Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

To może ja też się pochwalę moim pokojem odsłuchowym:




Jak widać pokój jest zdecydowanie klasyczny w wystroju. Z boku pod oknem przejściowo stoi taboret z anteną radiową, która czeka na zainstalowanie na dachu gdy się ociepli.

W przyszłości planuję też zainwestować w stolik rtv na kółkach, żeby móc odsuwać sprzęt od kanapy, gdy przyjdą goście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio94, nie zastanowiło Cię, że czasem to co wychodzi z obliczeń jest absurdalne jeśli się nad tym logicznie zastanowić.
A nie wychodzą Ci później wartości ujemne? icon_wink.gif
I rozumiem, że bardziej zróżnicowana ściana na całej jej powierzchni jak u mnie nie działa, a cała goła ściana zaopatrzona
w dość średniej jakości (no powiedzmy to sobie szczerze) panel na dość niewielkiej powierzchni jak u Ciebie jest lepszym rozwiązaniem.
Tak kolego z programu QRDUDE czy jakiegokolwiek innego też trzeba umieć korzystać a może nie tyle korzystać, co pewne wyniki interpretować w stosunku do całości. Bo grają nie tylko kolumny i kilkadziesiąt centymetrów paneli na wycinku ściany, ale cała ściana, ba... całe pomieszczenie. Nie patrzysz na to szerzej, jak pisałem.
Jakby nie było efekt odsłuchowy jest więcej niż dobry i na nic tu "szkiełko i oko". To co chciałem, uzyskałem i pewnie gdybym
potrzebował lepszego działania kupiłbym znacznie efektywniejsze ustroje.
A te nie wiem jak działają (choć wg. Ciebie nie powinny działać), ale działają całkiem dobrze, bo po zdjęciu ze ścian dźwięk się pogarsza. Pozdrawiam.

Majtek2013, bardzo fajny pokój, rzeczywiście klasyczny w wystroju. I sprzęt naprawdę dobry.
Widzę, że postawiłeś tu na jak najlepszy odbiór stereo. A ustawienie kolumn jest ważniejsze niż funkcjonalność, wygoda.
Masz tu trochę różnych mebli w tym miękkie. dźwięk chyba nie jest tu najgorszy. Tym bardziej, że kolumny dość daleko odsunięte
od ścian. Pianino się nie wzbudza podczas mocniejszego grania kolumn?
Jedyna uwaga jest taka, że jedna kolumna stoi na dywanie a druga na deskach. Nie da się przesunąć tak dywanu, by obydwie kolumny stały na jednakowo twardym podłożu. Nie słyszysz jakichś różnic w odtwarzaniu lewej i prawej kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F1angel, dziękuję za pozytywną ocenę mojego pokoju icon_wink.gif Co do rezonowania pianina - na szczęście takie zjawisko nie występuje. Jeśli chodzi o różnice w brzmieniu kolumn - nie stwierdziłem takowych, ale dziękuję za cenną wskazówkę. Myślę, że nabędę w sklepie z dywanami taki mini dywanik o podobnej strukturze co duży dywan i podłożę go pod prawą kolumnę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie odziedziczyłem parę lat temu po babci. To jest dom jednorodzinny wybudowany w 1948 roku przez mojego dziadka. A co do klimatu pokoju: generalnie możnaby przeprowadzić zmiany i wprowadzić nowocześniejsze akcenty ale mi się podoba tak jak jest. Jedyne co chciałbym zrobić szybko to wycyklinować podłogi, ponieważ ta farba wygląda mało estetycznie. To tak trochę na marginesie audio. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Cię tak przytłacza, zbyt duże pomieszczenie? icon_wink.gif
Rzeczywiście podłogę można wycyklinować, ściany pomalować "weselszą" farbą (choć niekoniecznie bo ta tapeta - chyba - jest całkiem jasna), dać innego rodzaju, pastelowy dywan albo wykładzinę, bardziej nowoczesne zasłony i pokój nabierze innego charakteru. Widzę tu duży potencjał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ramach włączenia się do sporu działa nie działa popatrzcie na ten dyfuzor który w istocie jest nieco podobny do f1angel
http://www.woodequalizer.com/#!products/cfvg

Generalnie pewnie z racji podobnej zasady tak jak tamtem i pochłania i rozprasza.
Dołu pasma to nie załatwi ale w zakresie średnich i wyższych pewnie swoje robi, a wjakim zakresie to już albo zagadka albo pomiary.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do linku, to właśnie mamy potwierdzenie tego o czym mówiłem, te panele głównie pochłaniają i to właśnie średnie częstotliwości. Tutaj ładny wykres.
Cytat

popatrzcie na ten dyfuzor który w istocie jest nieco podobny do f1angel
http://www.woodequalizer.com/#!products/cfvg

To nie jest dyfuzor, to jest absorber, zresztą nawet sam sprzedawca jedyne co podaje to współczynnik pochłaniania, o rozpraszaniu nie ma ani słowa.

Odnośnie ściany, sprawdź głębokość struktury to się dowiesz na jakiej wysokości dźwięku będzie miała wpływ, na pewno będą to ultradźwięki icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele woodequalizer to zdecydowanie panele absorbujące dźwięk. Maja płaska powierzchnię, Jeśli je ustawimy pod różnymi kątami będą również rozpraszać.
Zwróć uwagę że panele f1angela są zbudowane inaczej. Mają spore wnęki w gąbce i deski nie są ze sobą zespolone i tworzą różne kąty z ścianami na które padnie odbita od nich fala.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze coś już bez moich opinii. Strona producenta paneli, które ma f1angel link w dziale dyfuzory prezentują także panele wykonane z samej pianki, no cóż... bez komentarza. Tutaj ich inspiracje (delikatnie mówiąc) od Vicoustic link, o dziwo panel jest zaklasyfikowany jako absorber (tak wiem, nie ma odchylonych ścianek, ale w dyskutowanych odchylenie to ok. 7st. --> do przemyślenia własnego).
Jeśli ja jestem jakoś mało wiarygodny, nie wiem wiek czy coś, to wystarczy wrzucić oznaczenie paneli w wyszukiwarkę, opinie się powtarzają icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat samych pianek to lepiej się nie wypowiadać bo przez "piramidki" w naszych studiach nagraniowych to mamy takie nagrania a nie inne icon_smile.gif

Nie dajcie się czasem nabrać na ich pułpki basowe mówię całkiem serio.
Zdecydowanie polecam wełnę mineralną zamiast pianek.

Ale te deszeczki i ich szczeliny pracują choć pewnie przez przypadek tej firmie icon_wink.gif


http://www.if.pw.edu.pl/~anadam/WykLadyFO/FoWWW_17.html#z4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załeży jaka tam jest gęstość pianki ja bym się skłaniał, że wiekszy z tego dyfuzor niż absorber icon_smile.gif

To są swego rodzaju studzienki
http://brasil.cel.agh.edu.pl/~14sapyzik/?page_id=108

Tutaj jest dobre zestawienie materiałów do pochłąniania dźwięku wraz charakterystyką częstotliwości (od str 33) może się przydać w samodzielnych konstrukcjach

http://kmiw.imir.agh.edu.pl/projekt/publik...KOCHLONNYCH.pdf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że niedoceniacie tej sklejki (sama sklejka to już fajny materiał) ułożonej pod róznymi kątami.

Ale wiecie co po co my się spieramy, f1angel zaprasza nas na whisky i robimy test odsłuchowo porównawczy (myślę że po pierwszej to rostrzygniemy), a do tego czasu musimy zaufać właścicielowi że jest różnica.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są za małe, nie mówię o reżyserce i często przetłumione, i tak robimy obróbkę w dwóch etapach, najpierw na żywo przy kosoli dość często brakuje suwaka bo wokalista ten tego icon_wink.gif a jak coś nie wyjdzie to i tak kolega na komputerze skoryguje w końcowej obróbce:)
To naprawdę czasami bywa tak icon_smile.gif
https://www.youtube.com/watch?v=G2Rhh_4GZmU

Najbardziej zaawansowany obiekt akustyczny jaki mamy to filharmonia katowice (świeży więc nie wyszły jeszcze wady), ale i tak jest to klasa światowa. Warto to zobaczyć.

Swoją drogą Pacio pochwalił byś się resztą pokoju co zrobiłeś z okanmi sufitem i przeciwległą ścianą?Jakim materiałem wypełniłeś narożniki ?



Cytat

To jasne, że lepsze coś takiego niż gładka ściana, ale nazywanie tego dyfuzorem to nadużywanie terminu icon_wink.gif

PS: Niektóre nasze studia nie mają się czego wstydzić, ale faktycznie większość wygląda marnie przy amerykańskich czy japońskich szczególnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pokój to pole bardzo mało dynamicznej bitwy, a tak naprawdę to nie walczę jakoś zaciekle, bo nie wiem ile jeszcze w nim pomieszkam icon_wink.gif Obecnie jest jeszcze absorber za głową (z uwagi, że siedzę bardzo blisko) z wełny Isover PT80 15cm i 10cm przestrzeni za nim na szkielecie MDF i mniejsze rezonatory o konstrukcji takiej jak te z przodu. Co do planów jakie w ogóle mam to:
-na sufit dyfuzory 3D, pewnie obszar 180x120 na środku, być może z warstwą jakiegoś materiału tłumiącego od strony sufitu
-w rogach z przodu wysokie na 2m absorbery z pianki 120kg/m3, podobnie jak mam teraz, a z tyłu za rezonatorami niższe o przekroju trójkąta (nawet miałem już ostatnio kupować, ale ostatecznie mnie trochę olali w Nyquiście i się temat rozmył)
-absorbery/rezonatory na bocznych ścianach (budowa to wełna i pustka powietrzna wewnątrz, a z wierzchu panel drewaniany/sklejkowy z otworami wycinanymi CNC - binarny)

-w związku ze zmianą absorberów w rogach, te obecne stanęłyby pewnie za kolumnami (zrobione są z wełny Isover PT80)
-no i zasłony, których się wciąż nie dorobiłem, ale karnisz już jest gotowy, więc mogą się pojawić w każdej chwili icon_mrgreen.gif

RoRo jeśli byłbyś tak miły, to może warto te nasze rozważania przerzucić np. tutaj i podpiąć temat, bo chyba wreszcie mamy kilka osób, które tematem się trochę interesują icon_wink.gif


PS: Nigdzie nie pisałem i nigdy nie uważałem, że panele, które ma f1angel, nic nie zmieniają, to by była totalna głupota.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio94 rozumiem, że wszystko wykonałeś własnym sumptem. Mam pytanie odnośnie absorberów w rogach. Mianowicie :
- czy wata jest nawinięta, czy cięta w pasy i układana wkoło pionowo ?
- czym konstrukcja jest pokryta z zewnątrz ?
- czy ich wysokość jest wytaczająca, nie powinny być wyższe ?

I jeszcze jedno. Co sądzicie o tych :

DSC01446.jpg



Zastanawiałem się o wykonaniu takich samemu, jednak w temacie akustyki jestem cienki Bolo i nie wiem czy to dobra droga.

P.S. Faktycznie te wpisy powinny być umieszczone w odpowiednim temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko oprócz dyfuzorów z przodu robiłem sam.

Ta konkretna wełna jest bardzo gęsta i tym samym sprzedawana w płytach, a nie w zwojach link. Moja jest: spryskana rozcieńczonym wodą wikolem, owinięta folią stretchową i włożona w specjalnie uszyte bawełniane pokrowce. Jeśli chodzi o wysokość, to pisałem, że w planach jest wstawienie 2m paneli z gąbki o wysokiej gęstości, ale nawet takie nieduże panele działają cuda na czasie wygaszania basu.

Dyfuzor, który wrzuciłeś to mniej więcej to co chciałbym mieć na suficie, ale szczerze mówiąc roboty przy tym jest tyle, że ja chyba raczej skusiłbym się na gotowca, chyba że masz bardzo dużo wolnego czasu no i oczywiście sporo zasób umiejętności manualnych icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

RoRo jeśli byłbyś tak miły, to może warto te nasze rozważania przerzucić np. tutaj i podpiąć temat, bo chyba wreszcie mamy kilka osób, które tematem się trochę interesują icon_wink.gif

Pacio94
AKUSTYKA dotyczy również naszych systemów, więc po konsultacjach z innymi użytkownikami Forum - zostawiam bez zmian icon_cool.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...