładnie chodziło mi o D-Sub (a w sumie o VGA, a napisałem RGB sory), jeśli masz w lapku już DVI/HDMI to nawet ten kabel jest zbędny.
3. Z tymi złączami audio to jest tak:
-zwykłe stereo może się przydać, bo możesz podpiąć tam wszystko: kompa, MP3 itd.
-optical (tzn. światłowód) przy lepszej karcie dźwiękowej dużo lepiej jest powierzyć przetwarzanie cyfry na analog dobremu ampow niż scalakowi w kompie icon_wink.gif
-coaxial tak jak wyżej, po prostu nie wiesz jakie gniazdo w kompie będzie (nie koniecznie teraz, ale za parę chwil icon_wink.gif)
Z cyfrowych złącz na dużych odległościach leszy jest optical, bo nie ma praktycznie strat sygnału, a także nie wpływają na niego zakłócenia tak jak na kabel elektryczny (coaxial)
4. HDMI możesz mieć naprawdę długi praktycznie bez strat (nie tak jak światłowód, ale także nie ma problemu), teoretycznie 15m uznaje się za takie wogóle bezstratne, ale jak kupisz 20m to na pewno nie będzie tragedii. Czy potrzebujesz aż tak długiego kabla, ja kiedyś do pomieszczonka 40m2 zaaplikowałem 15m i spokojnie z zapasem go jeszcze jest icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. Tak amplitunery dzisiaj potrafią z każdego wejścia wyskalować sygnał do FullHD (1080p) i puścić go z jednego wyjścia.


Super, amplituner z dwoma wyjsciami HDMI zalatwi sprawe icon_smile.gif

Cytat

2. Tak dokładnie chodziło mi o D-Sub (a w sumie o VGA, a napisałem RGB sory), jeśli masz w lapku już DVI/HDMI to nawet ten kabel jest zbędny.


Aktualny ma D-Sub, wiec taki tez pociagne, musze tylko kupic dobry kabelek. Kiedys kupilem przedluzacz 5m i wyrazne zaklucenia byly.

Cytat

3. Z tymi złączami audio to jest tak:
-zwykłe stereo może się przydać, bo możesz podpiąć tam wszystko: kompa, MP3 itd.
-optical (tzn. światłowód) przy lepszej karcie dźwiękowej dużo lepiej jest powierzyć przetwarzanie cyfry na analog dobremu ampow niż scalakowi w kompie icon_wink.gif
-coaxial tak jak wyżej, po prostu nie wiesz jakie gniazdo w kompie będzie (nie koniecznie teraz, ale za parę chwil icon_wink.gif)
Z cyfrowych złącz na dużych odległościach leszy jest optical, bo nie ma praktycznie strat sygnału, a także nie wpływają na niego zakłócenia tak jak na kabel elektryczny (coaxial)


Wiadomo, ze swiatla nic nie zakluci, coaxial cyfrowy tez za bardzo podatny na zaklucenia nie jest, szumiec nie bedzie icon_wink.gif Kupie porzadne przewody.
Na pewno stereo, coaxial, ale optyczny chyba odpuszcze, nie przewiduje kompa stacjonarnego stawiac kolo kanapy, w odtwarzaczach MP3 takich nie widzialem, juz predzej coaxial.

Cytat

4. HDMI możesz mieć naprawdę długi praktycznie bez strat (nie tak jak światłowód, ale także nie ma problemu), teoretycznie 15m uznaje się za takie wogóle bezstratne, ale jak kupisz 20m to na pewno nie będzie tragedii. Czy potrzebujesz aż tak długiego kabla, ja kiedyś do pomieszczonka 40m2 zaaplikowałem 15m i spokojnie z zapasem go jeszcze jest icon_wink.gif


Dzisiaj zmierze ile potrzebuje do kanapy i do projektora, mysle ze 10 i 15m wystarczy, ale wole o 2m dluzszy, niz o 2cm za krotki icon_wink.gif


A co polecisz zrobic z przewodami pod sufitem w miejscu gdzie kiedys bedzie projektor?, wmurowac puszke i w niej je zamknac, zwinac w peczek?, gniazd poza zasilaniem chyba lepiej nie dawac, wszystkie sygnalowe wyprowadzic z wtyczkami?, wyjdzie mniej stratnie na sygnale i taniej icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

3. Z tymi złączami audio to jest tak:
-zwykłe stereo może się przydać, bo możesz podpiąć tam wszystko: kompa, MP3 itd.
-optical (tzn. światłowód) przy lepszej karcie dźwiękowej dużo lepiej jest powierzyć przetwarzanie cyfry na analog dobremu ampow niż scalakowi w kompie icon_wink.gif
-coaxial tak jak wyżej, po prostu nie wiesz jakie gniazdo w kompie będzie (nie koniecznie teraz, ale za parę chwil icon_wink.gif)
Z cyfrowych złącz na dużych odległościach leszy jest optical, bo nie ma praktycznie strat sygnału, a także nie wpływają na niego zakłócenia tak jak na kabel elektryczny (coaxial)


Wiadomo, ze swiatla nic nie zakluci, coaxial cyfrowy tez za bardzo podatny na zaklucenia nie jest, szumiec nie bedzie icon_wink.gif Kupie porzadne przewody.
Na pewno stereo, coaxial, ale optyczny chyba odpuszcze, nie przewiduje kompa stacjonarnego stawiac kolo kanapy, w odtwarzaczach MP3 takich nie widzialem, juz predzej coaxial.


Myślę, że już prędzej OPTICAL, bo ja u siebie w zewnętrznej karcie dźwiękowej (CREATIVE Surround 5.1 USB) mam tylko opticala z cyfry. Poprowadź sobie oba dla świętego spokoju.
Cytat

A co polecisz zrobic z przewodami pod sufitem w miejscu gdzie kiedys bedzie projektor?, wmurowac puszke i w niej je zamknac, zwinac w peczek?, gniazd poza zasilaniem chyba lepiej nie dawac, wszystkie sygnalowe wyprowadzic z wtyczkami?, wyjdzie mniej stratnie na sygnale i taniej icon_wink.gif


Kable (do projektora) powinny wychodzi tylko ze ściany, puszki i złączki są tam zupełnie zbędne. Zostaw po prostu 15cm wystającego i tyle icon_wink.gif
Z tymi kablami, które w trakcie budowy mają wisieć do zwinąć i szczelnia w jakąś folię i tyle. Estetycznie to to nie jest, ale przynajmnie wtyk później jak nowy, a nie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...