Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Super Kostku, że zdecydowałeś się zamieścić fotkę swojego pokoju i sprzętu. Bardzo przyjemnie się na to patrzy. A pewnie jeszcze lepiej słucha.
Być może dostanie Ci się za gąbczaste "dyfuzory" na bocznych ścianach. Nie ode mnie. Bo wierze, że słuchałeś przed i po ich założeniu.
Płyty na półce stojącej w lewym rogu dałbym niżej, na poziom tych kolorowych szklanek czy świeczek (nie wiem co to jest).
Wówczas płyty stanowiłyby naturalne dyfuzory a tak, to za kolumną jest właściwie tylko goła ścianka półki.
A co to za wysokie ustroje otoczone gąbkami "piramidkami" w prawym rogu?

Ogólnie widzę, że znacznie poprawiły Ci się warunki odsłuchu. Czy to jest inny pokój?
Wracając do AE 1 Series II, to cieszę się, że trafnie Ci je poleciłem. A jak jest u Ciebie? Naprawdę mają tak mało niskich tonów jak chciałeś, czy teraz jednak wolałbyś większą ich ilość?
Kolumny lewa i prawa mają inne fronty, czy tak się światło odbija?
Co do elektroniki, to masz naprawdę dobrą. Ale oczywiście zawsze można lepiej. Z okablowaniem też.
Można by ew. dopracować akustykę pokoju. No i standy. Te chyba nie są zbyt ciężkie? Tu również można by dać coś solidniejszego. Warto.
Najważniejsze jednak, że Twój system znacznie ewoluował i jak widzę w dobrym kierunku.

Napisałeś, że w wątku mało wiadomości graficznych.
Ale jak się powiedziało "A"... to pokaż jeszcze drugą stronę pokoju, Twoje miejsce odsłuchowe. Niektórzy pewnie skrzywią się na to, bo i pewnie jak ja pokazałem całą panoramę pokoju, to się zastanawiali: "co to ma wspólnego z systemem (zestawem)?".
A właśnie ma. Bo system stereo to zestaw (elektronika i kolumny) plus właśnie pokój, jego akustyka i ustawienie kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie powiem że ustawienie i adaptacja pokoju Kostka jest zupełnie dobra. Szczególnie jeśli jest zadowolony z szerokości sceny i ilości basu.
Ja bym to pewnie zupełnie inaczej ustawił ... Ciekaw jestem jaka jest odległość pomiędzy osiami kolumn i odległość od centrum membrany głośnika do miejsca gdzie słuchasz muzyki Kostku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, odsłuch porównawczy robiłem przed i po każdej zmianie. Na razie wyszło coś takiego. Też myślałem, żeby płyty dać niżej i chyba zaraz to zrobię. Za regałem z płytami, w rogu pokoju, zwinąłem w rulon i ukryłem karimaty. A te wysokie ustroje z prawej strony, to regały sosnowe, które nie były mi już potrzebne na płyty, więc je wewnątrz nieco wypełniłem, a od frontu otuliłem piramidkami, aby wnętrzności nie eksponować.

To ten sam pokój, na który się kiedyś skarżyłem. Ma niestety dość podłużny kształt. Wielokrotnie go przemeblowywałem, kolumny swego czasu "jeździły" po całym pomieszczeniu, aby wybrać najlepsze miejsce. Wybrałem zatem.

Kolumny są identyczne, to światło się odbija. Co do niskich tonów, to ich ilość jest wreszcie optymalna. A jaka jakość... Ustawianie głośników na dłuższych ścianach zupełnie się nie sprawdza, robi się po prostu "buuum" zamiast niskich tonów. A obecnie - jak ręką odjął, wybrzmiewają cudeńkowato. Trzymam je, jak psa na smyczy. icon_twisted.gif Natomiast udział ścian bocznych łatwiej było zminimalizować. Kolumny skręciłem mocniej do środka, co dodatkowo poprawiło szczegółowość brzmienia, a ja to lubię. Podłużny kształt pokoju pozwolił mi solidnie oddalić kolumny i słuchacza od ścian tylnych. Za fotelem odsłuchowym jest jeszcze sporo miejsca i porządne zagracenie: dwa biurka, kanapa, półki z książkami, szafa... Od fotela do ściany tylnej ze 2-3 metry są.

W przyszłym tygodniu przetestuję sobie jakieś kable zasilające i filtry sieciowe. Ciekawe, co usłyszę (czy coś usłyszę). U mnie w domu z prądem nie jest najlepiej.

MobyDick, między kolumnami ~2m. Od membrany do mojego ucha ciut więcej. Trójkąt jest prawie równoboczny, ramiona jakieś ~20cm dłuższe od podstawy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że jest bardzo dobrze icon_smile.gif
Bywa tak że kolumny którym przypisuje się zbyt małą ilość basu są przewidziane do ustawienia blisko tylnej ściany i dość daleko od ścian bocznych. Wtedy graja najlepiej. Sadziłem że właśnie do takich należą Twoje AE. Może to być kwestia również upodobań i modów pomieszczenia. Może kolumny powinny stać znacznie dalej od ściany tylnej , jeśli są ustawione wzdłuż dłuższej ściany. Kolumnom Audio Physic przypisuje się często nadmiar basu. Jednak tak naprawdę jeśli ktoś się wgryzie w idee takich kolumn to okazuje się ze powinno się je stawiać bardzo daleko od ścian i to właśnie wzdłuż dłuższej ściany. Wtedy basu jest tyle ile trzeba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że teraz jest optymalnie. Zwykle miewałem do czynienia z odwrotna sytuacją. Kolumny ustawione tak jak u Ciebie grały bardzo słabym basem i dopiero po ustawieniu bliżej tylnej ( jednak nie przy samej ścianie ), zaczynały grac pełniejszym basem i stereofonia poprawiała sie na skutek odsunięcia od ścian bocznych.
Jeszcze częściej spotykam się z sytuację kiedy ktoś stawia kolumny w rogach pokoju na krótszej ścianie, licząc że ta będzie miał dużo basu. Do tego siada daleko od kolumn. Scena jest wtedy wąska i bardzo słabo rozdzielcza w każdym wymiarze. Basu jest wtedy zwykle za dużo i są z nim problemy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nowe kolumny i nowe ustawienie.
W komplecie obecnie znajdują się: silver8, a-s700, cd-n500. Po ośmiomiesięcznym osłuchaniu się mission mx5, nowe kolumny zachwyciły mnie zupełnie innym, dużo lepszym brzmieniem. Zacząłem odkrywać dźwięki na nowo.
Po wielokrotnym przemieszczaniu kolumn po pokoju wydaje mi się że to ustawienie przyniosło najciekawszy efekt, ale chętnie wysłucham wszelkich uwag i sugestii. Dywan oczywiście w krótce będzie bo wiem że musi być icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zamiast obrazów można pomyśleć o jakichś ustrojach akustycznych na ściany.


Chyba się nie obejdzie. Czy masz może jakieś konkretne przykłady? Chciałbym aby takie ustroje oprócz tego że będą skuteczne to przy okazji żeby były ozdobą pokoju.

Cytat

Ze zdjęcia wynika, że siedzisz zdecydowanie za daleko


pacio94, masz rację! Przysunąłem się z krzesełkiem bliżej do kolumn i faktycznie bas stał się dużo lepszy, jakby "uszczuplony", bardziej precyzyjny, czystrzy. A do tego poprawiła się jeszcze bardziej stereofonia - chociaż nie wiem czy można to jakoś uzasadnić?
Wklejam foto na którym widać kanapę z której do tej pory słuchałem (odległość do kolumn ok. 4m.) oraz świeżo postawione krzesełko - nowe miejsce odsłuchowe. Teraz siedziałem w trójkącie równobocznym o bokach ok. 2,5m. Czy o to właśnie chodziło? Czy patrząc na foto właśnie to miałeś na myśli pisząc "złoty punkt możesz przyjąć 38% długości pokoju mierząc od ściany tylnej", czy może jeszcze coś byś zmienił, poprawił?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

pacio94, masz rację! Przysunąłem się z krzesełkiem bliżej do kolumn i faktycznie bas stał się dużo lepszy, jakby "uszczuplony", bardziej precyzyjny, czystrzy. A do tego poprawiła się jeszcze bardziej stereofonia - chociaż nie wiem czy można to jakoś uzasadnić?
Wklejam foto na którym widać kanapę z której do tej pory słuchałem (odległość do kolumn ok. 4m.) oraz świeżo postawione krzesełko - nowe miejsce odsłuchowe. Teraz siedziałem w trójkącie równobocznym o bokach ok. 2,5m. Czy o to właśnie chodziło? Czy patrząc na foto właśnie to miałeś na myśli pisząc "złoty punkt możesz przyjąć 38% długości pokoju mierząc od ściany tylnej", czy może jeszcze coś byś zmienił, poprawił?

Trójkąt równoboczny to oczywiście "klasyka" ustawiania kolumn i położenia miejsca odsłuchowego, ale efekt, o którym napisałeś wynika po z rozkładu modów własnych pomieszczenia, przy ścianie tylnej masz kumulację, czyli będą tam "nagromadzone" niskie tony, a tym samym stracisz na przejrzystości całego pasma i kontroli samego basu. To jest oczywiście dużo bardziej skomplikowane, ale mam nadzieję, że wiesz o czym mówię.

Jeśli chcesz kupić ustroje, to ja polecam Acoustic Manufacture
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejne zmiany w moim systemie, ale nie takie, które można by pokazać na zdjęciu.

Po pierwsze, wypełniłem wreszcie suchym piaskiem standy (Atacama Nexus 6), więc trochę kilogramów im przybyło. Piach niestety nie pochodzi z Atakamy*, ale suchy jest z pewnością.

Po drugie, zainwestowałem w lepsze zasilanie. Do tej pory miałem zwykłą, rzekłbym, "komputerową" listwę i takież kabelki. Na razie sprawiłem sobie filtr Taga PF-1000 oraz przewody zasilające od Tomanka. Pierwsze spostrzeżenie jest takie, że zniknął zupełnie przydźwięk sieciowy (nawet w bardzo czułych słuchawkach dokanałowych go nie słyszę) oraz to dziwne przebicie na obudowę (gdy się przejechało palcem po wzmacniaczu, to czuć było charakterystyczne mrowienie).

Co się zaś tyczy brzmienia (a to chyba najważniejsze?), to jeszcze nie wiem, bo ani pikosekundy nie słuchałem. Jak tylko znajdę czas na jakiś dłuższy seans, to wszystko wam opowiem. icon_smile.gif



* pustynia mglista w Ameryce Południowej. Należy do najsuchszych obszarów na świecie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nastapila prawie calkowita wymiana sprzetu. Zostaly tylko kolumny Dynaudio X12. Poza tym zagoscil przedwzmacniacz Audia Flight PRE, koncowka mocy Copland CTA520, gramofon Avid VOLVERE i polski przedwzmacniacz gramofonowy PreAmplifikator. Calosc spiete kablami Transparenta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety kolumny to najsłabsze ogniwo całego systemu. kupione jeszcze za czasów starego systemu i malutkiego pokoju odsłuchowego. teraz wszystko zostało przeniesione do większego i troche im brakuje. co do akustyki pomieszczenia to za kolumnami sa panele akustyczne. niedługo wkleje pare zdjęć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Magnaty odjechały dziś z bardzo zadowolonym nowym nabywcą.

Jak wychodzi porównanie Kefów R300 z ostatnimi Magnatami ?
Sam często namawiam do mniejszych kolumn i bardziej zaawansowanych technologicznie.
W tym przypadku jedne i drugie uważam za bardzo interesujące. Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie wszystko na plus i przede wszystkim bas na czym mi zalezało. Bałem sie ostrości ze strony aluminiowej kopulki KEFow, ale jest bardzo dobrze. No i bas wkoncu nie buczy, ale to juz kwestia samego pomieszczenia. Jest go mniej i schodzi niżej. Myslalem nad subem, ale zrezygnowalem z tego. Nie ma po co. Te kolumienki generuja idealna ilosc basu. Powiem tyle ze w kwestii srednicy zmienilo sie najmniej i tu Magnaty nie maja sie czego wstydzic. Zreszta podobnie wysokie, jest lepiej, ale nie ma przepasci. Bas to inny wymiar jak napisalem wyzej. Kupilem je w ciemno i nie zaluje, tym bardziej ze w dosc dobrej cenie. Magnaty sprzedalem po dwoch dniach, kupcy nawet sie nie zastanawiali, gosc mial acoustic aegis evo 3 i mowil ze nawet nie ma co porownywac.
Obecnie czekam na standy, bralme pod wymiar i kolor kolumn. Dzis przyszly dluzsze kable oraz kolce. Jak wszystko poskladam dam lepsze foto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomnialem wczesniej kolumny byly kupione za czasow innego mieszkania z pokojem do odsluchow 10m.
Teraz graja w 16m i napisze ze daja sobie znakomicie rade. Wysokotonowka w tych kolumnach jest rewelacyjna stworzona dla Dynaudio. Bas potrafi zaskoczyc w tak malo litrazowych kolumnach jakimi sa X12. Na pewno wiekszosc to zasluga elektroniki ale z pelna swiadomoscia polece kazdemy te maluchy jakimi sa X12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...