Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Można powiedzieć nawet że naturalne jest to że patrzenie lekko w dół jest bardziej ergonomiczne niż długotrwałe zadzieranie głowy do góry. Jednak od tego mamy szyje aby kierować oczy tam gdzie chcemy patrzeć. Ergonomia pomieszczeń mieszkalnych nie zawsze pozwala na najwygodniejsze rozmieszczanie wszystkich sprzętów. Jeśli siedzimy rozparci wygodnie w fotelu w pozycji półleżącej to właśnie telewizor umieszczony dość wysoko będzie na wprost naszych oczu. Znam człowieka który lubi słuchać swoich niewielkich monitorów z kilkucentymetrowych podstawek stojących na podłodze. Twierdzi że tak lubi. Kolumny ma skierowane na siebie przez to że są wyraźnie pochylone do tyłu.. Z jednej strony ważna jest relacja fazowa głośników znajdujących się obok siebie, z drugiej kolumny projektuje się aby grały prawidłowo będąc na określonej wysokości. Najważniejsze aby ich posiadacz był zadowolony icon_smile.gif . Osobiście nie łubie kolumn grających z dołu ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak jak wiadomo że wysokotonowe powinny być na wysokości uszów tak samo środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu.

Ale w przypadku centralnego to już robi się problem - trudno ustawić tę kolumnę na środku ekranu...
Dlatego zazwyczaj "centralna" jest poniżej telewizora!

No chyba że mówimy o słoniu albo zającu - z takimi uszami jest pole manewru icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to miałem do czynienia z pewną bardzo apodyktyczną osobą która właśnie tam ( za telewizorem ) sobie życzyła mieć jeden głośnik i to z pary stereo icon_biggrin.gif . W żaden sposób sobie nie dał wytłumaczyć że tak nie jest dobrze i że to strasznie głupie icon_smile.gif
Albert Eistejn mawiał że są tylko 2 rzeczy nieskończone : Wszechświat i ludzka głupota . Co do tego pierwszego niema pewności.

Cytat

Powiem szczerze , ja mam akurat krawedz dolna mojego ekranu do projektora na wysokosci oczu i z odleglosci 4m super sie to oglada:), takze zalezy jeszcze ile tv ma cali i w jakiej odleglosci od niego siedzimy icon_wink.gif



Sporo zależy jak siedzimy. Do pracy przy komputerze z badań wynika że najlepsza jest pozycja wyprostowana z podparciem odcinka lędźwiowego kręgosłupa ( lub bez ) Jednak z górną krawędzią monitora na wysokości zbliżonej do poziomu oczu. Naturalne jest patrzenie lekko w dół.

Ja mam oczy siedząc przed TV na wysokości ~1/3 od górnej jego krawędzi i wiem że mógł by być zarówno niżej jak i wyżej. Tak jak jest , jest zupełnie dobrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kilka osób to zainteresuje, więc napiszę o tym dlaczego telewizor u mnie wisi tak a nie inaczej.
Dodam, że o takim sposobie zamocowania, na tej wysokości przeczytałem gdzieś szukając informacji o stelażach do zawieszania telewizorów.
I na pewno nie było to forum czy inna strona audioxxxcoś tam.
Wyczytałem, że jeśli od miejsca z którego się będzie oglądało do powierzchni ekranu telewizora jest taka odległość, by kąt mierzony od wysokości oczu do środka telewizora wynosił ok. 15o, to tak się bardzo dobrze ogląda.
Początkowo sam byłem sceptyczny.
Dodatkowo moja żona jest wielką fanką filmu (zagina mnie w najgrubszym miejscu icon_wink.gif jeśli chodzi o wiadomości na temat filmów, reżyserów, aktorów itp) i dla niej to jak i co ogląda jest bardzo ważne. Powiedziała, że jeśli będzie źle, to zmniejszymy wysokość na którym wisi TV.
Poza tym wierzcie mi nie jestem masochistą. Mam kłopoty z kręgosłupem oraz miałem bóle kręgosłupa szyjnego, póki nie kupiłem sobie specjalnej
poduszki. Nie narażałbym się na nienaturalną pozycję.
Nie wiem jak Wy siedzicie. Naprawdę z głową skierowaną trochę w dół? icon_eek.gif Może przy komputerze? To się zgodzę, też tak siedzę.
A przed telewizorem nie siedzę jak na kibelku w pozycji Małysza ani wyprostowany jak żołnierz kompanii reprezentacyjnej.
Mam taką kanapę, że siedząc mam tułów pochylony lekko do tyłu i głowa naturalnie jest skierowana trochę w górę, akurat na środek ekranu.
Taka pozycja nas absolutnie nie męczy. Nie narzekał na to nigdy żaden z licznie odwiedzających nas gości.
Ostatnio z przyczyn ode mnie niezależnych śpimy na dole w pokoju telewizyjno-odsłuchowym i na leżąco bardzo niewygodnie oglądałoby się telewizję, gdyby odbiornik był powieszony dużo niżej. A tak jest super.
A że przy okazji tak się dobrze złożyło, że ekran nie przeszkadza w odbiorze muzyki stereo, to tylko się bardzo cieszę.

Tak więc widzicie jak fałszywe wnioski można wysnuć nie znając całości sprawy, pewnych uwarunkowań i motywów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne jesteś zadowolony z pozycji jaką masz przed telewizorem i w to nie wątpię. Jednak naturalnym jest że lepiej się patrzy lekko w dół niż do góry, nawet w pozycji lekko odchylonej do tyłu. Stąd ta pozycja przy komputerze. Również łatwiej jest pochylać głowę w przód niż w tył. Tak mają przeciętni i ci mniej przeciętni ludzie. Do pozycji lezącej na łóżku może okazać się ze najwygodniej było by mieć TV na suficie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Widzę, że masz swoje zdanie. Ale masz je teoretyczne a ja praktyczne. Nie masz tak umocowanego telewizora, możesz tylko teoretyzować.
Ja odczuwam takie oglądanie jako bardzo naturalne i niemęczące a oglądamy nieraz z moją lubą godzinami. Robimy sobie maratony filmowe typu
"Gwiezdne Wojny" albo "Czterej Pancerni i Pies".
W nienaturalnej pozycji już po godzinie, dwóch odczuwalibyśmy zmęczenie albo ból kręgosłupa. A tak nie jest, zapewniam.

Gdy się teraz przyjrzałem sobie (oglądam II etap Konkursu Chopinowskiego) jak siedzę przed telewizorem, to rzeczywiście mimo iż głowę mam uniesioną w górę, to w stosunku do tułowia jest ona jakby lekko opuszczona w dół (gdybym stał patrzyłbym nieco w dół).
W tym momencie jak widzisz Twoja teoria zbiega się z moją praktyką.

Inaczej siedzę oglądając telewizję, inaczej słuchając muzyki a jeszcze inaczej pisząc na lapku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zapewne jesteś zadowolony z pozycji jaką masz przed telewizorem i w to nie wątpię. Jednak naturalnym jest że lepiej się patrzy lekko w dół niż do góry, nawet w pozycji lekko odchylonej do tyłu. Stąd ta pozycja przy komputerze. Również łatwiej jest pochylać głowę w przód niż w tył. Tak mają przeciętni i ci mniej przeciętni ludzie. Do pozycji lezącej na łóżku może okazać się ze najwygodniej było by mieć TV na suficie.

Zdecydowanie wolę patrzeć lekko w górę albo jako minimum - na poziomie środka ekranu!
Czyli tak samo jak F1angel icon_cool.gif

Zdarzają mi się maratony po ładnych (a raczej "upiornych") 8 i więcej godzin przed monitorem i gdy muszę patrzeć lekko w dół to boli mnie kark. Przy rozwiązaniu z rozmieszczeniem na wysokości oczu jest dużo lepiej.
Tym niemniej gdy jestem odchylony to może (sumarycznie) linia wzroku idzie lekko do dołu (o tym też napisał F1angel).

Cytat

Przy oglądaniu telewizji tolerancja kontowa jest dość duża i można sobie powiesić TV na dość dowolnej wysokości. To jak komu wygodnie w dużej mierze zależy od tego na czym siedzi i w jakiej pozycji przed telewizorem.

No i w tym wypadku zgadzam się z MobyDickiem: najważniejsze jest to, jak komu wygodnie icon_razz.gif


A kolumny też mam na różnych wysokościach - bo pisząc na laptopie muszę mieć głośnik wysokotonowy w jednym systemie na wysokości 130cm. Czyli dla co niektórych w tym jednym zestawie są nienaturalnie wysoko. Ale inaczej by było za nisko - więc kto mi zabroni? icon_mrgreen.gif
Może wygląda to dziwnie, ale dopiero wtedy gra jak trzeba...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Obecnie, po niewielkich zmianach, system wygląda następująco:

CD - Philips CD960 (modyfikowany) zasilany kablem Enerr Delight Animus.
Interkonekt Quad QA-900.

Wzmacniacz (hybryda) - Unison Research Unico (na lampach Siemens K1007/CV491) zasilany kablem Enerr Euphoria Animus.

Kolumny - DIY (Seas L18 RNX/P - Morel MDT 30S).

Kable głośnikowe - Qed Ruby Anniversary

Listwa zasilająca - Gigawatt PF-1 zasilana kablem Bazodruta Mk2.

Są i płytki HOLFI, i audiofilskie bezpieczniki w CD (HIFI-Tuning, HIFI-Tuning Supreme), i jest gniazdko ścienne ze złoconymi stykami Audionovy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładne, ale jak wyglądają współczesne popularne klocki Yamahy to prawie każdy interesujący się audio wie. Kolumny Jamo, też.
Ciekawsze byłoby gdybyś pokazał jak to wszystko stoi w pokoju, jak on jest urządzony. Bo akustyka, to integralna część systemu audio. Jeśli nic na ten temat nie wiesz, to napisz do mnie na PW i podaj adrers mailowy. Wyślę Ci ciekawe i przede wszystkim pomocne w ustawieniu kolumn artykuły.
Tak na marginesie, to zakładaliśmy się z kolegą, czy dałoby się między tylną ściankę kolumn a ścianę wcisnąć paczkę zapałek najdłuższym wymiarem.
Ja twierdzę, że nie. A on, że by weszła. I kto wygrał? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No ładne, ale jak wyglądają współczesne popularne klocki Yamahy to prawie każdy interesujący się audio wie. Kolumny Jamo, też.
Ciekawsze byłoby gdybyś pokazał jak to wszystko stoi w pokoju, jak on jest urządzony. Bo akustyka, to integralna część systemu audio. Jeśli nic na ten temat nie wiesz, to napisz do mnie na PW i podaj adrers mailowy. Wyślę Ci ciekawe i przede wszystkim pomocne w ustawieniu kolumn artykuły.
Tak na marginesie, to zakładaliśmy się z kolegą, czy dałoby się między tylną ściankę kolumn a ścianę wcisnąć paczkę zapałek najdłuższym wymiarem.
Ja twierdzę, że nie. A on, że by weszła. I kto wygrał? icon_wink.gif




Kolumny są rozmieszczone po dwóch stronach pokoju 19m2 prostokąt. Myślę że jest to najlepsze ustawienie jakie jest możliwe ze względu na brak miejsca wcześniej planowałem wyporządzenie pokoju a później zakup sprzętu i tak to jest. Jeśli siedzi się na środku pokoju odbiór jest świetny ale kiedy już siedzi się bliżej jednej ze stron efekt się zmniejsza.

A co do twojego pytania nie wiem czy dobrze zrozumiałem jeśli chodzi o ustawienie u mnie to kolumna ustawiona przy ścianie jest odsunięta od niej 10 cm także weszły by dwie paczki zapałek icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rogu koło okna nie ma zabardzo możliwości zastawił bym komode jak i drzwi od balkonu, jedynie bliżej środka w tedy dzieliło by je z 1,20 m. Przed meblami też zabardzo nie ma możliwosci. Myślałem kiedyś je postawić na półce gdzie telewizor po jedej i po drugiej stronie ale nie wiem czy to by było dobre
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) kolumny powinny stać na wprost słuchacza.
2) słuchacz powinien być centralnie na środku, chodzi mi tak o odległość lewa, prawa strona.
3) nawet jeśli jesteś centralnie pośrodku, jakaś kolumna nie może być "krok" bliżej" , ( chyba rozumiesz że działamy na dwu osiach: lewo/prawo i przód/ tył)
Ten 3 element to nawet nieco ważniejszy od 2 choć te 3 punkty to złote zasady. Musi być zachowany trójkąt ( najlepiej równoboczny)
Oczywiście siedząc bliżej nic się nie stanie ( zmieni się brzmienie np. bas i przestrzeń) ale musisz mieć kolumny jak najbardziej centralnie .
Jak jedna kolumna stoi bardziej przed Tobą i bliżej Twego boku robi się szajs i choćbyś miał kolumny za 50tys byłby szajs.
Dobre ustawienie, akustyka to nie wymysły, ale bardzo ważny element, już w starożytnej Grecji odpowiednio projektowano amfiteatr.

Problem masz zdublowany, bo Jamo 606 mają boczny głośnik basowy , którego fale odbijają się od np. ściany, szafki itd. takie kolumny wymagają trochę miejsca... niby można eksperymentować z ustawieniem głośników basowych np do wewnątrz, ale łatwo nie jest.

Link http://blueaudio.pl/poprawnie-ustawic-kolu...kowe-pm-16.html

Cytat

. Myślałem kiedyś je postawić na półce gdzie telewizor po jedej i po drugiej stronie ale nie wiem czy to by było dobre




edit : kolumny podłogowe jak nazwa wskazuje.... są ... cały segment by Ci rezonował, to by było icon_eek.gif . Tam to można postawić ale "warunkowo" kolumny podstawkowe, ale zaznaczam warunkowo, bo niestety stały by we wnęce segmentu( echo i wibracje) i miały by mały rozstaw .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...