Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Cytat

1) kolumny powinny stać na wprost słuchacza.
2) słuchacz powinien być centralnie na środku, chodzi mi tak o odległość lewa, prawa strona.
3) nawet jeśli jesteś centralnie pośrodku, jakaś kolumna nie może być "krok" bliżej" , ( chyba rozumiesz że działamy na dwu osiach: lewo/prawo i przód/ tył)
Ten 3 element to nawet nieco ważniejszy od 2 choć te 3 punkty to złote zasady. Musi być zachowany trójkąt ( najlepiej równoboczny)
Oczywiście siedząc bliżej nic się nie stanie ( zmieni się brzmienie np. bas i przestrzeń) ale musisz mieć kolumny jak najbardziej centralnie .
Jak jedna kolumna stoi bardziej przed Tobą i bliżej Twego boku robi się szajs i choćbyś miał kolumny za 50tys byłby szajs.
Dobre ustawienie, akustyka to nie wymysły, ale bardzo ważny element, już w starożytnej Grecji odpowiednio projektowano amfiteatr.

Problem masz zdublowany, bo Jamo 606 mają boczny głośnik basowy , którego fale odbijają się od np. ściany, szafki itd. takie kolumny wymagają trochę miejsca... niby można eksperymentować z ustawieniem głośników basowych np do wewnątrz, ale łatwo nie jest.



Tak jak pisałem wcześniej jak siedzę na środku pokoju to tworzę trójkąt co prawda nie równoramienny, kiedy się siedzi bliżej ze stron efekt się psuje. Mam na tyle nadmiaru kabla że kolumnę z lewej strony wysunąłem bliżej środka pokoju a z prawej od ściany pół metra i odległość pomiędzy nimi zmniejszyła się do 3,60 m.

Dzięki za wskazówki na pewno pobawię się teraz z ustawieniami tych kolumn wcześniej nie przywiązywałem do tego aż takiej uwagi.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Witam wszystkich,
pozwalam sobie zaprezentować mój system...

4. Głośniki- Chario Delphinus na podstawkach Sphinks (40kg sztuka, wypełniona w 80% miałkim piaskiem)

Wpszoniak,
czy Ty wymieniałeś swoje Chario na inny komplet?
Bo na niektórych fotkach kolumny są w jasnym drewnie (wiśnia - czy orzech?), a na innych wyglądają na czarne?
Jaki masz teraz kolor?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego gdzie/ co/ na czym :
Ad 1.Pokój dzienny w bloku - rozstaw ścian 4.3m na 3.6m wys.2.7m [kubatura ~50m3 pow. ok.16 m2]
Baza ok. 1.8m na dłuższej ścianie
Ad 2.Od Edith Piaf (czasami) po synthpop, danz-metal, ogólnie najczęściej - gitariada + psychodela
(wyłączywszy może free, przedromantyków, ambient bo skrajności mnie nie kręcą)
Włączywszy też niekiedy - World Painted Blood, Reign In Blood, South Of Heaven.
Ad 3.komponenty do spożywania potraw od kucharzy wielośladowości to tak jak w sygnaturze.
Tzn. tym razem nieco więcej:
A.Ultrasone- miło, że bas gra oddzielony od reszty pasma.
Podpięty pod Asusa, słuchawki zamknięte, trochę niezbyt komfortowe (zwłaszcza względem poprzednich-AKAI ASE-30) ale cóż, taki już urok studyjnych.
B. Mordaunt-Short -teraz już tak nie robią, objętość około 22 litry, membrany -165 mm [hiperboloida z mika-propylenu otwarta od strony kanału cewki z nieruchomym obłym korektorem fazy w centrum] i 25 mm [kopułka aluminium z cewką w potężnym magnesie stałym], front skręcony 4 prętami z tyłem, specjalnie wg producenta- półkowo regałowe. Zwrotnica minimum- 1.rzędowa.
Czuję się wymacany - grają ofensywnie przed bazę. Aha- generują na szerokość sporo przestrzeni.
C. Xindak - za krótko go mam, żeby oceniać (jakieś 7-8 miesięcy)
Mógłby mieć wyjście do decka, lub pre oraz na słuchawki ale cóż- niestety. Za to trafo to na pewno toroid ponad 300W, skoro wkładka topikowa bezpiecznika ma 4A.
D.Deck Denon- do ustawiania 0 dBu, czyli poziomu stopnia wejściowego wzmaka.
[wtedy barwy są najmniej konturowane i dżwięki są wypełnione
(nazwijmy to w ten sposób, bo inaczej nie umiem)
masą , zajmują określone miejsce, a nie tylko psztykają ni stąd ni z owąd, ale są wyraźniejsze]
E.Asus- poprawa radykalna w rozdzielczości i rozciągnięciu pasma.
F.Odtwarzacz - jeszcze się trzyma, ale wkrótce wymagać będzie kolejnego i skuteczniejszego czyszczenia toru optycznego, bo gubi te ścieżki, które są dalej od osi.
Ustawienie tego wszystkiego to zwykły kompromis z resztą rodziny.
G.Jako standy- para kontenerów firmy: Meble Wójcik seria - Cosmo (wys.76 cm, szer.42cm, gł.56 cm)
Pozdrawiam zakręconych i zawiniętych pozytywnie.

PS.
ad punkt D:
Korzystam z linijki do ustawiania poziomu zapisu.
Skoro same płyty są publikowane z dużym rozrzutem dynamiki to trzeba sobie jakoś radzić.
Maksimum piku pomiędzy płytami różni się nawet o 6-8 dB .

W praktyce skok o - 3 lub +3 to różnica drobna. 2- lub 3-krotna jest słabo słyszalna. Ale więcej już wymaga adaptacji.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czy Ty wymieniałeś swoje Chario na inny komplet?
Bo na niektórych fotkach kolumny są w jasnym drewnie (wiśnia - czy orzech?), a na innych wyglądają na czarne?
Jaki masz teraz kolor?


Dzięki uprzejmości pracowników firmy Nautilus (Krakowski oddział) zamieniłem czarne (mat) na kolor wiśni.
Pozdrawiam Ciebie RoRo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Xetras, trochę małe Ci te zdjęcia wyszły icon_smile.gif Szkoda, bo popatrzyłbym na pokój i sprzęt.
A te kontenery, to wypełniłeś czymś w środku, czy są puste? Bo masa to podstawa dobrego standu (nomen omen).
I dałbym te kolumny maksymalnie do przodu, by górna powierzchnia kontenera nie odbijała dźwięku. Poza tym przestrzenność dźwięku powinna się poprawić.
No, chyba, że przećwiczyłeś ustawienia i tak jest najlepiej?


Bumpalump, napisałbym coś o Twoim pokoju/systemie, ale jest za ciemno icon_wink.gif
Tyle widzę, że już u kolejnego forumowicza kolumna aż się prosi o zalanie wodą z rośliny doniczkowej (spoko, kiedyś to nastąpi) icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Xetras, trochę małe Ci te zdjęcia wyszły icon_smile.gif Szkoda, bo popatrzyłbym na pokój i sprzęt.
A te kontenery, to wypełniłeś czymś w środku, czy są puste? Bo masa to podstawa dobrego standu (nomen omen).
I dałbym te kolumny maksymalnie do przodu, by górna powierzchnia kontenera nie odbijała dźwięku. Poza tym przestrzenność dźwięku powinna się poprawić.


Dzięki za wgląd w mój pokoik (15 m2, wysokość na szczęście spora bo 2,7 m)

Zdjęcia z fona- na szybko były robione.
W kontenerach od meble Wójcik z Elbląga jest baardzo ciężko - książki, narzędzia itd.
W planach są standy np. Norstone Stylum 3 i na górę ciężarki żeliwne 20 kg.
Ustawienie- sprawa najistotniejsza, są skręcone ku osi bazy i odchylone do tyłu (przednie kolce dłuższe niż tylne) To, czy są z przodu bliżej frontu, czy parę centymetrów bliżej ściany z tyłu wg mnie ma małe znaczenie, ale kąty bardzo ważne.
Na razie przed podstawkami muszę poprawić okablowanie.
Planuję skrętkę z melodiki BiWire Purplre Rain dł ok. 2,5 m (może będzie lżejsza i mniej obciążała gniazda niż to co mam z Monster Cable.

Aha- nie wysuwam ich do przodu bo kanapa stoi jakieś 3m od bazy a szerokosć pokoju to ~3,6 m. To i tak zbyt blisko. icon_smile.gif
Chciałoby się co najmniej 4,5 a najlepiej 2x tyle mieć ale nie rozepchnę ścian. No nie da się.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bumpalump,
ładna ta Twoja osiemsetka icon_cool.gif
Z kompa wchodzisz na DATa, czy grasz z CDka lub innego odtwarzacza?

Co zmieniałeś w swoich kolumnach? Przetworniki zostały oryginalne?

Pozdrawiam


Dziekuję

Coaxialem z kompa wchodze na DTC ale mam tez b.dużo płyt więc szukam dobrego transportu albo dobrego CD który zagra po analogu, prawdopodobnie będę szukał CDP X505ES w dobrej cenie

W kolumnach zostały tylko oryginalne średniaki i budy, na górze jest seas 27tbfc/g, na dole Visatony W200S w układzie 3,5 drożnym, zwrotnica oczywiście zaprojektowana na podstawie pomiarów

Kolumny w oryginale grały bardzo fajnie i tez sporo kosztowaly ale posypaly membrany w glosnikach niskotonowych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Membrany zaczely sie zalamywac, przy wiekszym wychyleniu cewka ocierala juz wtedy o karkas.

Pomiary, projektowanie, dziesiatki godzin poprawek w zwrotnicy i po ok 5 miesiacach zamknalem projekt

Elementow do budowy zwrotnic mam kilka kilogramów wiec nie bylo problemów z podmianami i zmianami wartosci elementow, po zamknieciu projektu zwrotnica zostala wykonana na nowych elementach



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna zwrotnica. Jakoś nigdy nie byłem przekonany do W200S. Wiem ze były użyte do bardzo udanych kolumn EXPERIENCE V 20 . Tam jednak użyto ich w ciekawy sposób. Z sporej ilości dość przeciętnych głośników stożkowych i dobrej kopułki wysokotonowej zbudowano dobrze grające spore kolumny. I to miał być wynik ich doświadczenia.
Swoją drogą musiały chyba te kolumny bardzo głośno grać ? Bo rzadko się zdarza że membrana nie wytrzymuje. No chyba że były takie bardzo delikatne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

były bardzo delikatne to raz, a dwa zapewne w swojej przeszlosci musialy faktycznie sporo sie nagrac

Te W200S pracuja w dosc malych komorach zamknietych po ok 34L w zasadzie to sa glosniki do BR ale zwrotnica sprytnie podnioslem im QTS do wartosci ok 0,5 czego efektem jest bardzo niski a zarazem dynamiczny i punktowy bas, maja bardzo niski podzial 150 i 300Hz i w tej roli swietnie sie spisaly Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jako do BR są dość średnie i w Experiencach strojono je dość nisko, tak że miały tam bardzo łagodny spadek charakterystyki ku dołowi. Podobnie do obudów zamkniętych. W taki sposób kolumny dobrze integrują się z pomieszczeniem przetwarzając bardzo niskie częstotliwości. Taka ich aplikacja w obudowie zamkniętej to faktycznie bardzo dobry pomysł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam taki zabieg jeśli ktoś projektuje sam kolumny, dając cewkę zwrotnicy o mniejszym przekroju drutu zwiększamy sume Rdc cewki zwrotnicy i Rdc cewki glosnika co w efekcie prowadzi do zwiekszenia wypadkowego Qts zgodnie ze wzorem ts(zastępcze)=Qts*(Re+Rs)/Re gdzie Re ro rezystancja cewki glosnika i Rs rezystancja cewki zwrotnicy. Dlatego tez zastosowalem koncepcje 3,5drozna tak aby kazdy glosnik niskotonowy byl filtrowany osobno nawet jesli roznica podzialu miedzy nimi to tylko 1 oktawa.

Sporo osob wlasnie pomija wplyw zwrotnicy na projekt obudowy, oczywiscie spada nam efektywnosc ale jest tez pozytywna strona takiego zabiegu a mianowicie przebieg impedancji który jest bardziej lagodny co jest szczegolnie wazne przy bardzo niskich podzialach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumpalump Szczerze gratuluje wiedzy i zaparcia w mieszaniu składników ( np.zwrotnicy) w celu znalezienia optymalnego dźwięku. Swoją drogą zwrotnica ze zdjęcia powyżej wygląda jak z Kingsizu icon_mrgreen.gif , zwłaszcza przy tych głośnikach.
Sam z zainteresowaniem czytałem opisy ( np. http://diyaudio.pl) jak wraz ze zmianą objętości skrzyni , zmienia się, efektywność w relacji do pasma itd, ale żeby resztę aspektów wprowadzić w życie, by zbudować kolumnę tak jak trzeba, typu projekt zwrotnicy, rozmieszczenie głośników, trzeba mieć mocne zacięcie matematyczne, łeb jak sklep i sporo samozaparcia .
Pewnie o swoich eksperymentach mógłbyś napisać bloga, tylko jak banalnie i żenująco wyglądają wtedy powierzchowne wpisy ze stwierdzeniem "wrzuciłem sobie w kolumnę głośnik firrmy xxx, mocniejszy i jest git" albo "mam skrzynkę po jabłkach jak wsadzę 5 głośników 100W będzie 500W ?" icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DIY to fajne narzedzie jesli mamy o tym jakies pojecie, za stosunkowo niewielkie pieniądze mozemy zbudowac kolumny ktorych prozno szukac w salonach audio, w dodatku mozemy ustawic sobie dzwiek pod własne preferencje.

Zwrotnice faktycznie sa spore, najwieksza cewka ma 9mH i wraz z cewka 3.5mH tworzy filtr 1 rzedu dla glosnika niskotonowego umieszczonego najnizej, ta sama cewka 3.5mH z kondensatorem 150uF tworzy filtr 2 rzedu dla drugiego glosnika niskotonowego.

Zainwestowalem czas i kase w te kolumny bo to sa bardzo solidne paczki, a ja ze stolarka mam niewiele wspolnego dlatego postanowilem je wykorzystac, obudowy sa drewniane z grubosc scisnek to 35mm. Temat kolumn mam zamkniety na najblizszych kilka lat, wzmacniacza zreszta tez, pozostalo znalezc jakis dobry cd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zdjęcie słuchawek ma właściwą rozdzielczość. Kolumny i widok pokoju to chyba miniatury zdjęć. ( 134/200 i 150//200 linii )

Nie wiem gdzie i czy mam te oryginały.
Wklejone z konkurencyjnego forum na którym też mam swój profil.

A słuchawki na fotce po to, żeby było jasne, że kiedyś tłumiki w obudowie można było zmieścić i wygodnie się je nosiło mimo pokaźnej wielkości.
Kiedyś stosowano blachę w elementach podatnych na uszkodzenia mechaniczne(pałąk, obudowa przetworników).
Teraz modny ajfonowy styl i nietrwałe plastiki.
Więcej syntezy - może to i dobrze. Można przebierać w kolorach. Tych najmożliwiej pasujących do logotypu i dreskodu firmowego :)
PS.
No to więcej fotek:
lewy widok na balkon
prawy widok na towarzyski aneks kuchenny
Xindak tył, wnętrze, szczegół

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bumpalump, jako były ES-maniak gratuluję wzmacniacza. Fajny piec. Co do odtwarzacza, to z tym CDP-X505ES to trochę ryzykowne. Siedzi tam laser KSS-272A, praktycznie nieosiągalny. Straszna krzywda ze strony Sony. Może lepiej coś na KSS-213B/C lub 240A? Np. Xa3Es/Xa20ES. Ewentualnie XA50ES. Ale to tak na marginesie icon_smile.gif Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ #950

Zużyłem całą pojemność ciężkich załączników edytowanego postu, stąd kolejny [ten powyżej].
Obecnie to wygląda tak :
Co do załączanego wykresu [pewnie dla wielu będzie to dziwna nowość, ale audiogram określa obiektywnie odpowiedź ukladu słuchowego na bodziec akustyczny, tu w postaci tonowej]
- audiologia-laryngologia idą ze sobą w parze.
Ten poniższy pochodzi sprzed 18 lat ('97). To 20 sygnałów tonowych na słuchawki. Określa się minimalny poziom, kiedy cokolwiek słyszymy.

Jak widać na ton 8 kHZ lewe ucho u mnie jest o 10 dB mniej wrażliwe niz prawe. Potwierdzało się to w 2 późniejszych audiogramach. No cóż - przebyłem, odchorowałem zapalenie ucha środkowego (tego połączonego z krtanią i drugim uchem, slużącego do wyrównania ciśnień przed ślimakiem [ucho wewnętrzne wewnątrz części kostnej mózgoczaszki] a za błoną bębenkową).

W pozostałej części pasma mowy (tylko to podlega bezpłatnym badaniom czyli 250Hz-8000 Hz) poziom czułości u mnie był i jest względnie zbalansowany.
I to tyle co do koniecznych objaśnień.
Danych wrażliwych nie będzie (imię, nazwisko, adresowe).
Ponieważ już nie mam plików tak małych więc poniżej będzie następny dziś post ode mnie.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...