Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Poszukaj raczej takiej listwy do zastosowań przemysłowych w metalowej obudowie. Jest lepsza.
Co do telewizora, to sam myślałem, że za wysoko powiesiłem, ale ogląda się naprawdę dobrze. Aż trudno uwierzyć. Ale czytałem gdzieś, że to jest z wielu względów dobre rozwiązanie i nie męczy. Patrząc z audiofilskiego punktu widzenia (co u mnie było priorytetem) ekran nie wchodzi w interakcje z odbiciami dźwięku z kolumn. Był nawet moment, że chciałem wywalić telewizor z tego miejsca, bo to przecież duża, twarda, płaska powierzchnia. Czyli nie najlepsza dla dźwięku. Ale tak powieszony telewizor jest w strefie neutralnej i mogę go w ten sposób tolerować.
Jeśli stolik jest odsuwany na bok w czasie odsłuchów, to ok. Nie mam pytań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemając oddzielnego pomieszczenia do słuchania muzyki trzeba iśc na kompromisy.Jeśli w pokoju mamy również tv to trzeba go ustawić(powiesić) tak,żeby obraz był odbierany prawidłowo.Optyka ma takie sama prawa jak akustyka.Nie bardzo widzę tv powieszony na poziomie krawędzi kolumn podłogowych.Pomijam nawet patrzenie pod górkę, ale mimo zapewnień producentów tv o szerokim kącie oglądania powinno się patrzeć na ekran na wprost- środek tv powinien wypadać na wys.głowy lub ciut wyżej.Rafał735 mi się podoba, zważywszy na to, że pokój chyba nie za duży.
F1angel- jeśli pokój jest większy to rzeczywiście wyżej umieszczony tv nie męczy,jeśli mniejszy to może byc problem.Trzeba mocniej nachylać tv, aby obraz był odbierany poprawnie, a nie zawsze tak się da.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pokój jak z katalogu i fajne zdjęcia, takie miękkie i plastyczne jak z dobrej lustrzanki, albo zrobione w fotoszopie:), wszystko schlune i zadbane, Zieluwid też często wspomina że jest pedantyczny. Czyzby to jakiś jeden z wielu wspólnych mianowników osób lubiących słuchać muzyki w godnych warunkach ? Zgodzam się z Loco50, kompromis wymaga czasami poszukiwań, a jak dobry to i długich, aby wszystko pogodzić .
Co do listew to te plastikowe na kilkanaście wejść, ale z zabezpieczeniem przepięciowym i filtrem( zawsze jakieś zabezpieczenie) też można mocować na ścianieczy boku biurka, wkręcasz w odmierzonej odległości dwie śruby z odpowiednej wielkości łepkiem, nakładasz litwę , przesuwasz i się blokuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Faktycznie pokój jak z katalogu i fajne zdjęcia, takie miękkie i plastyczne jak z dobrej lustrzanki, albo zrobione w fotoszopie:), wszystko schlune i zadbane,


Zdjęcia robione w slabym oświetleniu więc dosc silnie zaszumione. W dzien jest OK. Zwyklym kompaktem. Jak dla mnie i tak na tych zdjęciach jest dosć duzo gratów. Fakt, lubie pewien minimalizm dlatego jest jak jest. Musi byc przejrzyście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po odsluchu kilku kawalkow w nowym, mniejszym lokum i musze stwierdzic ze basu jest wiele, wiele mniej. Wczesniej dol pasma dominowal, bylo rzeczywiscie czuc te niskie czestotliwosci juz przy godzinie 9-10 na potencjometrze. Czasem byl nawet doslownie przesyt tego basu, buczenie w najnizszych rejestrach, wibracje kanapy. A tu nic z tych rzeczy. Kontrola na maksa, zadnych podbarwien na basie, ciagla kontrola. Kto ogarnie ta cala akustyke?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od rozkładu modów własnych pomieszczenia, czyli ważne sa jego proporcje. prawie wszystko to da się wyliczyć, pomierzyć, ale dość żmudne to zajęcie i wymaga pewnych instrumentów.
Co do sterylności, to niestety najczęściej "bałagan", czy duża ilość różnych rzeczy lepiej się przysługuje akustyce, niż taka prosektoryjna stylistyka. Dobre stereo lubi jak najbardziej zróżnicowane otoczenie. Nie ja to wymyśliłem jakby co.
U mnie na wysokości szu trudno znaleźć pół metra gołej, nieosłoniętej czymś ściany. Są tam meble (najczęściej otwarte półki z książkami, płytami itp.), panele akustyczne, duże rośliny doniczkowe, różne większe bibeloty, ozdoby, lampa podłogowa, duży bukiet zuszonuch roslin, za sztalugami na których są panele akustyczne w rogach pomieszczenia są zwinięte śpiwory, kołdry itp.
Co do telewizora i powieszenia go wyżej, czytałem, że kąt 15o powyżej poziomu wzroku, to dobra wysokość do powieszenia telewizora.
Sam byłem sceptyczny, ale naprawdę super się ogląda. Nie męczy to, nie ma zniekształceń. Rzeczywiście telewizor jest odchylony trochę w dół od ściany (górna krawędź bardziej niż dolna). Zmierzyłem teraz, że od miejsca gdzie siedzę (poziom oczu) do dolnej krawędzi telewizora jest ok.
3m20cm. Więc nie tak znów daleko. Ekran 40 cali.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mit o siedzeniu w odległości kilku( 3-4) przekątnych ekranu dotyczył bardziej wczesnych ekranów HDready i HD, oraz analogowych audycji tv, kiedy patrząc z bliska wychodziły nam pixele. Z pojawieniem się wersji tv w fullHD i masy audycji w hd, można siedzieć bliżej ( lub mieć większy ekran) i nie denerwować się pixelozą, a cieszyć szczegółowym i ostrym obrazem z tychże ekranów i programów w hd.
Oczywiście jakaś rozsądna odległość nadal wskazana, aby oczyma ekran ogarnąć icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Oto moje granie.

Wzmacniacz: Yamaha CA V1 rok 77/78
Tuner: Yamaha Yamaha CT- AM/FM
Deck: Yamaha TC-511B
Kolumny: 2xArcus TS100
Źródło dźwięku: na razie laptop/TV ale będzie jakiś CD (tylko jeszcze nie ma pojęcia jaki...).

Gram głównie rock, hard core, metal, progressive, trochę dubstep, trochę hause, trochę pop, trochę jazz...

Gram w salonie 16m2 sprzęt na przeciwko sofy.

Zestaw gra raczej jasno i zależnie od muzy czasami nie domaga w niskich tonach. Tzn mam wrażenie że brakuje im czasami głębi. Wysokie tony i żeńskie głosy brzmią świetnie. Dźwięk brzmi naturalnie i czysto. Generalnie low end Yamaha z tamtych lat. Lubię jak gra (i wygląda).

Foty:

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrewkar, bardzo ładny zestaw, wygląda na zadbany jak na swoje lata.
Co do brzmienia, to myślę, że dużo zmieniłoby odpowiednie ustawienie kolumn, bo z tego co widzę to masz je postawione po bokach zestawu. Dodatkowo kolumny powinny stać na standach w celu lepszej izolacji i kontroli niskich tonów.
Standy to wydatek kilku stówek za jakieś przyzwoite metalowe solidne podstawy (ok. 300 zł), ale na dłuższą metę się opłaca. I jest to element, który przy ewentualnej zmianie kolumn (oczywiście mówimy o monitorach) będzie potrzebny, a więc już nie musisz sobie zaprzątać tym fantem głowy.

Tutaj masz przykładowy materiał na temat prawidłowego ustawienia kolumn :
http://audiosystem.com.pl/pozycjonowanie/
[ Ustawianie kolumn w pokoju ]

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, sprzęt wygląda dość dobrze jak na swoje lata. Ma kilka rys ale nic poważnego. Co innego sprawność techniczna. Kupowałem go przez allegro jako w 100% sprawny. Niestety po przyjściu paczki (długim czekaniu i straszeniu sprzedawcy) okazało się że sprzęt jest daleki od 100% sprawności.

Wzmacniacz generalnie ok z tym że czasami potencjometr trzeszczy no i brak podświetlania. W magnetofonie do wymiany paski, głowica i uszkodzony mechanizm drzwiczek (z tym sobie poradziłem). W tunerze jest jakieś zwarcie lub coś i jest przebicie na obudowę (tylko czasami...).

Tak więc nie jest idealnie mówiąc delikatnie. Ale oddaje sprzęt do serwisu na odświeżenie, skoro ma mi jeszcze posłużyć.

Co do ułożenia głośników, to co na zdjęciach to jeszcze nie jest prawidłowe ustawienie (remont salonu jeszcze trwa). Po prostu stoi o tak, byle jak. Ale dziękuję za linka, na pewno skorzystam z info tam zawartych. Podobnie, nie miałem pojęcia że podstawki pod kolumny mogą poprawić brzmienie. Widziałem kilka na allegro i w sklepach ale nie podobają mi się tzn. nie pasują mi do klimatu pomieszczenia. Wyczytałem że betonowe podstawki mogą też być ok, to prawda? Stwierdziłem że betonowe będą mi bardziej pasowały do wnętrza no i mogę je sam zrobić (przy okazji remontowania mieszkania).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ładnie i dobrze ustawione (kolumny). Nie najgorzej chyba odsunięte od ścian bocznych i naprawdę sporo od tylnej. A nie jak to często bywa wtłoczone między komodę a meblościankę. Albo wręcz przyklejone do ścian.
Tu może jeszcze trochę z tyłu by się więcej zróżnicowania w pobliżu ścian przydało, ale te miniregaliki na biurku stoją w bardzo dobrym miejscu. Chyba nieprzypadkowym?
Nie wiem jak jest ze ścianami bocznymi? Ale jakby nie było, to co jest, już daje nadzieję na dobry dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mieszkam w bloku z dość mocno przepuszczającymi dźwięk ścianami, lata temu postanowiłem odizolować się trochę od sąsiadki. Na całą ścianę za głośnikami położyłem pod tapetę centymetrowej grubości warstwę styropianu. Mocno dźwięku to nie tłumi, ale nie przyszło mi do głowy nic innego, co byłoby równie tanie, proste w montażu i nie zajmowało dużo przestrzeni. Teraz pewnie wpływa to pozytywnie na akustykę pomieszczenia, raczej niewiele ale zawsze to coś. Czasem się właśnie zastanawiam ile by dało zrobienie jeszcze czegoś z ścianą i może podłogą za głośnikami. Do bocznych ścian mam 60 - 70 cm. Na jednej "elementami rozpraszającymi" są drzwi z mocno porowatą szybą i fotel, na drugiej żaluzje na oknach i kaloryfer icon_smile.gif. Tego raczej nie przeskoczę, gdybym nawet np. powiesił jakąś kotarę przy oknach, to na ścianie z drzwiami i fotelem tego nie zrobię. Jedynie chyba zostaje ustawianie na czas odsłuchu po bokach dyfuzorów, ale znowu przy ścianie z drzwiami i fotelem nie miałbym na to miejsca. A nawet gdyby było, to nie jestem przekonany czy "gra jest warta świeczki".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
To mój aktualny zestaw: HK3490 + HK HD980 + Magnat Quantum 605
Pod kolumnami widoczne płyty granitowe 50mm, o które swego czasu pytałem, umożliwiły zmianę gumowych kolców (założone w obawie o parkiet) z zestawu na stalowe. Po zmianie bass się zrobił mniej 'rozlazły' bardziej sprężysty(?) icon_smile.gif



Uprzedzając pytania, tak wiem gołe ściany i parkiet to nie najlepsza recepta na pokój do odsłuchu, ale co zrobić nie mieszkam sam icon_wink.gif
Wszelkie uwagi mile widziane.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na podsunięcie dywanu pod kolumny nie ma szans icon_sad.gif i tak zamówiłem trochę większy niż był planowany icon_twisted.gif przez co naraziłem się szanownej małżonce icon_wink.gif Z lewej strony jest firanka aczkolwiek nie dochodzi do samego rogu; prawą kolumnę faktycznie mogę do rogu wstawić, szczerze mówiąc to ją odsunąłem stamtąd bo trochę bałem się odbicia fal od prawej ściany która praktycznie jest 'naga'.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wszystko to kwestia gustu jednemu się podoba to innemu tamto. Szafka celowo była wybierana większa właśnie po to aby wszystko zmieściło się w środku i nic nie musiało stać na wierzchu. Druga takiej wielkości (niewidoczna na zdjęciu) gablotka wisi nad TV, mam w niej za szybką całą kolekcji CD i filmów, dzięki temu nie musiałem martwić się żadnymi dodatkowymi 'stojaczkami' na płyty. Kto co lubi icon_wink.gif Mniejszy może by i miał lepsze właściwości akustyczne ale nie tym się kierowałem przy zakupie.
Co do Magnatów to rozumiem ,że ten model do najlepszych nie należy, ale co rozumiesz przez 'bułowaty bass'?
Owszem w pokoju potrafi zacząć nieco dudnić jak się głośniej muzyki słucha ale zrzucałem to raczej na karb pokoju, który ma dużo gładkich powierzchni.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...