Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Dnia 13.12.2018 o 11:08, elektron6 napisał:

Oto moja kolekcja- tylko vintage i tylko lampa (z tranzystorów wyleczyłem się kilka lat temu).

Kolekcja to głównie sprzęt z lat 60 - tych .

Mimo wielu swoich niedoskonałości użytkowych to gra i da się tego słuchać godzinami.

Wielu moich znajomych po wizycie u mnie  stwierdziło; to granie nie męczy, słucha się przyjemnie godzinami, piękne wykończenie i styl.

N z tych osób pozbyło się chińskiego, marketowego plastiku, wykonanego na jedno kopyto...na rzecz starszych konstrukcji.

Wiele osób dziwiło się dlaczego te 15W na kanał gra lepiej niż ich 100W na kanał ...

vintage.JPG

piekna kolekcja jest czym nacieszyc oko i ucho moje gratulacje:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na testach Kudos super20.

Kolumny do niewielkich pomieszczeń.

Przetworniki seasa przerobione przez kudosa w celu lepszego zszycia. Następnie sparowane. Zwrotnica pierwszego rzędu z mozliwie najmniejsza iloscią elementow. Oczywiscie sparowanych. Br od dołu. Dmucha w podstawę zamocowaną na 2 cm dystansach. Pojedyncze terminale głosnikowe Michel. Kolce poziomujace Track Audio.

Brzmienie...no wlaśnie. Trudno cokolwiek o nim powiedzieć, bo niezwykle wyrownane w pasmach. W temperaturze raczej obojetne. Jak na tak małe skrzynki grają zaskakujaco duzym dźwiękiem. Bardzo dobry wglad w nagranie. Żadnych znaczących podbarwień. Trudno przez ich naturalnosć je ocenić. Są tak dobre jak elektronika do nich podłaczona. Nie radzę porywac się na nie wlascicielom byle czego. Bedzie byle jak. Ogromna mikro i makrodynamika. Brylanty z crescendo. Naturalne barwy.

Szukam niewielkich kolumn przyjaznych lampom i z niemal studyjną precyzją. Nie boję się takiej. Elektronika da radę. Czy kudosy zostaną...

 

20181223_201824.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elektron6 napisał:

Ech ta skuteczność 88dB (niska skuteczność domeną współczesnych konstrukcji) i lampa jak dla mnie to nie jest dobry set.

Przy sporej sensownej mocy wzmacniacza niezbyt duża skuteczność kolumn ogranicza tylko maksymalny poziom głośności. Mało się mówi na temat tego że wysokoskuteczne głośniki wprawdzie graj głośno przy małej mocy lecz przy większej mocy ograniczeniem staja się małe liniowe wychylenia membrany. To sprawia że w zakresie niskich częstotliwości głośnik nie będzie grał głośno bez zniekształceń mimo dużej skuteczności kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MobyDick napisał:

Przy sporej sensownej mocy wzmacniacza niezbyt duża skuteczność kolumn ogranicza tylko maksymalny poziom głośności. Mało się mówi na temat tego że wysokoskuteczne głośniki wprawdzie graj głośno przy małej mocy lecz przy większej mocy ograniczeniem staja się małe liniowe wychylenia membrany. To sprawia że w zakresie niskich częstotliwości głośnik nie będzie grał głośno bez zniekształceń mimo dużej skuteczności kolumn.

Zgadzam się PP i te 30-40W na kanał poradzi sobie z skutecznością kolumny 88db ale np. lampa 300B i te 8W - z tym bywa różnie- często gęsto użytkownicy mają problem z niskim zejściem systemu.

Co do wysoko skutecznych głośników i większej mocy to trochę kłóci się idea stosowania takiego głośnika bo i po co takiemu głośnikowi dużo mocy? 

Małe liniowe wychylenie = małe zniekształcenia

Fizyka;Duże wychylenie membrany = duże zniekształcenia . No ale teraz taka moda (cięcie kosztów) ; głośniczek 13cm, duże wychylenie membrany, skuteczność 86db i koniecznie bas reflex.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział ze droga do większych głośności przez większa skuteczność głośnika o małych wychyleniach liniowych prowadzi do używania dużej średnicy membran które muszą być ograniczane do przetwarzania albo bardzo niskich częstotliwości lub trzeba się pogodzić z większymi zniekształceniami. To właśnie mniejsze średnice głośników o relatywnie dużych wychyleniach mają zapewnić niskie zniekształcenia. Dla przykładu KEF LS50 i to nie może grać bardzo głośno. Dlatego właśnie obecnie buduje się kolumny zwykle z głośnikami 16 lub 18 cm które są w stanie grać z dość duża skutecznością przy sporych wychyleniach liniowych i przy większej ilości przetworników niż 1 mogą zapewnić duże poziomy głośności w warunkach domowych. Obudowy bassrefleks są w stanie zapewniać większe skuteczności niż zamknięte. Jeszcze większe skuteczności można uzyskać dzięki obudowom tubowym , jednam przy nich jeszcze trudniej o bas bez podbarwień.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elektron6 napisał:

 ale np. lampa 300B i te 8W - z tym bywa różnie- często gęsto użytkownicy mają problem z niskim zejściem systemu.

 

mam 91.5dB wg producenta / 87dB wg testu audio.com.pl i nie mam problemów na lampie 300B 9W , dużo zależy od sygnału i realizacji nagrania. U audiowita jest chyba 40W w klasie A na monoblok tak więc o czym piszemy ? :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...